O Víně

08.02.2022 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 08.02.2022 07:00

Postřehy z vín vypitých v lednu 2022

V průběhu ledna jsem otevřel 8 lahví ze dvou států. Až na jednu výjimku (Itálie) se jednalo o moravská vína. Nejvíce mne zaujal Dornfelder 2019 pozdní sběr z Vinných sklepů Valtice, a.s., Veltlínské zelené 2020 pozdní sběr z Vinařství Volařík a.s., Mikulov, Pinot gris 2020 moravské zemské víno z Krásné hory s.r.o. Starý Poddvorov a italská Riserva Barbarano 2017 Denominazione di Colli Berici Controllata (DOC) z Case Defra S.P.A.

1. Dornfelder 2019 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev z řady "Gastro Collection" jsem v prosinci 2021 dostal (na e-shopu vinařství již není k dispozici). Hrozny mají původ na viniční trati Ořechová hora ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Standardní adjustáž této specifické řady a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je inkoustově červená, má velmi vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně v nástupu nabídne jemné ovocité tóny v podobě tmavého lesního ovoce, které se přesouvají do tabákové listu a hořké čokolády. Chuť je plná, má nádherný závěr, ve kterém najdete ovocitost a jemná třísla prodlužující závěr. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Vinařství víno doporučuje podávat k tmavým masům a k sýrům. Zkusit můžete také kombinaci s kvalitní hořkou čokoládou. Ocenění: Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2020). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 10,1 g/l, obsah kyseliny 5,9 g/l, bezcukerný extrakt 29,2 g/l a obsah alkoholu 12,5 obj. %. Hodnocení: 9 bodů.

2. Hibernal 2019 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev z řady "Gastro Collection" jsem v prosinci 2021 dostal (na e-shopu vinařství již není k dispozici). Hrozny mají původ na viniční trati Kraví hora ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Standardní adjustáž této specifické řady a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je citrónově žlutá, má velmi dobrou intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu extraktivní ovocité tóny připomínající sušené meruňky, čerstvé broskve, které přechází do slabých květinových odstínů. Na pozadí můžete také objevit kandované ovoce. Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku, která vás popožene k dalšímu doušku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Vinařství víno doporučuje podávat k rybám, drůbeži a sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 9,0 g/l, obsah kyseliny 7,7 g/l, bezcukerný extrakt 22,8 g/l a obsah alkoholu 13,0 obj. %. Hodnocení: 8,5 bodů

3. Ryzlink vlašský 2018 pozdní sběr (sur lie) - Vinařství Fučík s.r.o. Mikulov

Lahev z řady "Exclusive Vintage" jsem koupil v prosinci 2021 za 179,90 Kč (výprodej Globus, běžná cena 259,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Zátiší - Hliník ve vinařské obci Mikulov. Uvedená viniční trať se ale nachází ve vinařské obci Sedlec u Mikulova, takže nevím, jak to je správně. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má výraznou intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu kořenito-medové odstíny, které přecházejí do mandlových tónů a dalších ovocných podob. Chuť je středně dlouhá, má výrazný extrakt v závěru, který má původ v jemných kalech a dubovém sudu. Lahev má našlápnuto k další archivaci, kterou odhaduji minimálně do roku 2024. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 8,4 g/l, obsah kyseliny 6,3 g/l a obsah alkoholu 12,0 obj. %. Vyrobeno bylo 2400 lahví objemu 0,75 L. Hodnocení: 8 bodů.

4. Veltlínské zelené 2020 pozdní sběr - Vinařství Volařík a.s., Mikulov

Lahev jsem v lednu 2022 dostal. Na e-shopu vinařství je v nabídce za 250,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Věstonsko ve vinařské obci Perná. V době sklizně měly hrozny cukernatost 22,6 °NM. Standardní adjustáž. Na černé záklopce jsou uvedeny roky, kdy bylo vinařství oceněno titulem Vinařství roku. Korek z drtě, na kterém je uvedený název odrůdy, ročník (na plošce korku), přívlastek a dokonce i viniční trať. Barva je citrónově žlutá, má velmi vysokou viskozitu, která se projevuje velmi pomalým stékáním vína po stěně skleničky. Vůně je extraktivní od prvního okamžiku. V nástupu najde intenzivní ovocité tóny připomínající citrusové ovoce, vyzrálé hrušky a žlutý meloun. Na pozadí vystoupí odstíny bílého pepře, které jsou pro Veltlínské zelené typické. Chuť pokračuje v nastoleném trendu. Najdete zde výrazný kořenitý extrakt a nádhernou mineralitu v závěru, která je pro terroir Pálavy tak typická. Je to velmi zajímavé Veltlínské zelené, které jsem již dlouhou dobu neměl možnost vychutnat. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,3 g/l, obsah kyseliny 7,7 g/l a obsah alkoholu 12,0 obj. %. Víno získalo ocenění: Zlatá medaile Národní soutěž vín (2021). Vinařství uvádí archivační potenciál až do roku 2025. Po dnešní zkušenosti s tím souhlasím. Hodnocení: 9 bodů.

