O Víně

01.10.2018 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.10.2018 07:00

Postřehy z vín vypitých v září 2018

V průběhu září jsem otevřel 9 lahví ze 4 států. Největší zastoupení měla moravská a chilská vína (3x). Následovala Jižní Afrika (2x) a Španělsko (1x). Nejvíce mne zaujal chilský Malbec 2014 Gran Reserva z vinařství Luis Felipe Edwards, jihoafrické rosé Blanc de Noir 2018 Winemakers Collection z Swartland Winery a kabinetní Sylvánské ročníku 2016 z vinařství Spielberg Archlebov. Velkou radost mi udělal také jakostní Muškát moravský 2017 ze Šlechtitelské stanice vinařské ve Velkých Pavlovicích.

1. Blanc de Noir 2018 Winemakers Collection (rosé) - Swartland Winery, J.A.R.

Poprvé se dostávám k ročníku 2018 a to díky jižní polokouli, kde je oproti Evropě sklizeň o několik měsíců dříve než u nás. Lahev jsem koupil v srpnu 2018 za 99,- Kč (akce Mountfield, běžná cena 388,- Kč). Velmi jednoduchá, ale vkusná adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je malinově růžová, má velmi vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně je extraktivní od prvního okamžiku. Najdete v ní čerstvě nasbírané jahody a fialky. Chuť je osvěžující a ovocitá v podobě lesního ovoce. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do konce roku 2019. Víno oceníte v kombinaci s měkkými a ořechovými sýry nebo vepřovou panenkou na rozmarýnu. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Sylvánské 2016 kabinetní - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev jsem koupil v srpnu 2018 za 183,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 200,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Nové hory (vinice Klášovky), ve vinařské obci Žarošice. Šroubovací uzávěr a standardní adjustáž. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé záblesky, velmi slušnou viskozitu a také intenzitu. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu tóny bylinek a jádrového ovoce, jak přesně uvádí zadní etiketa. Chuť je středně dlouhá a v závěru vystoupí vyšší zbytkový cukr (10,9 g/l), kterému sekunduje kyselinka (6,0 g/l). Svěžest a ovocitost oceníte v dozvuku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 10,9 g/l, obsah kyseliny 6,0 g/l, bezcukerný extrakt 19,3 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Ocenění: Stříbrná medaile AWC Vienna (2017). Velmi oceňuji všechny vinaře, kteří stále vyrábí vína z této tradiční odrůdy. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Cabernet Sauvignon 2015 Reserva - Viña Puntí Ferrer, Chile

Lahev jsem koupil v srpnu 2018 za 99,90 Kč (akce Globus, běžná cena 199,- Kč). Původ vína je ve vinařské oblasti Rapel. Velmi jednoduchá, ale vkusná adjustáž. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě švestek a povidel, které se přesouvají do slabé vanilky. Poslední sklenička se nesla v duchu zajímavých tónů lékořice. Chuť je středně dlouhá a má velmi příjemnou ovocitost v závěru. Dotyk s dubem je nízký a dovedl bych si představit výraznější třísla, ale proč ne. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2021. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

4. Ego No. 8169 (Rulandské modré) 2016 pozdní sběr (rosé) - Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Lahev jsem koupil v září 2018 za 159,- Kč (akce Globus, běžná cena 199,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Za Cihelnou, ve vinařské obci Mikulov. S tímto číslem "egoistického" vína ročníku 2015 jsem se setkal srpnovém přehledu v roce 2016. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je lososově růžová, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně má po otevření náznaky únavy a potřebuje pořádně provětrat. Poté najdete v buketu příjemné ovocité tóny připomínající zralé jahody a třešňový jogurt, jak uvádí zadní etiketa. Chuť je středně dlouhá a i když nemá primární svěžest a ovocitost, oceníte sametovou jemnou v závěru. Lahev doporučuji otevřít v tomto roce. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,7 g/l, obsah kyseliny 7,2 g/l, bezcukerný extrakt 23,2 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 7 bodů.

5. Sauvignon blanc 2018 Winemakers Collection - Swartland Winery, J.A.R.

A dostávám se k druhému vínu ročníku 2018. Lahev jsem koupil v srpnu 2018 za 99,- Kč (akce Mountfield, běžná cena 388,- Kč). Šroubovací uzávěr a jednoduchá adjustáž. Barva je zlato-žlutá, má nízkou intenzitu a velmi dobou viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě broskví a nektarinek, které se přesouvají do slabých minerálních tónů. Ve středně dlouhé chuti najdete svěžest a pikantní kyselinku, která vás popožene k dalšímu doušku. V závěru vystoupí ovocitost a extrakt z vyzrálých hroznů. Dovozce doporučuje víno v kombinaci se slanými sýry, například fetou. Doporučený recept: Koule z kozího sýra plněné hroznem obalované v pistáciích. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2021. Hodnocení: 7,5 bodů.

