O Víně

01.06.2020 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.06.2020 07:00

Postřehy z vín vinařství Spielberg Archlebov s.r.o. vypitých v květnu 2020

Poprvé se dostávám v rámci měsíčního přehledu k degustaci vinařství Spielberg Archlebov. Konkrétně se jedná o devět vín ze dvou kolekcí koupených v době pandemie covid-19.

První karton s názvem Májová kolekce (cena 1.020,- Kč v dubnu 2020) se vyznačovala mladšími ročníky a v některých případech by se mělo jednat o svěží vína. Do této kolekce byl zařazen také suchý pěstitelský sekt Rosé de Spielberg ročníku 2015 (190,- Kč). Sekt byl vyroben šetrným lisováním celých hroznů z odrůdy Frankovka technologií druhotného kvašení v tanku, tzv. metodou CHARMAT. Vyznačuje se jemným perlením, elegantní vůní drobného zahradního ovoce s tóny jahod a malin, které se prolínají také v chuti tohoto jemného vína. Spolu s pikantní kyselinkou přináší jedinečný a osvěžující prožitek. V době zveřejnění tohoto blogu jsem tento sekt ještě nedegustoval.

Druhý karton s názvem Kolekce nazrálých vín (cena 1.320,- Kč v dubnu 2020) se má vyznačovat charakteristickým projevem, kdy vína zrají na jemných kalech ve francouzských dubových sudech. V této kolekci je také Crémant de Spielberg ročníku 2013 (330,- Kč), který je vyrobený z Ryzlinku vlašského, Ryzlinku rýnského a Pinotu Blanc, který zrál 48 měsíců na kalech v lahvi a svým nazrálým buketem připomíná Champagne. V době zveřejnění tohoto blogu jsem tento sekt ještě nedegustoval.

1. Veltlínské zelené 2017 kabinetní - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev z řady "Virgin" z kolekce nazrálých vín jsem koupil v dubnu 2020 za 180,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Maliny, vinice Maliny, ve vinařské obci Archlebov. Webové stránky vinařství u této tratě uvádí následující. Vinici Horní Maliny tvoří mírný svah, který se od východu na západ zvedá do nejvyšších poloh Malinského kopce. Mírnější svah vinice má těžší, slínovou půdu, na které je pěstován Ryzlink rýnský. Směrem na západ ke svahu se půda mění na lehčí, hlinito-písčitou, na níž pěstujeme Pinot Gris. Severní až severovýchodní část lemuje pás Ždánického lesa a chrání trať před studenými severními větry. Standardní adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru, zelenkavé záblesky, střední intenzitu a výbornou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu hořko-mandlové tóny, které přechází do pepřových odstínů. Na pozadí vystoupí jemné ovocité tóny v podobě vyzrálých broskví a sušených meruněk. Chuť je středně dlouhá, má stále pikantní kyselinku (5,0 g/l), která díky velmi nízkému obsahu zbytkového cukru (0,5 g/l) působí neuvěřitelně suchým dojmem. V dozvuku vystoupí krásná mineralita a pepřové tóny. Víno je na začátku svého archivačního potenciálu, na kterém se může udržet minimálně do roku 2023. Jedná se o velmi příjemný odrůdový kabinetní veltlín z panenské sklizně. Ocenění: Prague Regional Champion Prague Wine Trophy (2019), Stříbrná medaile AWC Vienna (2018). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,5 g/l, obsah kyseliny 5,0 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Svatovavřinecké 2019 kabinetní (rosé) - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev z Májové kolekce jsem koupil v dubnu 2020 za 170,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Maliny, vinice Oulehle ve vinařské obci Žarošice. Webové stránky vinařství u této tratě uvádí následující. Tato viniční trať je tvořena jednotlivými terasami. Je složena celkem z 9 tabulí, které jsou rozděleny úvozy. Orientace řad ze severu k jihu, umožňuje hroznům to nejlepší oslunění. V horních částech jsou vysázeny modré odrůdy Frankovka, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. V dolní části je pěstován Ryzlink vlašský, protože lépe odolává mrazíkům, které občas do spodní části trati zavítají. Celkové podmínky pro pěstování hroznů tvoří přítomnost Zdravovodského potoka, díky kterému se zde drží vyšší vlhkost. Ta má právě u Ryzlinku vlašského pozitivní aromatický vliv při dozrávání hroznů. Půda je zde hlinitá, velmi výhřevná. Trať je chráněná od severu Malinským kopcem a stromovými porosty Ždánického lesa. Díky vysoké biodiverzitě v terasových remízcích se můžeme zaposlouchat do zvuků, které pochází od různých druhů cikád. Tou nejvzácnější je však bezesporu cikáda viniční - Tibicina Haematodes. Tato cikáda je totiž ukazatelem té nejčistší přírody. Šroubovací uzávěr a velmi vkusná adjustáž pro růžová vína, kterou vinařství v poslední době začalo používat. Barva je malinově růžová, má velmi vysokou intenzitu a také viskozitu odpovídající zatřídění podle zbytkového cukru. Tento odstín je z důvodu krátkodobé macerace hroznů na slupkách. Vůně je extraktivní a kouzelná od prvního okamžiku. Najdete zde intenzivní ovocité tóny, kde dominují vyzrálé jahody a maliny v podobě kompotu, které se přesouvají do jemných smetanových odstínů. Chuť je svěží, ovocitá a má podle předpokladů vyšší zbytkový cukr v závěru, kterému sekunduje kyselinka. Dá se očekávat, že čím později lahev otevřete, tím menší vliv kyselinka bude mít. Lahev proto doporučuji otevřít v roce 2020, nejpozději v roce 2021. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 11,9 g/l, obsah kyseliny 5,7 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

