O Víně

21.01.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.01.2013 07:00

Hodnocení francouzských vín prodávaných v Lidlu - část II.

Dnešní druhá část průzkumné sondy se zaměří na dřevěné dárkové balení tří vín nazvaných Grands vins médaillés Bordeaux.

První část z minulého týdne najdete pod tímto odkazem. Balení tří vín v dřevěné krabici jsem kupoval v prosincové akci Lidlu za 399,90 Kč. Pouze víno Terre Blanque 2011 se dalo koupit i samostatně za 89,90 Kč, ostatní lahve jen v tomto setu.

1. Terre Blanque 2011 Appellation Bordeaux Contrôlée (AOC) - Château Terre Blanque, Francie

Plastová zátka délky 38 mm s univerzálním potiskem. Barva je višňově červená a má velmi dobrou intenzitu. Vůně je jemná a nabízí v nástupu višně v čokoládě, sušené plody a dřevité tóny. Chuť je středně dlouhá, příjemně natrpklá a kořenitá v dozvuku. V závěru je zvláštní ovocitý ocásek připomínající višně. I když se jedná o ročník 2011, harmonie je slušná a vůbec mám za to, že je to jedno z těch lepších vín, která jsem zatím ochutnal. Paradoxně to je nejlevnější lahev ze všech třinácti, která jsem v Lidlu kupoval. Víno můžete podávat ke studeným masům a zabijačkovým specialitám při teplotě 16 až 18 °C. V katalogu vín je uváděn archivační potenciál až do roku 2016.

2. Château de l´Orangerie 2011 Appellation Entre-Deux-Mers Contrôlée (AOC) - Château de l´Orangerie, Francie

Toto to jediné bílé víno z tohoto setu. Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Entre-Deux-Mers v Bordeaux. Následující text čerpám z encyklopedie p.j.: Oblast se rozkládá na dolním toku řek Garonne a Dorgogne a zasahuje až po ústí řeky Gironde. Plošina s řadou malých údolí a potoků, mnohem vlhčí než Médoc, navíc ji ohrožují časté záplavy. Velmi utuženou jílovcovou půdu nazývanou "boulbénes" je nutné obdělávat strojově v širokých meziřadích a réva je na vysokém vedení. Oblast mívala poměrně špatné renomé, ale díky pokrokům v agrotechnice a zavedení řízeného kvašení se kvalita zlepšila. Označení je určeno jen pro suchá bílá vína, ovšem značná část se prodává pod označením Bordeaux AOC nebo Bordeaux Supérieur. Zde je ostatně i jejich nejsilnější zdroj. Jadrná, svěží a velmi aromatická vína založená na Sémillonu, ale lepší vína mají i určitý obsah dalších odrůd a jsou plnější. Levnější a lehčí vína se pijí jako aperitiv či k rybám a plodům moře, lepší a plnější k bílým masům a zeleninovým jídlům. Teplota podávání: 10-12°C. Nearchivovat, pít mladá. Vína se vyrábí z odrůdy Sémillon (nejméně 70 %) dále Sauvignon blanc, Muscadelle, Merlot blanc, Colombard, Mauzac a Ugni blanc.

Plastová zátka délky 38 mm prozrazuje, že půjde o spodní jakostní kategorii, ale nepředbíhejme. Barva je zlato-žlutá a má nižší intenzitu. Vůně je jemná a ovocitá. V nástupu můžete poznat citrusové odstíny (pomelo, grapefruit), jak přesně uvádí katalog Lidlu. V chuti jsou svěží tóny a pikantní kyselinka, která pobízí k dalšímu doušku. Líbí se mi svým způsobem jednoduchost a svěžest. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2014. Víno můžete podávat například ke kozím sýrům, které se dají koupit právě v Lidlu za rozumnou cenu, viz poslední foto níže. Hodí se také k pokrmům z mořských plodů, především ústřicím při teplotě podávání kolem 10 °C.

3. Château Petit Boirac 2010 Appellation Bordeaux Contrôlée (AOC) - Château Petit Boirac, Francie

Plastová zátka délky 38 mm s univerzálním potiskem. Podobně jako v prvním případě mají hrozny původ ve vinařské oblasti Bordeaux. Barva je višňově červená a má střední intenzitu. Vůně nabízí v nástupu višňové tóny, které přechází do hořké čokolády a dřevitých odstínů. Ve středně dlouhé chuti jsou ovocito-kořenité tóny a výraznější třísla v dozvuku. Vysoký obsah alkoholu (14,5 % obj.) dobře zapadl do výsledného celku a nepůsobí nepříjemně. Je to jednodušší červené víno, kterému nemohu nic vytknout. Víno můžete podávat k tučným vepřovým masům a k sýru Brie při teplotě 16 až 18 °C. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2017.

Co dodat závěrem? Ani tento dřevěný set není žádná katastrofa, když se podíváte na cenu a odečtete předpokládáné náklady za dřevěné balení, vychází mi cena lahve kolem 100,- Kč. Takže si položte otázku, lze očekávat lepší kvalitu? V této cenové relaci vína neurazí ani nezklamou a své zákazníky si pravděpodobně najdou.

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 11791x