O Víně

02.03.2017 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.03.2017 07:00

Postřehy z vín vypitých v únoru 2017

V průběhu února jsem otevřel 9 lahví ze 4 států. Největší zastoupení měla vína z Francie (4x), dále pak moravská vína (3x) a po jednom zástupci bylo z Austrálie a Nového Zélandu. Nejvíce mne oslovil zemský Muškát MORIO 2015 z Arcibiskupského zámeckého vína v Kroměříži a Tesco Finest Marlborough Pinot Noir 2012 z Nového Zélandu. Velmi dobře jsem také hodnotil klaret Frankovky 2014 pozdní sběr z Rodinného vinařství Břeclav a polosladký Weiber 2015 AOC z Alsaska.

1. Tesco Finest Marlborough Pinot Noir 2012 - Nový Zéland

Lahev jsem koupil v prosinci 2016 za 229,90 Kč (akce Tesco, běžná cena 459,- Kč). Hrozny Pinotu noir mají původ ve vinařské oblasti Marlborough. Šroubovací uzávěr a nepřehlédnutelná adjustáž, která je u vín prodávaných v hypermarketech typická pro vína z Nového Zélandu. Barva je rubínově červená, má nižší intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně je komplexní, extraktivní a od prvního okamžiku je patrné, že se nebude jednat o průměrný Pinot. V nástupu vystoupí ovocité tóny v podobě drobného červeného ovoce, které se přesouvají do kouřových tónů a exotického koření. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, plná a má nádherný dozvuk, ve kterém oceníte jemnou vanilku a třísla, která dokonale zapadla do výsledného celku. Dotyk s dubem je parádní a nemá prostě chybu. Víno můžete otevřít již teď, ale svůj vrchol má stále před sebou. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. K tomuto pinotu se bude dobře snoubit například pečená kachna. Hodnocení: 9 bodů.

2. Frankovka 2014 pozdní sběr (klaret) - Rodinné vinařství Břeclav s.r.o.

Lahev jsem koupil v prosinci 2016 za 159,90 Kč (akce Tesco, běžná cena 259,- Kč). Hrozny byly sklizeny 1. října 2015 při cukernatosti 21,4 °NM na viniční trati Přítlucká hora v obci Přítluky. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je starorůžová, má velmi nízkou intenzitu, jak by měl klaret mít, ale velmi slušnou viskozitu. Vůně je jemná a nabízí podmanivé ovocité tóny v podobě drobného ovoce (třešně, angrešt, rybíz). Chuť je svěží a má příjemný ovocitý projev, ve kterém nechybí šťavnatá kyselinka. Lahev otevřete pokud možno letos, abyste si mohli vychutnat svěžest a ovocitost, která se bude postupně ztrácet. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 10,5 g/l, obsah kyseliny 6,9 g/l, bezcukerný extrakt 21,8 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Vyrobeno bylo 8.000 lahví (0,75 L). Vinařství tento klaret doporučuje podávat ke všem lehkým pokrmům, jemným sýrům a zeleninovým salátům. Ocenění: Víno města Břeclav 2016 a nominace do Salonu vín. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Reuilly 2015 Appelation Reuilly Protégée (AOP) - Adrien Maréchal, Francie

Lahev jsem koupil v listopadu 2016 za 139,30 Kč (výprodej Lidl, běžná cena 199,- Kč). Původ vína je ve vinařské oblasti Loire & Central, podoblast Reuilly. Plný korek délky 44 mm s potiskem. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně nabídne v nástupu herbální tóny, které jsou typické pro odrůdu Sauvignon. Sekundární aromata následně nabídnou ovocité tóny v podobě citrusového ovoce a zralých rynglí, které jsou dominantní ve středně dlouhé chuti. Kyselinka je šťavnatá a popožene vás při popíjení. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2019. Lidl víno doporučuje k různým úpravám krůtího masa. Hodnocení: 8 bodů.

4. Weiber 2015 Appellation Alsace Controlée (AOC) - Le Cellier de la Fecht, Francie

Lahev jsem koupil v listopadu 2016 za 118,30 Kč (výprodej Lidl, běžná cena 169,- Kč). Hrozny odrůdy Pinot gris mají původ ve vinařské oblasti Alsace. Plastová zátka délky 44 mm s potiskem. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu, která odpovídá zatřídění podle zbytkového cukru. Vůně nabídne v nástupu extraktivní odstíny sušené kůry tropického ovoce, které se přesouvají do medových tónů. Chuť je středně dlouhá a má velmi dobře zakomponovaný zbytkový cukr do výsledného celku. Díky pikantní kyselince víno nenudí. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2019. Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Château Chaigneau 2014 Appellation Lalande de Pomerol Protegée (AOP) - EMB 33427 A, Francie

Lahev jsem koupil v lednu 2017 za 118,30 Kč (výprodej Lidl, původní cena 229,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Bordeaux, podoblast Lalande de Pomerol. Staniolová záklopka a nomacorc délky 38 mm. Barva je granátově červená, má rubínové záblesky, střední intenzitu a viskozitu. Vůně nabízí jemné ovocité tóny v podobě lesního ovoce (brusinky, ostružiny), které přechází do tónů červeného rybízu a sušených višní. Chuť je středně dlouhá, má vyšší kyselinku a ovocité tóny v závěru. Lahev má velmi dobrý archivační potenciál, který odhaduji minimálně do roku 2022. Lidl doporučuje víno podávat k sýrům s modrou plísní. Hodnocení: 8 bodů.