3. Petit Chat 2018 pozdní sběr - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev z Májové kolekce jsem koupil v dubnu 2020 za 200,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Maliny, vinice Dolní Maliny ve vinařské obci Archlebov. Webové stránky vinařství u této tratě uvádí následující. Prvotřídní poloha vinice Dolní Maliny umožňuje pěstovat vinnou révu již po staletí. Vinice leží na mírném kopci směrem k jihu a za dobrého počasí je prosluněná po celý den. Půda je zde hlinitá až jílovitě-hlinitá. Dolní Maliny jsou od Horních Malin odděleny cestou a půda v Dolních Malinách obsahuje více humusu. Vinice končí přesně v místech, kde naši předci zaznamenali první údery mrazíků. Tato trať je vhodná pro pěstování bílých i modrých odrůd, které zde velmi dobře dozrávají a mají pravidelné výnosy. S touto odrůdou jsem se setkal poprvé v dubnu 2017. Jednalo se o Petit chat 2015 kabinetní - Spielberg Archlebov s.r.o. (hodnocení: 8-9-8) ze stejné viniční tratě. Velmi originální přední etiketa a skleněná zátka vinolok. Petit Chat ročníku 2018 je limitovaná edice sestavená z vín odrůdy: Chardonnay, Pinot Blanc a Pinot Meunier. Barva má šedo-žlutý odstín s narůžovělými záblesky, vysokou viskozitou a střední intenzitou. Vůně nabídne v nástupu jádrové ovoce, které přechází do citrusových plodů a kompotového ovoce (broskve a nektarinky). Chuť je středně dlouhá, působí velmi harmonickým dojmem a má příjemnou ovocitost v dozvuku, ve které nechybí mineralita a smetanově krémové tóny. Svěžest a ovocitost je nádherná a ve srovnání s výše uvedeným Petit Chat ročníku 2015 se jedná o mnohem větší kvalitu. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,8 g/l, obsah kyseliny 5,7 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Pinot Gris 2017 pozdní sběr - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev z kolekce nazrálých vín z řady "Austerlitz" jsem koupil v dubnu 2020 za 250,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Maliny, vinice Horní Maliny ve vinařské obci Archlebov. Webové stránky vinařství u této tratě uvádí následující. Vinici Horní Maliny tvoří mírný svah, který se od východu na západ zvedá do nejvyšších poloh Malinského kopce. Mírnější svah vinice má těžší, slínovou půdu, na které je pěstován Ryzlink rýnský. Směrem na západ ke svahu se půda mění na lehčí, hlinito-písčitou, na níž pěstujeme Pinot Gris. Severní až severovýchodní část lemuje pás Ždánického lesa a chrání trať před studenými severními větry. Staniolová záklopka, plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je odrůdová, zlato-šedá, má naoranžovělé záblesky, vysokou viskozitu a střední intenzitu. U odstínu barvy této odrůdy se musím zastavit, protože je opravdu pro Spielberg velmi typická. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě citrusových plodů, které se přesouvají do sušené pomerančové kůry a toustového dřeva, jak přesně uvádí zadní etiketa. Chuť je středně dlouhá a nechybí zde ovocitost. V dozvuku vystoupí mineralita a pikantní kyselinka. Víno má našlápnuto na další archivaci, kterou odhaduji minimálně do roku 2025. Ocenění: Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2019), Zlatá medaile Národní soutěž vín (2019). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 5,0 g/l, obsah kyseliny 5,9 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Chardonnay 2017 pozdní sběr - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev z řady "Austerlitz" z kolekce nazrálých vín jsem koupil v dubnu 2020 za 250,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Nové Hory, vinice Klášovky, ve vinařské obci Žarošice. Webové stránky vinařství u této tratě uvádí následující. V okolí vinice Klášovky je známo osídlení již ze 14. století, kde se v blízkém okolí nacházel později zaniklý hrad Klášov. V současnosti se v okolí nachází pouze stejnojmenný rybník. Vinice je složena ze tří tabulí. Na spodní tabuli v rovinaté části najdeme těžší hlinito-jílovitou půdu, na které je vysazen Müller-Thurgau. Ve středním nejprudším svahu se vyhřívá náš Pinot Blanc z Freiburských a Geisenheimských klonů a v pravém klínu vinice je vysázen Muškát moravský. V horní část Klášova je dominantě pěstována odrůda Chardonnay, pouze z části je zde vysazen Sylván zelený a Ryzlink rýnský. Trať je otevřena do širokého kraje a nabízí překrásný výhled do svého okolí, kvůli tomu se ale často musí vyrovnat s vanoucími větry ze všech světových stran. Staniolová záklopka a korek z drtě délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu, nádhernou jiskru a vysokou viskozitu. Vůně je extraktivní od prvního okamžiku. V nástupu najdete ovocité tóny v podobě citrusových plodů a kompotového ovoce, které se přesouvají do vanilky a kouřovinky, která je typická pro bílá vína s dotykem dubu. Chuť je středně dlouhá, má vyšší projev dřevitých odstínů, které mají původ v ročním nazrávání v sudu barrique. Dotyk s dubem je akurátní a potvrdilo se to především druhý den, kdy dominovaly jemné tóny vanilky s příjemnou ovocitostí. Lahev je podle mého názoru na začátku své archivačního potenciálu, na kterém se může udržet minimálně až do roku 2022. Z dosavadních pěti vín asi nejzajímavější lahev. Ocenění: Zlatá medaile Oenoforum (2019), Zlatá medaile International Wine Competition, San Francisco (2019). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,9 g/l, obsah kyseliny 5,1 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

