O Víně

01.02.2018 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.02.2018 07:00

Postřehy z vín vypitých v lednu 2018

V průběhu ledna jsem otevřel sedm lahví ze čtyř států. Největší zastoupení měla moravská vína (3x), dále pak Francie (2x) a po jednom zástupci bylo z Argentiny a Španělska. Velmi se mi líbila tři bílá vína z Vinných sklepů Valtice (Tramín červený 2016 výběr z hroznů, Ryzlink vlašský 2015 výběr z hroznů a Rulandské bílé 2015 výběr z hroznů), spolu se španělským Dominio de Laertes 2014 Denominación Rioja de Origen (Crianza) z Unión Familiar de Agricultores las Cepas a francouzský Baron Philippe Le Bon 2016 Appellation Bourgogne Protégée.

1. Rulandské bílé 2015 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v prosinci 2017 za 149,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 189,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Pod Reistnou ve vinařské obci Valtice. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně je extraktivní a nabídne ovocité tóny v nástupu připomínající vyzrálý angrešt a broskve, které se přesouvají do slabých odstínů lískových oříšků, jak velmi přesně popisuje zadní etiketa. Chuť je středně dlouhá a plná. V dozvuku najdete extrakt z vyzrálých hroznů a vyšší zbytkový cukr (12,5 g/l), kterému dokáže sekundovat pikantní kyselinka (7,9 g/l). Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Vinařství víno doporučuje k paštikám, pernaté zvěřině a k sýrům. Analytické údaje: obsah zbytkového cukru 12,5 g/l, obsah kyseliny 7,9 g/l, bezcukerný extrakt 21,9 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Tramín červený 2016 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v říjnu 2017 za 149,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 199,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Kraví hora ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Barva je slámově žlutá, má vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně je extraktivní a odrůdová, jak jsem již dlouho neviděl. V nástupu vystoupí velmi intenzivní tóny čajových růží, které přechází do kořenitých odstínů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, plná a opět extraktivní. V dozvuku vystoupí vyšší zbytkový cukr (14,0 g/l), který prodlužuje závěr, protože kyselinka poněkud pokulhává (4,5 g/l). Je to velmi aromatický tramín, který osloví milovníky bílých opulentních vín. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2020. Vinařství víno doporučuje k rybám, kořenitým jídlům, dezertům a k sýrům. Analytické údaje: obsah zbytkového cukru 14,0 g/l, obsah kyseliny 4,5 g/l, bezcukerný extrakt 21,2 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

3. Dominio de Laertes 2014 Denominación Rioja de Origen (DOCa) (Crianza) - Unión Familiar de Agricultores las Cepas SLU, Španělsko

Lahev jsem koupil v prosinci 2017 za 119,- Kč (výprodej Lidl, původní cena 149,- Kč). Hrozny odrůdy Tempranillo (80 %) a Graciano (20 %) mají původ ve vinařské oblasti La Rioja. Víno zrálo 12 měsíců v sudech typu barrique. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem denominace. Barva je višňově červená, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu tóny sušených višní, které se přesouvají do vyzrálých třešní, ostružin a brusinek. Na pozadí najdete jemné kořenité tóny, především vanilku. Chuť je plná a má nádherný dozvuk v podobě extraktu a ovocitosti. Dotyk s dubem je nižší a zatím převládají ovocité tóny. Lahev má našlápnuto k dalšímu vývoji, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Syrah x Grenache 2016 Indication Géographique Protégée (rosé) - Joseph Castan, Francie

Lahev jsem koupil v listopadu 2017 za 84,90 Kč (výprodej Albert). Jedná se o kupáž odrůdy Grenache a Syrah z řady Elégance. Původ hroznů je v oblasti Languedoc-Roussillon na jihu Francie. Vinařství Josepha Castana je známé a to především prodejem v hypermarketech. Barva je starorůžová, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně je jemná a podle očekávání převládají ovocité tóny v podobě třešňových a malinových tónů, které přechází do slabých květinových odstínů. Chuť je středně dlouhá, ovocitá a má příjemnou svěžest. Lahev doporučuji otevřít nejpozději v roce 2018. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

5. Baron Philippe Le Bon 2016 Appellation Bourgogne Protégée (AOP) - EMB33189, Francie

Lahev jsem koupil v prosinci 2017 za 118,30 Kč (výprodej Lidl, původní cena 169,- Kč). Původ hroznů hledejte ve vinařské oblasti Bourgogne. Nenápadná adjustáž, staniolová záklopka a nomacorc délky 38 mm, který je pro vína prodávaná v Lidlu většinou standardem. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně je ovocitá a nabídne tóny bílého rybízu a angreštu. Chuť je středně dlouhá, má šťavnatou kyselinku a minerální závěr. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2021. Lidl k tomuto bílému vínu doporučuje čerstvé sýry. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Ryzlink vlašský 2015 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v říjnu 2017 za 149,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 179,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Věstonsko ve vinařské obci Perná. Standardní adjustáž a také korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu ovocito-květinové tóny, které připomínají citrusové plody a medové tóny. Chuť je středně dlouhá, plná a má krásnou ovocitost v závěru. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2020. Vinařství víno doporučuje k vepřovému masu, rybám a k tvrdým sýrům. Analytické údaje: obsah zbytkového cukru 13,4 g/l, obsah kyseliny 6,5 g/l, bezcukerný extrakt 21,0 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Gran Lomo 2016 Malbec - Triventu, Argentina

Víno měsíce ledna 2018 v Globusu za 93,- Kč (běžná cena 129,- Kč). Šroubovací uzávěr a velmi vkusná etiketa. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně je hluboká a v nástupu nabídne ovocité tóny v podobě ostružin a borůvek, které se přesouvají do kořenitých odstínů. Chuť je plná a má nasládlá třísla v dozvuku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2021. Dochuť je ovocná se sametovým a hladkým dozvukem. Globus víno doporučuje podávat k hovězímu masu, těstovinám s masovým základem a sušeným uzeninám. Hodnocení: 8 bodů.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3316x