O Víně

04.05.2017 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.05.2017 07:00

Postřehy z vín vypitých v dubnu 2017

V průběhu dubna jsem otevřel 7 lahví z 5 států. Dvě vína byla z Moravy a Itálie, jeden zástupce byl z Německa, Francie a Chile. Nejvíce mne upoutal Sauvignon 2015 pozdní sběr ze Znovínu (řada Sauvignon green) a Ripasso Valpolicella Classico 2014. Také ostatní vína jsem nadprůměrně hodnotil, zvláště druhý znovínský Sauvignon 2015 pozdní sběr z řady Sauvignon tropical a Château de Lisse 2008 Appellation Saint Emilion Grand Cru Controlée.

1. Riesling 2015 Qualitätswein - Weinkellerei Hecht Sheim GmbH, Rheinhessenstraße 25, 55129 Mainz, Německo

Lahev jsem koupil v dubnu 2015 za 159,- Kč (Globus). Hrozny Rieslingu mají původ v oblasti Mosel. Na přední etiketě je Edition Abtei Himmerod aus der Steillage. Šroubovací uzávěr a vkusná etiketa. Barva je zlato-žlutá se zelenkavými odlesky, má nižší intenzitu a střední viskozitu. Vůně je jemná a má velmi slabé tóny lipového květu, které přechází do příjemných odstínů vyzrálých hroznů. Chuť je středně dlouhá, působí sice lehčím dojmem, ale na celkovém dojmu to vůbec neublížilo. V dozvuku můžete objevit slabou mineralitu a pikantní kyselinku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2019. Hodnocení: 8 bodů.

2. Sauvignon 2015 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Lahev z řady Sauvignon green jsem koupil v dubnu 2017 za 149,20 Kč (akce Albert, cena v e-shopu vinařství 180,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati U tří dubů v obci Stošíkovice na Louce. Velmi moderní až umělecká adjustáž díky použití čirého skla, kde je na vnitřní ploše zadní etikety použito dílo od akademického malíře Josefa Velčovského s názvem „Golf s výhledem na vinici U tří dubů" ze sbírky obrazů v Louckém klášteře ve Znojmě. Lahev je uzavřena skleněným uzávěrem, který mám v oblibě, protože nedopitou lahev můžete jednoduše a spolehlivě uzavřít. Barva je zlato-žlutá, má nízkou intenzitu, zelenkavé záblesky a velmi vysokou viskozitu. Vůně by podle Znovínu měla obsahovat "zelené" tóny, viz citace: Technologie vlastní výroby vína byla směřována tak, aby chuť i vůně byla co nejvíce zelená. Příjemná vůně Sauvignonu je tvořena převážně skupinou v hroznech přítomných aromatických látek methoxypyrazinu a těkavých thiolů. Po přivonění to není rozhodně žádná nepříjemná "kanonáda" kopřivových tónů, ale zajímavá ovocitá směs v podobě zralého angreštu a černého rybízu. Zvláště druhý den jsou ovocité tóny zřetelnější a musím uznat, že se mi velmi líbí. Chuť je středně dlouhá a pokračuje v trendu popsaném u buketu. Opět dominují jemné ovocité tóny. Obsah zbytkového cukru a kyselinek je parádní, takže při popíjení se rozhodně nebudete nudit. Znovín uvádí archivační potenciál do období let 2023 až 2025. Po dnešní zkušenosti to nevylučuji, otázkou je, zda se ovocitost a příjemná svěžest udrží. Víno získalo ocenění: Diplom na soutěži vín pořádané prestižním vinařským časopisem Decanter (Londýn 2016), Stříbrná medaile Národní soutěž vín znojemská podoblast (2016) a Zlatá medaile na mezinárodní soutěži vín Hradecký pohár vín (2016). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 5,7 g/l, obsah kyseliny 6,7 g/l, bezcukerný obsah 21,7 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

