O Víně

05.01.2015 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.01.2015 07:00

Hodnocení francouzských vín prodávaných v Lidlu - část IX.

Z listopadové nabídky francouzských vín v řetězci Lidl vybírám dalších 8 lahví. Jedná se o sedm červených a jedno bílé víno. Jaká vína jsem vybral a jak hodnotím jejich kvalitu, se můžete dozvědět v následujícím přehledu.

Před tímto již devátým dílem jsem si uvědomil, že si Lidl z dlouhodobého pohledu nabídky francouzských vín zaslouží pochvalu. Když se na podzim roku 2012 poprvé objevila masivní reklamní kampaň, mnoho z vínomilců to vnímalo negativně. Jako vždy nejlépe čas ukázal, zda to Lidl myslel vážně a zda tato strategie byla úspěšná či ne. Já patřím k těm, kteří zpětně toto rozhodnutí považuji za pozitivní a skláním poklonu, že kvalitou i nabídkou vín Lidl nepolevil. Kromě nabídky francouzských vín, jsme se dočkali i nabídky vín španělských, chilských, italských a z dalších zemí.

Na chvíli ještě odbočím a popíšu jednu nedávnou historku, která s dnešním článek souvisí nepřímo. Když jsem na podzim 2014 procházel v Tescu kolem regálů s víny, byl jsem osloven mladou slečnou, která dělala průzkum. Otázka zněla, zda kupujeme alespoň 1x týdně vína. Následně mne požádala o odpovědi na několik otázek. Celý průzkum gradoval otázkou, zda jsem zaregistroval možnost nákupu stáčených vín z Vinařství Mutěnice v Tescu. Má odpověď zněla samozřejmě ano, ale zároveň jsem dodal, že to za celou dobu fungování tohoto obchodního řetězce v ČR považuji za největší omyl a velký krok zpět.

Protože jsem dnes z advokátní kanceláře Mgr. Jaromíra Kráčalíka, která zastupuje výše zmíněné vinařství, obdržel mailem "výzvu", že se jedná o nepravdivé tvrzení, které způsobilo negativní poškozující obraz VM Mutěnice, byl jsem vyzván k doložení důkazů a k omluvě. Zároveň mne upozornili, že pokud nebude jejich výzva akceptována, přistoupí k občanskoprávnímu řešení včetně vyčíslení škody, kterou jsem této firmě tímto článkem způsobil. Rozhodl jsem se proto 12.1.2015 článek doplnit o další faktické údaje viz článek Jana Brože: Z patoku se stane Pálava. Byznysu s falešným vínem se daří, zveřejněný 24. února 2014 na www.idnes.cz, kde se v jednom odstavci uvádí, cituji:

Na serveru Potraviny na pranýři, kde inspekce zveřejňuje své nálezy, se spousta firem objevuje více než jednou. Nečastěji tam figuruje dovozce Total Import. Ten je majetkově a personálně propojen s Vinařstvím Mutěnice, které podle údajů ze svých webových stránek patří k největším importérům vína do Česka.

Ať si laskavý čtenář udělá závěr sám.

Zpět ale k Lidlu. Je určitě sympatické, že Lidl s těmito akcemi neskončil a mám takový pocit, že se do nabídky dostávají stále zajímavější vína a v některých případech i za velmi příznivou cenu. Dále pak lze zpětně ve výprodeji nakoupit vína dražší, obvykle s 30 % slevou. Také velmi oceňuji, že Lidl postupně všechna vína, která jsou nabízena v akcích, zařazuje do svého katalogu na stránkách pod tímto odkazem, což je u nás pro mnohem větší obchodní řetězce stále neskutečný problém.

Koho zajímá můj pohled na starší nabídky vín v Lidlu, níže najdete příslušné odkazy:
Hodnocení francouzských vín prodávaných v Lidlu - část VIII. (20.11.2014)
Hodnocení francouzských vín prodávaných v Lidlu - část VII. (6.1.2014)
Hodnocení francouzských vín prodávaných v Lidlu - část VI. (24.10.2013)
Hodnocení francouzských vín prodávaných v Lidlu - část V. (17.10.2013)
Hodnocení francouzských vín prodávaných v Lidlu - část IV. (15.4.2013)
Hodnocení francouzských vín prodávaných v Lidlu - část III. (28.1.2013)
Hodnocení francouzských vín prodávaných v Lidlu - část II. (21.1.2013)
Hodnocení francouzských vín prodávaných v Lidlu - část I. (14.1.2013)

Zamýšlel jsem se, podle jakého klíče dnešních osm lahví otevřu. Nakonec jsem zvolil vzestupnou tendenci v případě ceny, takže začnu těmi nejlevnějšími a skončím u těch nejdražších, která jsem vybral.

