O Víně

30.01.2023 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.01.2023 07:00

Postřehy z vín Vinařství Vladimíra Tetura vypitých v lednu 2023

V červnu 2022 jsem se po zpáteční cestě z Břeclavi zastavil ve Vinařství Vladimíra Tetura ve Velkých Bílovicích. Je to už minimálně dva roky, kdy jsem žádnou další lahev z tohoto vinařství neměl. Nakoupil jsem šest vín vždy po jednom kartonu a navrch jsem dostal dvě lahve, které jsem taktéž zařadil do tohoto přehledu. Celkem se tedy bude jednat o 8 lahví. Za absolutně nejzajímavější víno považuji Veltlínské zelené 2019 pozdní sběr z řady Starý vinohrad, které jsem ohodnotil maximální známkou. Další nádherná vína, která jsem vysoko hodnotil: Regent 2020 výběr z hroznů, Rulandské modré 2018 výběr z hroznů (barrique), Cabernet Sauvignon 2017 pozdní sběr (barrique) a Muškát moravský 2021 pozdní sběr.

1. Irsai Oliver 2020 kabinetní - Vinařství Vladimír Tetur Velké Bílovice

Vinařská obec: Velké Bílovice. Cena: 175,- Kč (červen 2022). Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru, vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně je jemná, extraktivní a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě citrusového ovoce, které se přesouvají do vyzrálých hroznů. Na pozadí a po důkladném rozdýchání můžete také najít máslové hrušky a kompotové ovoce. Chuť je středně dlouhá a má krásný ovocitý dozvuk s příjemnou kyselinkou. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,0 g/l, obsah kyseliny 4,2 g/l a obsah alkoholu 11,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů

2. Dornfelder 2016 odrůdové jakostní - Vinařství Vladimír Tetur Velké Bílovice

Vinařská obec: Velké Bílovice. Cena: 135,- Kč (červen 2022). Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má výraznou intenzitu a také viskozitu, která se projevuje dlouhými mosty, které pomalu stékají po stěnách skleničky. Vůně nabídne extraktivní tóny v podobě lesního ovoce, které se přesouvají do kořenitých odstínů. Chuť je středně dlouhá, má výrazný extrakt v závěru a krásnou harmonii v dozvuku. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,7 g/l, obsah kyseliny 6,4 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Tramín červený 2020 pozdní sběr - Vinařství Vladimír Tetur Velké Bílovice

Vinařská obec: Velké Bílovice. Cena: 180,- Kč (červen 2022). Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má naoranžovělé záblesky, střední intenzitu a viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné tóny čajových růží, které se přesouvají do citrusového ovoce a exotického koření. Chuť je středně dlouhá, má krásnou ovocitost a zajímavý dozvuk, který pobídne k další skleničce. Lahev doporučuji otevřít nejpozději v roce 2024. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 11,2 g/l, obsah kyseliny 5,3 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Muškát moravský 2021 pozdní sběr - Vinařství Vladimír Tetur Velké Bílovice

Vinařská obec: Velké Bílovice. Cena: 180,- Kč (červen 2022). Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně je extraktivní a mnohoslibná. V nástupu najdete výrazné ovocité tóny v podobě vyzrálých hroznů a kompotového ovoce, které se přesouvají do muškátových odstínů. Chuť je středně dlouhá, má krásnou ovocitost, která navazuje na zmíněný buket. Vyššímu obsahu zbytkového cukru (29,8 g/l) sekunduje pikantní kyselinka, která vás povzbudí k další skleničce. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 29,8 g/l, obsah kyseliny 6,6 g/l a obsah alkoholu 10,5 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

