O Víně

29.12.2016 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.12.2016 07:00

Postřehy z vín vypitých v prosinci 2016

V průběhu prosince jsem otevřel 8 lahví z 5 států. Největší zastoupení měla moravská vína (3x), následovala Argentina (2x) a po jednom zástupci bylo z Francie, J.A.R. a Španělska. Nejvíce mne oslovilo francouzské Château l'Argenteyre 2012 Appellation Médoc Cru Bourgeois Controlée, Merlot 2015 pozdní sběr z Vinselektu Michlovský a Gran Reserva de Familia 2008 z Viña Albali Reservas. Velmi se mi také líbil argentinský Malbec 2014 Barrel Select a Tramín červený 2015 výběr z hroznů z Vinných sklepů Valtice.

1. Malbec 2014 Barrel Select - Bodega Norton S.A., Argentina

Lahev jsem koupil v listopadu 2016 za 99,50 Kč (akce Albert, běžná cena 199,- Kč). Hrozny odrůdy Malbec mají původ v podoblasti Luján de Cuyo, vinařská oblast Mendoza. Ruční sklizeň hroznů z révy staré 15 až 30 let, fermentace 7 dnů při teplotě 25 °C, macerace 15 dnů při teplotě 22 °C, polovina šarže zrála 12 měsíců v jednou a dvakrát použitých sudech barrique z francouzského dubu. Lahvování 6 měsíců před uvolněním do prodeje. Šroubovací uzávěr a nenápadná etiketa. Barva je granátově červená, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu vařená povidla, která se přesouvají do dřevitých tónů a exotického koření. Analytické hodnoty: 2,48 g/l obsah zbytkového cukru, 5,5 g/l obsah kyseliny a 13,9 % obj. obsah alkoholu. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Sauvignon blanc 2015 W.O. Western Cape (Reserve) - Nederburg Wines, Paarl, J.A.R.

Lahev jsem koupil v prosinci 2016 za 114,50 Kč (akce Albert, běžná cena 229,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Western Cape. Šroubovací uzávěr a velmi jednoduchá adjustáž. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé odlesky, vysokou viskozitu a nízkou intenzitu. Vůně v nástupu nabízí ovocité tóny (angrešt), které přechází do herbálních odstínů. Chuť je svěží a ovocitá, díky pikantní kyselince. Lahev doporučuji otevřít nejpozději v roce 2017. S tímto Sauvignonem se bude velmi dobře snoubit plody moře, saláty, kuřecí maso, telecí maso a lehká jídla. Hodnocení: 7 bodů.

3. Gran Reserva de Familia 2008 Denominación Valdepeñas de Origen (DO) (Gran Reserva) - Viña Albali Reservas S.A., Španělsko

Lahev jsem koupil v prosinci 2016 za 99,90 Kč (akce Albert, běžná cena 299,- Kč). Na ovine.cz najdete několik recenzí vín z tohoto vinařství včetně této nejvyšší řady Gran Reserva de Familia 2004 Denominación Valdepeñas de Origen (hodnocení: 9-9-9). Jedná se o kupáž odrůdy Tempranillo (85 %) a Cabernetu Sauvignon (15 %) z vinařské podoblasti Valdepeñas, oblast Castilla - La Mancha. Víno zrálo 30 měsíců v sudech barrique z amerického nebo francouzského dubu a následně 30 měsíců na lahvi, než bylo uvolněno do prodeje. Adjustáž prošla velkým faceliftem. Změnil se typ lahve a část etikety byla implementována přímo na lahev. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Vůně je kouzelná a mnohoslibná. Jsou zde velmi příjemné ovocité tóny v podobě vyzrálých třešní a višní, které přechází do malinovo-brusinkových odstínů. Nechybí vanilka, skořice a další exotické koření na pozadí. Buket má velmi dobrou strukturu a nepůsobí podbízivě. Chuť je plná a má středně dlouhý závěr, ve kterém najdete velmi jemná třísla a nádherný extrakt. Dotyk s dubem byl provedený velmi citlivě, byť délka zrání v dubu byla velmi dlouhá, naštěstí nedošlo k "zabití" odrůdovosti. Lahev můžete otevřít již teď, i když svůj vrchol má stále před sebou. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2025. Vinařství víno doporučuje k červeným masům, zvěřině a zralým sýrům. Hodnocení: 9 bodů.

