O Víně

30.01.2014 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.01.2014 07:00

Postřehy z vín vypitých v lednu 2014

V průběhu ledna jsem otevřel 9 lahví z 5 států. Po třech zástupcích bylo z České republiky a Španělska. Po jednom zástupci bylo ze Slovenska, Portugalska a Argentiny. Po dlouhé době se jednalo o vína, která měla nadprůměrnou kvalitu, takže nejnižší známka byla 7 bodů. Na špici jsem zařadil fantastický Cabernet Sauvignon 2011 výber z hrozna ze Slovenska (9 bodů) a moravský Müller-Thurgau 2011 výběr z hroznů (8,5 bodů).

Lednová skladba vín vypadala následovně:

1. São Domingos 2010 Vinho Regional Beira Atlántico (Reserva) - Caves do Solar de São Domingos, S.A., Portugalsko

Lahev jsem kupoval v prosinci 2013 za 79,90 Kč (Lidl). Koncem ledna se již ale lahev prodávala za pouhých 59,90 Kč! Z webových stránek vinařství se sice dozvíte odrůdové složení: Baga (30 %) x Touriga-Nacional (30 %) x Tinta-Roriz (20 %) x Merlot (20 %), ale už nic bližšího o zrání v sudu typu barrique. Hrozny mají původ na západním pobřeží Portugalska, které je výrazně ovlivněno vlivem Atlantického oceánu. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu a nádhernou viskozitu. Vůně je ovocitá a překvapivě přechází do květinových tónů. Vůně vanilky je potlačena a na první "pohled" bych netipoval na Reservu. Chuť je středně dlouhá a má opět více ovocitosti než bych u Reservy očekával. Je to ale docela hutné víno, které se mi líbí. Dotyk s dubem je menší, takže je to více o použitých odrůdách. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2015. Vzhledem k velmi příznivému poměru kvalita / cena dávám hodnocení: 7,5 bodů.

2. Tavs 2012 Denominación Jumilla de Origen (DO) - Bodegas Hacienda del Carche, Španělsko

Lahev jsem kupoval v prosinci 2013 za 99,90 Kč (Penny). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Murcia, podoblast Jumilla. Z webových stránek vinařství se dozvídám, že se jedná o víno joven, což je neškolené víno, které neprošlo dubovým sudem. Jedná se o kupáž odrůdy: Monastrell x Syrah x Garnacha. Velmi moderní a vkusná adjustáž. Lahev tvaru Top Bordo a staniolová záklopka s anglicko-španělským popisem. Na hrdle je pověžena papírová cedulka: 90 bodů (Highly Recommended) od Guía Peñín. Plastová zátka v barvě bordó délky 42 mm a positkem vinařství je poněkud zklamáním. Tavs je zkratka několika španělských slov: Tierras calizas, aguas escasas, viñedos de antaño y sol mediterráneo, se dá volně přeložit jako Vápencová půda, nedostatek vody, historické vinice a Středomořské slunce. Z webových stránek vinařství se u tohoto vína píše, že se jednalo o ruční sběr hroznů a studenou maceraci v nerezových tancích po dobu 2 až 3 týdny, následná řízená fermentace při teplotě nepřesahující 25 °C. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně je ovocitá a nabízí především lesní ovoce (ostružiny, maliny), které přechází do peckového ovoce (švestky, třešně). Co odkrývá buket dokoná chuť. Je to sice "mladé" víno, které nebylo nijak školeno, takže jsem ani nic velkého neočekával. Archivační potenciál nemá u tohoto typu vína smysl, takže lahev doporučuji otevřít během roku 2014. Vzhledem k výbornému poměru cena / kvalita kupuji další lahve na běžné pití přes týden a dávám hodnocení: 7,5 bodů.

3. Valtostao 2012 Denominación Ribera del Duero de Origen (DO) - Bodegas Valtostao, Španělsko

Lahev jsem kupoval v prosinci 2013 za 99,90 Kč (Penny). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Castilla y León, podoblast Ribera del Duero. Na zadní etiketě je uvedeno, že víno odrůdy Tempranillo zrálo půl roku v sudu typu Barrique. Sice nenápadná, ale vkusná adjustáž, kvalitní staniolová záklopka, ale lepený korek délky 42 mm s potiskem denominace. Barva je višňově červená, má fialové záblesky a střední intenzitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. Má veškeré atributy vína školeného v sudu typu barrique a tipoval bych spíše na Crianzu respektive na roční zrání v dubu. Jsou zde nádherné třešňové tóny, které doplňuje výraznější vanilka a kořenité odstíny. Vše přechází do středně dlouhé chuti, ve které vystoupí nasládlá třísla v závěru. Na ročník 2012 překvapivě velmi dobrá harmonie. Je to víno, které můžete otevřít již teď, ale předpokládám, že lahvová zralost nastane nejdříve v roce 2015. Vzhledem k výbornému poměru cena / kvalita kupuji dalších osm lahví a dávám hodnocení: 8 bodů.

