O Víně

01.08.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.08.2013 07:00

Postřehy z vín vypitých v červenci 2013

V průběhu července jsem otevřel 9 vín ze čtyř států. Převahu měla francouzská a španělská produkce. Obě francouzská bílá vína byla nadmíru zajímavá a potěšila mne. Naší produkci zastupovaly dvě vinařství. V jednom případě (Krásná hora) nezklamala, ve druhém naopak (Zdeněk Šilinek). Více v následujícím přehledu.

Červencová skladba vín vypadala následovně:

1. Vieilles Vignes 2009 Appellation Pouilly-Fuissé Contrôlée (AOC) - Jules Belin, Francie

Lahev jsem kupoval v červnu 2013 za 150,- Kč (výprodej Globus). Protože se z etikety moc nedozvíte, musel jsem hledat informace k tomuto bílému vínu. V encyklopedii, kterou udržuje p.j. je u pojmu Vieilles Vignes našel: "Staré keře" - takto se značí vína z keřů, které dosáhly určitého stáří, kořenový systém prorostl do hloubky, odkud bere jen přiměřené množství vody a živin, úrodnost poklesne a takové keře dávají jen několik málo menších hroznů a koncentrovanějších než z běžných výsadeb. Mělo by jít o výběrovější, vážnější a komplexnější vína než běžný sortiment daného vinaře. Problémem je, že termín není nějak úředně uznáván a kontrolován, není tedy ani dáno minimální stáří keřů pro toto víno. Zpravidla se používají hrozny z více než třicetiletých výsadeb. U renomovaného vinaře jsou to sice o něco dražší vína, ovšem hodná doporučení. Častější např. v oblasti Chateauneuf-du-Pape.

Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Bourgogne, podoblast Pouilly-Fuissé. Podle všeho by se mělo jednat o odrůdu Chardonnay. Je to menší oblast na jihu Mâconnais při hranicích s Beaujolais. Prý nejlepší bílá vína z tohoto regionu, ovšem stejní autoři dodávají, že v porovnání třeba s Chablis jsou předražená. Bílá vína jsou velmi jemné zlato-žluté barvy, vůně čerstvých hroznů a mandlí, pokud zrají v dubovém sudu, pak se přidává aroma vanilky, toastu, lískových oříšků a pražených mandlí. Poměrně plná, elegantní, svěží a šťavnatá chuť. Otevírat od čtvrtého roku po sklizni, někteří autoři doporučují až desátým. Snoubí se nejlépe s mořskou rybou, drůbeží (i grilovanou) a šneky, třeba po burgundsku. Teplota podávání u mladších vín by měla být mezi 12-13 °C, u starších 14-15 °C. Adjustáž je povedená, i když neobsahuje informativní údaje. Kvalitní staniolová záklopka a plný korek délky 45 mm s potiskem. Barva je zlato-žlutá, má nádhernou viskozitu a jiskru. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. Můžete najít ovocité tóny, které přechází do jemné vanilky a minerality. Ve středně dlouhé chuti najdete šťavnatost, velmi dobrou harmonii a noblesu. Dotyk s dubem je akurátní a moc se mi líbí. Při popíjení to není žádná nuda, ba naopak. Je to bílé barikové víno, které se bude snoubit s grilovanými rybími pokrmy. Hodnocení: 8 bodů.

2. Tempranillo x Cabernet Sauvignon 2008 Denominación Navarra de Origen (Crianza) - Bodegas Braña Vieja S.L.C., Španělsko

Lahev jsem kupoval v červnu 2013 za 49,90 Kč (Penny). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Navarra. Jedná se o kupáž odrůdy Tempranillo x Cabernet Sauvignon. Na etiketě je dominantní nějaký název, který se mi ale nepodařilo rozluštit. Adjustáž je až na zmíněný nápis srozumitelná. Plastová zátka délky 38 mm s potiskem odpovídá této cenové kategorii. Barva je višňově červená, má purpurové odlesky a velmi dobrou intenzitu. Vůně je ovocitá a nabízí ovocité odstíny, připomínající višňovo-třešňové tóny, které postupně přechází do vůně tabákového listu a koření. Ve středně dlouhé chuti najdete kořenito-ovocité tóny, které prodlužují závěr. Dotyk s dubem je menší, což se u Crianzy dalo čekat. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2015. Víno můžete podávat ke zvěřině a sýrům s modrou plísní. Hodnocení: 7,5 bodů.