6. Zweigeltrebe 2017 pozdní sběr - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev z řady "Austerlitz" z kolekce nazrálých vín jsem koupil v dubnu 2020 za 280,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Maliny, vinice Oulehle ve vinařské obci Žarošice. Webové stránky vinařství u této tratě uvádí následující. Tato viniční trať je tvořena jednotlivými terasami. Je složena celkem z 9 tabulí, které jsou rozděleny úvozy. Orientace řad ze severu k jihu, umožňuje hroznům to nejlepší oslunění. V horních částech jsou vysázeny modré odrůdy Frankovka, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. V dolních části, je pěstován Ryzlink vlašský, protože lépe odolává mrazíkům, které občas do spodní části trati zavítají. Celkové podmínky pro pěstování hroznů tvoří přítomnost Zdravovodského potoka, díky kterému se zde drží vyšší vlhkost. Ta má právě u Ryzlinku vlašského pozitivní aromatický vliv při dozrávání hroznů. Půda je zde hlinitá, velmi výhřevná. Trať je chráněná od severu Malinským kopcem a stromovými porosty Ždánického lesa. Díky vysoké biodiverzitě v terasových remízcích se můžeme zaposlouchat do zvuků, které pochází od různých druhů cikád. Tou nejvzácnější je však bezesporu cikáda viniční - Tibicina Haematodes. Tato cikáda je totiž ukazatelem té nejčistší přírody. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má velmi dobrou intenzitu a viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě sušených višní a vyzrálých třešní, které přechází do griotky, jemné vanilky a dalšího exotického koření. Chuť je středně dlouhá, má výbornou harmonii s ovocitým dozvukem, ve kterém vystoupí tóny vanilky. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Ocenění: Stříbrná medaile Prague Wine Trophy (2019), Zlatá medaile Hradecký pohár vína (2019). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,2 g/l, obsah kyseliny 5,5 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Pinot Gris 2018 výběr z bobulí - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev z Májové kolekce jsem koupil v dubnu 2020 za 260,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Maliny, vinice Dolní Maliny ve vinařské obci Archlebov. Webové stránky vinařství u této tratě uvádí následující. Prvotřídní poloha vinice Dolní Maliny umožňuje pěstovat révu vinnou již po staletí. Vinice leží na mírném kopci směrem k jihu a za dobrého počasí je prosluněná po celý den. Půda je zde hlinitá až jílovitě-hlinitá. Dolní Maliny jsou od Horních Malin odděleny cestou a půda v Dolních Malinách obsahuje více humusu. Vinice končí přesně v místech, kde naši předci zaznamenali první údery mrazíků. Tato trať je vhodná pro pěstování bílých i modrých odrůd, které zde velmi dobře dozrávají a mají pravidelné výnosy. Staniolová záklopka a korek z drtě délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu, která se projevuje olejovitým dojmem po zakroužení ve skleničce a odpovídá zatřídění podle zbytkového cukru. U barvy musím opět zmínit zajímavé ryšavé záblesky, které jsou u této odrůdy ze Spielbergu obvyklé. Vůně v nástupu nabídne nádherné tóny pomerančové kůry, která přechází do jemné vanilky, kandovaného ovoce a rozinek. Buket je velmi široký a nabízí velmi rozličné podoby s ohledem na délku rozdýchání a teplotu. Chuť je středně dlouhá a má stále svěží ovocitý projev, který navazuje na buket. V dozvuku vystoupí zbytkový cukr (45,6 g/l), kterému velmi dobře sekunduje kyselinka (6,6 g/l). Vysoký obsah alkoholu (13,5 % obj.) velmi dobře zapadl do výsledného celku. Víno má svůj vrchol stále před sebou. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Ocenění: Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2019). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 45,6 g/l, obsah kyseliny 6,6 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