1. Château Malbat Larguey 2013 Appellation Bordeaux Controlée (AOC) - Vignobles Rochet Viticulture à la Réole, Francie

Cena 99,90 Kč (0,75 L), alkohol 12,0 % obj. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Bordeaux. Staniolová záklopka, ale plastová zátka nomacorc délky 38 mm. Barva purpurově červená, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně nabízí v nástupu tóny lesního ovoce (borůvky, ostružiny), které přechází do exotického koření. Chuť je kratší díky vyšší kyselince a také tříslovinám, které potřebuji zkrotit. Víno při polknutí poněkud drhne na patře. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2016, katalog Lidlu uvádí 1 až 3 roky. Lidl víno doporučuje podávat k tvrdým sýrům. V katalogu Lidlu je u tohoto vína 83 bodů. Mé hodnocení: 6,5 bodů.

2. Château Haut Bardin 2012 Appellation Bordeaux Controlée (AOC) - Vignobles Rochet Viticulture à la Réole, Francie

Cena 99,90 Kč (0,75 L), alkohol 13,0 % obj. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Bordeaux. Na etiketě je uvedeno Cuvée Phoebe (Merlot x Cabernet Sauvignon). Staniolová záklopka a plný korek délky 48 mm s potiskem vinařství! Barva je granátově červená, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně v nástupu nabídne ovocité tóny, ve kterých můžete poznat ostružinovou marmeládu, brusinky a čerstvě upečenou kůrku chleba. Chuť je středně dlouhá až dlouhá s výraznějšími třísly v dozvuku. V závěru vystoupí višně v čokoládě a pikantní kyselinka. Ve srovnání s prvním vzorkem výrazně kvalitnější a zajímavější víno, které vzhledem k ceně velice doporučuji. Sám si rád několik lahví znovu koupím. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2018, katalog Lidlu uvádí 4 až 7 let. Víno můžete podávat ke steakům z ušlechtilých druhů skotu. V katalogu Lidlu je u tohoto vína 86 bodů. Mé hodnocení: 7,5 bodů.

3. Château Haut Claribes 2012 Appellation Bordeaux Controlée (AOC) - Vintex et les Vignobles Grégoire, Francie

Cena 129,- Kč (0,75 L), alkohol 13,5 % obj. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Bordeaux. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má vysokou intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je extraktivní a naznačuje, že došlo ke školení v sudu typu barrique. V nástupu vystoupí vanilkové tóny, které přechází do odstínů skořice a hořké čokolády. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má robustní strukturu a výraznější třísla i kyselinku. Dotyk s dubem je poznat. V závěru můžete najít marmeládové tóny a kompotované borůvky, jak je přesně popsáno v katalogu. Za cenu 129,- Kč vřele doporučuji, zvláště těm, kdo preferuje výrazná bariková vína. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2018, Lidl v katalogu uvádí 3 až 5 let. Víno můžete podávat k horským sýrům. V katalogu Lidlu je u tohoto vína 85 bodů. Mé hodnocení: 8 bodů.

4. Esprit de Fontana Vieilles Vignes 2012 Appellation Bordeaux Controlée (AOC) - Château Fontana, Francie

Cena 129,- Kč (0,75 L), alkohol 13,5 % obj. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Bordeaux. Z této kolekce asi nejzajímavější adjustáž včetně staniolové záklopky, dobrý dojem ale kazí plastová zátka nomacorc délky 44 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně jde v nástupu více do drobného ovoce (černý rybíz, brusinky), ale postupně přechází do herbálních a kořenitých tónů. Chuť je středně dlouhá, má ale drhnoucí třísla a vyšší kyselinku v závěru. Další nazrávání na lahvi vidím jako nutnost. Lidl uvádí archivační potenciál 4 až 8 let a po dnešní zkušenosti to vidím úplně stejně. Víno můžete podávat k sýrům s bílou plísní, případně k dvojplísňovým sýrům. V katalogu Lidlu je u tohoto vína 86 bodů. Mé hodnocení: 7 bodů.

