O Víně

11.11.2020 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 11.11.2020 07:00

Akce „Pinot 2015“

Kdysi dávno, před deseti i více lety, jsme se s přáteli věnovali důkladně hledání toho nejlepšího pinotu noir / rulandského modrého. Otevírat s nimi desítky pečlivě vybíraných vzorků po pětileté archivaci bylo sice dobrodružství, ale i pořádná dřina, která nebyla úplně korunována uspokojením z nalezení nejlepší vinice ani vinaře. Zklamaně jsem pokus po asi pěti letech uzavřel a místní pinoty do archivu střádal jen velmi sporadicky, příležitostně a spíš málo. No ale pár se jich tam vždycky sešlo, tak mě napadlo v daleko skromnější podobě to jako vzdálenou ozvěnu zopakovat letos s ročníkem 2015.

Podmínky pokusu se ale letos poněkud lišily od předchozích. Především výběr byl tentokrát náhodný a méně reprezentativní. Na druhou stranu bylo více času se se vzorky déle mazlit, vracet se k nim. Přeci jen mít na třicet vzorků dvě hodiny znamenalo tenkrát čtyři minuty na jeden a to se pak snadno odstřelí nějaké pomaleji se kyslíku a teplotě otevírající víno. Taky jsem byl letos líný lahve balit do pytlů a chutnat na slepo. Ale vybalovat a opatrně leštit nejdokonalejší analyticky přesnou sklenici na tuto odrůdu Riedel Sommelier Burgundy Grand Cru, to mi líto nebylo.

Rulandské modré 2015 výběr z hroznů, Velké Pavlovice, Nadzahrady - Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice

Barvy temnější, ale přeci jen odstínem pinotové. Skoro bez vůně na první přivovnění. V chuti nahořklé, unavené, okoralé. Tříslovina tam sice ještě je, ale taková jednoduchá, jednorozměrná, svíravá. Odrůdu bych naslepo možná ani nepoznal, snad podle barvy. Celkově zklamání nad vínem, které už je na cestě dolů. Dal jsem tomu šanci ještě v karafě do dalšího dne, pro případ, že bych se mýlil. Sice se úplně nerozpadlo, ale ani nezlepšilo. Když to přirovnám k hořké čokoládě nebo pečeným kaštanům, tak to vyvolá docela příjemné asociace, ale příjemné to opravdu nebylo. Snad to způsobilo špatné skladování lahve (u mě byla asi dva roky, ale kde jsem k ní přišel, to se nepamatuji, asi nějaký dar).

Pinot noir reserve 2015 výběr z hroznů, Moravská Nová Ves, Stará hora - Dvořáček

Zrálo 28 měsíců v novém dubovém sudu. A to bylo opravdu znát, obrovská sommelier sklenka je hned plná silné, až přestřelené vůně rumových pralinek, brandy v čokoládě. Chuť se zdá velmi mladistvá (na etiketě je doporučení archivace 10-15 let) s ještě dost výsušným tříslem, ale to tříslo je vzorně jemné, vínu byla zjevně věnována ta nejlepší péče, od sběru v ten správný čas (alkohol není příliš vysoko), výběru hroznů, opatrné práce se slupkami při fermentační maceraci tak, aby se vyluhovaly jen ty nejušlechtilejší taniny a nebylo jich obludně moc. Bylo zřejmě zvoleno i drahé nové dřevo, žádný repasovaný sud z druhé ruky za pár korun. Všechno to je velice chvályhodné a v jistém smyslu je taková špičková péče u této odrůdy přesně to, co jsem si před lety přál, aby tomu někdo dal. Jenomže...jak to říct...k tomu, aby všechno tohle vedlo k výjimečnému vínu srovnatelnému se světovou špičkou, tomu chybí tělo, struktura, podstata. Tady je uprostřed díra, řídkost, ne nijak extrémní, ale patrná. V dochuti sice doznívá celkem dlouho, ale to spíš tím dřevem. Odvážím si říci, že důvodem je vinice, příliš úrodná hluboká černozem na spraši a na rovině. Dal jsem i tomuto vínu šanci v karafě, dva dny. Víc se to srovnalo, vůně zvolnila, tříslovinu to ohladilo, potenciál k zrání to má, třeba by po deseti letech vypadalo hodně zajímavě.

Pinot noir 2015 zemské, Bořetice, Čtvrtě - Ota Ševčík

I tady je sklenice hned plná intenzivní vůně, ale tentokrát je to ovoce, nejvíc třešně, čerstvé i kompotované, skořice. Také to zrálo v sudu, ale ten tu na rozdíl od předešlého není téměř patrný. Středně plné, tříslo jen v náznaku, středně dlouhé. Má to krásně uvolněnou přirozenou harmonii. Naslepo bych hádal Bourgogne AOC od nějakého hodně dobrého vinaře. Líbí se mi to, baví mi celá lahev (takže na karafu nedošlo), snad i druhou bych si zase koupil. Ve vůni, co je plná ovoce, se zrovna nevyžívám, víc mě baví složitější věci, ale toto mě těší jiným způsobem, moc pěkný pinot.

Rulandské modré 2015 pozdní sběr, Most, Rudolice - České vinařství Chrámce

Tohle jsem vůbec nearchivoval, prostě jsem na to narazil tento měsíc v regálu v Kauflandu. Barvou i odstínem tak akorát. Ve vůni nejvíc asi ostružiny, tříslovina v chuti už vůbec nedrhne, na krásném vrcholu přešla na lehkou brusinkovou svíravost. Zrálo sice také v sudu, ale určitě nebyl nový, není to na projevu znát. Je to typický echt pinot, divokého českého střihu, má to tu podstatu, charakter, rozeznatelný terroir, v dochuti to ještě více rozkvétá do bohatosti. Z toho jsem měl vážně radost, jeden z nejvydařenějších nákupů za poslední dobu.

Těžko dělat všeobjímající závěr ze čtyř vzorků, přesto se raduji, že jsem nenarazil na rozpadlou zemitou řepu, což byl nejčastější výsledek před deseti lety. Možná bych se tedy mohl odvážit opatrného optimismu, že úroveň v této odrůdě tu šla nahoru a nebude nouze o zajímavější a zajímavější kusy.

Další relevantní odkaz:
Akce Pinot 2007, Part B, 11.10.2012 + shrnutí a závěry

Počet příspěvků v diskuzi: 6  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3422x