O Víně

01.07.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.07.2013 07:00

Postřehy z vín vypitých v červnu 2013

V průběhu června jsem otevřel tucet lahví. Největší zastoupení měla Česká republika (5x). Projdeme ale také Španělsko (3x), Itálii (2x) a Francii se Slovenskem (1x). V tomto měsíci nešlo jen o červená vína, ale dostane se také na dvě ledová. Asi největší radost mi udělala španělská Reserva Añares ročníku 2006 z oblasti La Rioja, která získala od Wine Spectator 92 bodů. Naopak nejhůře dopadlo Rulandské modré 2011 výběr z hroznů z Vinium a.s. Velké Pavlovice.

Červnová skladba vín vypadala následovně:

1. Cabernet Sauvignon 2011 odrůdové jakostní - Vinařství Naturvini s.r.o. Bavory

Lahev jsem v dubnu 2013 dostal, ale na e-shopu vinařství se prodává za 155,- Kč. Hrozny mají původ v Mikulovské vinařské podoblasti, ve vinařské obci Mikulov. Šroubovací uzávěr. Slušná a nepřehlédnutelná adjustáž, která poskytuje dostatek informací. Na webových stránkách vinařství najdete také analytické hodnoty. Barva je purpurově červená, má velmi dobrou intenzitu a fialové záblesky. Vůně je docela výrazná a široká. V nástupu jsou nádherné tóny papriky, třešní a sušené švestky. Na pozadí můžete najít hořkou čokoládu a tabákový list. Na jakostní víno velmi krásný a bohatý buket. Ve středně dlouhé chuti je kombinace ovocitosti a kořenitých tónů. Najdete také odstíny sušené papriky a hořké čokolády. Na jakostní víno velmi slušná kvalita. Vinařství víno doporučuje podávat k úpravám hovězího masa a grilované zelenině. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,2 g/l, obsah kyselin 6,5 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 7,5 bodů.

2. Frankovka 2010 kabinet (rosé) - Martin Pomfy - Mavín, Slovensko

Lahev polosuché kabinetní Frankovky 2010 jsem kupoval v květnu 2013 za 110,- Kč (vyřazení ze sortimentu Globusu, běžná cena 225,- Kč). V průběhu května jsem zveřejnil recenzi rosé Frankovky 2009 výber z hrozna (hodnocení 6-6-7), která ale měla původ na viniční trati Hangaš, vinařské obci Gbelce. Tato Frankovka má původ ve vinařské oblasti Južnoslovenské, vinařský rajón Strekovský, vinařská obec Dvory nad Žitavou a viniční trať Viničný vrch. Plastová zátka délky 44 mm. Barva je lososově červená, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně má veškeré atributy růžového vína. Jsou zde nádherné ovocité tóny připomínající maliny a lesní jahody, které se přesouvají do třešní. Chuť je svěží a má stále co nabídnout, podobně jako výše zmíněný ročník 2009. Jsou zde ovocité tóny, příjemná kyselinka a vyšší zbytkový cukr. Vše ale tvoří velmi dobrý celek. Je to parádní kabinetní rosé, které v ceně 110,- Kč nemá chybu. Z webových stránek vinařství se dozvídám, že lahev získala ocenění: Šampión výstavy vín Rača (2011), Zlatá medaile Agrovíno Nitra (2011) a AWC Vienna. Hodnocení: 7,5 bodů.

3. Selection 2007 známkové jakostní (Barrique) - Víno Mikulov a.s.

Lahev z řady "Sommelier Club Selection" jsem kupoval v květnu 2013 za 104,90 Kč (akce Tesco). Běžná cena se pohybuje kolem 150,- Kč. Jedná se o kupáž odrůdy Svatovavřinecké, které zrálo 6 měsíců v sudech typu barrique. Adjustáž je nenápadná a může se stát, že lahev přehlédnete. Plastová zátka délky 38 mm s potiskem vinařství byla podle mne zcela nevhodně zvolena vzhledem k typu vína a této řady. Barva je granátově červená, má střední intenzitu a rubínové odlesky. Vůně je jemná a nabízí směs drobného peckového ovoce (třešně) a jemnou vanilku. Během rozdýchání se vynoří dále kořenito-dřevitý tón, který má původ v dubových sudech. Ve středně dlouhé chuti jsou třísla hezky obroušená a v kombinaci s kyselinkou a obsah alkoholu tvoří velmi dobrý celek. Když jsem viděl plastovou zátku, měl jsme poněkud obavy, aby se víno nezlomilo, přece jenom šest let je na naše poměry dlouhá doba. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2014, ale lahev doporučuji otevřít již teď. K tomuto vavřinci můžete podávat například steaky z drůbeže. Hodnocení: 7 bodů.

