O Víně

29.05.2023 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.05.2023 07:00

Postřehy z vín vypitých v květnu 2023

V průběhu května jsem otevřel 8 lahví z pěti států. Nejlépe jsem hodnotil italské Passo del Cardinale 2020 Denominazione di Origine Protetta, Veltlínské zelené 2021 výběr z hroznů z Vinných sklepů Valtice, portugalskou Reservu Barbeitos 2019 Vinho DOC do Tejo, slovenské rosé Tri ruže 2021 odrůdové jakostní a italské Barolo 2014 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG).

1. Chianti Collezione Oro 2018 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) (Riserva) - Tenute Piccini SpA, Itálie

Lahev jsem koupil v únoru 2022 za 109,90 Kč (akce Albert, běžná cena 169,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Toskánsko. Staniolová záklopka a korek z drtě délky 44 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně v nástupu nabídne ovocité tóny v podobě lesního ovoce, které se přesouvají do vanilky a dalšího exotického koření. Chuť je středně dlouhá, má jemná třísla a zajímavý ovocito-kořenitý dozvuk, který prodlužuje závěr. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Víno můžete podávat ke steakům, grilovanému masu a zralým sýrům. Hodnocení: 8 bodů.

2. La Grande Cuvée 2017 Appellation Muscadet Sèvre et Maine Controlée (AOC) (sur lie) - Domaine Gadais Pere et Fils, Francie

Lahev jsem koupil v únoru 2022 za 159,90 Kč (Marks & Spencer, běžná cena  319,- Kč). Jedná se o odrůdu Melon de Bourgogne z vinařské oblasti Loire & Central, podoblast Muscadet de Sèvre-et-Maine. Šroubovací uzávěr a velmi zajímavá adjustáž. Barva je citrónově žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně v nástupu nabídne tóny zelených jablek, které se přesouvají do citrusových odstínů. Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku, která vás popožené při popíjení. Lahev má našlápnuto k další archivaci, kterou odhaduji minimálně do roku 2024. Hodnocení: 8 bodů.

3. Veltlínské zelené 2021 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v dubnu 2022 za 139,90 Kč (akce Kaufland, e-shop vinařství 198,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovský kopec ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má vysokou viskozitu a krásnou jiskru. Vůně v nástupu nabídne intenzivní ovocité tóny v podobě meruněk, které se přesouvají do medových odstínů a jemných pepřových tónů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má nádherný ovocitý extrakt a mineralitu v závěru. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Vinařství doporučuje víno podávat k rybám a k sýrům. Ocenění: Premium Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2021). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,9 g/l, obsah kyseliny 6,3 g/l, bezcukerný extrakt 21,0 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů

4. Passerina Terre di Chieti 2018 Indicazione Geografica Tipica (Bio)- Cantina Boccantino, Ora, Itálie

Lahev jsem koupil v srpnu 2022 za 130,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 209,- Kč). Plastová zátka a jednoduchá adjustáž. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně nabídne jemné ovocité tóny, které se přesouvají do velmi slabých květinových odstínů. Chuť je ovlivněna určitou únavou, ktrerá se druhý den ještě zvýraznila. Víno je již za svým vrcholem a nemá smysl ho dále skladovat. Pokud lahev ještě máte, určitě otevřete co nejdříve a vypijte hned po otevření, kdy je ještě cítit ovocitost. Hodnocení: 6,5 bodů.

