O Víně

30.12.2015 JFK Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.12.2015 07:00

Jakub Novák, Skalka - Veltlínské zelené 2013

Nedávno se mi naskytla příležitost ochutnat víno od mladého a nadějného vinaře, Jakuba Nováka, a to Veltlínské zelené - Skalka z ročníku 2013. Víno v podstatě na trhu nesehnatelné, o to více jsem byl zvědav na jeho projev!

Jakub Novák hospodaří z části na svých vinohradech, částečně na pronajatých, a proto se jeho produkce každým rokem částečně mění. Nicméně se jedná o produkci malou a pro vinného nadšence ne zrovna lehce dostupnou. Musíte mít prostě štěstí na dobré známé, kteří se s vámi rádi podělí nebo si připravit o „trochu" více peněz a vyrazit např. do Vinografu, kde jej nabízí na vinném lístku. Skalku ovšem nemají, pokud se nemýlím:-). Tu naopak mají v restauraci La Degustation v Praze...

Odrůdu Veltlínské zelené mám rád, a to pro její nezaměnitelný charakter a výbornou schopnost párovat se s pokrmy, které rád vařím. Především ke chřestu je to kouzelná kombinace, jakož i k asijským pokrmům, které výborně doplňuje a podporuje. 

Po otevření lahve a nalití vína do sklenice dominovala především vysoká mineralita, která se postupem času harmonizovala s ostatními tóny vůně a nechala tak promluvit pepřovou kořenitost, jarní trávu a zelené plody. Chuť opanovala především řízná křupavá kyselina, kolem které tančila mineralita, ovoce a koření. Postupem času se různě měnila, jednotlivé složky nabíraly na intenzitě či se naopak stáhly do pozadí a nechaly vyniknout své souputníky. Krásný koncert o několika hudebních nástrojích, harmonie a elegance. Krásný zážitek, nádherně svěží a šťavnaté víno, které vydrží další roky v kondici, a to především díky perfektní kyselině, se kterou Jakub Novák dokáže velmi dobře zacházet, např. v mém oblíbeném víně Chardonnay 2013... 

Již nyní se těším na další vína, která Jakub Novák vyprodukuje, měl jsem možnost ochutnat některé vzorky, které ještě nejsou na trhu a vypadá to na unikátní zážitky.

Hodnocení: 89-90/100

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3557x