O Víně

29.11.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.11.2010 07:00

Postřehy z vín vypitých v listopadu 2010

V průběhu listopadu jsem postupně otevřel deset lahví ze dvou zemí (8x Česká republika a 2x Chile).

Na následujících řádcích najdete mé dojmy z listopadových vín. V tomto měsíci mne příjemně překvapily staré ročníky Vinných sklepů Valtice a Znovínu. Nezklamaly ale ani starší vína z První znojemské vinařské a Vinných sklepů Maršovice. Vyloženě zklamalo jen polosladký vlašák z Vinařství Štěpánek v Mutěnicích.

1.  St. Margarita (Rulandské modré) 2003 výběr z hroznů - Vinné sklepy Maršovice v.o.s.

Tuto lahev jsem letos v červenci kupoval přímo ve vinařství za 150,- Kč lahev 0,75 L. Oproti první recenze na panenskou St. Margaritu (Rulandské modré) 2003 výběr z hroznů (hodnocení 8-7-6), kdy se jednalo o 0,5 L, má tato lahev objem 0,75 L. Překvapením pro mne je, že se stále dá tento pinot koupit! Plusem také je, že se prodává za stejnou cenu jako v roce 2005. Původní predikce hovořila o archivaci na dobu 5 let, což je rok 2008. Původně jsem vnímal barvu jako rubínově červenou s tmavě fialovým nádechem. Nyní se mi jeví jako cihlově červená s meniskem na okraji a připadá mi pro tuto odrůdu mnohem typičtější. Ve vůni jsou jemné ovocité tóny, připomínající kompotové ovoce a sušené plody včetně slabé natrpklosti. Původní vegetativní odstíny jsou pryč a je to jenom dobře. Ale to nejlepší se skrývá v chuti, která má nádherný dozvuk (višně v griotce), jemnou kouřovinku, nazrálost a jemná třísla, která pohladí. Zrání tomuto pinotu náramně prospělo a velmi rád si nějakou lahev znovu koupím. Archivační potenciál dnes odhaduji až do roku 2012. Nedalo mi to a ze svého archivu jsem přinesl poslední půl litrovku tohoto Pinotu, abych mohl provést srovnání. Nestačím se divit, jak odlišné pocity mám. V lahvi 0,5 L je nazrálost mnohem větší, pinot je za vrcholem a jede z kopce. Ve vůni jsou těžké tóny marmelády z červených jeřabin, které jsem u 0,75 L vůbec nevnímal. Kdybych se měl dnes rozhodnout, tak si velmi rád znovu koupím nedávno lahvovaný pinot ve vinařství objemu 0,75 L.

2. Ryzlink rýnský 2003 pozdní sběr - První znojemská vinařská a.s.

Ano, je to ten stejný rýňák, o kterém psal p.j. v roce 2006 recenzi a jeho hodnocení 10-9-9 mluví samo za sebe. Možná je to od něho jedno z nejlépe hodnocených vín. Hrozny byly sklizeny 16. října 2003 při cukernatosti 22,3 °NM na viniční trati Babičák v obci Dyje. Réva v době sklizně měla 18 let a pěstuje se zde na středním vedení a štěrko-písčito-hlinité půdě. Stará adjustáž, se kterou se již nesetkáte. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 38 mm. Barva má krásný odstín zlato-žluté barvy se zelenkavými odlesky a jiskru. Vůně má veškeré atributy sedm let starého ryňáku. V nástupu jsou nazrálé odstíny lipového medu, které vystřídá slabý odér "Barvy & laky". Chuť je středně plná a k mému potěšení nemá nijak výrazné kyselinky. V dozvuku cítím jakousi nahořklost. Vinařství víno doporučovalo podávat ke grilovanému kuřeti, telecímu a rybě na grilu. Lahvová zralost byla predikována v roce 2009. I dnes jsem si ale pochutnal.

3. Neuburské 1998 pozdní sběr - Vinařství Valihrach Josef Krumvíř

Nejprve jsem počítal se samostatnou recenzi, ale po otevření lahve mne tento dvanáctiletý najburk vůbec nepřesvědčil. Druhý důvod bylo nedodání slíbených informací od Josefa Valihracha. Poprvé jsem tuto lahev otevíral před osmi roky a bylo to příjemné popíjení. Hrozny pochází z vinařské obce Krumvíř, viniční trať Díly. Korek ke lepený délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá a neskutečně intenzivní. Vína Josefa Valihracha mají vůbec velmi dobrou intenzitu bílých vín. Vůně má výraznou stařinku, ale když se hodně snažíte a dáte vínu čas na vydechnutí, najdete odstíny propolisu. Protože je najburk dávno za vrcholem, je i chuť prázdná a nudná. Dnes to bohužel bylo zklamání.