5. Cabernet Sauvignon 2017 pozdní sběr (barrique) - Vinařství Vladimír Tetur Velké Bílovice

Vinařská obec: Velké Bílovice, viniční trať: Nová hora. Cena: 350,- Kč (červen 2022). Řada "OAK". 36 měsíců v sudech barrique od nejlepších francouzských bednářství: Mercier Freres, Nadalie, Seguin Moreau Icóne, Ermitage. Zajímavá adjustáž, staniolová záklopka a korek z drtě délky 44 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má vysokou viskozitu a intenzitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě černého rybízu a lesního ovoce, které přechází do kouřových odstínů. Lahev dopíjíme druhý den a buket se otevírá do dalších dimenzí. Můžete zde najít kompotové ovoce a exotické koření nebo vanilku. Chuť je dlouhá a má výbornou perzistenci. V dozvuku vystoupí dubové tóny, protože 36 měsíců zrání v sudech barrique se musí projevit. Nicméně, nedošlo k narušení odrůdovosti a ovocitosti, naopak. V závěru můžete dále najít nuance vanilky, kávy a čokolády. Je to neuvěřitelně zajímavý Cabernet Sauvignon, který posunul dotyk s dubem do zajímavých dimenzí. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2027 a vůbec bych se nebál víno nechat zrát na lahvi až do roku 2030! Ocenění: Zlatá medaile Salon vín (2022), Šampion výstavy Grand Prix Austerlitz (2021) a Velká zlatá medaile Lednické vinné trhy (2021). Vysoký obsah alkoholu 14,0 % obj. krásně zapadl do výsledného celku. Hodnocení: 9,5 bodů.

6. Rulandské modré 2018 výběr z hroznů (barrique) - Vinařství Vladimír Tetur Velké Bílovice

Vinařská obec: Velké Bílovice, viniční trať: Zadní hora. Cena: 350,- Kč (červen 2022). Řada "OAK". 30 měsíců v sudech barrique od nejlepších francouzských bednářství: Mercier Freres, Nadalie, Seguin Moreau Icóne, Ermitage. I v tomto případě jako předchozí lahev se jedná o velmi podařenou adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, cihlové menisky a střední intenzita. Viskozita má velmi vysoký stupeň, který se projevuje pomalým stékáním po stěně skleničky. Vůně je mnohoslibná a nabídne zajímavou směs kouřových tónů v podobě tabákového listu, který se přesouvá do jemné vanilky a hořké čokolády. Chuť je plná a má dlouhý závěr, ve kterém vystoupí nádherné nuance vanilky a tóny kávového zrna. Je to mnohovrstevný pinot, který má našlápnuto k další archivaci, kterou odhaduji minimálně do roku 2028. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,6 g/l, obsah kyseliny 5,0 g/l a obsah alkoholu 15,5 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

7. Regent 2020 výběr z hroznů - Vinařství Vladimír Tetur Velké Bílovice

Vinařská obec: Velké Bílovice. Cena: 195,- Kč (červen 2022). Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě lesního ovoce (ostružiny), které se přesouvají do herbálních tónů, výrazný je například tabákový list. Buket má velmi zajímavou strukturu. Chuť je plná, má dlouhý závěr ve kterém vystoupí kořenité tóny. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2029. Tento Regent potěší především milovníky robustních červených vín. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,7 g/l, obsah kyseliny 4,8 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

8. Veltlínské zelené 2019 pozdní sběr - Vinařství Vladimír Tetur Velké Bílovice

Vinařská obec: Velké Bílovice, viniční trať: Nová hora. Cena: 180,- Kč (červen 2022). Řada "Starý vinohrad". Z etikety přebírám text, který vysvětluje název této řady. Hrozny pro výrobu tohoto vína jsme sklidili z vinic, které byly vysazeny v letech 1970, 1975 a 1977. Každý vinař si je vědom, že nejkvalitnější hrozny dávají vinohrady, které dosáhly stáří více než 40 let. Za takto dlouhý čas vznikne harmonie keře a půdy. Zároveň klesá výnos. O to více je ve víně zemitosti a minerality. Takto selektované a ručně sklízené hrozny jsou další možností, jak vyrobit "velké" víno. Hrozny byly sklizeny 2. října 2019 při cukernatosti 22 °NM. Staniolová záklopka a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu intenzivní ovocité tóny v podobě vyzrálých hroznů nebo citrusového ovoce, které se přesouvají do odstínů bílého pepře a lipového květu. Chuť je plná, dlouhá a má nádherný extrakt v dozvuku, kde se vynoří jemná slanost a mineralita. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Je to přenádherný Veltlín, který se zaslouží nejvyšší možnou známku a bude ozdobou vašeho archivu. Ocenění: Zlatá medaile Grand Prix Austerlitz, Stříbrná medaile GP Vinex, Stříbrná medaile Lednické vinné trhy, Zlatá medaile Zlatý pohár Česko Slovenska a Salon vín ČR (2022). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,4 g/l, obsah kyseliny 5,1 g/l, bezcukerný extrakt 19,2 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Počet lahví partie: 9350 ks. Hodnocení: 10 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1192x