O Víně

27.12.2022 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.12.2022 07:00

Postřehy z vín zakoupených prostřednictvím e-shopu vinokral.cz vypitých v závěru roku 2022 - část III.

V dnešní třetí části přináším postřehy z dalších deseti lahví nakoupených v e-shopu. V drtivě většině se jednalo o nadprůměrnou kvalitu a poprvé bílá vína představovala mnohem větší zastoupení. Naprostým vítězem se stal Ankermannův Riesling z vinařské oblasti Pfalz. Také rakouský Grüner Veltliner ročníku 2021 byl famózní a především odrůdový.

Odkaz na první díl najdete pod tímto odkazem a na druhou část zde.

1. Beau Temps 2021 Indication Géographique Côtes de Gascogne Protégée (Rosé) - D-RP 907 151 in D-07331003, Distribuováno Vicampo.de GmbH, DE-55118 Mainz (plnič)

Cena 279,- Kč. Z jakých odrůd bylo toto růžové cuvée vyrobeno není uvedeno. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Sud-Ouest, podoblast Côtes de Gascogne. Šroubovací uzávěr a velmi jednoduchá adjustáž. Barva je staro-růžová, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě čerstvých jahod a malin, které se přesouvají do květinových odstínů. Chuť je ovocitá a svěží, jak se u rosé očekává. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 5,2 g/l, obsah kyseliny 6,1 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Von Ottlieb 2021 Qualitäswein - Weinhaus am Zollhafen, Vicampo.de GmbH, Taunusstraße 57, 55118 Mainz, Německo

Cena 309,- Kč. Odrůda Sauvignon Blanc má původ ve vinařské oblasti Pfalz. Šroubovací uzávěr a velmi jednoduchá adjustáž. Barva je citrónově žlutá, má vysokou viskozitu a krásnou zlatou jiskru. Vůně je extraktivní od prvního okamžiku. V nástupu ohromí výrazné ovocité tóny v podobě angreštu, které se přesouvají do odstínů rozkvetlého hlohu a citrusových plodů. Druhý den byl buket stále velmi intenzivní a ještě více se otevřel do dalších ovocitých tónů. Chuť je neuvěřitelně šťavnatá a má pikantní kyselinku v dozvuku. Další nazrávání na lahvi bude určitě ku prospěchu, především kyselinka potřebuje poněkud zkrotit. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2027. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 5,2 g/l, obsah kyseliny 8,4 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

3. Principe Siciliano 2021 Denominazione di Origine Controllata (DOC) - ICQR TP/1410, Mezzatia Vini SRL, IT-39057 Appiano, Itálie

Cena 259,- Kč. Odrůda Nero d'Avola a Merlot mají původ ve vinařské oblasti Sicilia. Velmi zajímavá adjustáž, kterou nepřehlédnete. Velmi dobrý dojem kazí plastová zátka délky 38 mm. Barva je višňově červená, má výraznou viskozitu a krásné rubínové záblesky. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu nádherné ovocité tóny v podobě lesního ovoce, které se přesouvají do kořenitých tónů. Druhý den se buket přesunul až do griotkových odstínů. Chuť je plná, má sametově jemná třísla a dlouhý kořenitý závěr. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2027. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,3 g/l, obsah kyseliny 6,2 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

4. Fleur du Midi 2021 Pays d´Oc Indication Géographique Protégée - Les Vignobles Foncalieu, Domaine de Corneille, FR-11290 Arzens, Francie

Cena 279,- Kč. Odrůda Merlot má původ ve vinařské oblasti Languedoc-Roussillon. Jednoduchá a nenápadná adjustáž. Šroubovací uzávěr. Barva je rubínově červená, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu intenzivní herbální tóny, které se přesouvají do ovocitých odstínů v podobě lesního ovoce a exotického koření. Chuť je kořenitá, plná a má dlouhý závěr, ve kterém vystoupí kořenitost, která je typická pro jižní Francii. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2027 a dá se předpokládat, že bude přínosem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,0 g/l, obsah kyseliny 5,0 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Les Grandes Collines 2020 Appelation Côtes du Rhône Protégée - F 84290, Distribuováno Vicampo.de GmbH, DE-55118 Mainz (plnič)

