O Víně

04.04.2017 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.04.2017 07:00

Postřehy z vín vypitých v březnu 2017

V průběhu března jsem otevřel 9 lahví z 5 států. Největší zastoupení měla moravská vína (3x), dva zástupci byli z Chile a Francie, jedno víno bylo z Itálie a Rakouska. Nejvíce mne oslovilo La Baume 2015 AOP z vinařství Saint-Paul Landiras, Muškát moravský 2015 pozdní sběr z Vinných sklepů Valtice a chilský Syrah 2011 D.O. Valle de Cachapoal z Viña y Cava Valle Secreto.

1. Chianti Classico 2013 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) - ICQRF PI/1493, Itálie

Lahev jsem koupil v srpnu 2016 za 139,- Kč (akce Marks & Spencer, běžná cena 209,- Kč). Hrozny odrůdy Sangiovese mají původ ve vinařské oblasti Toskánsko, podoblast Chianti Classico. Staniolová záklopka a korek plátek-drť-plátek délky 44 mm. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně je ovocitá a připomíná vyzrálé třešně, které jsou dominantní také ve středně dlouhé chuti. V závěru vystoupí příjemná kořenitost a extrakt. Třísla krásně zapadla do výsledného celku. Lahev je na začátku svého archivačního potenciálu, který odhaduji až do roku 2019. Hodnocení: 8 bodů.

2. Syrah 2011 D.O. Valle de Cachapoal - Viña y Cava Valle Secreto S.A., Chile

Lahev jsem koupil v únoru 2017 za 140,- Kč (výprodej Globus, původní cena 299,- Kč). Jedná se o odrůdu Syrah z vinařské podoblasti Valle de Cachapoal. Víno zrálo 12 měsíců v dubových sudech. Barva je višňově červená, má velmi vysokou intenzitu a viskozitu. Vůně je hluboká a nabízí kombinaci ovocitých a kořenitých tónů. Extrémně vysoký obsah alkoholu (14,5 % obj.) nádherně zapadl do výsledného celku, a i když neruší, je samozřejmě po několika skleničkách poznat. Je to nádherný Syrah, který stojí nakoupit do archivu. K tomuto velmi extraktivnímu a plnému Syrahu se budou výborně snoubit steaky a grilované pokrmy. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 9 bodů.

3. Château Juguet 2013 Appellation Saint Emilion Grand Cru Controlée (AOC) - SCEA Landrodie Père & Fille, Francie

Lahev jsem koupil v únoru 2017 za 199,50 Kč (akce Albert, původní cena 399,- Kč). Jedná se s velkou pravděpodobností o kupáž odrůdy Merlot, Cabernetu Sauvignon a Cabernetu Franc z podoblasti Saint Emilion. Staniolová záklopka, plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství a ročníkem sklizně na obou koncích velmi kvalitního korku. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně je po otevření uzavřená a nechávám proto lahev otevřenou do druhého dne. Teprve druhý den se objevují tóny kompotového ovoce, které doplňují kořenité odstíny a jemná vanilka. Chuť je středně dlouhá. Kyselinka je v současné době dominantní a společně s třísly potřebuje čas, aby zapadla do výsledného celku. Víno má archivační potenciál minimálně do roku 2023. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Müller-Thurgau 2015 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v březnu 2017 za 139,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 169,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovský kopec v obci Dolní Dunajovice. Korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně je ovocitá a nabízí především tóny tóny grepů a broskvového kompotu. Chuť je středně dlouhá, ovocitá a má krásnou šťavnatost. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2019. Jedná se o velmi příjemnou milerku, která určitě osloví milovníky bílých svěžích vín s ovocitým projevem. Vinařství víno doporučuje podávat k pečeným rybám na bylinkách a k jemným sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,2 g/l, obsah kyseliny 6,9 g/l, bezcukerný extrakt 21,6 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

5. Muškát moravský 2015 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v březnu 2017 za 139,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 169,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovický kopec v obci Brod nad Dyjí. Lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má velmi slušnou intenzitu a především viskozitu ve srovnání s předchozím Müllerem-Thurgau. Vůně je také mnohem svůdnější a zajímavější. Najdete zde nádherné ovocité tóny v podobě vyzrálých hroznů, které přechází do jemných muškátových odstínů a vyzrálých citrusových plodů. Chuť je středně dlouhá, plná a má krásný závěr. Lahev má velmi dobrý archivační potenciál a to i v případě této odrůdy odhaduji až do roku 2020. Vinařství víno doporučuje k pečené krůtě a ementálu. Vyšší zbytkový cukr tomuto muškátu náramně sluší. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 12,6 g/l, obsah kyseliny 6,2 g/l, bezcukerný extrakt 22,0 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

