O Víně

02.04.2020 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.04.2020 07:00

Postřehy z vín vypitých v březnu 2020

V průběhu března jsem otevřel 9 lahví z 6 států. V tomto měsíci se jednalo o neskutečně zajímavá vína, která jsem hodnotil vysokými známkami. Nejvíce mne oslovil argentinský Pioneer 2018 Valle de Uco z vinařství Finca La Celia, rosé Rulandského modrého 2018 pozdní sběr z Nového vinařství Měřín, chilská Gran Reserva Cabernetu Sauvignon 2017 D.O. Valle del Maipo z Viña Tarapacá a především španělská Reserva Museum Real 2014 Denominación Cigales de Origen z vinařství Finca Museum Viñedos y Bodegas. Největší zastoupení měla moravská (3x) a slovenská (2x) vína. Po jednom zástupci bylo z Argentiny, Chile, Itálie a Španělska.

1. Müllerka (Müller-Thurgau) 2017 - Vinárstvo Víno Kamino, Slovensko

Lahev respektive karton šesti různých lahví jsem koupil přes kolegu z práce v květnu 2019 za 160,- Kč. V oficiálních materiálech tohoto vinařství je uvedena cena 6 € / lahev. Hrozny mají původ v České republice, konkrétně na vinařské obci Blatnice pod Sv. Antonínkem ve Slovácké vinařské  podoblasti. Sklizeň proběhla 24. září 2017 při cukernatosti 19 °NM. Hrozny byly macerované 2 dny při teplotě 13 °C, zakvašené neutrálními kvasinkami, po dokvašení míchané na vlastních kvasnicích ve starém dubovém sudu po dobu 6 měsíců a následně doškolené v nerezové nádobě. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně je jemná a nabízí v nástupu ovocité tóny a medové odstíny. Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku a jemný dozvuk. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2021. Hodnocení: 8 bodů.

2. Pioneer 2018 Valle de Uco - Finca La Celia, Argentina

Lahev jsem koupil v lednu 2020 za 109,90 Kč (výprodej Tesco, e-shop dovozce 318,- Kč). Jedná se o víno z odrůdy Malbec z vinařské oblasti Mendoza, podoblast Valle de Uco. Velmi jednoduchá, ale moderně pojatá adjustáž. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je hluboká od prvního okamžiku. V nástupu najdete intenzivní kořenité tóny v podobě exotického koření, které se přesouvají do zajímavých odstínů vyzrálých švestek a vařených povidel. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má výraznou kořenitost v dozvuku, ve kterém vystoupí ovocité tóny (třešně, švestky). Závěr je dlouhý a má zajímavě nasládlá třísla. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Hodnocení: 9 bodů.

3. Rulandské modré 2018 pozdní sběr (rosé) - Nové vinařství a.s. Měřín

Lahev z řady Cépage jsem koupil v únoru 2020 za 149,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 175,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Langewarte v obci Nový Přerov. Starší ročník 2017 jsem hodnotil v rámci postřehů v únoru 2019. Standardní adjustáž této řady a šroubovací uzávěr. Barva je lososově růžová, má velmi vysokou intenzitu a výbornou viskozitu. Vůně je jemná a nabídne nádhernou paletu ovocitých tónů v nástupu, ve kterých najdete čerstvé jahody, maliny a vyzrálé třešně. Vše doplňuje krásný smetanový podtón. Chuť je svěží a ovocitá, jak má správné rosé mít. Lahev doporučuji otevřít v roce 2020, nejpozději příští rok, abyste nepřišli o nádhernou ovocitost a svěžest. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,8 g/l, obsah kyseliny 6,8 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. K tomuto vínu doporučuji například grilované tygří krevety a zeleninový salát. Hodnocení: 9 bodů.

4. Cabernet Sauvignon 2017 D.O. Valle del Maipo (Gran Reserva) - Viña Tarapacá ex Zavala, Chile

Lahev jsem koupil v únoru 2020 za 199,- Kč (akce Globus, běžná cena 329,- Kč). Jedná se o Cabernet Sauvignon z hroznů vypěstovaných z různých poloh v údolí Maipo Valley. Standardní adjustáž a plný korek délky 44 mm. Barva je višňově červená, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně je extraktivní a hluboká. V nástupu najdete tóny višní, černého rybízu a kompotového ovoce. Na pozadí vystoupí exotické koření, tabákový list a kávová zrna. Chuť je plná, má dlouhý závěr, ve kterém vystoupí nasládlá třísla, která prodlužují závěr. Roční zrání v sudu barrique z francouzského a amerického dubu dodalo této Gran Reservě nádherný extrakt a dozvuk. Vinařství k tomuto vínu doporučuje grilované pokrmy z červeného masa nebo zvěřiny. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2027. Hodnocení: 9 bodů.

