O Víně

30.11.2015 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.11.2015 07:00

Postřehy z vín vypitých v listopadu 2015

V průběhu listopadu jsem otevřel 6 lahví ze 4 států. Převahu měla francouzská vína (3x). Po jednom zástupci bylo z JAR, Chile a České republiky. Nejvíce mne zaujalo Château Marquisat de Binet 2009 Appellation Montagne Saint-Emilion Controlée a Merlot 2008 Wine of Origin Coastal Region. Ostatní vína ale nijak nezaostávala. Za pozornost určitě stojí malé znovínské "deja vu" Rulandské modré 2003 výběr z hroznů, které před deseti roky vyvolalo hodně zajímavé diskuze.

Během listopadu jsem otevřel následující lahve:

1. La Légende Fonréaud 2009 Appellation Haut-Médoc Controlée (AOC) - Vignobles Chanfreau, Francie

Lahev jsem kupoval v říjnu 2015 za 169,- Kč (výprodej Lidl, původní cena 249,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Haut-Médoc v Bordeaux. Jedná se o cuvée odrůdy Merlot (52 %) x Cabernet Sauvignon (45 %) x Petit Verdot (3 %). Staniolová záklopka a plný korek délky 50 mm s potiskem. Barva je purpurově červená, má vysokou intenzitu a viskozitu. Vůně je extraktivní, hluboká a poměrně široká. Najdete zde tóny exotického koření v podobě vanilky, skořice a sušených plodů (višně, brusinky). Chuť je dlouhá, plná a robustní. Dotyk s dubem je poznat. V závěru vystoupí nádherný extrakt v podobě višní a brusinek. Lidl k tomuto vínu doporučuje podávat daňčí medailonky s brusinkami a šťouchanými bramborami. Stále mi přijde, že archivační potenciál je velmi dobrý a nebál bych se víno nechat nazrávat až do roku 2019. Vůbec jsem neváhal a při další návštěvě Lidlu, kdy se cena dostala až na 129,- Kč nakupuji několik lahví. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Château d´Argan 2010 Appellation Médoc Cru Bourgeois Controlée (AOC) - Château SCEA Chappaz d´Argan, Francie

Lahev jsem kupoval v říjnu 2015 za 129,- Kč (výprodej Lidl, původní cena 199,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Médoc v Bordeaux. Jedná se o cuvée odrůdy Cabernet Sauvignon (51 %) x Merlot (45 %) x Cabernet Franc (4 %). Staniolová záklopka a plný korek délky 50 mm s potiskem. Barva je višňově červená, má rubínové záblesky, vysokou viskozitu a také intenzitu. Vůně je hluboká a extraktivní. Najdete zde těžké kořenité tóny, které přechází do tabákového listu a kávového zrna. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, plná a má v závěru výrazná třísla. Dotyk s dubem je velký a každý rok nazrávání na lahvi tomuto vínu pomůže k získání jemnosti a k zakulacení třísel. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2019. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Château Marquisat de Binet 2009 Appellation Montagne Saint-Emilion Controlée (AOC) - SC Vignobles Château de Binet, Francie

Lahev jsem kupoval v červenci 2015 za 199,- Kč (výprodej Lidl, původní cena 249,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Montagne Saint-Emilion v Bordeaux. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má velmi slušnou viskozitu, intenzitu a nádherné rubínové záblesky. Vůně je hluboká a extraktivní. V nástupu vystoupí kořenité tóny, tabákový list a jemná vanilka. Během popíjení se vynoří další dimenze a struktura buketu. Chuť je dlouhá, má velmi slušnou strukturu a harmonii. Nazrávání na lahvi se již pozitivně promítlo do harmonie. V závěru objevíte kávová zrna, višně v čokoládě a sušené brusinky. Dotyk s dubem je vyšší a moc se povedl. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2019, ale lahev můžete otevřít již teď. Katalog Lidlu víno doporučuje například k sýru Limburger. Tato lahev se taktéž postupně dostala až na 129,- Kč! Hodnocení: 9 bodů.

