O Víně

01.12.2011 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.12.2011 07:00

Postřehy z vín vypitých v listopadu 2011

Devítka listopadových vín mne čekala v zajímavém složení: 6x Česká republika a po jednom zástupci ze Španělska, Bulharska a Německa. Podle očekávání mne okouzlilo Rulandské šedé z Mikrosvínu Mikulov, kabinetní Cabernet Moravia ročníku 2003 z Vinařství Františka Spěváka, Reserva bulharského Mavrudu ročníku 2001 a nezapomenutelný Tramín červený 2005 výběr z bobulí ze Znovínu Znojmo.

Na následujících řádcích najdete mé dojmy z devíti vín otevřených v listopadu.

1. Rulandské šedé 2004 výběr z hroznů - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.

O tomto Pinotu gris psal MiBiT v roce 2006 recenzi (hodnocení 7-8-8) a byl to hlavní důvod, proč jsem víno zařadil jen do postřehů měsíce. Lahev jsem kupoval v prosinci 2006 ve vinotéce za 206,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Kotelná v obci Perná. U jména této obce bych mohl klidně skončit, protože je do jisté míry zárukou kvality. Lahev používá typickou adjustáž řady Traditional Line. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství, ročníku, odrůdy a viniční trati patří na našem trhu k nadprůměru. Barva je zlato-žlutá, má šedivé odlesky, krásnou čistotu a jiskru. Intenzita odpovídá ročníku i přívlastku. Vůně je mnohoslibná a nabízí směs koření, naznačující blízkost Pálavy a květinových odstínů, kdy zadní etiketa uvádí kvetoucí žito a medové tóny. Po rozdýchání se objevují jemné tóny sušené pomerančové kůry. Ve středně dlouhé chuti je nádherný extrakt a tělo. Víno má famózní harmonii a potenciál k dalšímu nazrávání na lahvi. Předpokládám, že minimálně do roku 2013 bude stále na svém vrcholu. Je pro mne naprosto neuvěřitelné, jak parádně je zakomponovaný extrémně vysoký obsah alkoholu (14,5 % obj.) do výsledného celku, protože při popíjení máte pocit, že víno má nějakých 12 % alkoholu. Analytické hodnoty: zbytkový cukr do 4 g/l, kyseliny 7,1 g/l a bezcukerný extrakt 21,0 g/l. Prvotní MiBiTova informace, že víno potřebuje evidentně čas, aby alkohol nepůsobil rušivě, se potvrdily. Podobně jako nedávno zveřejněná recenze na Ryzlink vlašský 2004 výběr z hroznů (obec Perná, trať Železná, hodnocení 9-9-10) je i tento Pinot gris nádhernou záležitostí.

2. Chardonnay 2003 výběr z hroznů - Vinařství Beneš Jaroslav, Hrušky

Lahev této šardonky jsem kupoval v srpnu 2004 přímo ve vinařství za 100,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Podsedky v obci Hrušky. Report z návštěvy členů vinařského sdružení Bonus Eventus najdete pod tímto odkazem. Pro toho, kdo vyhledává vína tohoto vinařství, připomenu dvě starší recenze: Rulandské šedé 2003 výběr z hroznů (hodnocení 9-7-7) a Rulandské šedé 2001 pozdní sběr. Lahev má klasickou adjustáž a použila korek plátek-drť-plátek délky 42 mm s potiskem Bonus Eventus. Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru, intenzitu a čistotu. Vůně je jemná a v nástupu nabízí tóny vyzrálých hroznů, které postupným rozdýcháním přechází do směsi ovocitých odstínů, které se promítají také v chuti do nádherné harmonie. Vysoký obsah alkoholu (13,1 % obj.) neruší a působí přirozeně. Víno je na svém vrcholu, na kterém se může udržet ještě v roce 2012.

