O Víně

02.05.2019 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.05.2019 07:00

Postřehy z vín vypitých v dubnu 2019

V průběhu dubna jsem otevřel 9 lahví ze dvou států. Největší zastoupení měla moravská vína (7x) a dva zástupci byli z Chile. Nejvíce mne oslovil Muškát moravský 2018 odrůdové jakostní ze Znovínu Znojmo a.s., Ryzlink vlašský 2017 výběr z hroznů z Vinařství Kovacs, Ryzlink vlašský 2016 pozdní sběr z Vinných sklepů Valtice a Souvignier Gris 2017 pozdní sběr ze Spielbergu Archlebov.

1. Ryzlink vlašský 2017 pozdní sběr - Nové vinařství a.s. Měřín

Lahev z řady Cépage  jsem koupil v březnu 2019 za 179,- Kč (akce Globus, běžná cena 209,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Sluneční vrch ve vinařské obci Drnholec v Mikulovské vinařské podoblasti. Skleněná zátka a tradiční adjustáž. Barva je zlato-žlutá, má nádhernou jiskru, viskozitu a intenzitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu najdete odstíny lipového květu, které se přesouvají do ovocitých tónů v podobě manga a tropických plodů. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2022. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,8 g/l, obsah kyseliny 6,6 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

2. Carménère 2017 Reserva - Viu Manent S.A. Chile

Lahev jsem koupil v březnu 2019 za 159,- Kč (akce Globus, běžná cena 199,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Valle de Colchagua. Staniolová záklopka a korek z drtě dlouhý 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má fialové záblesky, vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně je hluboká od prvního okamžiku. Najdete zde kořenité tóny, které se přesouvají do sušených višní, vyzrálých třešní a kávových zrn. Chuť je plná, má dlouhý dozvuk, ve kterém oceníte výraznější třísla a extrakt. V závěru najdete herbální tóny. Dotyk s dubem je střední a to i přesto, že pouze 20 % objemu vína zrálo 5 měsíců v sudech z francouzského dubu. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2026. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

3. Laurot odrůdové jakostní - Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice

Lahev jsem koupil v březnu 2019 za 89,90 Kč (akce Globus). Hrozny mají původ na viniční trati Prostřední čtvrtky ve vinařské obci Břeclav, která spadá do vinařské podoblasti Slovácko. Jednoduchá adjustáž této řady, kterou vinařství používá již velmi dlouhou dobu a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má fialové záblesky, vysokou viskozitu a velmi dobrou intenzitu. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě lesního ovoce (ostružiny, borůvky), které se přesouvají do drobného ovoce. Chuť je plná a má velmi jemná třísla v závěru, ve kterém najdete dotyk švestkových povidel. Vinařství k tomuto Laurotu doporučuje studený rostbíf s listovým salátem, kančí guláš s tmavým žitným chlebem nebo vyzrálý sýr s dvojí plísní. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Hodnocení: 8 bodů.

4. Souvignier Gris 2017 pozdní sběr (panenská sklizeň) - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev jsem koupil v únoru za 229,- Kč (Globus). S touto odrůdou se setkávám podruhé. Poprvné to bylo v rámci recenze Souvignier Gris 2017 kabinetní - Vinařství Baraque Vrbice (hodnocení: 9-8-9). Hrozny pro tuto panenskou sklizeň mají původ na viniční trati Malíny ve vinařské obci Archlebov. Adjustáž prošla menším, ale rozhodně zdařilým, faceliftem. Název odrůdy na etiketě je dominantní a také její velikost se zvětšila. Použití plného korku délky 44 mm s potiskem vinařství velmi chválím. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a výbornou viskozitu. Vůně nabízí ovocité odstíny v podobě broskví, angreštu a citrusů, jak přesně popisuje etiketa. Chuť je šťavnatá a má středně dlouhý závěr, ve kterém vystoupí pikantní kyselinka a mineralita. Na pozadí najdete tóny zeleného čaje. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,9 g/l, obsah kyseliny 5,8 g/l, bezcukerný extrakt 18,8 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Stříbrná medaile AWC Vienna (2018). Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Muškát moravský 2018 odrůdové jakostní - Znovín Znojmo a.s.