3. Chablis 1er Cru 2011 Appellation Chablis 1er Cru Contrôlée (AOC) - François Martenot, Francie

Lahev jsem v červnu 2013 dostal. Jedná se o Chardonnay z vinařské podoblasti Chablis v Bourgogne. Z encyklopedie přebírám základní informace týkající se Premier Cru: Vína z mnohem lépe situovaných vinic v srdci oblasti Chablis. Mají jihovýchodní orientaci (pouze Montée de Tonnerre a Fourchame - ty jsou obráceny k jihozápadu). Celkem 17 poloh: Mont de Milieu, Montée de Tonnerre, Fourchaume, Vaillons, Montmains, Côte de Léchet, Beauroy, Vau Ligneau, Vau de Vey, Vaucoupin, Vosgros, Les Fourneaux, Côte de Vaubarousse, Berdiot, Chaume de Talvat, Côte de Jouan, Les Beauregards. Tato vína jsou plnější a delší než běžné Chablis AOC, ale méně intenzivní a mohutná v porovnání s Chablis Grand Cru. Na druhou stranu dosahují vrcholu dříve - kolem pěti let od sklizně. Barva je o něco zlatavější, citrusová a rostlinná aromata (meduňka, kapradí, koriandr, seno). Velmi suchá, minerální, plná chuť. Doporučuje se jako doprovod ústřic, sladkovodních ryb (štiky), drůbeže (perličky) či ke kozímu sýru, zvláště je-li před podáváním zahřátý. Lahev uzavírá plastová zátka délky 42 mm s potiskem. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a krásnou jiskru. Vůně nabízí květinové tóny v nástupu, které přechází do ovocitých odstínů (broskve, meruňky) a jemné minerality. Ve středně dlouhé chuti najdete příjemnou ovocitost (zelená jablka) a svěžest. Také závěr je zajímavý a pobízí k dalšímu doušku. Je to velmi příjemné Chablis, které se bude dobře snoubit k pokrmům z drůbežího masa. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2015, ale lahev můžete klidně otevřít již teď. Hodnocení: 8 bodů.

4. Gavi 2012 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) - A.VI.P. S.p.A., Itálie

Lahev jsem kupoval v červnu 2013 za 79,90 Kč (Lidl). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Piemonte, podoblast Gavi. S odrůdou Cortese jsem se již setkal, viz například recenze Cortese 2002 Denominazione di Origine Controllata (DOC) - Casa Vinicola Morando, z roku 2004. Plastová zátka délky 38 mm je přímo předurčená k okamžité spotřebě. Podobně je to i s adjustáži, která je podřízená prodeji v uvedeném obchodním řetězci. Barva je šedo-zlatá a má velmi slabou intenzitu. Vůně je ovocito-květinová, svěží a lákavá pro popíjení při horkých letních dnech ve formě vinného střiku nebo velmi dobře vychlazeného vína. Ve středně dlouhé chuti pokračuje trend naznačený u vůně. Je to pitelné a nekomplikované bílé víno, které v dané ceně splní svůj účel. Můžete ho podávat k bílému masu, rybím pokrmům a jemným sýrům. Hodnocení: 6,5 bodů.

5. Castillo San Lorenzo 2006 Denominación Rioja de Origen Calificada (DOCa) (Reserva) - Bodegas Riovinsa, Alberite, Španělsko

Lahev jsem kupoval v červnu 2013 za 109,90 Kč (akce Tesco, běžná cena 158,- Kč). Jedná se o kupáž odrůdy Tempranillo x Mazuelo x Graciana ve vinařské oblasti La Rioja. Víno bylo školeno po dobu 24 měsíců v sudech typu barrique z amerického a francouzského dubu. V únoru 2013 jsem zveřejnil recenzi Viña Mara 2004 Denominación de Origen Calificada (DOCa) (Gran Reserva) stejného vinařství (hodnocení 8-8-8). Korek plátek-drť-plátek délky 42 mm s potiskem denominace. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně má veškeré atributy typické pro kategorii Reserva a odrůdu Tempranillo. Jsou zde kouřové tóny, jemná vanilka a ovocité odstíny připomínající extrakt z vyzrálých třešní. Ve středně dlouhé chuti je dominantní dotyk s dubem. Kořenitý dozvuk a výrazná třísla potvrzují školení v barrique po dobu 24 měsíců. Pocitově mi přijde tato Reserva výraznější a robustnější než výše zmíněná Gran Reserva ročníku 2004. S tím souvisí predikce lahvové zralosti. Po dnešní zkušenosti odhaduji archivační potenciál minimálně až do roku 2016. K této reservě můžete podávat steaky a speciality na grilu. Hodnocení: 7,5 bodů.

