O Víně

04.05.2020 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.05.2020 07:00

Postřehy z vín vypitých v dubnu 2020

V průběhu dubna jsem otevřel 9 lahví ze dvou států. Až na jednu výjimku (Rakousko) se jednalo pouze o moravská vína. V naprosté většině se jednalo o nadprůměrná vína. Nejvíce mne zaujalo Rulandské šedé 2015 výběr z hroznů z Vinařství Novosedly Vinofol s.r.o., Muškát moravský 2018 pozdní sběr a Neuburské 2019 pozdní sběr z Vinných sklepů Valtice, z Vína Mikulov pak Tramín červený 2018 pozdní sběr a Hibernal 2018 pozdní sběr. Velmi mile překvapil rakouský Grüner Veltliner 2019 Qualitätswein od Ferdinanda Mayra.

1. Cabernet Sauvignon 2018 moravské zemské víno (Rosé) - Vinařství Průdek, Rakvice

Lahev jsem koupil v březnu 2020 za 120,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 170,- Kč). Hrozny měly v době sklizně cukernatost 21,5 °NM. Velmi jednoduchá adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm. Lososová barva a střední viskozita. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny (třešně, jahody), které se přesouvají do smetanových odstínů. Chuť je ovocitá a podpořená pikantní kyselinkou. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji maximálně do roku 2021. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 9,2 g/l, obsah kyseliny 6,0 g/l, bezcukerný extrakt 18,9 g/l a obsah alkoholu 11,5 % obj. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

2. Rulandské šedé 2015 výběr z hroznů - Vinařství Novosedly Vinofol s.r.o.

Lahev z řady Family Collection jsem koupil v březnu 2020 za 199,90 Kč (akce Globus, běžná cena 279,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Stará hora ve vinařské obci Pavlov. V době sklizně měly hrozny cukernatost 24,0 °NM. Standardní adjustáž této řady a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru, střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu medové tóny, které se přesouvají do odstínů sušených meruněk a exotického ovoce, jak přesně uvádí zadní etiketa. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má plný závěr v podobě kompotového ovoce a koření (skořice, hřebíček). Vyšší zbytkový cukr (12,5 g/l) prodlužuje závěr, kterému sekunduje kyselinka (5,5 g/l). Vinařství víno doporučuje ke zvěřinovým paštikám, pikantnější indickou kuchyni nebo k nepříliš sladkým dezertům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 12,5 g/l, obsah kyseliny 5,5 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Víno získalo ocenění: Velká zlatá medaile Galerie rulandských vín v ČR (2018), Bronzová medaile International Wine Competition San Francisco (2018). Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Muškát moravský 2018 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v březnu 2020 za 149,90 Kč (akce Globus, e-shop vinařství 185,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovický kopec ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Standardní adjustáž a lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu, která odpovídá zatřídění podle zbytkového cukru. Vůně je extraktivní a kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí intenzivní ovocité tóny v podobě meruněk a vyzrálých hroznů, které se přesouvají do jemných muškátových tónů a kůry z citrusových plodů. Chuť je středně dlouhá, má vyšší zbytkový cukr, kterému výborně sekunduje kyselinka. V dozvuku vystoupí jemný muškátový oříšek. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 21,6 g/l, obsah kyseliny 6,0 g/l, bezcukerný extrakt 20,0 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Vinařství doporučuje víno ke všem úpravám drůbežího masa a drůbežích jater a k tvrdým sýrům. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Tramín červený 2018 pozdní sběr - Víno Mikulov a.s.

Lahev jsem koupil v březnu 2020 za 139,90 Kč (akce Globus, běžná cena 179,90 Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Valtická ve vinařské obci Mikulov. Standardní adjustáž a plastová zátka délky 38 mm s potiskem. Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru, vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně je odrůdová a nabídne v nástupu tóny čajových růží, které se přesouvají do medových odstínů nebo rozinek. Chuť je středně dlouhá, má výrazný kořenitý dozvuk a extrakt. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Vinařství víno doporučuje podávat k pikantním úpravám drůbeže či ryb a k asijské kuchyni. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Hibernal 2018 pozdní sběr - Víno Mikulov a.s.