8. Ryzlink rýnský 2017 pozdní sběr - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev z kolekce nazrálých vín (řada "Austerlitz") jsem koupil v dubnu 2020 za 250,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Maliny, vinice Pleštice ve vinařské obci Žarošice. Webové stránky vinařství u této tratě uvádí následující. Vinice nese název díky zploštělému kopci, který je na severu zakončen mírnou strání s expozicí k jihu. Vinice je osluněná po celý den a ze severní strany je chráněna kopcem, na jehož vrcholu se rozléhá Ždánický les. Půda je zde hlinito-písčitá, výhřevná a v nižších horizontech se vyskytuje lámaný vápenitý pískovcový skelet. Ve vyšší části vinice pěstujeme Ryzlink rýnský, v horní svahovité části dosahují hrozny vyšší vyzrálosti a cukernatosti. Na nejnižším cípu trati byla vinná réva vysázena v roce 2017 a je složena především z pečlivě vybraných francouzských a německých klonů Pinotu. Je pěstována na rýnsko-hessenském vedení. Spodní tabule je zakončena plochým kopcem, díky němuž se v těchto místech lépe drží půdní vláha. Réva je zde méně osluněné, ve výsledku jsou však vína šťavnatější a mají jemné bylinné aroma. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé záblesky, vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně je odrůdová a nabídne v nástupu jemné tóny lipového květu, které se přesouvají do ovocitých odstínů v podobě citrusového ovoce s velmi jemným petrolejovým nádechem. Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku a krásný ovocitý dozvuk v podobě žlutého melounu, čerstvých citrusů a minerality. Lahev je na začátku zralosti, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Ocenění: Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2019), Stříbrná medaile AWC Vienna (2019). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 8,1 g/l, obsah kyseliny 7,4 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

9. Cabernet Cortis 2018 výběr z bobulí - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev z Májové kolekce jsem koupil v dubnu 2020 za 290,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Maliny, vinice Maliny, ve vinařské obci Archlebov. Webové stránky vinařství u této tratě uvádí následující. Vinici Horní Maliny tvoří mírný svah, který se od východu na západ zvedá do nejvyšších poloh Malinského kopce. Mírnější svah vinice má těžší, slínovou půdu, na které je pěstován Ryzlink rýnský. Směrem na západ ke svahu se půda mění na lehčí, hlinito-písčitou, na níž pěstujeme Pinot Gris. Severní až severovýchodní část lemuje pás Ždánického lesa a chrání trať před studenými severními větry. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je v případě této lahve lehce změněna respektive nepůsobí již tak nenápadně. Na přední etiketě je dominantní název odrůdy napsaný červenou barvou. Barva vína je inkoustově červená, má vysokou viskozitu a také intenzitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu ohromí extraktivní ovocité tóny v podobě borůvek a ostružin, které se přesouvají do sušeného ovoce a jemné vanilky. Chuť je středně dlouhá, má neuvěřitelně zajímavý ovocitý projev, ve kterém dominují tóny černého rybízu a kompotového ovoce. O vyzrálosti hroznů není žádný pochyb. Výběr z bobulí u modrých odrůd je v našich podmínkách spíše výjimkou, na druhou stranu velice oceňuji technologii zpracování. Polosuchý výběr z bobulí se prostě náramně povedl. Lahev má našlápnuto k další archivaci, kterou odhaduji minimálně do roku 2023. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 8,3 g/l, obsah kyseliny 6,1 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

A jak hodnotím vína z těchto dvou kolekcí? Jedná se nadprůměrně kvalitní vína. Jako nejzajímavější se mi jevilo Chardonnay 2017 pozdní sběr a Cabernet Cortis 2018 výběr z bobulí. V květnu 2020 se na webových stránkách objevila další kolekce "KPZ - Karton poslední záchrany!", kterou jsem rovněž zakoupil, a na hodnocení se můžete těšit v následujících týdnech.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3670x