Lahev jsem koupil v březnu 2019 za 99,90 Kč (akce Globus, e-shop vinařství 115,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Staré vinohrady ve vinařské obci Tasovice. Standardní adjustáž pro řadu jakostních odrůdových vín a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má velmi dobrou intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je extraktivní, mnohoslibná a poměrně široká. Evidentně se jednalo o nádherně vyzrálou surovinu. V nástupu najdete citrusové plody (limetky, citrusy), které se přesouvají do vyzrálých hroznů, vanilky a sušených rozinek. Chuť je plná a má krásnou šťavnatost. V dozvuku vystoupí vyšší zbytkový cukr (16,3 g/l), který dokáže sekundovat pikantní kyselince (6,3 g/l. V závěru oceníte ovocitost a jemnost. Vinařství uvádí archivační potenciál do období let 2021 až 2023. Znovín tento Muškát moravský doporučuje podávat například ke kuřecímu masu nebo ovocným dezertům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 16,3 g/l, obsah kyseliny 6,3 g/l, bezcukerný extrakt 19,6 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

6. Petirrojo Rosé 2018 D.O. Valle de Colchagua (Reserva) - Viñas Bisquertt, Chile

Lahev jsem koupil v dubnu 2019 za 59,- Kč (akce Mountfield, běžná cena na e-shopu prodejce 290,- Kč). Pravděpodobně se jedná o kupáž modrých odrůd z vinařské oblasti Valle de Colchagua. Šroubovací uzávěr a standardní adjustáž řady Reserva. Barva je starorůžová, má střední viskozitu a intenzitu. Vůně je jemná a má nádherné ovocité tóny v podobě čerstvých malin, lesních jahod a jahodového jogurtu. Chuť je svěží, ovocitá a má pikantní kyselinku v dozvuku. Lahev doporučuji otevřít v nastupujícím jarním počasí, nejpozději v roce 2020. Vinařství víno doporučuje v kombinaci s grilovanými rybami nebo těstovinami. Doporučený recept: králík s bramborovými noky. Vynikající poměr kvalita / cena. Hodnocení: 8 bodů.

7. Ryzlink vlašský 2016 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v dubnu 2019 v rámci akce Balíček vín s aprílovým překvapením (e-shop vinařství 175,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Kraví hora ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu najdete jemné tóny rozkvetlé louky, které přechází do zralého angreštu a dalších odstínů tropického ovoce. Chuť je středně dlouhá a má pikantní kyselinku v dozvuku a slabou mineralitou v závěru. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2023. Vinařství víno doporučuje k vepřovým specialitám a k paštikám. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 10,4 g/l, obsah kyseliny 5,9, bezcukerný extrakt 20,1 g/l g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

8. Zweigeltrebe 2018 pozdní sběr (rosé) - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev jsem koupil v březnu 2019 za 159,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 170,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Maliny, vinice Oulehle ve vinařské obci Žarošice. Standardní adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je malinově růžová, má střední intenzitu a viskozitu. Barva má pochází z vyzrálých hroznů ze staré vinice a jejich částečné macerace na slupkách hroznů. Vůně je jemná a nabízí v nástupu malinové odstíny a lesních jahod. Chuť je svěží a ovocitá, jak má správné rosé být. Kyselinka popožene k další skleničce. V závěru objevíte velmi slabou mineralitu. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2021. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 6,7 g/l, obsah kyseliny 6,1 g/l, bezcukerný extrakt 20,0 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

9. Ryzlink vlašský 2017 výběr z hroznů - Vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly

Lahev jsem koupil v dubnu 2019 v rámci akce Balíček vín s aprílovým překvapením (e-shop vinařství 189,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Stará hora ve vinařské obci Novosedly. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má velmi slušnou intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. Najdete zde extraktivní květinové odstíny, které se přesouvají do jemných medových tónů a citrusového ovoce. Chuť je středně dlouhá, jemná a má nádhernou harmonii. Vinařství uvádí velmi přesnou charakteristiku chutě jako "červený grep přelitý kapkami lesního medu doplňuje jemná kyselinka a dlouhotrvající chuť." Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Víno získalo ocenění: Stříbrná medaile Weinparade Poysdorf 2018, Stříbrná medaile Král vín 2018. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 10,7 g/l, obsah kyseliny 6,4 g/l, bezcukerný extrakt 20,0 g/l a obsah alkoholu 14,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2584x