O Víně

29.02.2016 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.02.2016 07:00

Postřehy z vín vypitých v únoru 2016

V průběhu února jsem otevřel 8 lahví z pěti zemí. Největší zastoupení měla vína francouzská (3x), následovaná moravskými (2x) a po jednom zástupci bylo ze Španělska, Argentiny a Itálie. Nejvíce mne zaujala dvě francouzská vína a to: Riesling Vendanges Tardives Zinnkoepfle 2007 Appellation Alsace Grand Cru Controlée a Chapelle de Potensac 2009 Appellation Médoc Controlée. Nadprůměrně jsem dále hodnotil španělskou Reservu Viña Mara 2009 Denominación Rioja de Origen Calificada a argentinské Michel Torino 2012 Cabernet Sauvignon. Obě moravská vína skončila bohužel na chvostu...

Během února jsem otevřel následující vína:

1. Sauvignon 2014 pozdní sběr - Vinařství Ambrož Lužice

Lahev jsem v lednu 2016 dostal. Hrozny mají původ na viniční trati Kratiny v obci Lužice. Zatím jsem neměl možnost ochutnat produkci tohoto malého vinařství, které navazuje na dlouholetou rodinnou tradici, která se zaměřuje na výrobu jakostních a přívlastkových vín. Lepený korek s neuvěřitelně krátkou délkou (35 mm), tak titěrnou zátku jsem snad ještě neviděl. Protože jsem měl lahev uloženou v horizontální poloze postupně procházelo víno korkem, takže po otevření jsem měl vážné obavy, zda nebude Sauvignon zralý do výlevky. Barva je citrónově žlutá, intenzivní a má velmi vysokou viskozitu. Vůně po krátkém odvětrání nabídla slabé ovocité tóny připomínající angrešt a také rozkvetlý hloh. Stále jsem tam na pozadí ale cítil promočený korek... Chuť je středně dlouhá, má šťavnatou kyselinku a příjemnou ovocitost. Vzhledem k použitému krátkému korku archivaci zcela vylučuji a naopak lahev doporučuji otevřít co nejdříve nebo přezátkovat. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 7 bodů.

2. Riesling Vendanges Tardives Zinnkoepfle 2007 Appellation Alsace Grand Cru Controlée (AOC) - SCVB 68630, Francie

Lahev jsem koupil v lednu 2016 za 199,- Kč (výprodej Lidl, běžná cena 349,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Alsace. Plastová zátka nomacorc délky 44 mm s potiskem. Barva je slámově žlutá, intenzivní a má samozřejmě odpovídající viskozitu vzhledem ke zbytkovému cukru. Vůně je extraktivní a mnohoslibná. V nástupu najdete medové tóny a kandované ovoce, které přechází do slabého odstínu citrusů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má vyšší zbytkový cukr, kterému ale dokáže sekundovat kyselinka, takže se nejedná o nepříjemnou slepeninu. Chuť je plná a harmonická zároveň. Archivační potenciál zde stále je, minimálně do roku 2018. Lidl k tomuto Grand Cru doporučuje podávat tvrdé sýry s bylinkami. Hodnocení: 9 bodů.

3. Rulandské šedé 2014 kabinetní - Vinařství Sedláček Vít, Vrbice

Lahev jsem v prosinci 2015 dostal a protože na webových stránkách vinařství není vůbec tato lahev v nabídce, neznám cenu. Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Velkopavlovické a to je tak všechno, co se o tomto vínu dozvíte. Už při pohledu na zadní etiketu, kde je údaj o zatřídění kabinetního vína do polosuchého vína s obsahem alkoholu 10,5 % mi přijde "zvláštní". Lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má vysokou intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je svěží a nabízí jemné tóny sušené pomerančové kůry a ovocité odstíny v podobě tropického ovoce. Chuť má stále svěží kyselinku, nechybí extrakt, který v závěru oceníte. První dojem určitě překonal mé prvotní obavy. Druhý den už nemá víno tak výrazný ovocitý projev, ale stále jde o příjemnou rulandu. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2017, ale lahev doporučuji otevřít již teď. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 13,8 g/l, obsah kyseliny 7,4 g/l a obsah alkoholu 10,5 % obj. Hodnocení: 7,5 bodů.

