O Víně

06.01.2022 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 06.01.2022 07:00

Postřehy z vín vypitých v prosinci 2021

V průběhu prosince jsem otevřel 9 lahví ze čtyř států. Největší zastoupení měla moravská vína (5x), dva zástupci byli z Francie a po jednom z Argentiny a Itálie. Nejvíce mne zaujalo Rulandské šedé 2019 výběr z hroznů z Vinných sklepů Valtice a Château Croix de Mission 2018 Appellation Montagne Saint-Emilion Controlée.

1. Sauvignon blanc 2019 moravské zemské víno - Krásná hora s.r.o. Starý Poddvorov

Lahev jsem kupoval ve vinotéce v září 2021 za 240,- Kč. Na e-shopu vinařství je stále v nabídce za stejnou cenu. Hrozny mají původ na viniční trati Krásná hora ve vinařské obci Starý Poddvorov. Velmi jednoduchá a originální adjustáž, staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm. K adjustáži přebírám text z lahve: Nový ročník našeho Sauvignonu. Nová etiketa upomíná na tak trochu jiný Sauvignon. Dva různé vinohrady, dva různé klony a tři různé metody kvašení. Barva je zlato-žlutá, má vysokou viskozitu a také intenzitu. Část vína kvasila na slupkách, část v nerezových tancích a část v dubových sudech, což se projevuje výraznou intenzitou barvy a především extraktivní chutí. Víno je vyvážené a plné. Jedná se nově o nefiltrovaný Sauvignon Blanc. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,05 (g/l), obsah kyseliny 6,18 (g/l) a obsah alkoholu 12,0 % obj. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Merlot 2018 výběr z hroznů - Gotberg, a.s. Popice

Lahev jsem v květnu 2021 dostal (e-shop vinařství 270,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Svidrunk ve vinařské obci Popice. V době sklizně měly hrozny cukernatost 26,2 °NM při velmi nízkém zatížení keře (0,8 kg / hlavu). Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má velmi dobrou intenzitu a vysokou viskozitu, která se projevuje pomalým stékáním po stěně skleničky. Vůně potřebuje čas, aby se otevřela, případně je vhodné víno dekantovat. V nástupu najdete ovocité tóny v podobě černého rybízu, které se přesouvají do marmeládových tónů z vyzrálých třešní. Na pozadí můžete objevit jemnou kouřovinku a slabé dubové tóny. Chuť je plná, má středně dlouhý až dlouhý dozvuk, ve kterém najdete kořenitost, která je doprovázena zajímavou ovocitostí. Závěr je robustní a pobízí k dalšímu doušku. Lahev má našlápnuto k dlouhodobé archivaci, kterou odhaduji minimálně do roku 2025. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 1,5 (g/l), obsah kyseliny 5,0 (g/l), bezcukerný extrakt 33,9 (g/l) a obsah alkoholu 14,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Rulandské modré 2016 odrůdové jakostní (barrique) - Víno Mikulov a.s.

Lahev jsem koupil v červenci 2020 za 139,90 Kč (akce Globus, běžná cena 189,90 Kč). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Velkopavlovické. Víno zrálo 6 měsíců v dubových sudech typu barrique. Standardní adjustáž a plastová zátka délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má cihlové menisky, střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě lesního ovoce, které se přesouvají do kořenitých odstínů, hořké čokolády a vanilky. Chuť je středně plná, má šťavnatou kyselinku a jemnou kořenitost v dozvuku. Dotyk s dubem byl provedený velice citlivě. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Vinařství víno doporučuje podávat ke steakům v nepříliš pikantní úpravě, pečenému vepřovému či hovězímu masu a k sýrům s ušlechtilou bílou plísní. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,5 g/l, obsah kyseliny 5,2 g/l a obsah alkoholu 13,0 obj. %. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Rulandské šedé 2019 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v září 2021 za 149,90 Kč (akce Globus, běžná cena 269,- Kč.) Hrozny mají původ na viniční trati Lusy ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má vysokou intenzitu a také viskozitu, která se projevuje dlouhými mosty na stěně skleničky. Vůně nabídne v nástupu medové tóny, které se přesouvají do rozinek a ovocitých odstínů, které jsou dominantní ve středně dlouhé chuti. V dozvuku najdete citrusy nebo tropické ovoce. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Vinařství víno doporučuje podávat k drůbeži, rybám a k sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 1,9 g/l, obsah kyseliny 6,2 g/l, bezcukerný extrakt 21,6 g/l a obsah alkoholu 13,5 obj. %. Hodnocení: 9 bodů.

