O Víně

30.09.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.09.2013 07:00

Postřehy z vín vypitých v září 2013

V průběhu září jsem otevřel šest vín ze čtyř států. Polovina patřila domáci produkce a po jednom zástupci bylo z Portugalska, Itálie a Rumunska. Nejvíce mne oslovil italský Faunus ročníku 2007.

Zářijová skladba vín vypadala následovně:

1. Neuburské 2011 kabinetní - Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice

Lahev jsem kupoval v srpnu 2013 za 99,90 Kč (Lidl). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Slovácko (bez bližšího určení). Plastová zátka nomacorc délky 44 mm. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a krásnou jiskru. Vůně je květinovo-ovocitá, která se rozprostře do peckového ovoce. Ve středně dlouhé chuti je jemná kořenitost a pikantní kyselinka. Na kabinetní víno naprosto odpovídající kvalita. Vinařství k tomuto kabinetu doporučuje podávat silné hovězí vývary s játrovými knedlíčky, smažený kapr s bramborovým salátem nebo zabijačkové speciality. Bude se také snoubit s uzenými sýry. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2015. Je to velmi příjemné kabinetní víno, které přesně zapadá do této jakostní kategorie a které se v ceně 100,- Kč rozhodně vyplatí zakoupit pro běžné denní popíjení. Hodnocení: 7 bodů.

2. Tawny Port Armilar - C. Da Silva(Vinhos),S.A., Portugalsko

Lahev jsem kupoval v červenci 2013 za 99,90 Kč (akce Lidl). O tomto Tawny psal milasko v roce 2010 v článku Vinařské dobroty z předvánočního a vánočního mumraje. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně nabízí sušené ovoce, které přechází do sladkých tónů a alkoholu. Chuť je středně dlouhá až dlouhá s alkoholovým dozvukem, ve kterém nechybí sladký závěr. Příjemné červené Tawny, které za 100,- Kč vřele doporučuji. Hodnocení: 7,5 bodů.

3. Muškát moravský 2012 zemské - Kosík Pavel Tvrdonice

Lahev jsem kupoval ve vinotéce Národního salonu vín v srpnu 2013 za 125,- Kč. Z webových stránek vinařství se dozvídám, že se jedná o rodinné vinařství, které obhospodařuje 17 ha vlastních vinic, přičemž veškerá jejich úroda je zpracována moderními technologiemi v nově vybudovaném provozu. Od roku 2003 začal budovat vinařství jako své hobby MUDr. Pavel Kosík. Původně malý provoz se během doby rozrostl do současné podoby, kdy firma zpracovává až 100 tun hroznů ročně a vyrábí 80 tisíc litrů vín jakostních a přívlastkových. Technologem v současné době je Pavel Buriánek z Hlohovce. Lahev je uzavřena lepeným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má světlejší odstín a střední intenzitu. Vůně nabízí v nástupu muškátovo-ovocité tóny. Chuť je středně dlouhá a svěží. Líbí se mi chuť po vyzrálé surovině a velmi dobře sladěný zbytkový cukr s kyselinkou. V této kategorii zemského vína je to velmi příjemný muškát, který je ideální k otevření na konec léta, kdy oceníte ještě jeho mladost a především šťavnatost. Na webových stránkách jsou informace v oblasti nabídky vín pouze do ročníku 2011 a k tomuto vínu neposkytují žádné informace. Hodnocení: 7 bodů.

4. Faunus 2007 Denominazione di Origine Controllata (DOC) - Fe. Vi. Srl Monte Porzio Catone, Itálie

Lahev jsem kupoval v září 2013 za 119,- Kč (akce Globus). Postřehy minulého měsíce (srpen 2013) se sicilským Faunusem 2008 Indicazione Geografica Tipica od stejného výrobce byly tak pozitivní (8 bodů), že jsem neváhal ani chvíli a kupuji rovnou 4 lahve! Jedná se o odrůdu Primitivo z regionu Manduria v oblasti Puglia. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 45 mm s potiskem vinařství. Barva je purpurově červená a má středbní intenzitu. Ve vůni jsou ovocité odstíny (višně, třešně), které se během popíjení zajímavě měnily. Také v chuti je krásná ovocitost a mohutnost zároveň. ve srovnání s výše zmíněným Faunusem ročníku 2008 mi přijde víno více robustnější a vyzrálejší. Víno je na svém vrcholu, na kterém se může udržet minimálně do roku 2014. Podobně jako o rok mladší Faunus, o kterém jsme se zmínil výše, stojí toto červené italské víno za nákup. Hodnocení: 8 bodů.

5. Pinot noir 2011 Special Reserve - Cramele Halewood S.A., Rumunsko

Lahev jsem kupoval v září 2013 za 104,50 (akce Tesco). Normální cena je 209,- Kč. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Prahova Valley, region Dealurile Munteniei. Lepený korek délky 42 mm s potiskem vinařství této kategorii vína rozhodně nesluší. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a fialové záblesky. Vůně nabízí dřevité tóny a drobné lesní ovoce. Chuť je středně dlouhá a má výraznější třísla. Zrání v sudech z francouzského a následně rumunského dubu zajistilo kořenitost a strukturu. Archivační potenciál je podle mne nutností, aby došlo k zakulacení třísel a mnohem větší komplexnosti. Pokud bych srovnal tento pinot s ročníkem 2009, o kterém jsme se zmínil v přehledu vín vypitých v dubnu 2013, tak dnes tomu prostě chybí větší vyváženost a harmonie. Hodnocení: 6,5 bodů.

6. Sylvánské zelené 2011 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem kupoval v září 2013 za 109,- Kč (akce Globus). Hrozny mají původ na viniční trati Kraví hora v obci Dolní Dunajovice. Korek délky 45 mm s drti. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé odlesky a nižší intenzitu. Vůně je jemná a má kouzelné květinové tóny, připomínající rozkvetlou louku, jak přesně popisuje zadní etiketa. Ve středně dlouhé chuti je krásná a pikantní kyselinka, která povzbudí k dalšímu doušku, i když hodnota extraktu mohla být vyšší. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2015. Vinařství k tomuto sylvánu doporučuje podávat k tučným rybám a nakládaným sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,8 g/l, obsah kyselin 5,4 g/l, bezcukerný extrakt 20,3 g/l, obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 7 bodů.

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7521x