3. Sauvignon 2015 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Lahev z řady Sauvignon tropical jsem koupil v dubnu 2017 za 149,20 Kč (akce Albert, cena v e-shopu vinařství 180,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dívčí vrch v obci Strachotice. Poprvé jsem řadu Sauvignon tropical hodnotil u recenze pod tímto odkazem (hodnocení 8-9-7). Na rozdíl od předchozího Sauvignonu z řady green, má podle Znovínu "Je technologie vlastní výroby vína  směřována tak, aby chuť i vůně byla co nejvíce tropická. Příjemná vůně Sauvignonu je tvořena převážně skupinou v hroznech přítomných aromatických látek methoxypyrazinu a těkavých thiolů. Na vnitřní ploše zadní etikety použito dílo od akademického malíře Josefa Velčovského s názvem „Víno je v tom nevinně" ze sbírky obrazů v Louckém klášteře ve Znojmě. Barva je šedo-žlutá, má opět nízkou intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Po otevření působí buket mnohem ovocitějším dojmem než řada Sauvignon green, ale to se dalo čekat. V nástupu objevíte citrusové plody v podobě limetky a grapefruitu, čerstvé broskve a další exotické ovoce. Později se objeví také slabé květinové odstíny v podobě rozkvetlého bezu. Chuť je středně dlouhá, ovocitá a má pikantní kyselinku, která velmi dobře sekunduje zbytkovému cukru (8,8 g/l), který ve srovnání v předchozí řadou není pocitově poznat. Znovín uvádí archivační potenciál do období let 2023 až 2025, což nelze opět rozporovat, ale stále mám otazník nad ovocitým projevem, který se podle mne za čtyři až pět let bude ztrácet. Víno získalo ocenění: Stříbrná medaile na mezinárodní soutěži vín Concours Mondial du Sauvignon Rueda, Španělsko (2016), Stříbrná medaile na mezinárodní soutěži vín Vinné trhy Pezinok, Slovensko (2016), Diplom v roce 2016 na soutěži vín pořádané prestižním vinařským časopisem Decanter (Londýn), Zlatá medaile Národní soutěž vín znojemská podoblast (2016), Zlatá medaile na mezinárodní soutěži vín Hradecký pohár vín (2016). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 8,8 g/l, obsah kyseliny 6,6 g/l, bezcukerný obsah 20,7 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Ripasso Valpolicella Classico 2014 Denominazione di Origine Controllata (DOC) - Cantina Valpantena SCA, Itálie

Lahev jsem koupil v srpnu 2016 za 199,- Kč (akce Marks & Spencer, běžná cena 299,- Kč). Hrozny odrůdy Corvina, Rondinella a Molinara mají původ ve vinařské oblasti Veneto. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem. Barva je granátově červená, má velmi slušnou intenzitu a viskozitu. Vůně je hluboká a komplexní. Můžete v ní najít ovocité tóny v podobě vyzrálých švestek a červeného rybízu, které se přesouvají do hořké čokolády a jemné vanilky. Kořenitost a ovocitost se snoubí i ve středně dlouhé až dlouhé chuti, která má velmi jemný a přesvědčivý závěr. Lahev je na svém vrcholu, na kterém se může udržet až do roku 2018. Hodnocení: 9 bodů.

5. Château de Lisse 2008 Appellation Saint Emilion Grand Cru Controlée (AOC) - Château de Lisse, Francie

Lahev jsem koupil v listopadu 2014 za 279,- Kč (akce Kaufland, původní cena 349,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Saint Emilion v Bordeaux. Jedná se o kupáž odrůdy Merlot x Cabernet Franc x Cabernet Sauvignon. Staniolová záklopka a plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně je dlouho uzavřená a víno potřebuje rozdýchat, což se ovšem ke stáří jeví jako logické. V buketu můžete najít drobné lesní ovoce a jemné kořenité látky. Chuť je středně dlouhá, má ovšem stále vysoký obsah kyselinky a slabou mineralitu v závěru. Víno má tak stále našlápnuto k dalšímu vývoji. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2020. Lahev získala Stříbrnou medaili Concours de Bordeaux Vins d'Aquitaine (2011). Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Brolio Chianti Classico 2013 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) - Barone Ricasoli, Itálie

Lahev jsem koupil v dubnu 2017 za 190,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 389,- Kč). Jedná se o kupáž odrůdy Sangiovese (80 %), Merlotu (15 %) a Cabernetu Sauvignon (5 %) z vinařské oblasti Toskánsko, podoblast Chianti Classico. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem. Velmi vkusná a přehledná adjustáž. Víno zrálo 9 měsíců v sudech typu barrique. Barva je rubínově červená, má vysokou intenzitu a viskozitu. Vůně je hluboká a nabízí směs ovocitých tónů v podobě třešňového kompotu, které přechází do exotického koření a jemné vanilky. Na pozadí můžete najít typické tóny fialek, které jsou pro Chianti obvyklé. Chuť je středně dlouhá, má kořenitý závěr a robustní strukturu. Víno má svůj vrchol stále před sebou. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Merlot 2013 D.O. Valle de Leyda (Gran Reserva) - Viña Tarapacá ex Zavala, Chile

Lahev jsem koupil v listopadu 2016 za 269,- Kč (akce 4+2 přímo od českého dovozce). Merlot pochází z vlastních vinohradů v oblasti Isla de Maipo, subregion údolí Maipo. Víno je vyrobeno ze čtyř poloh vinohradu v oblasti Isla de Maipo. Nakvášení probíhalo v nerezových nádobách. Po vylisování  leželo víno 14 měsíců v barikových sudech z francouzského a amerického dubu. Standardní adjustáž a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má vysokou intenzitu a viskozitu. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě brusinek a exotického koření. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, plná a má robustní strukturu. Dotyk s dubem je sice střední, ale více se přechyluje do odrůdy než do dubu. V závěru vystoupí extrakt a vysoký obsah alkoholu. K tomuto Merlotu můžete podávat speciality na grilu. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2023. Hodnocení: 8 bodů.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4009x