O Víně

02.07.2020 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.07.2020 07:00

Postřehy z vín Znovínu Znojmo a.s. vypitých v červnu 2020

Poprvé se v měsíčním přehledu, zaměřeném pouze na jedno vinařství, dostávám ke Znovínu Znojmo a.s. V průběhu června 2020 jsem otevřel 9 lahví a vždy se jednalo o velmi povedená a zajímavá vína. Nejvíce mne zaujalo Veltlínské zelené 2017 výběr z hroznů (Velké Němčice - Punty), Neuburské 2018 výběr z hroznů (Miroslav - Weinperky) a Rulandské modré 2006 výběr z hroznů (Hostěradice - Volné pole). Došlo také po dvaceti letech na degustaci zajímavého Veltlínského zeleného ročníku 2000 a přívlastku výběr z hroznů (Miroslav - Weinperky).

1. Müller-Thurgau 2018 pozdní sběr - Znovín Znojmo, a.s.

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 v prodejně Znovínu v Louckém klášteře za 150,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Weinperky ve vinařské obci Miroslav ve Znojemské vinařské podoblasti. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má velmi dobrou viskozitu a také intenzitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí  kompotové ovoce připomínající broskve a ryngle, které se přesouvají do jemných medových tónů a vyzrálých hroznů. Chuť je středně dlouhá, má nádhernou ovocitost, mineralitu a vyzrálost. Víno získalo ocenění: Stříbrná medaile Grand Prix VINEX (2019). Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál uvádí Znovín až do roku 2026. Vinařství víno doporučuje ke kuřecímu masu nebo jemným sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 6,0 g/l, obsah kyseliny 6,2 g/l, bezcukerný extrakt 21,4 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Veltlínské zelené 2017 výběr z hroznů - Znovín Znojmo, a.s.

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 v prodejně Znovínu v Louckém klášteře za 160,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Punty ve vinařské obci Velké Němčice ve Velkopavlovické vinařské podoblasti. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé záblesky, střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny (meruňky, jablka), které se přesouvají do odstínů zeleného pepře. Chuť je středně dlouhá, má nádherný extrakt v dozvuku v podobě rynglí, pražených mandlí a marcipánu, jak přesně uvádí zadní etiketa. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Vinařství doporučuje víno ke kuřecímu masu nebo lehkým dezertům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 11,0 g/l, obsah kyseliny 6,9 g/l, bezcukerný extrakt 24,9 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Víno získalo následující ocenění: Zlatá medaile na soutěži vín O Hustopečskou pečeť (2018), Zlatá medaile Vino Ljublana Slovinsko (2018), Zlatá medaile Valtické vinné trhy (2018), Velká zlatá medaile Grand Prix Vinex (2018), Zlatá medaile Festwine Brno (2018), Zlatá medaile Oenoforum Brno (2018), Zlatá medaile Vinařské Litoměřice (2018), Stříbrná medaile AWC Vienna (2018), Zlatá medaile Grand Prix Vinex (2019). Hodnocení: 9 bodů.

3. Veritas 2017 výběr z hroznů - Znovín Znojmo, a.s.

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 v prodejně Znovínu v Louckém klášteře za 160,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Staré vinohrady ve vinařské obci Tasovice ve Znojemské vinařské podoblasti. Odrůda Veritas byla vyšlechtěna v roce 1963 na Šlechtitelské stanici vinařské ve Znojmě křížením odrůd Ryzlink červený x Bouvierův hrozen. Standardní adjustáž a korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlurá, má krásnou jiskru, nižší intenzitu a vysokou vizkositu, která se projevuje pomalý stékáním po stěnách skleničky. Vůně je extraktivní a kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu najdete ovocité tóny v podobě angreštu a rybízu, které se přesouvají do zajímavých květinových odstínů. Na pozadí najdete lesní plody (maliny) a vyzrálé třešně. Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku, která je hnacím motorem. Ovocitost v podobě vyzrálých broskví najdete v závěru. Vinařství víno doporučuje ke kuřecímu masu nebo rybám. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 9,8 g/l, obsah kyseliny 6,2 g/l, bezcukerný extrakt 21,5 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Neuburské 2018 výběr z hroznů - Znovín Znojmo, a.s.

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 v prodejně Znovínu v Louckém klášteře za 160,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Weinperky ve vinařské obci Miroslav ve Znojemské vinařské podoblasti. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné tóny v podobě sušených meruněk, které se přesouvají do vyzrálých hrušek, rozinek a lesního medu. Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku a příjemný dozvuk, ve kterém najdete pečenou kůrku chleba. Vysoký obsah alkoholu (13,0 % obj.) skvěle zapadl do výsledného celku a prodlužuje závěr. Vinařství víno doporučuje k vepřovému masu nebo těstovinách. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 5,3 g/l, obsah kyseliny 6,9 g/l, bezcukerný extrakt 28,8 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Víno získalo následující ocenění: Zlatá medaile na Festwine (2019), Zlatá medaile Král vín České republiky (2019), Zlatá medaile Pardubický festival vína (2019), Stříbrná medaile Mundus Vini Německo (2019), Zlatá medaile Valtické vinné trhy (2019) a Stříbrná medaile Grand Prix Vinex (2019). Hodnocení: 9 bodů.