6. Veltlínské zelené 2011 pozdní sběr - Šilinek Zdeněk Pavlov

Lahev jsem kupoval v červenci 2013 za 104,90 Kč (akce Tesco). Poprvé jsem tuto lahev viděl před několika měsíci právě v Tescu za 149,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Trkmansko v obci Rakvice. Webové stránky vinařství jsou stále v rekonstrukci, takže se nic dalšího nedozvíme. Když jsme už u toho, je to bohužel špatně načasovaný prodej v obchodní síti Tesco, když na každé etiketě je uvedený odkaz, který není ale aktuální. Adjustáž je velmi povedená a líbí se mi. Vysoká pistole a zajímavá etiketa. Lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá a má střední intenzitu. Vůně má v nástupu ovocitou podobu, připomíná mi zelená jablka. Typické odrůdové znaky ale nenacházím. Ve středně dlouhé chuti postrádám lepší harmonii a tělo. Víno mi přijde "ohnuté" ušlechtilými kvasinkami, nic přirozeného pro veltlín. Je to bohužel zcela průměrný veltlín, který mne ničím nezaujal, ale ani nezklamal. Nejzajímavější se mi jevil v buketu. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2015, otázkou je zda něco zásadního přinese. Hodnocení: 6,5 bodů.

7. Viña Rillago 2004 Denominación Valdepeñas de Origen (DO) (Gran Reserva) - Bodegas Navarro López, S.L., Španělsko

Lahev jsem kupoval v březnu 2013 za 149,- Kč (Globus). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Castilla - La Mancha, podoblast Valdepeñas. Přede mnou o této lahvi psal milasko v jeho článku Vína z předvánočního času. Bylo to víno měsíce (říjen 2011) v Globusu, kdy se prodávalo za velmi zajímavých 99,90 Kč. Plný korek délky 44 mm s univerzálním potiskem. Barva je granátově červená s cihlovými menisky, má velmi slušnou intenzitu a viskozitu. Vše odpovídá zatřídění do kategorie Gran Reserva. Vůně je kouzelná a má všechny atributy této kategorie vín a velice se mi líbí. Jsou zde jemné vanilkové tóny, které střídají odstíny vyzrálých třešní, tabákového listu a kořenité tóny. Chuť je středně dlouhá, ovocitá a má krásné doznívání, ve kterém se rozprostírají třísloviny. Dotyk s dubem je nádherný, 24 měsíční školení v sudech typu barrique se moc povedlo. Je to víno, které v ceně 6 € (149,- Kč) nemá prostě chybu a vřele ho doporučuji. Můžete ho podávat k výrazným zvěřinovým ragů a jehněčím kotletám. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2015. Hodnocení: 8 bodů.

8. Pinot Noir 2010 zemské - Krásná hora s.r.o. Starý Poddvorov

Lahev mi v dubnu 2013 daroval Lukáš, kterému tímto ještě jednou děkuji. Hrozny mají původ na viniční trati Krásná hora v obci Starý Poddvorov. V době sklizně dosáhly hrozny cukernatost 21 °NM. V poslední době jsme se setkal se dvěma odlišnými názory na nový směr, kterým se vinařství Krásná hora vydalo. Lahev má novou adjustáž a je podle mne velmi podařená, díky modernímu stylingu a jednoduchosti. Najdete na ní také analytické hodnoty a viniční trať. Barva je pinotovsky odrůdová. Jsou zde velmi světlé rubínové odstíny s velmi slabou intenzitou a nahnědlými menisky. Vůně je jemná a má krásný ovocitý střih. Můžete najít drobné červené ovoce a slabé kořenité tóny. Také chuť má zajímavé kouzlo. Je především jemná a má krásné ovocité doznívání. Poměr zbytkového cukru a kyselinek se velmi podařil. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2015. Tento Pinot mne velmi příjemně překvapil svojí jemností a ovocitostí. Vzhledem ke komplikovanému klimatickému ročníku 2010, je to velmi příjemné červené moravské víno. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,5 g/l, obsah kyselin 5,3 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

9. Château Les Hauts Marcieux Cru Bourgeois 2007 Appellation Haut-Médoc Contrôlée (AOC) - Grands Vins de Gironde, Francie

Lahev jsem kupoval za 119,- Kč v květnu 2013 (výprodej Penny) a zmínil se o ní také milasko v tomto článku. Lahev je uzavřena plným korkem délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená a má slušnou intenzitu. Vůně je ovocito-kořenitá a můžete v ní objevit vařené ovoce a různé sušené koření. Chuť je středně dlouhá a je z ní patrné, že víno určitou dobu bylo školeno v dubovém sudu. Třísla jsou docela výrazná a stále bude nutné je zkrotit a to dalším nazráváním na lahvi. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2016. Hodnocení: 7 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 15  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7155x