O Víně

30.03.2015 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.03.2015 07:00

Postřehy z vín vypitých v březnu 2015

V průběhu března jsem otevřel 9 lahví ze čtyř států, které jsem se rozhodl zařadit do měsíčního přehledu. Převahu měla opět francouzská vína z Lidlu (5x), následovaná italskými (2x) a po jednom zástupci bylo ze Španělska a České republiky. Nejlépe jsem hodnotil Château du Mont 2011 AOC a Elite 2011 AOC.

Skladba březnových vín vypadala následovně:

1. Château du Mont 2011 Appellation Sainte-Croix-du-Mont Controlée (AOC) - Hervé Chouvac - 1 Château du Mont, Francie

Lahev jsem kupoval v lednu 2015 za 139,30 Kč (výprodej Lidl, původní cena 199,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Sainte-Croix-du-Mont v Bordeaux. Z encyklopedie ovine.cz přebírám základní informace, které se vztahují k této podoblasti. Taková neznačková kopie Sauternes - leží přes řeku naproti němu, má stejnou půdu (vápencovou štěrkovou) a stejně výborné mikroklima vhodné pro ušlechtilou plíseň. Podobně jako v Loupiacu i zde se vína vyrábějí jen z botrytických hroznů. Nejsou sice tak komplexní jako Loupiac, ale více exkluzivně jemná. V čem je tedy nejvíc odlišné od běžného Sauternes? Mnohem přívětivějšími cenami! Bohatá, tučná, medová vína s tóny citrusů, broskví, kdoulí, hrušek, perníku a koření. Kromě klasických chuťových kombinací běžných v Sauternes je prý dobré k drůbežím paštikám a telecím játrům ve smetanové omáčce. Bílé odrůdy révy vinné: Sémillon, Sauvignon blanc a Muscadelle. Podávat při 8 až 9 °C, lépe vyzrát alespoň 5 let. Staniolová záklopka a lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je citrónově žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu, což se dalo čekat vzhledem k obsahu zbytkového cukru. Vůně v nástupu nabízí vařené citrusové ovoce, které přechází do exotického koření a kandovaného ovoce na pozadí. Chuť je středně dlouhá až dlouhá díky zbytkovému cukru, kterému dokáže sekundovat pikantní kyselinka a mineralita. V závěru objevíte rozinky a medové tóny. Víno můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2016. Lidl k tomuto vínu doporučuje podávat sýry s modrou plísní s fíkovou hořčicí. I když nepreferuji vína se zbytkovým cukrem, s čistým svědomím musím dát hodnocení: 8,5 bodů.

2. Frankovka 2011 VOC Modré hory (rosé) - Vinařství Ludwig s.r.o.

Lahev jsem kupoval v únoru 2015 za 98,- Kč (výprodej Albert, běžná cena 199,- Kč). Poprvé jsem o VOC Modré hory referoval v lednovém přehledu vypitých vín. Páska na hrdle má kromě čísla šarže (54/11), kódu výrobce (11) a evidenčního čísla jakosti (12MH1/7) dále i počet vyrobených lahví (6666). Původ hroznů je opět výrobcem utajen, což vůbec nechápu vzhledem k charakteru VOC vín. Místo honosných údajů "Limited edition a první rosé vyrobené jako VOC Modré hory" bych uvítal původ hroznů. Když se podíváte na webové stránky VOC Modré hory, tak rosé ročníku 2011 u Vinařství Ludwig zde vůbec není! Takže mám opět pochybnosti a korektnosti zatřídění VOC, protože pokud bylo uděleno dle eAgri Miroslavě Balounové, pak podle mého soudu není přenositelné na dalšího výrobce! Zda se jedná o klamání zákazníka nechám na posouzení čtenáře. Korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je lososově růžová, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně je zastřená, ale to se dalo vzhledem k charakteru rosé a staršímu ročníku již předpokládat. Po dlouhém rozdýchání a vyšší teplotě podávání (12 °C) lze poznat drobné ovocité tóny (nedozrálé třešně). Podobné je to i v chuti, kde mi ale nevadí, že již vyprchala svěžest rosé vína. Mnohem více mi vadí, že dopátrat se kdo vlastně víno vyrobil, jaký je původ hroznů a podobně... Vinařství víno doporučuje podávat s ovocnými saláty. Hodnocení: 5 bodů.

3. Viña Mara 2009 Denominación de Origen Calificada (DOCa) (Crianza) - Bodegas Eguia S.L. Elciego, Španělsko

Lahev jsem kupoval v únoru 2015 za 124,90 (akce Tesco). Lahev byla vyrobena pro obchodní řetězec Tesco. Jedná se o odrůdu Tempranillo z vinařské oblasti La Rioja, podoblast Rioja Alavesa. Víno zrálo v sudu typu barrique po dobu 12 měsíců. Staniolová záklopka, ale korek z drti délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně je jemná a má veškeré atributy crianzy. Najdete zde jemné tóny vanilky, které se přesouvají do drobných třešňových odstínů, které pokračuji v tomto trendu i ve středně dlouhé chuti. Je to velmi příjemné červené víno, kterému dotyk s dubem náramně sluší. Vinařství doporučuje víno podávat k jehněčí pečeni. Archvační potenciál odhaduji minimálně do roku 2016. Hodnocení: 8 bodů.