6. Petirrojo 2017 D.O. Valle de Colchagua (Reserva) - Viñas Bisquertt, Chile

Lahev jsem koupil v srpnu 2018 za 79,- Kč (akce Mountfield, běžná cena na e-shopu prodejce 299,- Kč). Jedná se o odrůdu Carménère (100 %) z vinařské oblasti Valle de Colchagua. Staniolová záklopka a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zklamáním. Jedná se o rubínově červenou barvu s velmi nízkou intenzitou a střední viskozitou. Vůně nabídne herbální tóny v nástupu v podobě zelené papriky, která přechází do kořenitých odstínů. Chuť je středně dlouhá, ale má překvapivě menší kořenitost v závěru. Dotyk s dubem je nízký a extrakt v závěru mi přijde také poněkud slabší. Archivační potenciál, díky velmi pikantní kyselince, odhaduji minimálně do roku 2022. Dovozce doporučuje víno podávat k červeným masům nebo čerstvým těstovinám s pikantní omáčkou např. vysoký hovězí roštěnec s pepřovou omáčkou. Hodnocení: 7 bodů.

7. Corte Valle Verdejo 2017 Vino de la Tierra de Castilla y León - Bodega Copaboca, Tordesillas, Španělsko

Lahev  jsem koupil v září 2018 za 119,- Kč (víno měsíce Globus). Hrozny odrůdy Verdejo (100 %) mají původ ve vinařské oblasti Castilla y León. Velmi jednoduchá adjustáž, staniolová záklopka a plastová zátka nomacorc s potiskem. Barva je zlato-žlutá, má velmi výrazný odstín zlaté barvy a velmi dobrou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu květinové odstíny, které přechází do zralého ovoce. Chuť je svěží a má středně dlouhý závěr, ve kterém najdete ovocitost a pikantní kyselinku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2020. Globus doporučuje víno podávat k mořským rybám a darům moře při teplotě 8 °C. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 7,5 bodů.

8. Muškát moravský 2017 odrůdové jakostní - Šlechtitelská stanice vinařská a.s. Velké Pavlovice

Lahev polosuchého vína z řady Svatý Floriánek jsem koupil v červenci 2018 za 131,- Kč (vinotéka Šlechtitelské stanice vinařské ve Velkých Pavlovicích). Původ hroznů je ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, bohužel ale bez bližšího upřesnění. Šroubovací uzávěr a standardní adjustáž pro tuto řadu. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé záblesky, střední intenzitu a viskozitu. Vůně je extraktivní, na jakostní víno naprosto ohromující. V nástupu vystoupí tóny muškátového květu, které přechází do jemných citrusových odstínů. Buket je v neuvěřitelně dobré kondici i druhý den. Chuť je svěží a pokračuje v aromatice popsané u vůně. Výrazné jsou tóny citrusů a čajových růží, které jsou typické pro tramín. V dozvuku vystoupí příjemná mineralita a extrakt. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2020. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 14,4 g/l, obsah kyseliny 7,2 g/l,bezcukerný extrakt 21,9 g/l a obsah alkoholu 11,5 % obj. Je to nádherný Muškát moravský, který v poměru cena / kvalita vychází nadprůměrně dobře. Hodnocení: 8 bodů.

9. Malbec 2014 Gran Reserva - Luis Felipe Edwards, Chile

Lahev z řady Family Selection jsem koupil v květnu 2018 za 180,- Kč (přímo na e-shopu Vinicola.eu v akci 4+2 zdarma, běžná cena 271,- Kč). Ze stránek českého dovozce přebírám následující text, který se vztahuje k původu hroznů a technologii výroby. Víno bylo vyrobeno ze 100 % hroznů odrůdy Malbec, vypěstovaných v oblasti Puquillay v Colchagua Valley. Hrozny pocházejí z nejstarší vinice společnosti Luis Felipe Edwards, která je 70 let stará, sklizeň proběhla v březnu s výnosem 8 - 10 t/ha. Po pečlivém výběru byly hrozny rozmačkány a rmut kvasil po dobu 7 dní při teplotě 25 °C. Po ukončení kvašení bylo všechno víno přemístěno do použitých sudů z francouzského a amerického dubu, kde zrálo po dobu 12 měsíců. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm je pro tuto řadu standardem. Barva je inkoustově červená, má velmi slušnou intenzitu a viskozitu. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě borůvek, švestek a ostružin, které přechází do kořenitých odstínů. Chuť je plná a má výraznou kořenitost. Dotyk s dubem je výrazný a i když se jedná o ročník 2014, vrchol má tento Malbec stále před sebou. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2024. Vinařství doporučuje víno podávat k červeným masům a zvěřině připravené na roštu. Hodnocení: 8,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3824x