O Víně

02.04.2011 rotom Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.04.2011 07:00

XXXI. výstava vín SDC Brno

V pátek 11. března 2011 jsem byl na zajímavé akci na výstavišti v Brně. Jednalo se o výstavu vín pořádanou Správou dopravní cesty Brno. Letos byl již 31 ročník. Vystaveno bylo 1136 vzorků vín, z toho 697 bílých. Vína byla hodnocena v DKV Brno PJ Horní Heršpice dne 3.3.2011.

Vystavovaná vína byla jak od vinařů, pro něž je víno koníčkem a ne obživou, ale i od renomovaných vinařů (Ludvík Maděřič z Moravského Žižkova, Vladimír Tetur z Velkých Bílovic, Hrabal s.r.o. z Velkých Bílovic). Na škodu bylo, že v katalogu bylo málo informací a těžko identifikovat některé vinaře jelikož v obcích, kde působí více vinařů stejného jména. Citované vinaře jsem poznal dle charakteristických znaků (lahev, záklopka apod.)

Šampiónem výstavy se stal v kategorii bílé mladé víno Veltlín zelený od Vlastimila Nešetřila ze Znojma (vzorek 519) s 19,3 body z 20. V kategorii bílé starší a archivní zvítězilo Neuburské 2006 od Františka Mahovského z Přísnotic (vzorek 149) s 19,3 body. V kategorii červené mladé víno zvítězilo Zweigeltrebe od Ing. Miroslava Spěváka z Velkých Bílovic (vzorek 935) s 19,2 body. V poslední kategorii červené starší a archivní víno zvítězil Modrý Portugal od Svatopluka Hřebačky z Podivína (vzorek 751) s 19,3 body. Ve výstavním výboru byli pánové Adolf Kronowetter, Miroslav Studený, Lubomír Kadlec, Jaroslav Oliva, Ladislav Kočíř a Jan Pacholík, členy subkomise byli Doc. Ing. Eduard Postbiegel, CSc., Miloslav Soukal a Jan Novák. V jakém složení pracovala degustační komise se ve sborníku bohužel nepíše, ale při úctyhodném počtu vzorků by seznam zabral hodně místa. Celá akce mne zaujala, jak počtem vzorků, tak i některými odrůdami jako např. Charvát, Cvetočný, Festyvalnyj, Goldburger, Noria, Othello, Prachtraube, Rita, Resistent bílý, Sieger, Baco noir, Resistent červený, Dvorana, Frabuli, Othelo, Camor, Cerason a další více či méně známé odrůdy.

V podvečerních hodinách dorazila i cimbálovka a dotvořila již tak dobrou náladu. Kromě dobré nálady jsem si z ochutnávky odnesl katalog degustovaných vín a také skleničku s logem akce.

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5238x