4. Merlot 2015 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice

Lahev jsem koupil v listopadu 2016 za 104,30 Kč (výprodej Lidl, běžná cena 149,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Věstonsko v obci Perná. Tradiční adjustáž a bohužel i obvyklá plastová zátka pro vína prodávající v Lidlu. Barva je višňově červená, má velmi slušnou viskozitu a intenzitu. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě lesního ovoce (ostružiny, borůvky), které přechází do sušených švestek, hořké čokolády a tabákového listu. Druhý den buket nabídl ještě širší strukturu a musím uznat, že je to velmi krásný Merlot, u kterého se nebudete nudit. Chuť je středně dlouhá, plná a má velmi dobrý ovocito-kořenitý závěr, ve kterém vystoupí robustní struktura a třísla. Archivační potenciál uvádí Vinselekt do období let 2019 až 2021 a po dnešní zkušenosti s tím souhlasím.  Vinařství víno doporučuje k sýrům s bílou plísní. Hodnocení: 9 bodů.

5. Müller-Thurgau 2016 zemské (Svatomartinské) - Znovín Znojmo a.s.

Lahev jsem kupoval v prosinci 2016 za 80,- Kč (přímo ve vinařství). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Velkopavlovické, vinařská obec Starovice, viniční trať Středohoří. Korek plátek-drť-plátek délky 38 mm. Barva je zlato-žlutá, má nižší intenzitu a střední viskozitu. Vůně je ovocitá, ale má zároveň typické atributy mladého vína, které se samozřejmě promítnou i do chuti. Svěžest a mladost je výborná, ale nic dalšího nemá smysl očekávat. Lahev doporučuji otevřít nejpozději začátkem roku 2017. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,9 g/l, obsah kyseliny 6,0 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 7,5 bodů.

6. Château l'Argenteyre 2012 Appellation Médoc Cru Bourgeois Controlée (AOC) - GAEC des Vignobles, Francie

Lahev jsem koupil v prosinci 2016 za 164,50 Kč (akce Albert, běžná cena 329,- Kč). Vinařská podoblast Médoc v Bordeaux. Plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Višňově červená barva s vysokou viskozitou a intenzitou. Vůně je hluboká a od prvního okamžiku je mnohoslibná. Najdete zde ostružinové tóny v nástupu, které přechází do jemné vanilky a exotického koření. Chuť je plná a dlouhá, díky robustní struktuře. V závěru vystoupí dubové tóny. Dotyk s dubem je výrazný a moc se mi líbí. Lahev můžete otevřít již teď, ale svůj vrchol má stále před sebou. V dalším týdnu se vracím do hypermarketu Albert a kupuji posledních 6 lahví ve výprodeji, mezi kterými byl i ročník 2010. Tento ročník mi přišel ještě lepší a potvrdil můj předpoklad o archivačním potenciálu, který odhaduji až do roku 2022. K tomuto vínu se budou dobře snoubit speciality z hovězího masa nebo na grilu. Hodnocení: 9 bodů.

7. Chardonnay 2015 Barrel Select - Bodega Norton S.A., Argentina

Lahev jsem koupil v prosinci 2016 za 99,50 Kč (výprodej Albert, běžná cena 199,- Kč). Hrozny odrůdy Chardonnay mají původ v podoblasti Luján de Cuyo, vinařská oblast Mendoza. Šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má střední viskozitu a intenzitu. Vůně je ovocitá a připomíná zelená jablka a tropické ovoce. Po otevření lahve má ale také nepříjemné tóny, typické pro průmyslové víno. Po dopíjení lahve se tento nepříjemný závan minimalizoval a nebylo to již tak hrozné. Chuť je středně dlouhá a má šťavnatou kyselinku, která popohání při popíjení. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2019. Hodnocení: 7 bodů.

8. Tramín červený 2015 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v prosinci 2016 za 139,- Kč (akce Kaufland, e-shop vinařství 199,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Kraví hora v obci Dolní Dunajovice. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství je pro tento přívlastek určitě krokem zpět. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu, viskozitu a krásnou jiskru. Vůně je mnohoslibná a nabízí ovocité tóny v podobě sušených meruněk a žlutého melounu, která přechází je jemných květinových odstínů. Chuť je středně dlouhá a i když má vyšší zbytkový cukr (35,9 g/l), dokáže mu krásně sekundovat pikantní kyselinka, která popožene k dalšímu doušku. V dozvuku vystoupí krásná ovocitou a extrakt vyzrálých hroznů. Vinařství víno doporučuje podávat k pečenému drůbežímu masu a k sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 35,9 g/l, obsah kyselin 6,0 g/l, bezcukerný extrakt 21,8 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Ocenění: Zlatá medaile Weinparade Poysdorf (2016). Hodnocení: 8,5 bodů.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4321x