O Víně
Polské vinařství se postupně dostává do povědomí milovníků vína, v posledních létech hlavně díky mezinárodní soutěžní výstavě PIWI + HIBERNAL FORUM, kterou organizuje Mendelův vinařský spolek v Šardicích. Právě na tuto soutěž z roku na rok přichází stále více reprezentantů polského vinařství, a to s velmi pěknými výsledky.

Veškerá data a údaje v tomto článku vychází od společnosti IWSR, založené před 50 lety, jež je předním zdrojem dat, analýz a postřehů na globálním trhu s alkoholickými nápoji.

Víno z odrůdy, která se stále častěji objevuje v moravských vinohradech, ale i ve vinařské oblasti Čechy, stále však až na 11. místě mezi modrými moštovými odrůdami v našich vinohradech s 37 ha (2019).

Poprvé se dostávám k průřezové degustaci Vinařství Volařík. V lednu 2022 jsem na e-shopu vybral celkem 10 různých lahví, na které se detailně podívám.

Odrůda Cabernet Cortis se začíná stále častěji objevovat v moravských i českých vinohradnických oblastech a vína z této odrůdy jsou mnohdy velmi zajímavá. Dnes jeden Cabernet Cortis z mělnické vinařské podoblasti.

Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Burgenland, Carnuntum, Kamptal, Thermenregion, Wachau, Wagram a Weinviertel.

Pojem Moravské Toskánsko v názvu (i když taková přirovnání nemám moc rád) evokuje podobnost krajin tohoto regionu Moravy s regionem Toskánsko. A nutno říci, že krajina kolem Šardic je originálně malebná! A dává zajímavá vína, jako tento suchý tramín.

Své úzké vinařské portfolio jsem rozšířila o Kvevri víno.

Dnes víno z dosud málo pěstované odrůdy Rubinet z vinařské oblasti Čechy.

Je to moje první setkání s vínem této odrůdy. Pochází z vinice Vinařství Fasora & synové, jedné z mých nejoblíbenějších na Moravě. Mojí oblíbené, protože zde ve vinicích nacházím odrůdy, které se tak často nepěstují a zároveň na moravské poměry velmi dobré odrůdy, jak z kategorie PIWI, tak i vinifer.

Zveme vás na zcela výjimečnou srovnávací degustaci vín z vinařství Pisoni. Ochutnáme staré ročníky toho nejlepšího, co vinařství produkuje.

Dalo by se říci, že objevem posledních týdnů je pro mě vinice Švásta & Kadlec z Rakvic. Každý objev vyžaduje výzkum, takže po dodání pár vzorků jejich vín začínám testovat.

V průběhu ledna jsem otevřel 8 lahví ze dvou států. Až na jednu výjimku (Itálie) se jednalo o moravská vína. Nejvíce mne zaujal Dornfelder 2019 pozdní sběr z Vinných sklepů Valtice, a.s., Veltlínské zelené 2020 pozdní sběr z Vinařství Volařík a.s., Mikulov, Pinot gris 2020 moravské zemské víno z Krásné hory s.r.o. Starý Poddvorov a italská Riserva Barbarano 2017 Denominazione di Colli Berici Controllata (DOC) z Case Defra S.P.A.

Víno, a nebojím se říct velké víno z Dunajovských kopců, z vinařského mikroregionu, který produkuje opravdu úžasná vína. A nejde jen o skvělá bílá vína, především slavné vlašáky, ale jak toto víno prozrazuje, i o vína červená.

Na Cabernet Sauvignon jsem byl doposud poněkud skeptický, ale toto víno vyvrátilo mojí nedůvěru k této odrůdě v moravských vinicích.

Příklad krásného moravského ryzlinku z úbočí Pavlovských vrchů, vysoce oceněného v publikaci Nejlepší vína České republiky-Průvodce 2021 - 2022.

Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Burgenland, Carnuntum, Kamptal, Thermenregion, Wachau, Wagram a Weinviertel.

Víno z prozatím ještě málo pěstované, avšak zajímavé odrůdy, z vinařství, které se mimo jiné zabývá právě těmi méně pěstovanými odrůdami v moravských vinicích.

Finančně dostupná vína z obchodů i vybraná vína z vinoték, žádné vyloženě nezklamalo.

Naturální víno, vína z netradiční destinace Bítovany u Chrudimi a různá vína z Moravy.