4. Merlot 2008 Wine of Origin Coastal Region- Lourensford Wines, Somerset West, J.A.R.

Lahev jsem v březnu 2015 dostal, ale na webových stránkách českého dovozce je v nabídce za 289,- Kč. Jedná se o cuvée odrůdy Merlot (85 %) x Shiraz (15 %) z vinařské oblasti Stellenbosch, Coastal Region. Víno zrálo 18 měsíců v 300 litrových sudech z francouzského dubu (22 % nových sudů, zbytek již použitých). Šroubovací uzávěr a velmi zdařilá adjustáž. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je extraktivní a hluboká. Najdete zde ovocité tóny, které přechází do kořenitých tónů v podobě tabákového listu, skořice a vanilky. Během popíjení se buket krásně měnil a nabízel další zajímavé dimenze. Chuť je plná a má dlouhý závěr v podobě kořenitých tónů. Dotyk s dubem nemá již takovou sílu, ale je to také pravděpodobně dáno delším nazráváním na lahvi. Víno je již nějakou dobu na svém vrcholu, na kterém se může udržet až do roku 2017. Tento Merlot můžete podávat k červeným masům nebo sýrovým dortům. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 9 bodů.

5. Rulandské modré 2003 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.

Lahev jsem kupoval v říjnu 2015 za 150,- Kč (přímo v Louckém klášteře). Možná si vzpomínáte na velmi čtivý článek Honzy Čeřovského z roku 2007 Nultý vzorek v týdnu Rulandského modrého - jak chutná vám? nebo recenzi od téhož autora, kterou najdete pod tímto odkazem (hodnocení 9-9-9). Vřele doporučuji si oba uvedené články přečíst, protože tento pinot vyvolal před cca 10 roky docela rozporuplné reakce vínomilců. Někteří ho od počátku tak nějak zavrhovali, někteří mu věštili zajímavou budoucnost nebo se vůbec neodvažovali predikovat jeho další vývoj. K mému překvapení Znovín letos toto víno zařadil znovu do prodeje a to za stejnou cenu jako v roce 2004. Co se za těch x let změnilo? Přední etiketa je nová, respektive obsahuje perokresbu viniční tratě U kamenů v obci Strachotice, jak je dnes standardem. Netuším, zda Znovín toto víno znovu lahvoval, protože jsem ho na e-shopu vinařství před několika měsíci neviděl. Menší zmatky má Znovín v oblasti archivačního potenciálu. Na zadní etiketě je původní údaj, jaký byl v roce 2004, když bylo víno uvolněno do prodeje. Na webových stránkách je dvojí údaj, první je identický se zadní etiketou, ale druhý uvádí 10 až 14 let od lahvování v roce 2004, což by znamenalo období 2014 až 2018. Když na této ikoně na chvíli zůstanete, vyjede vám v bublince 10 až 15 let. Barva je stále výrazná, není to typický pinot s cihlovými menisky. Ty sice najdete na okrajích, ale odstín a intenzita mi přijdou stále neodrůdové. Vůně je naopak více o odrůdě. Najdete zde jemné ovocité tóny, které přechází do marmeládových odstínů a sušených višní, které jsou ve středně dlouhé chuti stále dominantní. Víno má opravdu neuvěřitelnou kondici, je stále živé a nemá stopy únavy, byť je samozřejmě poznat, že uběhlo již mnoho let od doby sklizně. Archivační potenciál proto vidím reálně až do roku 2018. Na druhý den jsem si nechal 1 dcl a velmi netrpělivě očekával, jak to dopadne. Víno bylo ještě lepší než první den. Vše působilo ještě více komplexněji a hravěji. Buket už neměl sice takovou intenzitu, jako první den, ale bylo v něm mnohem více odrůdových tónů. V chuti jsem stále cítil vysoký extrakt a živou kyselinku. Alkohol nádherně zapadl a ladí s třísly. Vřele doporučuji využít možnost nákupu na e-shopu Znovínu. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Carménère 2013 Reserva - Viña Tarapacá ex Zavala, Maipo Valley, Chile

Lahev jsem koupil v listopadu 2015 za 159,90 Kč (akce Tesco, běžná cena 249,- Kč). Hrozny mají původ v podoblasti Maipo Valley. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem. Barva je inkoustově červená, má vysokou intenzitu a viskozitu. Vůně je hluboká od prvního okamžiku a nenechá nikoho na pochybách, že jde o výrazný barrique. Najdete zde tóny třešní, které se přesouvají do zajímavých květinových odstínů. Chuť je plná a má dlouhé doznívání, ve kterém najdete kávová zrna a hořkou čokoládu. Dotyk s dubem po dobu 7 měsíců je poznat, ale do jisté míry je to také dáno odrůdou Carménère a velmi slušným extraktem. Vinařství doporučuje víno kombinovat s jemnými úpravami červených mas, pečenou kachnou a telecími játry. Hodnocení: 8,5 bodů.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4220x