O Víně

02.01.2023 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.01.2023 07:00

Postřehy z vín Vinařství Plešingr vypitých v prosinci 2022

Poprvé se dostávám k průřezové degustaci Vinařství Plešingr. V červnu 2022 jsem přímo ve vinotéce tohoto rodinného vinařství v Hodoníně nakoupil celkem 7 kartonu vín. Detailně se podívám na sedm různých lahví. Nejvíce mne oslovil Pinot gris 2014 pozdní sběr (barrique) z vlastní vinice, Ryzlink vlašský 2021 výběr z hroznů, Rulandské bílé 2019 pozdní sběr a Pálava 2021 výběr z hroznů.

1. Pinot gris 2014 pozdní sběr (barrique) - Plešingr s.r.o. Rohatec

Lahev jsem koupil v červnu 2022 za 235,- Kč. Hrozny mají původ ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, vinařská obec Velké Pavlovice, viniční trať Staré hory - Vejdunky. Adjustáž se používá pro nejvyšší řadu vín z vlastní viniční tratě. Najdete na ní tradičně detailní informace a také mnoho ocenění. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má vysokou viskozitu a také intenzitu, která odpovídá zrání v sudu barrique. Víno potřebuje pořádně provětrat, aby se po několika letech od lahvování rozdýchalo. Ve vůni najdete intenzivní ovocité tóny (angrešt, rozinky), které se přesouvají do jemné vanilky a kandovaného ovoce. Během popíjení se v buketu objevovaly další zajímavé tóny. Chuť je středně dlouhá, má stále velmi živou kyselinku, která pobízí k dalšímu doušku. Dotyk s dubem je střední a posunul chuťové pohárky do další dimenze. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Ocenění: Zlatá medaile Grand Prix Vinex (2020), Velká zlatá medaile Král vín, Zlatá medaile Festwine (2020), Velká zlatá medaile Velkopavlovická vinařská podoblast (2020). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,9 g/l, obsah kyseliny 8,1 g/l, bezcukerný extrakt 26,1 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Rok lahvování: 2017. Hodnocení: 9,5 bodů.

2. Sauvignon 2020 výběr z hroznů - Plešingr s.r.o. Rohatec

Lahev jsem koupil v červnu 2022 za 210,- Kč. Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Slovácko, vinařská obec Strážnice, viniční trať Žerotíny. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má nižší intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě zralých broskví, angreštu a hroznů, které se přesouvají do květinových odstínů v podobě lučního kvítí. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má krásnou harmonii a ovocitost v závěru, kde můžete najít kompotové ovoce. Víno má výborný archivační potenciál, který odhaduji minimálně do roku 2027. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 10,9 g/l, obsah kyseliny 6,3 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Cuvée Hastrmany 2020 výběr z hroznů - Plešingr s.r.o. Rohatec

Lahev jsem koupil v červnu 2022 za 210,- Kč. Jedná se o kupáž odrůdy Aurelius, Pálava a Rulandské šedé z vinařské podoblasti Slovácko, vinařská obec Hrušky, viniční trať Hastrmany. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně je poměrně široká a nabídne v nástupu jemné tóny drobného zahradního ovoce (rybíz, angrešt), které se přesouvají do sušené pomerančové kůry a kořenitých odstínů. Chuť pokračuje v nastoleném trendu. Je zde krásná ovocitost, pikantní kyselinka a nasládlý dozvuk. V chuti najdete vlastnosti jednotlivých odrůd, ze kterých je toto cuvée sestaveno. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2026. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 12,1 g/l, obsah kyseliny 6,6 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Ryzlink vlašský 2021 výběr z hroznů - Plešingr s.r.o. Rohatec

Lahev jsem koupil v červnu 2022 za 210,- Kč. Hrozny mají původ v Mikulovské vinařské podoblasti, vinařská obec Perná, viniční trať Purmice. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má vysokou viskozitu, která se projevuje dlouhými mosty, které pomalu stékají po stěnách skleničky. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu vyzrálé hrozny, kandované nebo kompotové ovoce, které se přesouvají do zajímavých odstínů připomínající bonbóny. Chuť je plná, má nádhernou ovocitost a mineralitu v dozvuku. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2026. Je to nádherný vlašák z terroir Pálavy, který má nádhernou odrůdovost. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 8,8 g/l, obsah kyseliny 5,8 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

5. Rulandské bílé 2019 pozdní sběr - Plešingr s.r.o. Rohatec

Lahev jsem koupil v červnu 2022 za 195,- Kč. Víno zrálo v dubovém sudu. Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Slovácko, vinařská obec Hrušky, viniční trať Hastrmany. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je extraktivní a v nástupu vystoupí dubové tóny podpořené jemnou vanilkou, které se přesouvají do kandovaného ovoce a sušených rozinek. Chuť je plná, má nádhernou ovocitost a extrakt v závěru. Dotyk s dubem byl provedený velice citlivě a nenarušil odrůdovost. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Ocenění: Stříbrná medaile Festwine (2020). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 5,0 g/l, obsah kyseliny 5,6 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

6. Pálava 2021 výběr z hroznů - Plešingr s.r.o. Rohatec

Lahev jsem koupil v červnu 2022 za 210,- Kč. Hrozny mají původ v Mikulovské vinařské podoblasti, vinařská obec Perná, viniční trať U Mikuláška. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu nádherné odstíny zralých meruněk, které se přesouvají do kandovaného ovoce a exotického koření. Chuť je středně dlouhá až dlouhá a podle papírových hodnot prodlužuje závěr vyšší zbytkový cukr, který této Pálavě opravdu sluší. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Tato Pálava osloví všechny milovníky bílých aromatických vín se zbytkovým cukrem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 15,1 g/l, obsah kyseliny 6,0 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

7. Cuvée Hastrmany 2017 pozdní sběr - Plešingr s.r.o. Rohatec

Lahev jsem koupil v červnu 2022 za 210,- Kč. Jedná se o kupáž odrůdy Cabernet Sauvignon, Rulandské modré a Cabernet Moravia z vinařské podoblasti Slovácko. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě drobného červeného ovoce, které se přesouvají do kořenitých tónů. Druhý den byla kořenitost ještě výraznější na úkor ovocitosti. Chuť je středně dlouhá a má krásnou harmonii. V dozvuku vystoupí jemné marmelády tóny. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,5 g/l, obsah kyseliny 4,7 g/l a obsah alkoholu 11,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 398x