5. Barbeitos 2019 Vinho DOC do Tejo (Reserva) -  Fiuza & Bright SOC., Portugalsko

Lahev jsem koupil v červenci 2022 v Ratiboři 25,99 zł (137,- Kč, Auchan, Racibōrz, Polsko). Jedná se o odrůdu Touriga Nacional a Cabernet Sauvignon. Víno zrálo 6 měsíců ve francouzském sudu barrique. Korek z drtě délky 44 mm s oblíbeným vinařským "heslem" v angličtině. Barva je rubínově červená, má vysokou viskozitu a také výbornou intenzitu. Vůně nabídne v nástupu jemné kořenité tóny, které se přesouvají do zralého ovoce a hořké čokolády. Buket má hodně zajímavou strukturu, která se během popíjení nádherně vykreslovala. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má jemná třísla a krásnou kořenitost v dozvuku. Před konzumaci doporučuji dekantovat. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2026. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Barolo 2014 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) - Canti Estate, Itálie

Lahev z řady "Premium Estate" jsem koupil v listopadu 2022 za 179,- Kč (výprodej Albert, původní cena 490,- Kč). Jedná se o odrůdu Nebbiolo ve vinařské oblasti Piemonte. Staniolová záklopka a plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má oranžové záblesky na okraji a krásnou viskozitu. Vůně v nástupu nabídne jemné ovocité tóny, které se přesouvají do kořenitých odstínů. Chuť je středně dlouhá, ovocitá a nepůsobí dojmem, že se jedná o devět let staré víno. I když podle oficiálních statistik je Barolo ročníku 2014 z minulé dekády nejhůře hodnoceno a s velkým otazníkem k další archivaci, po dnešní zkušenosti odhaduji archivační potenciál minimálně do roku 2025. Hodnocení: 8 bodů.

7. Tri ruže 2021 odrůdové jakostní (rosé) - Víno Velkeer 1113, s.r.o. Veľký Kýr, Slovensko

Lahev jsem v říjnu 2022 dostal. Na webových stránkách vinařství je uvedeno, že hrozny mají původ ve vinohradnické oblasti Nitrianské, vinařská obec Vinodol, viniční trať Perešek. Není zde ale uvedeno, o jakou odrůdu se jedná. Z názvu se dá odvozovat, že se může jednat o tři odrůdy. Šroubovací uzávěr a moderní adjustáž. Barva je starorůžová, má střední intenzitu a oranžová záblesky. Vůně v nástupu nabídne lesní ovoce, které přechází do smetanových tónů. Chuť je ovocitá a svěží, jak se na rosé sluší a patří. Víno doporučuji otevřít nejpozději v roce 2024. Hodnocení: 8,5 bodů.

8. Passo del Cardinale 2020 Denominazione di Origine Protetta (DOP) - Cantine Paolo Leo s.r.l. San Donaci, Itálie

Lahev "Kardinálův krok" jsem v prosinci 2022 dostal. Na e-shopech se tato lahev prodává kolem 340,- Kč. Odrůda Primitivo z vinařské podoblasti Primitivo di Manduria, vinařská oblast Puglia. Vinařství Paolo Leo v San Donaci pěstuje odrůdu Primitivo ve vinicích na území Manduria (Taranto). Hrozny sklizené v prvním zářijovém týdnu se lisují a poté fermentují v nerezových tancích při kontrolované teplotě. Nakonec víno dozrává 3 měsíce v sudech typu barrique a 6 měsíců v nerezových sudech. Staniolová záklopka a plný korek s potiskem vinařství délky 44 mm. Barva je rubínově červená, má vysokou viskozitu a krásnou intenzitu. Vůně je intenzivní od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí extraktivní ovocité tóny v podobě černého bobulového ovoce, které se přesouvají do odstínů černého rybízu a vyzrálých třešní. Na pozadí najdete jemnou kouřovinku, lékořici, kávová zrna a sušené višně. Buket má ohromnou strukturu a během popíjení nabízel další dimenze. Chuť je plná, má krásnou ovocitost, která v dozvuku přechází a nádherné kořenitosti. Třísla působí sametovým dojmem. Vysoký obsah alkoholu výborně zapadl do celkého těla. Lahev má výborný archivační potenciál, který odhaduji minimálně do roku 2028. Jedná se o neobyčejně zajímavé Primitivo, které si zaslouží místo v archivu. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazemHodnocení: 9 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 490x