O Víně

02.07.2018 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.07.2018 07:00

Postřehy z vín vypitých v červnu 2018

V průběhu června jsem otevřel 9 lahví ze tří států. Největší zastoupení měla chilská vína a všechna byla z vinařství Luis Felipe Edwards (4x). Dále pak čtyři vína z Moravy a jeden zástupce byl z Itálie. Nejvíce mne oslovilo Chardonnay 2015 Gran Reserva a Shiraz 2014 Gran Reserva. Obě z vinařství Luis Felipe Edwards. Dále jsem vysoko hodnotil Cabernet Sauvignon 2013 Gran Reserva a Merlot 2015 Gran Reserva (opět Luis Felipe Edwards), Rulandské modré 2017 pozdní sběr (rosé) z Vinného sklepa Sovín, Chardonnay 2016 pozdní sběr ze Spielbergu Archlebov a Zweigeltrebe 2016 pozdní sběr (rosé) - Sommelier Select.

1. Chardonnay 2015 Gran Reserva - Luis Felipe Edwards, Chile

Lahev z řady Family Selection jsem koupil v květnu 2018 za 180,- Kč (přímo na e-shopu Vinicola.eu v akci 4+2 zdarma, běžná cena 271,- Kč). Původ vína hledejme ve vinařské oblasti Valle del Colchagua. Ze stránek českého dovozce přebírám text, který se vztahuje k odrůdě a původu. Hrozny vyrostly v chladném údolí Casablanca (při výnosu 6-7 t/ha) a byly sbírány v měsíci dubnu ručně do 12 kg bedniček. Poté proběhlo šetrné lisování. Část moštu (50 %) byla kvašena v nových barikových sudech a mladé víno leželo v barikových sudech 6 měsíců, druhá část kvasila a zrála v nerezových tancích. Promícháváním kvasinkového sedimentu získalo víno komplexnost. Šroubovací uzávěr a velmi vkusná adjustáž, která zvýrazňuje řadu Family Selection. Barva je slámově žlutá, má velmi dobrou intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je extraktivní a mnohoslibná od prvního okamžiku. V nástupu najdete ovocité tóny v podobě kandovaného ovoce a žlutého melounu, které přechází do kompotovaného ovoce a sušených meruněk. Na pozadí vystoupí velmi jemná vanilka. Chuť je plná, má dlouhý dozvuk, ve kterém oceníte ovocitost a extrakt. Dotyk s dubem je minimální, takže víno má atributy odrůdovosti. V závěru vystoupí velmi zvláštní sametovost až krémovitost, která prodlužuje závěr. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Český dovozce doporučuje víno kombinovat s grilovanými drůbežími masy, měkkýši, dušenými a smaženými rybami. Hodnocení: 9 bodů.

2. Cabernet Sauvignon 2013 Gran Reserva - Luis Felipe Edwards, Chile

Lahev z řady Family Selection jsem koupil v květnu 2018 za 180,- Kč (přímo na e-shopu Vinicola.eu v akci 4+2 zdarma, běžná cena 271,- Kč). Původ vína hledejme ve vinařské oblasti Valle del Colchagua. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Ze stránek českého dovozce přebírám text, který se vztahuje k odrůdě a původu. Víno bylo vyrobeno z hroznů odrůdy Cabernet Sauvignon (90 %) a Petit Verdot (10 %), které byly vypěstovány v oblasti statku Puquillay se suchým přímořským klimatem. Hrozny byly sbírány ručně do malých bedýnek po 14 kg, výnos činil 8 t/ha. Ihned po sběru byly hrozny odstopkovány a pomačkány. Kvašení proběhlo v nerezových tancích po dobu 7 dní při teplotě 26 až 28 °C tak, aby víno dosáhlo co nejvíce odrůdového charakteru a barevnosti, následně víno zrálo 12 měsíců v sudech z francouzského dubu po druhém použití kvůli jemnosti a barevnosti. Barva je višňově červená, má vysokou intenzitu a především viskozitu. Vůně je odrůdová a nabídne v nástupu jemné tóny černého rybízu, které přechází do vanilkových odstínů a exotického koření, kouřovinky a hořké čokolády. Buket se měnil podle temperace a stupně rozdýchání. Chuť je plná a má velmi bohatou strukturu v podobě výraznějších třísel a extraktu. V dozvuku vystoupí kořenitost, která prodlužuje závěr. Dotyk s dubem je poznat, nicméně nedošlo k potlačení odrůdovosti. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál vzhledem k vysokému obsahu alkoholu (14,0 % obj.) a extraktu, odhaduji minimálně do roku 2023. Dovozce doporučuje víno podávat k pečeným a grilovaným červeným masům a zvěřině. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Shiraz 2014 Gran Reserva - Luis Felipe Edwards, Chile