4. Cepa Lebrel 2009 Denominación Rioja de Origen Calificada (DOCa) (Reserva) - Dinastia de Reyes, Španělsko

Lahev jsem kupoval v květnu 2013 za 119,- Kč (Lidl). Jedná se o odrůdu Tempranillo z vinařské oblasti La Rioja. Víno zrálo 2 roky v barikových sudech. Adjustáž nepřehlédnete. Použitý typ lahve s rozšiřujícím se hrdlem, černo-šedá etiketa, použitý font písma, staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem je u této denominace standardem. Opět musím poznamenat, že víno v této cenové hladině deklarované jako Reserva je u našich vinařství prakticky sci-fi. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně je jemná a nabízí ovocité tóny (bílé třešně), které se přesouvají do kořenitých tónů a slabé vanilky. Také chuť je více ovocitá a má středně dlouhé doznívání, ve kterém objevíte ovocito-dřevité tóny. Víno má nádherný extrakt a slušnou harmonii. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2016 a vzhledem k poměru cena / kvalita doporučuji tuto Reservu zakoupit do archivu. Hodnocení: 7,5 bodů.

5. Zweigeltrebe 2003 ledové - Víno Valtice CZ s.r.o.

Lahev objemu 0,375 L jsem kupoval v září 2005 za 549,- Kč (Albert). Se jménem vinařství je to v tomto případě poněkud složitější. Na etiketě je totiž uvedeno "Pro Víno Valtice respektive Soare Sekt a.s. vyrobil: Weinbau A.I. Amon Zweil 8, A 2170 Kleinhadersdorft." Na zadní etiketě je informace, že sběr hroznů proběhl 24. prosince 2005 v 5 hodin při teplotě -10 °C ve vinařské oblasti Weinviertel, vinařská obec Kleinhadersdorf v Rakousku. Barva je cihlově červená, má velmi slabou intenzitu a oranžové odlesky. Vůně je jemná a nabízí v nástupu kandované ovoce, jahodovou šťávu a medové tóny. Chuť je středně dlouhá díky zřetelné kyselince (10,3 g/l), která se snaží držet krok s extrémně vysokým obsahem zbytkového cukru (204,5 g/l). V dozvuku vystoupí nazrálost, kterou přebíjí zbytkový cukr, byť mu sekunduje kyselinka. Škoda, že obsah alkoholu je nízký (10,3 % obj.), větší obsah by této ledovce rozhodně slušel více. Víno je už nějakou dobu na vrcholu, na kterém se může udržet až do roku 2015. Analytické hodnoty: 204,5 g/l, obsah kyselin 10,3 g/l. Hodnocení: 7 bodů.

6. Valpolicella 2009 Denominazione di Origine Controllata (DOC) (Classico) - Lamberti S.P.A., Itálie

Lahev jsem kupoval v květnu 2013 za 110,- Kč (výprodej Globus). Jedná se o kupáž odrůdy: Corvina (70 %) x Rondinella (20 %) x Molinara (5 %) x Merlot (5 %). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Veneto. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 45 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená, má střední intenzitu a nahnědlé menisky po okraji. Vůně je ovocito-kořenitá, ale velmi těžko v ní něco konkrétního identifikuji. Ve středně dlouhé chuti jsou výrazná třísla a vyšší kyselinka, obojí poněkud zkracuje závěr. Není to nic, co by mne posadilo na zadek, spíše průměrné víno DOC jakosti, které nezklame, ale také ničím nezaujme. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2015. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 6 bodů.