Cena 319,- Kč. Odrůda Grenache a Syrah mají původ ve vinařské oblasti Rhône, podoblast Côtes du Rhône. Velmi jednoduchá a nenápadná adjustáž. Plný korek délky 44 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě lesního ovoce, které se přesouvají do kořenitých odstínů. Chuť je středně dlouhá, má krásnou ovocitost v dozvuku. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2026. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,8 g/l, obsah kyseliny 2,9 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

6. Terre del Vento Cerasuolo d'Abruzzo 2021 Denominazione di Origine Protetta (DOP) (Rosé) - Cantina Tollo SCA, Viale Garibaldi 68, IT-66010 Tollo, Itálie 

Cena 279,- Kč. Odrůda Montepulciano má původ ve vinařské oblasti Abruzzo. Staniolová záklopka a korek z drtě délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je malinově růžová, má krásné oranžové záblesky a střední viskozitu. Vůně nabídne v nástupu příjemné ovocité tóny v podobě malinových tónů, které přechází do čerstvých lesních jahod. Chuť je svěží a ovocitá, jak má mladé rosé vypadat. Lahev doporučuji otevřít nejpozději v roce 2023. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,5 g/l, obsah kyseliny 5,0 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

7. El Jefe 2021 - Dueba Vitivinicola S.L., ES-49800, Španělsko

Cena 329,- Kč (objem 1 L). Odrůda Tempranillo má původ ve vinařské oblasti Castilla y Leon. Litrový objem lahve je příjemné zjištění, stejně jako velmi vtipná a moderní adjustáž. Plný korek délky 44 mm. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě červeného bobulového ovoce, které se přesouvají do kořenitých odstínů a marmeládových tónů z vyzrálých třešní. Chuť je středně dlouhá, má robustní třísla a krásný závěr. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2027. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,7 g/l, obsah kyseliny 5,0 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

8. Principe Siciliano 2021 Indicazione Geografica Tipica - Casa Vinicola Botter SPA, Via Luigi Cadorna 17, IT-30020 Fossalta di Piave (VE), Itálie (plnič)

Cena 269,- Kč. Odrůda Pinot Grigio má původ ve vinařské oblasti Sicilia. Šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu tóny zelených jablek, které se přesouvají do vyzrálých broskví a lučního kvítí. Chuť je svěží a má ovocitý dozvuk. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,0 g/l, obsah kyseliny 5,6 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

9. Grüner Veltliner 2021 Qualitäswein - Weingut Heiderer-Mayer, Baumgarten am Wagram 25, AT-3701, Rakousko

Cena 309,- Kč. Odrůda Veltlínské zelené má původ ve vinařské oblasti Weinland, podoblast Wagram. Velmi zajímavá adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má nižší intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě žlutého melounu, které se přesouvají do odstínů bílého pepře a herbálních tónů. Chuť je středně dlouhá, má krásnou svěžest a ovocitost. V dozvuku oceníte pikantní kyselinku, která povzbudí k další skleničce. Je to velmi podařený veltlín, který mne svou jemností a odrůdovosti velmi mile překvapil. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,0 g/l, obsah kyseliny 5,9 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

10. Ankermann Riesling 2021 Qualitätswein - D-RP 907 009, Distribuováno Vicampo.de GmbH, DE-55118 Mainz, Německo (plnič)

Cena 279,- Kč. Odrůda Ryzlink rýnský z vinařské oblasti Pfalz. Typický tvar lahve a velmi zdařilá etiketa. Šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru, vysokou viskozitu a intenzitu. Vůně je odrůdová a nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě vyzrálých broskví a citrusových plodů, které se postupně přechylovaly do odstínů lipového květu. Chuť je svěží, má nádherný ovocitý projev, kdy v dozvuku vystoupí šťavnaté žluté ovoce a pikantní kyselinka s minerálním závěrem. Obsah zbytkového cukru nádherně zapadl do osvěžující kyselinky. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2026. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 16,9 g/l, obsah kyseliny 7,9 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 9,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 611x