4. Les Chanussets 2012 Appellation Chablis Protégée (AOP) - Compagnie Vinicole de Bourgogne, Francie

Lahev jsem koupil v lednu 2016 za 129,- Kč (Lidl). Hrozny odrůdy Pinot Noir mají původ ve vinařské oblasti Bourgogne. Staniolová záklopka, ale plastová zátka nomacorc délky 44 mm. Barva je odrůdová, rubínově červená, má nižší intenzitu i viskozitu. Vůně je velmi jemná a nabízí ovocité tóny v podobě sušených višní a brusinek, které najdete také ve středně dlouhé chuti. Třísla mají přátelštější tvář a nepůsobí nijak tvrdě. Po dnešní zkušenosti předpokládám archivační potenciál minimálně do roku 2019. Na tuto cenovou hladinu pitelné víno, které nezklame, ale také nijak zásadně nepřekvapí. Hodnocení: 8 bodů.

5. Chapelle de Potensac 2009 Appellation Médoc Controlée (AOC) - Domaines Delon, Francie

Lahev jsem koupil v únoru 2016 za 249,- Kč (výprodej Lidl, běžná cena 699,- Kč). Víno má původ ve vinařské podoblasti Médoc v Bordeaux. Po zakoupení lahve jsem si vyměnil několik mailů s Pavlem Jelenem, který mi velmi přesně poskytl vysvětlení k tomuto vinařství, které je spojeno se známým hercem Alanem Delonem a nastínil mi, jak by mi mohlo chutnat a proč. Jedná se o "druhé víno". Plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství a ročníku sklizně. Barva je rubínově červená, má velmi slušnou intenzitu i viskozitu. Vůně je hluboká a i když působí velmi umírněným dojmem, má své kouzlo. V nástupu vystoupí ovocité odstíny v podobě černého a červeného rybízu nebo brusinek, která se přesouvá do jemné vanilky a kouřových tónů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má velmi krásnou noblesu v podobě zajímavého závěru. Víno je na začátku svého archivačního potenciálu, který po dnešní zkušenosti odhaduji až do roku 2019. Lidl k tomuto vínu doporučuje na studeno podávaná tučná masa. Další týden jsem se vypravil do Lidlu a nakupuji všechny lahve tohoto vína z výprodeje. Hodnocení: 9 bodů.

6. Viña Mara 2009 Denominación Rioja de Origen Calificada (DOCa) (Reserva) - Baron de Ley S.A. Mendavia, Španělsko

Lahev jsem koupil v únoru 2016 za 209,- Kč (akce Tesco, běžná cena 299,- Kč). S tímto obchodním názvem jsem se již několikrát setkal a mám s tímto vinařstvím dobré zkušenosti, je to jednoduše sázka na jistotu. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je jemná a nabízí slabé ovocité tóny v nástupu v podobě černých třešní a malin. Na pozadí najdete vanilku a další kořenité tóny, které jsou velmi citlivě obsaženy také v chuti, kde převládají ovocité tóny před dubem. Je to více o odrůdě než o sudu, takže kdo má rád více ovocitosti, bude určitě spokojený. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2019. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Michel Torino 2012 Cabernet Sauvignon - Bodega El Esteco, Argentina

Lahev jsem koupil v září 2015 za 99,90 Kč (výprodej Albert, běžná cena 199,- Kč). Hrozny mají původ  v oblasti Colchaquí Valley na severu Argentiny v nadmořské výšce 1700 metrů. Plastová zátka délky 44 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu kořenité odstíny v podobě vanilky a pepřových tónů, které přechází do zajímavých odstínů černého rybízu. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, plná a má výborný extrakt, který prodlužuje závěr. V chuti samozřejmě najdete jak kořenité, tak ovocité podoby, které jsem zmínil u buketu. Víno můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2019. K tomuto Cabernetu Sauvignon můžete podávat červená masa nebo zvěřinu. Hodnocení: 8,5 bodů.

8. Feudo Rosso 2008 Indicazione Geografica Tipica - Casa Vinicola Botter Carlo & C.S.P.A., Itálie

Lahev jsem koupil v prosinci 2015 za 99,90 Kč (výprodej Albert). Jedná se o odrůdu Nero D´Avola z vinařské oblasti Sicilia. Lepený korek délky 44 mm. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně nabídne ovocito kořenité tóny, ve kterých můžete najít skořici a třešňové tóny. Chuť pokračuje v nastoleném trendu, i když mi přijde více kořenitější. Je to naprosto bezproblémová víno, které nezklame při běžném popíjení, u kterého nic zásadního nečekáte. Je až s podivem, že se tak starý ročník dožil dnešních dnů, protože víno není unavené ani zlomené a jeho archivační potenciál odhaduji do roku 2017. Hodnocení: 7,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5667x