5. Chardonnay 2019 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v září 2021 za 149,90 Kč (akce Globus, běžná cena 299,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovský kopec ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě sušených meruněk, vyzrálých broskví a citrusů, které se přesouvají do lískových oříšků. Chuť je středně dlouhá, má krásnou kyselinku a dozvuk, ve kterém najdete grepy. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Vinařství víno doporučuje podávat k vepřovému masu, rybám a k sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,9 g/l, obsah kyseliny 6,7 g/l, bezcukerný extrakt 21,5 g/l a obsah alkoholu 13,0 obj. %. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Malbec 2019 D. O. Valle de Colchagua (Reserva) - Luis Felipe Edwards, Chile

Lahev jsem koupil v listopadu 2021 za 169,- Kč (akce Albert, běžná cena 249,- Kč). Hrozny Malbecu mají původ ve vinařské oblasti Valle de Colchagua. Standardní adjustáž, staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má vysokou viskozitu a také intenzitu. Vůně nabídne v nástupu kořenité tóny v podobě exotického koření a tabákového listu, které se přesouvají do odstínů červeného bobulového ovoce s tóny švestek, které jsou pro odrůdu Malbec typické. Chuť je středně dlouhá, má výraznou kořenitost v závěru, která má původ ve školení v dubovém sudu. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Hodnocení: 8 bodů.

7. Château Croix de Mission 2018 Appellation Montagne Saint-Emilion Controlée (AOC) - Château Croix de Mission, Francie

Lahev jsem koupil v listopadu 2021 za 199,- Kč (akce Albert, běžná cena 399,- Kč). Víno má původ ve vinařské podoblasti Montagne Saint-Emilion. Staniolová záklopka a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je inkoustově červená, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě lesního ovoce, které se přesouvají do marmeládových tónů a kořenitých odstínů. Chuť je plná, má výrazný extrakt, ve kterém vystoupí dubové tóny. Víno má našlápnuto k další archivaci, kterou odhaduji minimálně do roku 2028. Hodnocení: 9 bodů.

8. Gran Maestro Primitivo di Manduria 2019 Denominazione di Origine Controllata (DOC) - Maestro Italiano S.p.A. Montorso, Itálie

Lahev jsem koupil v listopadu 2021 za 219,- Kč (akce Albert, běžná cena 299,- Kč). Velmi vkusná adjustáž. Korek z drtě délky 44 mm. Jedná se o odrůdu Primitivo z regionu Puglia. Barva je granátově červená a má výraznou intenzitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě rybízu a švestkového džemu, s lehkými kořeněnými náznaky kakaa, vanilky a tabáku. Chuť je středně dlouhá až dlouhá a jemnými třísly v dozvuku, ve kterém můžete objevit tóny červených bobulí, koření a kávy. Víno můžete podávat červeným masům, zvěřině a pikantním sýrům. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Hodnocení: 8,5 bodů.

9. Château Tour Chapoux 2020 Appellation Bordeaux Controlée (AOC) - Château Carbon Blanc, Francie

Lahev jsem koupil v listopadu 2021 za 149,50 Kč (akce Albert, běžná cena 299,- Kč). Staniolová záklopka a korek z drtě délky 44 mm s potiskem. Jedná se o následující odrůdovou skladbu: Merlot, Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc. Barva je rubínově červená, má vysokou intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu slabé ovocité tóny v podobě černého rybízu, které se přesouvají do kořenitých tónů. Chuť je středně plná, má podle očekávání výrazná třísla. Lahev proto doporučuji otevřít nejdříve v roce 2024, aby došlo k mnohem lepší harmonii. Také kyselinka potřebuje určitý čas, aby se dobře zakomponovala do výsledného celku. Hodnocení: 7,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2800x