5. Château Labesse Réserve 2010 Appellation Castillon Cotes de Bordeaux Controlée (AOC) - Vignobles Aubert, Francie

Cena 149,- Kč (0,75 L), alkohol 12,5 % obj. Jedná se o kupáž odrůdy Merlot (80 %) x Cabernet Sauvignon (20 %). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Bordeaux, podoblast Castillon Cotes de Bordeaux. Staniolová záklopka, ale plastová zátka nomacorc délky 44 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má cihlové odlesky a nižší intenzitu. Vůně je jemná a nabízí v nástupu zavařeninu a kompotové ovoce. Na pozadí můžete najít slabé tóny různého koření a vyčiněné kůže. Chuť je noblesní, má krásnou harmonii a pokračuje v nastoleném trendu jako u buketu. Třísla jsou krásně zakulacená a výborně zapadla do výsledného celku. Víno je v nastupující lahvové zralosti a jeho archivační potenciál odhaduji až do roku 2016, tedy mnohem kratší dobu než uvádí Lidl v katalogu. Víno můžete podávat ke králíkovi na divoko. V katalogu Lidlu je u tohoto vína 86 bodů. Mé hodnocení: 8 bodů.

6. Château du Vallier 2012 Appellation Côtes de Bordeaux Controlée (AOC) - Vignobles Dulon, Francie

Cena 169,- Kč (0,75 L), alkohol 13,0 % obj. Jedná se o kupáž odrůdy Merlot (80 %) x Cabernet Sauvignon (20 %). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Bordeaux, podoblast Côtes de Bordeaux. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená, má střední intenzitu, fialové záblesky a velmi dobrou viskozitu. Vůně je poměrně široká. V nástupu můžete najít jahodový džem, který se přesouvá do odstínů tabákového listu a kakaových tónů na pozadí. Buket odpovídá velmi dobrému popisu v katalogu Lidlu. Chuť je středně dlouhá, má krásnou šťavnatost, výraznější třísla a kořenitost v dozvuku. U tohoto vína předpokládám zajímavý vývoj. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2018, predikce Lidlu je 2 až 5 let. Lidl víno doporučuje podávat k sýrům s modrou plísní. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. V katalogu Lidlu je u tohoto vína 84 bodů. Mé hodnocení: 7,5 bodů.

7. Mambourg 2013 Appellation Alsace Grand Cru Controlée (AOC) - SCVB À 68630 Haut Rhin, Francie

Cena 199,- Kč (0,75 L), kupoval jsem ale v akci za 149,- Kč, alkohol 12,5 % obj. Jedná se o polosladké víno odrůdy Gewurztraminer z oblasti Alsace. Plastová zátka nomacorc délky 44 mm s potiskem. Vůně je extraktivní a mnohoslibná od prvního okamžiku. V nástupu můžete najít tóny čajových růží, které přechází do odstínů propolisu, vyzrálých hroznů a exotického koření na pozadí. Chuť je středně dlouhá až dlouhá díky zbytkového cukru v závěru. Kořenitost a extraktivnost najdete i v dozvuku, ve kterém jsou výrazné tóny kompotovaného ovoce. I když nepreferuji vína se zbytkovým cukrem, najdou se případy, kdy jsem opravdu nadšený, což je případ tohoto Grand cru. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2016, katalog Lidlu uvádí 2 až 5 let. Víno můžete podávat k sýrům s modrou plísní. V katalogu Lidlu je u tohoto vína 84 bodů. Mé hodnocení: 8,5 bodů.

8. Château Segue Longue Monnier 2011 Appellation Médoc Cru Bourgeois Controlée (AOC) - Château Segue Longue SCV, Francie

Cena 229,- Kč (0,75 L), kupoval jsem ale ve výprodeji za 160,- Kč, alkohol 13,0 % obj. Tato lahev byla v říjnovém katalogu. Jedná se o kupáž odrůdy Merlot (80 %) x Cabernet Sauvignon (20 %). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Côtes de Bordeaux. Staniolová záklopka a plný korek délky 50 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku, ale počítejte buď s dekantací nebo nechejte víno dostatečně dlouhou dobu provětrat. V nástupu vystoupí jemná skořice s hřebíčkem a malinovo-jahodové tóny, které bych u červeného vína nečekal. Vůně se přesouvá do odstínů zavařeniny a drobných třešní. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má krásně vyvážený poměr tříslovin a kyselinek, takže působí harmonickým dojmem. V dozvuku vystoupí griotka a sušené višně. Víno začíná být na svém vrcholu, na kterém se udrží minimálně do roku 2017. Katalog Lidlu uvádí 4 až 5 let. Víno můžete podávat k horským sýrům typu comtée. V katalogu Lidlu je u tohoto vína 87 bodů. Mé hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 8613x