4. Müller-Thurgau 2011 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem kupoval v prosinci 2013 za 139,- Kč (akce Globus). Hrozny mají původ na viniční trati Sonnenberg ve Valticích. Standardní adjustáž vinařství a překvapivě plný korek délky 44 mm s potiskem. Barva je zlato-žlutá, má velmi slušnou viskozitu a intenzitu odpovídající přívlastku výběr z hroznů. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku a připomíná mi nezapomenutelný Müller-Thurgau 2000 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s. (viniční trať Rebry v obci Jeviškovka) s hodnocením: 8-8-10. V nástupu vystoupí květinovo-ovocité tóny, které přechází do jemné vanilky. Ve středně dlouhé chuti je krásný extrakt z vyzrálých hroznů. Víno působí hutným a plným dojmem. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2015. Vinařství tento Müller-Thurgau doporučuje podávat k pečenému kuřeti a k sýrům s bílou plísní. Je to velmi zajímavý a kvalitou nadprůměrný Müller-Thurgau, který odpovídá přívlastku výběr z hroznů a který by si zasloužil samostatnou recenzi. Už dlouho mne z Vinných sklepů Valtice nepotěšila lahev, jako tato. Za akční cenu naprosto fantastické víno. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 5,9 g/l, obsah kyselin 4,9 g/l, bezcukerný extrakt 18,6 g/l a obsah alkoholu 12 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Cabernet Sauvignon 2011 výber z hrozna - Martin Pomfy - Mavín, Slovensko

Lahev jsem kupoval v listopadu 2013 za 169,90 Kč (akce Tesco, běžná cena 340,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Viničný vrch, vinařská obec Dvory nad Žitavou, vinařský rajon Strekovský, vinařská oblast Južnoslovenská. V prosinci 2012 jsem zveřejnil recenzi Cabernetu Sauvignon 2009 výber z hrozna (hodnocení 8-9-8), jehož hrozny mají stejný původ jako dnešní lahev. Tradiční adjustáž a bohužel i plastová zátka délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená a má neskutečnou intenzitu. Také viskozita je překvapivě velmi vysoká. Vůně je na Cabernet Sauvignon extraktivní a na první dojem bych hádal na víno jižanského typu (Chile, Argentina). V nástupu jsou příjemné tóny černého rybízu, které přechází do jemného koření. Čím déle mělo víno na rozdýchání, tím zajímavější strukturu nabídlo. Našel jsem dotyk s dubem, tabákový list a selský dvoreček. Tak zajímavou strukturu Cabernetu Sauvignon si již dlouho nepamatuji. Také chuť je plná, má zajímavou strukturu a má dlouhé doznívání, ve kterém najdete čokoládu a extrakt. Obdivuji vysoký obsah alkoholu (14,5 % obj.), který fantasticky zapadl do výsledného celku a není pocitově poznat. Lahev můžete otevřít již teď, vrcholu by mohla dosáhnout v roce 2015. Po dnešní zkušenosti vřele doporučuji, zvláště pokud se lahev objeví v nějaké akci. Hodnocení: 9 bodů.

6. Los Cardos 2010 Malbec - Bodegas Doña Paula, Argentina

Lahev jsem kupoval v listopadu 2013 za 104,50 Kč (akce Tesco). Minulý měsíc jsem degustoval dvě vína stejného vinařství (Sauvignon blanc 2011 a Syrah 2009). Především Syrah byl zajímavý. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Mendoza, region Luján de Cuyo. Šroubovací uzávěr a velmi moderní adjustáž. Barva je intenzivní, purpurově červená a má velmi dobrou viskozitu. Vůně je podobně jako u Syrahu kořenitá a extraktivní od prvního okamžiku. Rozvíjí se do ovocitých tónů a sušených bylin. Také chuť je zajímavá, má středně dlouhé doznívání, nasládlá třísla a oproti Syrahu mi přijde více do ovoce. Vysoký obsah alkoholu (14,0 % obj.) velmi dobře zapadl do výsledného celku. K tomuto vínu můžete podávat především pokrmy z hovězího masa. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2015, ale lahev můžete otevřít již teď. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Vzhledem k poměru kvalita / cena dávám hodnocení: 8 bodů.

