O Víně

09.07.2014 L.U.K.E. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.07.2014 07:00

Pár lahví Cabernetu Sauvignonu

Tato původně francouzská odrůda vznikla patrně náhodným zkřížením odrůd Cabernet Frank a Sauvignon Blanc. Pro své kvality se následně rozšířila prakticky do všech koutů světa a dnes se jedná celosvětově o jednu ze čtyř nejpěstovanějších červených odrůd.

Můj pohled na Cabernet Sauvignon je poněkud komplikovaný a cestu k němu jsem si našel teprve nedávno. Bylo to způsobeno především špatnou zkušeností s výrazně trpkými a drsnými vzorky, které patrně dostatečně nevyzrály buď na slunci(v horším případě), nebo ve sklepě (vzhledem k většímu obsahu tříslovin je vhodné k delšímu ležením). Naopak naprosto typická je pro kvalitní víno z této odrůdy intenzivní černý rybíz ve vůni i chuti. 

1. Hacienda - Cabernet Sauvignon 2013, Chile, 13,5 %

Lahev jsem zakoupil v supermarketu Penny za výprodejovou cenu 69,- Kč, v Intersparu jsem stejnou později objevil v akci za 89,- Kč (původně 119,- Kč), jedná se tedy o nejlevnější z hodnocených vzorků. Hned po naplnění skleničky zaujme měkčí barva, než jakou bych čekal od Cabernetu z Chile, je však bohatě kompenzována bohatou hlubokou vůní s výrazným tónem černého rybízu a lehkým náznakem jahod. V chuti příjemně hladké, v pozadí až do jahod se šlehačkou, téměř bez kyselinky. Tělo je však pevné, plné příjemně nasládlých taninů, které ke konci přechází do hluboké chuti kvalitní tmavé čokolády. Škoda snad jen plastové zátky, jinak ale skvělé víno za výborné peníze. Hodnocení: 8 (87) bodů.

2. Aresti - Cabernet Sauvignon 2008 Estate Selection, Chile, 13,5 %

Láhev jsem zakoupil v Intersparu za akční cenu (tuším 129,- Kč místo 199,- Kč). Intenzivní fialová barva, bohatá vůně vanilky a teplého mléka s medem. V chuti plné s výraznější, ale velmi příjemně zaoblenou kyselinkou, která v závěru přechází lehce do ovocného tónu. Přes poměrně starší ročník bych se nebál ho ještě rok či dva nechat ve sklípku, ale i nyní se jedná o velice příjemný vzorek. Hodnocení: 7,5 (84) bodů.

3. Tarapaca - Cabernet Sauvignon Gran Reserva 2010, Chile, 14 %

Výprodej Interspar 229,- Kč (z 349,- Kč). Intenzivní fialová barva, jemnější, ale zřetelně Cabernetová vůně (černý a trochu červený rybíz) s kouřovým nádechem po bariku. Chuť je uhlazená, ne ovšem tak, jak bych od Gran Reservy čekal. Přece jen tu zůstaly svěží kyselinky, které poměrně výrazně překrývají barik v chuti. Taniny jsou opravdu pevné a příjemně zaoblené. Toto víno chce rozhodně déle dekantovat a za mě ješte i nějaký ten rok poležet v láhvi. Dá se však říct, že jsem od této vyšší řady Tarapacy čekal víc(především kvůli vyšší ceně a dobré zkušenosti s jejich základní řadou). Hodnocení: 7,5 (83) bodů.

4. Septima - Cabernet Sauvignon 2010, Argentina-Mendoza, 14 %

Tři láhve jsem zakoupil spolu s třemi láhvemi Malbecu stejného výrobce ve výprodeji BMC Brno po 99,- Kč a přestože jsem se na Malbec těšil víc, následně jsem po 119,- Kč skoupil zbytek (karton) Cabernetů(běžně na internetu od 220,- Kč). Extrémně temná barva a úžasně sladká vůně (cukrová vata) přímo žadoní o napití. Hned po prvním ochutnání mě nadchla mohutná hladkost a zároveň plnost. V chuti nic nevystupuje, ani barik, ani alkohol, ani kyselinka, ani taniny. Víno je v dokonalé rovnováze a jemně dráždí všechny chuťové buňky. Na závěr pak vystupují vanilkové tóny (po bariku), a ještě dlouho po polknutí jsou na jazyku patrné dozvuky příjemně nasládlých vanilkových tónů. Ročník 2010 je nyní v maximální kondici, proto doporučuju archivaci maximálně rok. Hodnocení: 9 (92) bodů.

5. Luis Felipe Edwards - Cabernet Sauvignon 2012, Chile, 13 %

Láhev jsem zakoupil v Penny za 79,- Kč. Barva na chilský Cabernet relativně průhledná, ve vůni tóny červeného bobulového ovoce, možná trochu i povidla. Následuje nasládlý alkohol a stopy lehké kyselinky. V chuti se zpočátku projevuje jemně a lehce, brzy však přejde do většího a tvrdšího taninu a objeví se poněkud nepříjemně vystouplý alkohol. Víno působí poněkud mladě a neuhlazeně. Napadá mě, že by mu prospělo delší ležení na dřevě, kdo má však rád CS ve svěžejším kabátu, bude zřejmě spokojen. Hodnocení: 7 (81) bodů.

6. William Févre - Cabernet Sauvignon GRAN CUVEE 2008, Chile, 14 %

Láhev jsem kupoval přes internet v trafice Don Pealo za 219,- Kč. Tlustostěná láhev typu Bordo Exklusiv je uzavřena kvalitním plným korkem, který byl však patrně vinou špatného skladování suchý jako papír, což se naštěstí nedotklo kvality obsahu. Barva je temně fialová, přesto však poměrně čirá. Krásná temná vůně kakaa přechází lehce do vyzrálého černého rybízu. V chuti ze začátku vystřelí intenzivnější sladká ovocnost(maliny, ostružiny) , závěr je pak trošku méně intenzivní, zato krásně hladký s čokoládovými tóny. Tento Cabernet je narozdíl od předchozích plnější v začátku, persistence je pak extrémně dlouhá a příjemně nasládlá. Hodnocení: 8,5 (89) bodů.

7. Aromo - Cabernet Sauvignon PRIVATE RESERVE 2011, Chile

Láhev zakoupena v Don Pealo za 129,- Kč a plný korek se tentokrát jevil zdravěji, než u předchozího vína. Poměrně měkká fialová barva spolu s nevýraznou a neovocnou vůní hroznovich jadýrek a možná trochu octovosti nevěští nic dobrého. Chuť bohužel koresponduje, je mdlá s lehkým tónem octa a trochou kouřovosti po bariku. Jako jedinému průšvihu dnešního srovnání proto neuděluji hodnocení.

Závěrem

Jak je vidno z hodnocení jednotlivých vzorků, měl jsem tentokrát při výběru lahví k testováni šťastnou ruku a kromě posledního žádné nezklamalo. Naopak vyzdvihnout musím hladkou Septimu, krásně plné Gran Cuvee od William Févre a v neposlední řadě Haciendu, která ostatní válcuje především vznikající cenou.

Počet příspěvků v diskuzi: 4  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3657x