5. Museum Real 2014 Denominación de Origen Cigales (DO) (Reserva) - Finca Museum Viñedos y Bodegas, Španělsko

Lahev jsem koupil v únoru 2020 za 200,- Kč (Globus, běžná cena e-shop dovozce 509,- Kč). Hrozny odrůdy Tempranillo, které se v oblasti původu Castilla y León, podoblast Cigales, nazývají Tinta del Pais. Víno zrálo 24 měsíců v sudech barrique z francouzského dubu a následně 15 měsíců v lahvi, než bylo uvolněno do prodeje. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem. Adjustáž je jednoduchá, ale má několik zcela originálních prvků. Etiketa má zvláštní kovový vzhled a na lahvi je také na dvou místech zajímavá grafika, která je zakomponována přímo do skla. Pod hlavní etiketou najdete jakýsi "otoman" a na dolní části pak obchodní název vína a název vinařství. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu, rubínové záblesky a vysokou viskozitu. Vůně je hluboká a extraktivní. Vyžaduje samozřejmě buď dekantaci, nebo dostatečný čas na rozdýchání. V nástupu vystoupí ovocité tóny v podobě sušených švestek a čerstvých třešní, které se přesouvají do výrazných intenzivních odstínů exotického koření, lékořice a tabákového listu podpořený jemnou vanilkou. Chuť je dlouhá, má nádhernou ovocitost (višně v čokoládě), která se přesouvá do jemné vanilky a nasládlých třísel. Dotyk s dubem je parádní a více je poznat v buketu. V chuti se během nazrávání na lahvi tóny barrique nádherně zjemnily a perfektně prodlužují závěr. Vysoký obsah alkoholu (14,5 % obj.) perfektně zapadl do výsledného celku. Lahev můžete otevřít již teď, nicméně archivační potenciál vidím stále jako velmi dobrý a to až do roku 2025. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 9 bodů.

6. Primitivo di Manduria 2017 Denominazione di Origine Controllata (DOC) - Contessa Carola, Itálie

Lahev jsem koupil v únoru 2020 za 127,90 Kč (akce Kaufland, běžná cena 169,- Kč). Hrozny odrůdy Primitivo di Manduria mají původ ve vinařské oblasti Apulia. Jednoduchá adjustáž, ale staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem, není v této cenové kategorii standardem. Barva je višňově červená, má rubínové záblesky, vysokou intenzitu a viskozitu. Vůně je hluboká od prvního okamžiku a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě vyzrálých třešní, kompotové ovoce a švestková povidla. Chuť je středně dlouhá, má nádhernou ovocitost a nasládlá třísla v dozvuku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Hodnocení: 8 bodů.

7. Ryzlink rýnský 2018 pozdní sběr - Vinařství Volařík Mikulov

Lahev jsem koupil v říjnu 2019 za 249,- Kč (akce Globus, běžná cena 279,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Zimní vrch ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Cukernatost při sběru: 23,2 °NM. Standardní adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má velmi dobrou intenzitu a viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě sušených meruněk a kandovaného ovoce. Chuť je středně dlouhá a má podle očekávání velmi pikantní kyselinku, která dominuje nad zbytkovým cukrem. V závěru najdete příjemnou mineralitu. Další nazrávání na lahvi vřele doporučuji. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Ocenění: Zlatá medaile Meditrina (2019), Zlatá medaile Valtické vinné trhy (2019), Stříbrná medaile Weinparade Poysdorf (2019). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 2,6 g/l, obsah kyseliny 8,7 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj.  Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

8. Rulandské modré 2016 výběr z hroznů - Vinařství Novosedly Vinofol s.r.o.

Lahev jsem koupil v březnu 2020 za 189,90 Kč (akce Globus, běžná cena 229,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Stará hora ve vinařské obci Novosedly. V době sklizně měly hrozny cukernatost 25,0 °NM. Barva je rubínově červená, má cihlové menisky, nízkou intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě rybízové marmelády a exotického koření. Chuť je středně dlouhá, má velmi suchý projev podpořenou vyšší kyselinkou v závěru. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2023. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,3 g/l, obsah kyseliny 5,0 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Vinařství víno doporučuje s holoubětem na omáčce z červeného vína. Hodnocení: 8 bodů.

9. Vavřinec 2017 - Vinárstvo Víno Kamino, Slovensko

Poslední lahev z šesti, které jsem koupil v květnu 2019 za 160,- Kč. V oficiálních materiálech tohoto vinařství je uvedena cena 6 € / lahev. Hrozny mají původ v Malokarpatské vinařské oblasti (Pezinok). Sklizeň proběhla 27. září 2017 při cukernatosti 20 °NM. Hrozny byly zakvašené neutrálními kvasinkami, na slupkách kvasilo 16 dnů, po dokvašení zrálo ve starém dubovém sudu na vlastních kvasnicích 4 měsíce a následně dalších 6 měsíců v nerezové nádobě. Barva je rubínově červená má jemné skořicové tóny doplněné drobným ovocem. Chuť je středně dlouhá. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2021. Hodnocení: 7,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5159x