3. Cabernet Moravia 2003 kabinet - Vinařství Spěvák a synové, Dubňany

Lahev jsem kupoval v lednu 2005 přímo ve vinařství za 125,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Dubičí v obci Dubňany. Lahev uzavírá plastová zátka délky 42 mm. Na etiketě je uvedeno, že bylo vyrobeno 1000 lahví, ale chybí již údaj o konkrétním čísle lahve. Barva je višňově červená, intenzivní a má rubínové odlesky. Vůně je jemná a má ovocito-kořenité odstíny. Ve středně dlouhé chuti je nádherná harmonie a noblesa. V dozvuku vystoupí příjemná třísla, jemnost a ovocitost. Víno je stále na svém vrcholu, na kterém se může udržet ještě v roce 2013.

4. Viña Rillago 2004 Denominación de Origen (DO) (Gran Reserva) - Bodegas Navarro López, S.L., Valdepeñas, Španělsko

Globus přichází každý měsíc s tzv. vínem měsíce. V říjnu se tímto vínem stala španělská Gran Reserva ročníku 2004 z vinařské oblasti Valdepeñas a lahev se prodávala za 99,90 Kč. Považuji to za velmi dobrý počin, vzhledem k tomu, jak mizerná nabídka a někdy i kvalita z této vyspělé vinařské země se k nám dostává. A tak shovívavě přimhouřím oko při pohledu na reklamní letáky a postery, na kterých je chybně uvedena Grand Reserva. Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm, který mi přišel vysušený a v průměru menší, takže při vytahování málem zapadl do lahve. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a karmínové záblesky. Vůně nabízí jemné ovocito-kořenité tóny, které se rozprostírají do jemné vanilky, tabáku a lesního ovoce. Na to, že se jedná o Gran Reservu, která zrála dva roky v sudech typu barrique, není buket tak intenzivní. Nejvíce se mi líbí chuť, která je vyvážená a má krásně zakulacená třísla. Víno má potenciál k dalšímu nazrávání a na vrchol by mohlo dostat v letech 2013 až 2015. Za cenu 99,90 Kč rozhodně nezklame a neurazí. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.

5. Mavrud 2001 (Reserve) - Vinzavod Assenovgrad, Bulharsko

V minulosti jsem napsal recenzi na Mavrud 1999 (Reserve) stejného vinařství (hodnocení 10-8-8). Lahev jsem kupoval v dubnu 2006 za 124,- Kč (Makro). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Jižní oblast - Trakijská nížina. Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství a byl docela promáčený, ale neměl naštěstí negativní vliv na kvalitu. Barva je purpurově červená, má dobrou intenzitu a čistotu. Vůně je jemná a kořenitá. Na pozadí jsou těžké ovocité tóny a slabá vanilka. V chuti je nádherná harmonie a díky dotyku s dubovým sudem nechybí kořenito-dřevitý závěr. Jako vždy, Mavrud mne opět nezklamal.

6. Tramín červený 2004 pozdní sběr - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

U dalších dvou listopadových vín se nabídlo srovnání ročníku, protože jsem se dostal ke stejnému vinařství, odrůdě, přívlastku a dokonce i viniční trati. Konkrétně budu srovnávat Tramín červený ročníku 2004 a 2005 v jakosti pozdní sběr z Vinařství Plešingr. Lahev jsem kupoval v srpnu 2008 za 118,- Kč přímo ve vinařství. Hrozny mají původ v obci Sobůlky na viniční trati Staré hory. Hrozny byly nakoupeny od společnosti Zemagro Strážovice a byly sklizeny 5. listopadu 2004 při cukernatosti 21,2 °NM. Lahev je uzavřena plastovou zátkou délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva má dobrou intenzitu a je slámově žlutá. Vůně je odrůdová, ale jsou zde náznaky stařinky. Ve středně dlouhé chuti převažují medové tóny a nazrálost. Víno má výbornou harmonii a vysoký obsah alkoholu (13,9 % obj.), který ale neruší. Analytické hodnoty: 1,1 g/l zbytkový cukr, 7,0 g/l kyseliny a 21,6 g/l bezcukerný extrakt.