7. Veltlínské zelené 2002 ledové - Znovín Znojmo a.s.

Lahev objemu 0,2 L jsem kupoval pomocí zásilkové služby Znovínu v roce 2004 za 320,- Kč. Hrozny byly sklizeny 10. až 11. prosince 2002 při teplotě -10 °C při cukernatosti 40,9 °NM na viniční trati Volné pole v obci Hostěradice. Lahev typu Platin je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je jantarově žlutá, má velmi slušnou intenzitu, zlaté odlesky a nádhernou olejovitost. Vůně je medovo-ovocitá, najdete v ní kandované ovoce, cibéby, hruškový kompot a spoustu dalších podob, záleží na stupni rozdýchání a temperaci. Chuť je dlouhá a komplexní, jak je u ledových vín obvyklé. Vysoká hodnota zbytkového cukru (220,8 g/l) není pocitově nepříjemná, díky obsahu kyselin (7,9 g/l). Podle predikce Znovínu by mělo být víno již za zenitem, ale není tomu tak. Je samozřejmě již nějakou dobu na svém vrcholu, na kterém se podle mne udrží minimálně do roku 2014. K této ledovce jsme podávali mango na grilu, jako sladkou tečku sobotního večera. Toto ledové víno získalo následující ocenění: Velká zlatá medaile Bratislava 2003, Absolutní šampion Znojemské galerie Veltlínů 2003, Stříbrná medaile Vinoforum 2005 Znojmo a Národní salon vín České republiky 2005/2006. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 220,8 g/l, obsah kyselin 7,9 g/l, bezcukerný extrakt 44,4 g/l a obsah alkoholu 9,2 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

8. Añares 2006 Denominación Rioja de Origen Calificada (DOCa) (Reserva) - Bodegas Olarra S.A., Španělsko

Lahev jsem kupoval v květnu 2013 za 119,- Kč (výprodej Penny). Kolik lahev stále v březnové nabídce nevím, ale ještě na začátku května byla ve výprodeji za 149,- Kč. milasko mne ale upozornil, že ještě jednou zlevnila na 119,- Kč, takže jsem neváhal a nakoupil. Jedná se o vinařství, se kterým jsem se již setkal v případě Crianzy Otoñal ročníku 2010 koupenou v akci Albertu za 79,90 Kč, o které se zmíním níže. Na hrdle najdete nálepku 92 bodů od Wine Spectator. Jedná se o kupáž odrůdy Tempranillo (90 %) x Garnacha (5 %) x Mazuelo/Graciano (5 %) z vinařské oblasti La Rioja. Víno zrálo 18 měsíců v sudech typu barrique. Lahvovou zralost má víno dosáhnout v roce 2013 až 2014. Adjustáž je vkusná a přehledná, jak se pro kategorii Reserva sluší a patří. Nechybí staniolová záklopka, plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a světlejší rubínové odstíny na okrajích. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu jsou jemné ovocité tóny připomínající vymačkanou šťávu v vyzrálých třešní, která přechází do jemné vanilky, skořice a kouřovinky. Můžete ale také najít tabákový či čajový list. Chuť je středně dlouhá, má krásnou noblesu a harmonii. Dotyk s dubem je akurátní, takže mi v současné době přijde více do odrůd. Je to Reserva, která potřebuje čas, aby se otevřelo a mohli jste objevit všechny její dimenze. Vysoký obsah alkoholu (14,0 % obj.) velmi dobře zapadl do celku. Už dnes můžete lahev v klidu otevřít, i když vrchol odhaduji až v roce 2015. Za pár dnů se vracím do Penny a kupuji poslední 3 lahve. Po měsíci jsem na cestě na Slovensko v jednom Penny v blízkosti státní hranice narazil na dalších 6 lahví - paráda! Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

9. Otoñal 2010 Denominación Rioja de Origen Calificada (DOCa) (Crianza) - Bodegas Olarra S.A., Španělsko

A ještě jednou zůstaneme u stejného vinařství. Lahev jsme kupoval v dubnu 2013 za 79,90 Kč (akce Albert). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti La Rioja. Na webových stránkách vinařství je sice tato řada Otoñal, ale ne jako Crianza. Základní řada, tedy ne Crianza, je kupáž odrůdy Tempranillo (85 %) x Garnacha (10 %) x Mazuelo a Graciano (5 %). Dozvíte se zde, že Crianza zrála 18 měsíců v amerických sudech typu barrique. Adjustáž je vkusná. Modrá etiketa se stříbrnými motivy připomínající révu. Kvalitní staniolová záklopka a lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má velmi slušnou viskozitu a intenzitu. Vůně je ovocito-kořenitá. Můžete v ní najít třešňové tóny a dřevité odstíny. Chuť je středně dlouhá, plná a harmonická. V dozvuku vystoupí třísloviny a ovocitý ocásek. Školení v dubových sudech typu barrique se povedlo, je to tak půl na půl, nedošlo k přebití odrůdových vlastností. Hodnocení: 8 bodů.

