O Víně

23.04.2011 JFK Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.04.2011 07:00

Roero Arneis, Vietti 2009

Při poslední návštěvě Itálie, lyžování bylo tím hlavním důvodem, jsme měli tu milou příležitost ochutnat i několikero tamních vín. Jedním z těch, které se nepodařilo udolat na místě, bylo i Roero Arneis od vinařství Vietti. Proto se dostalo na řadu při příležitosti jednoho sobotního oběda až u nás doma.

Vinařství Vietti hospodaří v oblasti Piemont, obci Castiglione Falletto. Jak se zmiňuje na etiketě, jedná se již o čtvrtou generaci. Jejich hlavní doménou jsou červená vína: Barolo, Barbaresco, Barbera d´Alba, Barbera d´Asti atd. Více informací lze nalézt na www.vietti.com.

Víno Roero Arneis je 100 % odrůda Arneis. Hrozny pochází z vinic v oblasti Roero, Santo Stefano Roero. Vinice jsou osázeny 4.000 - 4.500 hlavami/ha, jejichž průměrné stáří je 25 let. Víno zraje v nerezových tancích, bez malolaktické fermentace. Alkohol 13,5 %, kyselina 5,5 g/l, extrakt 19,8 g/l. Celková produkce 45.000 lahví.

Vůně byla čistá, svěží, lehká, ovocná, s náznakem lehké minerality, rozkvetlé louky, bílých masitých broskví a toastovými tóny.

I v chuti dominovala především svěžest, pěkná šťavnatá kyselinka, víno se projevovalo spíše ovocně - nezralé broskve, zelená jablka, v dochuti se objevovaly broskvové pecky a mandle, které později prostupovaly celou chutí a utvářely tvář celého vína. Vše, ač působilo poměrně jednoduše, tvořilo pěkný celek a hodilo se bezvadně k jídlu, byla ho plná pusa, šťavnatá pusa :-).

Víno jsem otevřel k sobotnímu obědu, lehkému rybímu vývaru a na másle smaženému mořskému ďasu se zeleninou Julliane, které krásně podpořilo, a to byl, myslím, i účel jeho produkce. Za nějakých 11,- € docela rozumná volba, i když si dovedu představit lepší investici, vloženou např. do nějakého slušného suchého ryzlinku...

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3507x