4. Gavi 2013 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) - Fratelli Martini Secondo Luigi SpA, Itálie

Lahev jsem kupoval v únoru 2015 za 139,90 Kč (akce Tesco). Poprvé jsem o tomto vínu referoval v rámci měsíčního přehledu vín vypitých v únoru 2014, kde to byl ročník 2011 (hodnocení 8 bodů). Hrozny odrůdy Cortese pochází z italské vinařské oblasti Piemonte, podoblast Gavi. Jedná se o lahev připravenou pro obchodní řetězec Tesco pod značkou Tesco Finest. Kromě toho, že jde o dva roky mladší ročník, plný korek byl nahrazen šroubovací zátkou. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně je svěží a extraktivní. V nástupu vystoupí tóny limetky a nektarinky. Chuť je svěží a má příjemný ovocitý závěr se šťavnatou kyselinkou. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2016. K tomuto vínu se budou snoubit rybí pokrmy nebo vepřový řízek. Hodnocení: 8 bodů.

5. Elite 2011 Appellation Ventoux Controlée (AOC) - VMV Vignerons du Mont Ventoux, Francie

Lahev jsem kupoval v únoru 2015 za 104,30 Kč (výprodej Lidl, původní cena 149,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Ventoux. Jedná se kupáž odrůdy Grenache x Syrah v poměru 60:40. Za pozornost stojí určitě velmi těžká lahev díky mnohem větší tloušťce lahve než je obvyklé. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně je hluboká a má krásné ovocité tóny v nástupu. Můžete zde najít třešně či ostružiny, které přechází do jemné vanilky či lékořice. Chuť je plná a má velmi krásný dozvuk, ve kterém objevíte stejné ovocito-kořenité tóny, jak jsem popsal výše u buketu. V závěru vystoupí nasládlá třísla, která spolu s vysokým obsahem alkoholu naprosto perfektně zapadly do výsledného celku. Druhý den jsou ve vůni nádherné ostružinové tóny. Víno můžete klidně otevřít již teď, jeho archivační potenciál odhaduji minimálně až do roku 2017. Můžete ho podávat ke všem červeným masům, zvěřině a rovněž k silným sýrům. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. La Demoiselle de Sociando-Mallet 2011 Appellation Haut-Médoc Controlée (AOC) - Château Sociando-Mallet, Francie

Lahev jsem kupoval v březnu 2015 za 199,- Kč (výprodej Lidl, původní cena 299,- Kč). Jedná se o kupáž obdrůdy Cabernet Sauvignon x Merlot v poměru 50:50. Vinařská podoblast Haut-Médoc v Bordeaux. Velmi povedená adjustáž, jednoduchá, ale velmi vkusná. Staniolová záklopka a plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Podle webových stránek vinařství by se mělo jednat o barrique, kdy 25 % vína zrálo v nových seduch po dobu 11 měsíců. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně je překvapivě jemná, žádná navoněná pecka. V nástupu jsou jemné ovocité tóny, které přechází do kořenitých. Dozvuk je velmi příjemný a harmonický. Dotyk s dubem je nižší, ale neubralo to na kvalitě této kupáže. Archivační potenciál odhaduji minimálně až do roku 2018 a velmi rád si nakoupím další lahve do archivu. Hodnocení: 8,5 bodů. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.

7. Château Cablanc 2011 Appellation Bordeaux Supérieur Controlée (AOC) - SCEA Château Cablanc, Francie

Lahev jsem kupoval v březnu 2015 za 169,- Kč (Lidl). Vinařská podoblast Bordeaux Supérieur. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem Prestige Cuvée. Barva je višňově červená, má rubínové záblesky, střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně je hluboká a těžká. V nástupu vystoupí kořenité tóny, které se přesouvají do černých třešní, ostružinových tónů, skořice a vanilky. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má sice natrpklý závěr, ve kterém vystoupí nádherně suchý dozvuk a kořenitost. Dotyk s dubem je akurátní a podle mého soudu došlo k výbornému posunu do další dimenze. Pocitově mi přijde obsah alkoholu vyšší než uváděných 13,5 % obj. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2017. Hodnocení: 8 bodů.

8. Château Clos des Tours 2013 Appellation Bordeaux Controlée (AOC) - Les Grands Château de France, Francie

Lahev jsem kupoval v březnu 2015 za 119,- Kč (Lidl). Vinařská oblast Bordeaux. Mělo by se jednat o kupáž odrůdy Cabernet Sauvignon x Cabernet Franc x Merlot. Staniolová záklopka, ale plastová zátka nomacorc délky 38 mm. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně je velmi jemná, ale po dlouhém rozdýchání můžete najít slabé ovocité tóny (rybíz, brusinky), které přechází do velmi slabých kořenitých tónů. Vše je ale velmi slabé a nevýrazné. Chuť má kratší dozvuk, díky vyšší kyselince a nižšímu extraktu. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2016, otázkou je, zda vůbec něco přinese. Hodnocení: 6 bodů.

9. Sicilian Shiraz 2013 Indicazione Geografica Tipica (IGT) - MGM Mondo del Vino s.r.l., Itálie

Lahev jsem kupoval v únoru 2015 za 117,72 (akce Marks & Spencer, běžná cena 155,- Kč). Vinařská oblast Sicílie. Šroubovací uzávěr. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a fialové záblesky. Vůně je těžká a má v nástupu kořenité tóny, které se přesouvají do černého rybízu. Chuť je středně dlouhá, má vyšší kyselinku a tvrdší třísla. Jedná se o typické "zemské" víno, které je ideální pro běžné denní popíjení. Nic složitého a vše je zaměřeno na jednoduchost. Na webových stránkách Marks & Spencer je uvedeno, že hrozny Shiraz pochází ze západní části ostrova u Gaetane Carron a víno zrálo v dubových sudech po dobu 5 měsíců. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2018. Hodnocení: 7 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 12470x