Lahev z řady Family Selection jsem koupil v květnu 2018 za 180,- Kč (přímo na e-shopu Vinicola.eu v akci 4+2 zdarma, běžná cena 271,- Kč). Původ vína hledejme ve vinařské oblasti Valle del Colchagua. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Ze stránek dovozce přebírám text, který se vztahuje k odrůdě a původu. Víno bylo vyrobeno z hroznů odrůdy Shiraz, vypěstovaných v oblasti statku Puquillay v Colchagua Valley. Hrozny byly sbírány ručně v době optimální zralosti do 14 kg bedniček. Výnos byl 8 t/ha. Ihned po sběru byly hrozny odstopkovány a pomačkány. Kvašení proběhlo v nerezových tancích po dobu 7 dní při teplotě 26 - 27 °C, aby se dosáhlo co nejvíce odrůdového charakteru. Pak víno zrálo 12 měsíců ve francouzských a amerických dubových sudech. Barva je purpurově červená, má velmi dobrou intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je hluboká a nabídne ovocité tóny v podobě borůvek a ostružin, které se přesouvají do kořenitých odstínů připomínající hřebíček a jemnou vanilku. Chuť je plná a má dlouhý závěr, ve kterém najdete nasládlá třísla a exotické koření, které je pro tuto odrůdu tak typické. Dotyk s dubem se náramně povedl. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2023. Dovozce doporučuje víno podávat k pikantním úpravám červených mas, k husím a kuřecím játrům, kančímu a jelenímu masu. Hodnocení: 9,0 bodů.

4. Rulandské modré 2017 pozdní sběr (rosé) - Vinný sklep Sovín, s.r.o.

Lahev jsem koupil v červnu 2018 za 104,30 Kč (výprodej Lidl, běžná cena 149,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Slovácko. Opět se jedná de facto o víno z Neoklasu Šardice, jak již pozorný čtenář uvedl v chatu v postřezích z vín vypitých v dubnu 2018. Lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je malinově růžová, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je extraktivní a má nádherný ovocitý nástup, ve kterém najdete čerstvé jahody a maliny, které přecházejí do sušených brusinek a smetanových tónů. Chuť je svěží, ovocitá a má všechny atributy růžového vína. Lahev doporučuji otevřít v roce 2018, nejpozději v roce 2019. Zbytkový cukr tomuto rosé neuškodil, naopak si myslím že ho oceníte. Vinařství k tomuto rosé doporučuje pokrmy vhodné pro letní grilování včetně zeleniny nebo mořské ryby. Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Chardonnay 2016 pozdní sběr - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev jsem koupil v červnu 2018 za 159,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 250,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Nové hory (vinice Klášovky) ve vinařské obci Žarošice. Standardní adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má menší intenzitu, ale velmi slušnou viskozitu. Vůně je extraktivní a v nástupu najdete ovocité tóny v podobě citrusových plodů, které se přesouvají do jemné vanilky, která má původ v částečném dotyku s dubovým sudem. Chuť je svěží, středně dlouhá a má velmi příjemnou ovocitost. V dozvuku najdete kořenité tóny a sušené ovoce. Lahev má svůj vrchol stále před sebou, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 6,0 g/l, obsah kyseliny 6,5 g/l, bezcukerný extrakt 22,0 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Montepulciano d´Abruzzo 2016 Denominazione di Origine Controllata (DOC) - Moncaro, Itálie

