O Víně

15.04.2015 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 15.04.2015 08:07

Chcete mě?

Vínomilci z Prahy a blízkého okolí pozor! Jedinečná příležitost!

Modřanská vinice je nejstarší věrohodně doložená a dosud obdělávaná vinice v Čechách. Je to nádherný strmý zterasovaný jižní svah v podloží s břidlicemi a křemenci. V současné době ji obhospodařuje základní organizace zahrádkářů Vinice, její členové mají v užívání menší cca 300 m² velké parcelky (i já mám od loňska svojí). Čas od času se nějaká parcelka uvolní, když už se o ní nemůže stávající uživatel starat. Obvykle je uvolněná parcela nabídnuta tzv. čekatelům.

Právě se nečekaně uvolnila 424 m² velká parcelka v nejvyšší části svahu s nádherným výhledem na jižní část města a na řeku. Na fotografii č. 1 je přibližně mezi těmi dvěma domy na horizontu. Má perfektní přístup shora z ulice Nad vinicí širokou branou. Voda je na pozemku. Jestli jsem dobře počítal, tak by to mělo být deset řádek. Na konci osmdesátých let tam jeden ze zakladatelů/obnovitelů vinice Josef Hrdlička vysadil Muškát moravský, Veltlínské červené rané, Tramín, Müller-Thurgau, Kerner, Zweigeltrebe, Modrý Portugal, snad i Irsay Oliver. U zdi jsou stolní odrůdy. Podsadba proběhla v roce 2010 (Zweigeltrebe a Modrý Portugal), ale nijak zvlášť úspěšně, v řádcích je stále poměrně dost mezer, které umožní novému uživateli zasadit právě tu jeho oblíbenou odrůdu, při troše štěstí a rychlosti by to možná zvládl ještě letos, i když lepší by bylo půdu připravit a sázet za rok.

Čekatelé v seznamu stejně nečekaně došli, takže se touto formou obracím na všechny ty pražské, kteří kdy snili o vinici, ale neměli odvahu. Spolkové vinaření ma celou řadu nezanedbatelných výhod: nemusíte kupovat stratosfericky drahý pozemek, roční členský poplatek je malý. Organizace daleko výhodněji nakupuje hromadně sloupky, dráty, sazenice, postřiky... někdy se zadaří část prostředků zadotovat z nějakého grantu. Některé náčiní je společné a za mírný poplatek zapůjčitelné. A hlavně na Modřanské vinici vládne pozitivní přátelský duch a vždycky je, koho poprosit o radu, názornou ukázku či pomoc.

Neváhejte! I vy se můžete stát vinařem a zakusit na vlastní kůži, co to obnáší. Ujišťuji vás, že to zcela změní  váš pohled na víno.

Pro další podrobnosti a žádosti o prohlídku pište současnému předsedovi na syka@modranskavinice.com

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 9047x