7. Cuvée Modrý Portugal x Svatovavřinecké 2011 VOC Modré hory - Vinařství Sedláček Vít, Vrbice

Lahev jsem na konci roku 2013 dostal, ale na e-shopu vinařství je v nabídce za 183,- Kč. Na záklopce je mimo jiné uvedena také velikost šarže (1800 lahví). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Velkopavlovické, bez bližšího určení. Podle sdružení pěti obcí terroir www.modrehory.cz (Bořetice, Vrbice, Kobylí, Němčičky a Velké Pavlovice) jde zatřídit do této kategorie pouze vína odrůdy Frankovka (včetně rosé), Svatovavřinecké (včetně rosé) a Modrý Portugal. Dále pak cuvée z těchto odrůd. Slušná adjustáž. Lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má ovšem slabší intenzitu a viskozitu. Vůně je ovocitá a v nástupu nabídne směs červeného ovoce, která přechází do zavařeniny. Chuť je středně dlouhá, má ale poněkud nevýrazné tělo i dozvuk. Opět se nemohu ubránit dojmu, že zatřídění jako VOC, v tomto případě jako VOC Modré hory je poněkud přehnané respektive nevidím zde nic co by nejlépe charakterizovalo zdejší terroir, abych si z toho sedl na zadek a řekl, safra, tak to je opravdu síla. Podle mne je to průměrné víno kabinetní typu, slušné, ale za cenu 183,- Kč přímo ve vinařství mi přijde poněkud drahé. Na druhou stranu musím upozornit, že jsem milovníkem vín, která prošla dubovým sudem a preferuji více kořenitá a výrazná červená vína. Dnes je to ale více o ovocitém projevu. Archivační potenciál odhaduji minimálně až do roku 2015. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,1 g/l, obsah kyselin 5,0 g/l, bezcukerný extrakt 25,2g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 7 bodů.

8. Tempranillo 2009 Denominación Valdepeñas de Origen (DO) (Reserva) - Vineyards World Wines, Španělsko

Lahev jsem kupoval v lednu 2014 za 89,90 Kč (Tesco). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Castilla - La Mancha, podoblast Valdepeñas. Lahev typu Bordo má běžnou a z mého pohledu nezajímavou etiketu, která je zaměřena na prodej v řetězci Tesco. Plný korek délky 44 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má slabší intenzitu i viskozitu. Vůně je ovocitá a nemá v nástupu stopy zrání v barikovém sudu. Jsou zde odstíny třešní a ostružin, které se přesouvají do listu tabáku. Bohužel zde zcela chybí buket jemné vanilky. Chuť je mnohem zajímavější, byť má na čtyřletou Reservu docela tvrdá třísla. Víno je nádherně suché a má lehce nasládlý dozvuk. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2016. Tuto Reservu můžete podávat k pečeným jehněčím masům. Hodnocení: 7 bodů.

9. Malverina 2007 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice

Lahev jsem kupoval v prosinci 2013 za 219,90 Kč (Tesco). Hrozny z ekologické produkce mají původ na viniční trati Purmice v obci Perná. Mám ale poněkud obavy, zda nebude už víno zlomené, protože na bílé víno je ročník starší. Standardní adjustáž Miloše Michlovského. Korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně má v nástupu nádherné ovocito-květinové tóny, které postupně přechází do medových odstínů. Ve středně dlouhé chuti je neskutečně živá kyselinka, které výrazně pomohla vyšší temperace na 13 °C. V dozvuku jsou svěží ovocito-medové tóny a kyselinka. Vinařství víno doporučuje podávat k uzeným pečeným nebo grilovaným sladkovodním rybám nebo k čerstvým sýrům typu Gervais. Víno je už nějakou dobu na svém vrcholu, na kterém se udrží do konce roku 2014. Na bezmála sedmiletou Malverinu velmi příjemné víno, které i dnes stojí za pozornost. Hodnocení: 7,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4482x