Lahev jsem koupil v květnu 2018 za 74,90 Kč (výprodej Albert, běžná cena 149,- Kč). Jedná se o odrůdu Montepulciano z vinařské oblasti Abruzzo, podoblast Montepulciano d´Abruzzo. Šroubovací uzávěr a velmi jednoduchá adjustáž. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě vyzrálých třešní a sušených višní, které přechází do jemných kořenitých odstínů. Chuť je středně dlouhá a má ovocito-kořenitý dozvuk. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Hodnocení: 8 bodů.

7. Cuvée FR + MP 2016 výběr z hroznů - Vinařství Dufek, Svatobořice-Mistřín

Lahev jsem v květnu 2018 dostal. Jak je patrné z názvu, jedná se o kupáž odrůdy Frankovka a Modrý Portugal bez přesného uvedení procentuálního poměru. Hrozny mají původ na viniční trati Tabule ve vinařské obci Svatobořice-Mistřín. Standardní adjustáž a lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je podle očekávání velmi intenzivní, má temnou višňovou barvu a velmi slušnou viskozitu. Vůně nabídne ovocité tóny v podobě sušených višní, čerstvých jahod a kořenitých odstínů (skořice). Chuť je středně dlouhá a má ovocitý závěr. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Hodnocení: 8 bodů.

8. Merlot 2015 Gran Reserva - Luis Felipe Edwards, Chile

Lahev z řady Family Selection jsem koupil v květnu 2018 za 180,- Kč (přímo na e-shopu Vinicola.eu v akci 4+2 zdarma, běžná cena 271,- Kč). Původ vína hledejme ve vinařské oblasti Valle del Colchagua. Ze stránek českého dovozce přebírám text, který se vztahuje k odrůdě a původu. Hrozny pro výrobu tohoto Merlotu pocházejí z terasových vinic na svazích kopců v Colchagua Valley. Výnos činil 8 - 10 t/ha. Sběr proběhl ručně do malých 14 kg bedniček. Kvašení probíhalo po dobu 7 dní při teplotě 25 až 26 °C, pak víno zrálo 12 měsíců ve francouzských a amerických sudech po druhém použití. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu kořenité tóny v podobě exotického koření, které se přesouvají do odstínů černých třešní a sušených višní. Chuť je plná a má robustní strukturu. V závěru vystoupí kořenitost a vysoký extrakt. Dotyk s dubem je vyšší a ocení ho ho především milovníci opulentních červených vín. Lahev můžete otevřít již teď, další nazrávání na lahvi pravděpodobně posune víno do další dimenze. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Vinařství doporučuje víno k pečeným a grilovaným červeným masům a zvěřině. Hodnocení: 8,5 bodů.

9. Zweigeltrebe 2016 pozdní sběr (rosé) - Sommelier Select

Lahev jsem koupil v červnu 2018 za 145,08 Kč (akce Makro). Pod názvem Sommelier Select je podepsán: Miroslav Majer, Martina Riel Salvatore a Pavol Velič. Nenápadná, ale vkusná adjustáž a skleněná zátka. Barva je starorůžová, má nízkou intenzitu, ale velmi slušnou viskozitu. Vůně je extraktivní a nabídne velmi intenzivní vůni jahodového kompotu a smetanového jogurtu. Chuť je svěží a má ovocitý dozvuk, ve kterém vystoupí odstíny čerstvě natrhaných jahod a malin. V závěru najdete svěží kyselinku, která k růžovým vínům samozřejmě patří. Lahev je na svém vrcholu, na kterém se může udržet ještě v roce 2019, ale doporučuji víno otevřít letos. Hodnocení: 8,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3088x