6. Zweigeltrebe 2016 pozdní sběr (rosé) - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev jsem koupil v březnu 2017 za 109,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 170,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Malíny (vinice Oulehle) v obci Žarošice. Šroubovací uzávěr a tradiční adjustáž. Barva je malinově růžová, má velmi slušnou intenzitu a viskozitu. Vůně je jemná a nemá tak extraktivní projev, jak by se dalo očekávat. Najdete zde jemné ovocité tóny v podobě jahodových tónů, které přechází do zralých malin. Chuť je svěží, má šťavnatou kyselinku a příjemný ovocitý projev, který navazuje na buket. V dozvuku objevíte nádhernou mineralitu a suchý závěr. Lahev můžete otevřít již teď v nastupujících jarních týdnech, ale nejpozději v roce 2018. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,2 g/l, obsah kyseliny 7,9 g/l, bezcukerný extrakt 23,5 g/l a obsah alkoholu 12,5 %, obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. La Baume 2015 Appellation Minervois Protegée (AOP) - Saint-Paul Landiras, Francie

Lahev jsem koupil v lednu 2017 za 229,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 289,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Languedoc-Roussillon, podoblast Minervois. Adjustáž je nepřehlédnutelná a určitě upoutá pozornost. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem. Barva je purpurově červená, intenzivní a má velmi vysokou viskozitu. Vůně je v nástupu ovocitá a nabízí krásnou směs ovoce, která se přesouvá do zvláštních květinových tónů a jemné vanilky. Chuť je středně plná až plná a má velmi vysoký extrakt v dozvuku. Dotyk s dubem je nižší, takže je to především o odrůdě. Vysoký obsah alkoholu výborně zapadl do celkového celku a není pocitově poznat. Lahev má velmi dobrý archivační potenciál, který odhaduji až do roku 2022. Po dnešní zkušenosti jsem velmi rád, že jsem ve výprodeji koupil ještě jednu lahev a pokud bude v budoucnu ještě další příležitost, tak rozhodně nebudu váhat. Je to nádherné červené víno, které mne velmi bavilo. Hodnocení: 9 bodů.

8. Casillero del Diablo (Chardonnay) 2015 Reserva - Viña Concha y Toro, Chile

Lahev jsem koupil v listopadu 2015 za 199,- Kč (Albert). Hrozny Chardonnay mají původ v oblasti Valles del Limarí (Valle de Casablanca). Fermentace proběhla v nerezových tancích, následně víno bylo uloženo v barrique sudech z francouzského dubu. Šroubovací uzávěr a standardní adjustáž řady Casillero del Diablo. Barva je zlato-žlutrá, má zelenkavé odlesky, střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně v nástupu nabídne ovocité tóny v podobě broskových tónů a kompotového ovoce, která se přesouvají do jemných kořenitých tónů, které také najdete ve středně dlouhé chuti. V dozvuku vystoupí jemná kouřovinka a šťavnatá kyselinka. Víno má svůj vrchol stále před sebou a jeho archivační potenciál odhaduji až do roku 2020. Vinařství k vínu doporučuje podávat rybí pokrmy. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

9. Sauvignon blanc 2013 Steierische Klassik - Weingut Hannes Sabathi, Rakousko

Lahev mi daroval Zdeněk v září 2016 a zpětně m i k tomuto vínu napsal. Vinařská obec Gamlitz, vinařská podoblast Sudsteiermark. Výroba proběhla klasicky v nerezovém tanku, víno leželo cca 6 měsíců na jemných kalech. Šroubovací uzávěr a moderní adjustáž, kterou nepřehlédnete. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a zelenkavé záblesky. Viskozita je velmi slušná. Víno potřebuje pořádně rozdýchat, abyste našli nádherné ovocito-kopřivové tóny, které přechází do středně dlouhé chuti. Oproti buketu je chuť mnohem zajímavější a působí mnohem mladším dojmem než vůně. Lahev je pravděpodobně na svém vrcholu. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 2,0 g/l, kyseliny 6,3 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3903x