6. Muškát MORIO 2015 zemské - Arcibiskupské zámecké víno s.r.o. Kroměříž

Lahev jsem koupil v prosinci 2016 za 110,- Kč přímo v prodejně Arcibiskupských zámeckých sklepů v Kroměříži. Lahev získala zlatou medaili na mezinárodní soutěži vín VinFest v Brně (2016). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Slovácko. Korek z drtě délky 38 mm s potiskem. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně je okouzlující. Potřebuje alespoň 30 minut, aby se rozdýchala, ale poté objevíte nádherné tóny vyzrálých hroznů, které jsou doplněny jemnými muškátovými tóny. Na pozadí můžete také najít velmi jemné odstíny citrusového ovoce a sušené pomerančové kůry. Chuť je svěží a má středně dlouhý závěr, ve kterém vystoupí extrakt z vyzrálých hroznů. Je to neskutečně zajímavý Muškát, který bych klidně koupil ve dvou kartonech. Lahev doporučuji otevřít v roce 2017, archivační potenciál si dovedu představit až do roku 2019. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 10,7 g/l, obsah kyseliny 5,7 g/l, bezcukerný extrakt 20,8 g/l a obsah alkoholu 11,0 % obj. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 9 bodů.

7. Coteaux du Layon 2014 Appellation Coteaux du Layon Controlée (AOC) - EARL Godineau, Francie

Lahev jsem koupil v lednu 2017 za 199,- Kč (Lidl). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Val de Loire, podoblast Coteaux du Layon. Staniolová záklopka a plastový korek nomacorc délky 44 mm. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu odpovídající zatřídění podle zbytkového cukru. Vůně je extraktivní a nabízí v nástupu ovocité tóny v podobě broskvového kompotového ovoce. Chuť je středně dlouhá až dlouhá a to především díky zbytkovému cukru. V dozvuku vystoupí zajímavá mineralita až nakyslost, která pobídne k dalšímu doušku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2019. Lidl doporučuje víno podávat k těstovinám a drůbežímu masu. Hodnocení: 8 bodů.

8. Rulandské bílé 2014 pozdní sběr - Rodinné vinařství Břeclav s.r.o.

Lahev jsem koupil v září 2016 za 129,- Kč (akce Kaufland, běžná cena 259,- Kč). Hrozny byly sklizeny 27. září 2015 při cukernatosti 21,4 °NM na viniční trati Hory ve vinařské obci Vracov (vinařské podoblast Slovácká). Vyrobeno bylo 1333 lahví objemu 0,75 L. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je citrónově žlutá, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně v nástupu nabídne jemné květinové tóny, které se posouvají do slabých herbálních odstínů a drobného zahradního ovoce (angrešt, rybíz). Chuť je středně dlouhá, má ale díky velmi pikantní kyselince kratší doznívání. Chuť je velmi šťavnatá. Vinařství u této lahve neuvádí analytické hodnoty, ale vzhledem k velmi nízkému obsahu alkoholu (10,5 % obj.) pro pozdní sběr, se vydedukovat, že došlo k prokvašení do absolutně nízké hodnoty zbytkového cukru a o to více se projevuje kyselinka. Lahev doporučuji archivovat minimálně do roku 2018, aby se kyselinka zakulatila. Na druhou stranu, kdo preferuje extrémně suchá vína s vyšším podílem kyselinky, bude určitě velmi spokojený. Lahev se bude velmi dobře snoubit  s výraznějšími pokrmy drůbeže a jemnějšími úpravami z vepřového masa. Hodnocení: 7,5 bodů.

9. Rawson´s Retreat 2013 Riesling - Penfolds Wines, Austrálie

Lahev jsem koupil v lednu 2017 ve výprodeji za 99,50 Kč (Albert, běžná cena 199,- Kč). Hrozny mají původ v oblasti South Eastern v Austrálii. Šroubovací uzávěr a tradiční adjustáž tohoto vinařství a této řady. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně je odrůdová a nabízí krásné odstíny lipových květů, které přechází do jemné minerality a citrusového ovoce. Poslední sklenička se již nesla v typických tónech petroleje a kerosinu. Chuť je středně dlouhá, má stále krásnou kyselinku a šťavnatý závěr. Mineralita a ovocitost je v chuti výraznější než v buketu. Lahev je na začátku svého archivačního potenciálu, který odhaduji až do roku 2019. Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3997x