7. Tramín červený 2005 pozdní sběr - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

Lahev jsem kupoval v srpnu 2006 přímo ve vinařství za 76,- Kč. Hrozny mají opět původ v obci Sobůlky na viniční trati Staré hory. Hrozny byly nakoupeny od společnosti Zemagro Strážovice a byly sklizeny 1. listopadu 2005 při cukernatosti 23,8 °NM. Lahev uzavírá plastová zátka bez potisku dlouhá 38 mm. Barva je na rozdíl od ročníku 2004 intenzivnější a přesvědčivá. Má slámový odstín a nádhernou jiskru. Vůně je odrůdově čistá a nabídne jemné kořenité odstíny, které doplní tóny čajových růží. V harmonické chuti je hezky vyvážený zbytkový cukr s kyselinkami a obsah alkoholu (13,2 % obj.) výborně zapadl do celku. Víno je na svém vrcholu, na kterém se může udržet do roku 2012. Analytické hodnoty: 13,2 %, 1,2 g/l zbytkový cukr, 5,0 g/l kyseliny a 20,6 g/l bezcukerný extrakt.

8. Tramín červený 2005 výběr z bobulí - Znovín Znojmo a.s.

Říká se: Do třetice všeho dobrého i zlého a v případě tohoto tramínu to platí stoprocentně! Lahev objemu 0,5 L jsem kupoval v březnu 2006 přes zásilkovou službu Znovínu za 180,- Kč. Na portále najdete na toto víno dvě recenze a to od Anax!ena zde (hodnocení 8-9-8) a MiBiTa zde (hodnocení 9-9-9). Hrozny byly sklizeny 27. října 2005 při cukernatosti 27,4 °NM na viniční trati Vinohrady v obci Dyjákovice. Réva zde byla vysázena v roce 1985 a pěstuje se na vysokém vedení na hlinito-písčité půdě (struktura půdy - středně štěrkovitá 15 % skeletu, geologický původ - písčito-hlinité splachy mělké spraše Karpatské předhlubně). Technologie výroby: odkaleno, zakvašeno čistou kulturou kvasinek, kvašení v nerezu, zastavené kvašení, školení a lahvování. Barva je nádherná, jantarově žlutá, jiskrná a čistá. Má neuvěřitelně vysokou intenzitu. Odpovídá odrůdě, ročníku a především přívlastku. Víno má nádhernou viskozitu a líně se převaluje ve skleničce. Vůně je omamná a kouzelná od prvního okamžiku. Není to žádná přehnaná nebo umělá vůně růží, koření a sladkého dřeva. Během popíjení se krásně rozvíjí a postupně přechyluje do přezralých broskví a medových odstínů. Je v ní stále co objevovat. Archivační potenciál uváděl Znovín v době lahvování až do roku 2017 a věřím tomu. Pokud MiBiT hodnotil známkami 9-9-9, pak já bych hodnotil určitě stejně vysoko a to má podle mne víno stále svůj vrchol před sebou a poslední dvě lahve budu ve svém archivu pečlivě střežit! Analytické hodnoty: zbytkový cukr 46,2 g/l, kyseliny 6,7 g/l a bezcukerný extrakt 34,9 g/l.

9. Nussdorfer Herrenberg 2003 Qualitätswein (odrůdové jakostní) - Ferdinand Pieroth GmbH, Pfalz, Německo

Lahev jsem kupoval v září 2005 za 199,- Kč a v tomtéž roce se mi tato milerka zdála příjemná, svěží a lehká. Na etiketě dominuje obchodní název Nussdorfer Herrenberg, ročník a název odrůdy Müller-Thurgau. Hrozny mají původ v německé vinařské oblasti Pfalz. Lahev burgundského typu uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 38 mm. Barva je žluto-zelená a má slabou intenzitu. Vůně je jemná a nabízí především směs ovocito-květinových odstínů a muškátový květ. Chuť je harmonická a překvapivě je stále svěží a nepůsobí unaveně.

Tolik z mých měsíčních postřehů listopadových vín. Byl to měsíc, který se zároveň nesl na vlně mladých Svatomartinských vín a Beaujolais Nouveau, o kterých brzy napíšeme více.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6963x