5. Chardonnay 2017 pozdní sběr - Vinařství Fučík s.r.o. Mikulov

Lahev z řady "Exclusive Vintage" jsem koupil v prosinci 2021 za 179,90 Kč (výprodej Globus, běžná cena 259,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Pod Svatým kopečkem I. ve vinařské obci Mikulov. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má velmi vysokou viskozitu a také intenzitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě tropického ovoce a exotického koření, které se přesouvají do jemné vanilky a dubových odstínů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má výbornou perzistenci a zajímavý šťavnatý závěr, kde můžete opět najít vyzrálé ovoce a tóny lískových oříšků včetně pečených hrušek, jak velmi přesně uvádí etiketa. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,2 g/l, obsah kyseliny 6,0 g/l a obsah alkoholu 12,0 obj. %. Vyrobeno bylo 2987 lahví objemu 0,75 L. Víno získalo ocenění: Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2019), Zlatá medaile Festwine (2019), Stříbrná medaile Král vín (2019), Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2019), Zlatá medaile Národní soutěž vín - oblast Morava - podoblast Mikulovská (2020). Vinařství víno doporučuje podávat ke krémovým polévkám nebo smetanovým omáčkám. Archivační potenciál je až do roku 2025. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Ryzlink rýnský 2018 pozdní sběr - Vinařství Fučík s.r.o. Mikulov

Lahev jsem koupil v prosinci 2021 za 179,90 Kč (výprodej Globus, běžná cena 259,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Šibeniční vrch ve vinařské obci Mikulov. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství a staniolová záklopka. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a nádhernou viskozitu, která se projevuje pomalým stékáním vína po stěně skleničky. Vůně je odrůdová a nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě sušených meruněk a citrusových plodů, které se přesouvají do typických petrolejových odstínů. Chuť je středně dlouhá, má krásnou mineralitu v závěru a dlouhý dozvuk. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Vinařství  doporučuje víno podávat k tučnějšímu masu, uzenému či pikantním až ostrým jídlům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,0 g/l, obsah kyseliny 5,8 g/l a obsah alkoholu 12,0 obj. %. Vyrobeno bylo 3060 lahví objemu 0,75 L. Víno získalo ocenění: Zlatá medaile AWC Vienna (2020), Stříbrná medaile Decanter London (2021), Zlatá medaile Grand Prix Vinex (2021), Stříbrná medaile Concours Mondial de Bruxelles (2020), Velká zlatá medaile Král vín (2021), Zlatá medaile Národní soutěž vín Mikulovské vinařské podoblasti (2020), Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2020). Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Pinot gris 2020 moravské zemské víno - Krásná hora s.r.o. Starý Poddvorov

Lahev jsem koupil ve vinotéce v září 2021 za 215,- Kč. Na e-shopu vinařství je stále v nabídce za stejnou cenu. Hrozny mají původ na viniční trati Krásná horaNové vinohrady ve vinařské obci Starý Poddvorov (50 hl/ha). Velmi moderní styling etikety a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru, vysokou viskozitu a velmi slušnou intenzitu. Ze zadní etikety se dozvíte, že Pinot Gris pochází ze tří různých vinic a tří různých klonů této odrůdy. V nástupu najdete květinové tóny, které přechází do příjemných odstínů jemné vanilky a medových tónů. Chuť je středně dlouhá, má krásnou harmonii podpořenou šťavnatou kyselinkou a dlouhým dozvukem v podobě vanilky a dubových odstínů. Pětina objemu vína kvasila v dubových sudech barrique a zbylá část v nerezových tancích, které dodaly smetanovo-ovocnou chuť. Druhý den se aromatika ještě zvýraznila. Víno má našlápnuto k další archivaci, kterou odhaduji minimálně do roku 2027. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,07 g/l, obsah kyseliny 5,55 g/l a obsah alkoholu 12,5 obj. %. Hodnocení: 9 bodů.

8. Barbarano 2017 Denominazione di Colli Berici Controllata (DOC) (Riserva) - Case Defra S.P.A. Montorso, Itálie

Lahev jsem koupil v lednu 2022 za 139,- Kč (akce Gran Moravia, běžná cena 269,- Kč). Hrozny odrůdy Tai Roso mají původ ve vinařské oblasti Veneto, podoblast Colli Berici. Staniolová záklopka a korek z drtě délky 44 mm. Na hrdle je zavěšený malý informační leták. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a vysokou viskozitu, která se projevuje pomalým stékáním po stěně skleničky. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu nádherné tóny lesního ovoce (ostružiny, brusinky, borůvky), které se přesouvají do jemných kořenitých tónů. Na pozadí vystoupí sušené višně. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má nádhernou ovocitost se zajímavým dozvukem, ve kterém najdete sladké taniny prodlužující závěr. Druhý den došlo ještě ke zvýraznění všech aromatických tónů. Je to Riserva, která potřebuje rozdýchat. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2027. K tomuto vínu se budou dobře snoubit těstovinové pokrmy ve výraznější úpravě. Hodnocení: 9 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2098x