5. Veltlínské zelené 2000 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.

Lahev jsem koupil přímo v Louckém klášteře v březnu 2018 za 600,- Kč. Jedná se o výjimečný ročník 2000, kdy jsme na ovine.cz zveřejnili několik recenzí. Konkrétně tato lahev, která má nyní ale odlišnou adjustáž, jsem hodnotil 10-10-10 a recenzi najdete pod tímto odkazem. Hrozny mají původ na viniční trati Weinperky ve vinařské obci Miroslav ve Znojemské vinařské podoblasti. Co se týče etikety, Znovín pro svá archivní vína, která dává s velkým časovým odstupem do prodeje, používá velmi jednoduchou grafiku, na které již není perokresba viniční tratě. Korek je plný a má délku 44 mm. Barva je jantarově žlutá a již podle odstínu a intenzity je jasné, že dvacet let od sklizně se na barvě muselo podepsat. Vůně má výraznou stařinku, které se ale postupným rozdýcháním vytrácela a objevily se slabé herbální tóny, které se přesouvaly do propolisu. Chuť má stopy únavy a je evidentní, že nejlepší roky má Veltlín dávno za sebou, ale není to nic nesprávného, protože prvotní predikce lahvové zralosti byla do roku 2008! Další Veltlínské zelené ročníku 200 a přívlastku výběr z hroznů (viniční trať Volné Pole, vinařská obec Hostěradice), hodnocené 10-9-10 najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 7,0 bodů.

6. Frankovka 2016 pozdní sběr - Znovín Znojmo, a.s.

Lahev jsem koupil v březnu 2020 za 104,90 Kč (výprodej Kaufland). Hrozny mají původ na viniční trati Kolby - Strossberg ve vinařské obci Uherčice ve Velkopavlovické vinařské podoblasti. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Bohužel jsem omylem vymazal fotografie lahve, které tentokráte dole pod článkem nenajdete, vyjma korku. Tato politování hodná událost se nastává maximálně jednou za deset let. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne ovocité tóny v nástupu v podobě vařených švestek a černého rybízu, která se přesouvá do jemné skořice. Chuť je středně dlouhá a má stále pikantní kyselinku, která povzbudí při popíjení. V dozvuku najdete tabákový list a kávová zrna. Vinařství víno doporučuje k hovězímu masu nebo zvěřině. Znovín uvádí archivační potenciál do období 2022 až 2024. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,1 g/l, obsah kyseliny 5,0 g/l, bezcukerný extrakt 25,8 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Rulandské modré 2006 výběr z hroznů - Znovín Znojmo, a.s.

Lahev jsem koupil v únoru 2016 v prodejně Znovínu v Louckém klášteře za 170,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Volné pole ve vinařské obci Hostěradice ve Znojemské vinařské podoblasti. Adjustáž je velmi jednoduchá a postrádá tradiční perokresbu viniční tratě, kterou Znovín již mnoho let používá. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je cihlově červená, má krásné naoranžovělé menisky, vysokou viskozitu a tradiční nižší intenzitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě jahodového kompotu, které přechází do kávového zrna a jemných tónů lékořice. Nejsou zde žádné známky stařinky. Chuť má fantastickou harmonii a nádherný ovocitý dozvuk, ve kterém opět najdete vyzrálé hrozny v podobě kompotového ovoce. Víno má neuvěřitelně dobrou kondici, i když je samozřejmě již nějakou dobu na svém vrcholu. Víno je vhodné před podáváním potřeba dekantovat. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,6 g/l, obsah kyseliny 4,5 g/l, bezcukerný extrakt 30,2 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Tento Pinot má jedinou chybu a to, že jsem nekoupil celý karton. Hodnocení: 9 bodů.

8. Ryzlink rýnský 2014 pozdní sběr - Znovín Znojmo, a.s.

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 v prodejně Znovínu v Louckém klášteře za 260,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Šobes ve vinařské obci Podmolí ve Znojemské vinařské podoblasti. Standardní adjustáž a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Vína ze Šobesu jsou vždy pro milovníky vín svým způsobem ikonou. Zvláště, když se na tuto rozkošnou polohu osobně vypravíte, nasajete atmosféru této tratě a vyzkoušíte přímo na místě místní vína. Pak se nebudete divit, proč jsou výrazně dražší než ostatní vína Znovínu z jiných poloh. Barva je slámově žlutá, má výraznou intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně nabídne jemné petrolejové tóny v nástupu, které se přesouvají do ovocitých odstínů v podobě sušených meruněk a rozinek. Chuť je středně dlouhá, má výbornou perzistenci a výrazný dozvuk podpořený mineralitou. Vinařství víno doporučuje k rybám nebo vepřovému masu. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,9 g/l, obsah kyseliny 6,8 g/l, bezcukerný extrakt 28,8 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Znovín uvádí archivační potenciál do období 2021 až 2023. Po dnešní zkušenosti s tím naprosto souhlasím. Víno mi přijde na začátku zralosti a rozhodně neuděláte chybu, když ho necháte ve svém archivu ještě minimálně rok. Hodnocení: 8,5 bodů.

9. Frankovka 2015 pozdní sběr - Znovín Znojmo, a.s.

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 v prodejně Znovínu v Louckém klášteře za 150,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Kolby - Strossberg ve vinařské obci Uherčice ve Velkopavlovické vinařské podoblasti. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má cihlové menisky, nízkou intenzitu a střední viskozitu. Pohledem odpovídá spíše Rulandskému modrému. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě lesního ovoce (ostružiny, brusinky), které se přesouvají do odstínů kávových zrn a hořké čokolády. Chuť je středně dlouhá, má výbornou harmonii s čokoládovým závěrem. Lahev má svůj vrchol před sebou. Znovín uvádí archivační potenciál do období let 2024 až 2026 a po dnešní zkušenosti s tím souhlasím. Vinařství víno doporučuje k hovězímu masu nebo zvěřině. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,1 g/l, obsah kyseliny 4,5 g/l, bezcukerný extrakt 27,2 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 34026x