Lahev jsem koupil v březnu 2020 za 139,90 Kč (akce Globus, běžná cena 189,90). Hrozny mají původ na viniční trati Zadní hora ve vinařské obci Bzenec. Standardní adjustáž a plastová zátka délky 38 mm s potiskem. Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru, zlaté záblesky a vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě jablíček a sušených meruněk. Chuť je středně dlouhá až dlouhá a pikantní kyselinka povzbudí k další skleničce. Vyšší obsah zbytkového cukru se velmi dobře snoubí s kyselinkou. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Vinařství doporučuje víno podávat k jemným úpravám drůbežího masa a pečeným rybám. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Neuburské 2019 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v březnu 2020 za 149,90 Kč (akce Globus, běžná cena 199,90 Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Knížecí vyhlídka ve vinařské obci Valtice. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně nabídne v nástupu extraktivní ovocité tóny, které přechází do citrusové kůry, zelených jablíček a zajímavých květinových odstínů. Na najburk docela nestandardní buket, který druhý den nabídl ještě větší paletu ovocitých tónů. Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku a velmi krásný dozvuk, ve kterém najdete příjemnou kořenitost. Lahev má velmi dobrý archivační potenciál, který odhaduji minimálně do roku 2025. Vinařství doporučuje víno podávat k drůbeži, grilovaným rybám a k paštikám. Jedná se o nadprůměrné Neuburské, které osloví milovníky bílých aromatických vín. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 6,7 g/l, obsah kyseliny 6,0 g/l, bezcukerný extrakt 19,9 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Rulandské modré 2017 odrůdové jakostní (barrique) - Víno Mikulov a.s.

Lahev jsem koupil v březnu 2020 za 139,90 Kč (akce Globus, běžná cena 189,90 Kč). Z pohledu původu hroznů se pouze dozvíme, že mají původ ve vinařské podoblasti Velkopavlovická. Standardní adjustáž a plastová zátka délky 38 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má cihlové menisky, střední viskozitu a nižší intenzitu, jak je pro tuto odrůdu obvyklé. Vůně nabídne v nástupu tóny lesního ovoce (ostružiny, borůvky), které se přesouvají do kořenitých tónů v podobě vanilky a kouřovinky. Chuť je středně dlouhá, má kořenitý dozvuk, který má původ ve školení v sudu barrique po dobu šest měsíců. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,5 g/l, obsah kyseliny 5,2 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Vinařství doporučuje víno podávat ke steakům v nepříliš pikantní úpravě, pečenému vepřovému či hovězímu masu a k sýrům s ušlechtilou bílou plísní. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 7,5 bodů.

8. Rulandské modré 2016 pozdní sběr (claret) - Víno Mikulov a.s.

Lahev jsem koupil v březnu 2020 za 139,90 Kč (akce Globus, běžná cena 179,90 Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Na pískách ve vinařské obci Bulhary. Standardní adjustáž a plastová zátka délky 38 mm s potiskem. Barva má nízkou intenzitu zlato-žlutého odstínu a vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu extraktivní ovocité tóny v podobě citrusových plodů, zelených jablíček a vyzrálých broskví, které se dále přesouvají do zajímavých květinových odstínů. Chuť je svěží, ovocitá, jak má klaret být. Svěžest vás popožene k další skleničce. Lahev doporučuji otevřít letos, nejpozději v roce 2021. Vinařství doporučuje víno podávat jako aperitiv, k lehkým předkrmům a k pokrmům z ryb. Hodnocení: 8 bodů.

9. Grüner Veltliner 2019 Qualitätswein - Ferdinand Mayr Weine GmbH Puchenau, Rakousko

Lahev z řady Exklusiv jsem koupil v dubnu 2020 za 119,- Kč (akce v Mountfield, běžná cena 429,- Kč). V měsíčním přehledu (červen 2019) jsem referoval o polosladkém Grüner Veltliner 2018 Qualitätswein z tohoto vinařství (hodnocení: 8,5 bodů). Ročník 2019 je naopak v suchém provedení. Adjustáž prošla menším faceliftem, zajímavá je grafická podoba židle na kraji přední etikety. Šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru, vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně nabídne v nástupu intenzivní ovocité tóny v podobě citrusových plodů, které přechází do zelených jablíček a bílého pepře. Chuť je středně dlouhá, má podle očekávání pikantní kyselinku a kořenitý závěr. Svěžest a ovocitost je parádní. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Víno můžete podávat k rakouským specialitám: vídeňskému řízku a tafelspitzu z vařeného hovězího či telecího masa a také k jídlům asijské kuchyně. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2993x