O Víně

17.04.2013 JFK Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 17.04.2013 07:00

Castello di Fonterutoli, Siepi 1993, 12,5 %

Začínám přicházet na chuť italským "supertoskáncům", jedním z posledních úlovků bylo víno Siepi z ročníku 1993.

Siepi je tvořeno dle dostupných informací 50 % odrůdy Sangiovese a 50 % odrůdy Merlot. Více o vinařství a jednotlivých produkovaných vínech lze nalézt na: http://www.mazzei.it/ita_143/. První sklizeň Siepi proběhla v roce 1992, tudíž degustovaný ročník byl teprve druhou sklizní. V současné době se tohoto vína dělá cca 20.000 lahví ročně.

Barva byla krásně granátová s pěknou viskozitou a lehce nahnědlými okraji. Ve vůni byly znatelné terciální tóny (podzimní les, vlhké listí, podhoubí), po zatočení červené plody, lesní ovoce (maliny), sušené bylinky, máta, květy růží. Vše se postupně vyvíjelo v krásně harmonický a svěží celek, víno vybízelo k napití.

Chuť byla ve srovnání s vůní nezvykle svěží a mladistvá, po vyzrálých tónech v prvních doušcích ani památky. Převládaly červené plody (červený rybíz, maliny, třešně), máta, mineralita, růžová voda, trocha marmeláda, pecky, šťavnatá kyselina, plné tělo, dlouhá dochuť. Až na konci chuti se lehce objevily terciální tóny. Tříslo znatelné, nikoliv drsné, spíše hladší, kulaté a vyzrálé.

Víno jsem pil v průběhu dvou dnů, a druhý den bylo víno ještě mnohem vyváženější a mocnější, terciální tóny byly ještě více potlačeny.

Dvacet let bych tomuto vínu nehádal, postupem času se stále zlepšuje a posunuje kvalitativně vzhůru. Určitě má další potenciál ke zrání.

Co dodat na závěr? Víno bylo harmonické, elegantní, šťavnaté, s pěknou délkou, strukturou a pitelností. Při ceně této lahve cca 1.250,- Kč se jednalo o krásný zážitek s velkým vínem. Pro mě určitě v intervalu 90 - 92 bodů.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3294x