10. Rulandské modré 2011 výběr z hroznů - Vinium a.s. Velké Pavlovice

Lahev jsem kupoval v dubnu 2013 za 110,- Kč (akce Globus). Jedná se o řadu Vinium Exclusive, ale z etikety nebo webových stránek se dozvíte pouze vinařskou podoblast (Velkopavlovická). Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je purpurově červená a má nižší intenzitu. Co se týče intenzity je v pořádku, ale typické menisky na okraji chybí. Vůně je poněkud komplikovaná. Jsou zde tóny peckového ovoce a slabé bylinné odstíny. Chuť je kratší a tělo poněkud ploché. Deklarované hodnotě bezcukerného extraktu (27,2 g/l) absolutně nevěřím. Chybí tomu nějaký dozvuk, prostě na přívlastek výběr z hroznů doslova hrůza. Hovořit o nějaké komplexnosti se taky nedá. Pokud vezmu v úvahu normální cenu, která se pohybuje kolem 170,- Kč, tak je to nehorázný poměr cena / kvalita. Pokud si vzpomínáte na můj úvod u květnového přehledu vypitých vín, kdy jsem zmiňoval naprosto nekonkurenční ceny některých našich vinařství, tak do tohoto negativního trendu určitě patří i Vinium. Co se týče archivačního potenciálu, tak nevěřím v žádné zlepšení. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,2 g/l, obsah kyselin 4,4 g/l a bezcukerný extrakt 27,2 g/l. Hodnocení: 4,5 bodů.

11. Cuvée Prestige 2011 Appellation Cotes du Rhône Protégée (AOP) - Euralis, Sorgues, Francie

Lahev jsem kupoval v květnu 2013 za 62,90 Kč (výprodej Penny). Původ hroznů je v oblasti Rhône, podoblast Cotes du Rhône. Jedná se o kupáž odrůdy Syrah x Grenache x Mourvèdre. Adjustáž je velmi povedená a pro tuto vinařskou oblast standardní. Reliéf na hrdle lahve a černo-zlatá etiketa ladí. Plastová zátka délky 44 mm kazí dobrý dojem z adjustáže. Barva je purpurově červená, má velmi dobrou viskozitu a intenzitu. Vůně je poměrně široká a na první dojem docela komplikovaná. Je to podle mne cuvée, které potřebuje správnou temperaci a čas, aby se ukázalo v plné síle. Poté vám nabídne například zvláštní višňové tóny s griotkou nebo peckové ovoce. Vše doplní kořenito-dřevité odstíny. Chuť je středně dlouhá a robustní. V dozvuku vystoupí ovocitý ocásek a třísla, která prodlužují závěr. Čím déle necháte lahev otevřenou, tím jemněji působí třísla. Obsah alkoholu 14,5 % obj. je poznat, po pár skleničkách cítíte v hlavě alkohol, ale nepůsobí příliš rušivě. Archivační potenciál je podle mne velmi dobrý a lahev doporučuji otevřít až v roce 2015. V roce 2012 získalo víno Zlatou medaili na 16. Wine Trophy Berlin. Víno můžete podávat k pečenému a grilovanému masu, těstovinám a pikantním sýrům. Hodnocení: 7,5 bodů.

12. Grandi Mori 2009 Indicazione Geografica Tipica (IGT) - Provinco Italia S.p.A. Rovereto, Itálie

Lahev jsem kupoval v květnu 2013 za 89,90 Kč (akce Tesco). Normální cena je 125,- Kč a v nabídce je pod tímto obchodním názvem několik odrůdových vín. Tato lahev byla jediná, která prošla dubovým sudem. Hrozny (odrůdové zastoupení není uvedeno) mají původ ve vinařské oblasti Toscana. Adjustáž mne rozhodně zaujala. Velmi povedený design etikety, reliéf na hrdle lahve a korek plátek-drť-plátek délky 42 mm s potiskem vinařství. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně je jemná a nabízí marmeládové ovoce a jemnou vanilku. Ve středně dlouhé chuti je velmi dobrá harmonie a ovocito-kořenitý dozvuk. Dotyk s dubem byl velmi citlivý a více je to tentokrát více o odrůdě. Vzhledem k velmi dobrému poměru cena / kvalita vřele doporučuji. Ocenění Stříbrná medaile Decanter (2011). Hodnocení: 7,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 5  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 8487x