4. Casillero del Diablo (Merlot) 2008 Reserva - Viña Concha y Toro, Chile

Řada Casillero del Diablo chilského vinařství Viña Concha y Toro má velmi podařené stránky http://www.casillerodeldiablo.com/ nebo web českého dovozce http://www.bacchus.cz/. Lahev se prodává za 199,- Kč v Albertu, kde je ještě Cabernet Sauvignon stejného ročníku. Adjustáž se odlišuje od nižší řady. Lahev typu Bordó má v horní části kruhovou plochu s prolisem, kde je název řady. Korek je velmi kvalitní, plný a má délku 44 mm s potiskem vinařství. Barva je purpurově červená s rubínovými záblesky a velmi dobrou intenzitou. Vůně má jemné a kořenité odstíny, které jsou doplněny švestkovými tóny, kouřovinkou a vanilkou. V chuti se rozprostře kořenitost v závěru. Víno respektive 65 % zrálo v malých barikových sudech z amerického dubu po dobu 8 měsíců. Třísla jsou pružná a utužují dobré tělo. Víno má určitě archivační potenciál, jeho otevření doporučuji za dva roky, nejpozději v roce 2014. Vinařství Merlot doporučuje podávat  k těstovinám s výraznými omáčkami, bílým masům a sýrům. Pokud by se lahev prodávala levněji, určitě bych další nákup neodkládal.

5. Rulandské šedé 2004 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.

O tomto polosladkém Rulandském šedém psal p.j. recenzi v roce 2005 (jeho hodnocení 8-9-6). Vinařství uvádí archivační potenciál 2011-2013, tak jsem zvědavý, zda se potvrdí. Víno jsem kupoval v září 2005 za 150,- Kč z Katalogu služeb. Lahev má objem 0,5 L a jde o řadu Genus Regis, která obsahuje polosuchá nebo polosladká vína. Korek je plátek-drť-plátek délky 42 mm s potiskem vinařství. Hrozny pochází z obce Stošíkovice, viniční trať U tří dubů. Barva má dobrou intenzitu, je zlato-žlutá a má šedé odlesky. Vůně má medové tóny. Poznáte ale i tóny kandovaného ovoce a broskví. Ve vůni je na můj vkus vysoký zbytkový cukr a mám problém dát si za večer více jak 2 dcl. Víno mne neoslovilo a dnes bych si ho nekoupil. Vinařství ho doporučuje podávat k ovocnému dezertu a nebo mlsat s nasládlým Zámeckým sýrem z produkce Jaroměřické mlékárny.

6. Frontera 2008 Chardonnay - Viña Concha y Toro, Chile

Druhým listopadovým vínem známého chilského vinařství Viña Concha y Toro je bílé Chardonnay základní řady Frontera. Hrozny pochází z oblasti Central Valley. Lahev je uzavřena lepeným korkem délky 44 mm s potiskem. Barva je zlato-žlutá, má našedlé odlesky. Nechybí jiskra má ale slabší intenzitu. Vůně je jemná a nabízí ovocito-medové odstíny (papaya, tropické ovoce) a trochu vanilky. V chuti se rozprostře nádherná ovocitost a jemnost, která má středně dlouhé doznívání. Vinařství toto Chardonnay doporučuje podávat k měkkýšům, korýšům a rybám s lehkými omáčkami. Lahev jsem dostal, ale dá se běžně koupit v supermarketech v ceně kolem 150,- Kč.

7. Frankovka 2009 pozdní sběr - Vinium a.s. Velké Pavlovice

Při vzpomínce na degustaci Frankovky 2009 výběr z hroznů na letošní Floře jsem se odhodlal vyzkoušet také tento pozdní sběr stejného ročníku. Hrozny mají původ v podoblasti Velkopavlovické, obec Hustopeče, viniční trať Čtvrtě. Hrozny byly sklizeny 27. října 2009 při cukernatosti 22,0 °NM. Obsah zbytkového cukru 2,3 g/l, kyselin 5,0 g/l a bezcukerný extrakt 24,5 g/l. Standardní adjustáž řady Exclusive a korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená s fialovými odlesky a dobrou intenzitou. Ve vůni jsou jemné tóny peckovin, jak se na Frankovku sluší. Ve středně dlouhé chuti je příjemná natrpklost a kořenitost v dozvuku. Není to rozhodně žádná voděnka, ale hezky pitelná Frankovka, která příjemně překvapila. Archivační potenciál je do roku 2012. Vinařství ji doporučuje podávat ke zvěřině, výrazně kořeněným tmavým jídlům, sýrům se zelenou plísní a k těstovinám při teplotě 14 až 16 °C. Lahev jsem kupoval v Albertu v říjnu 2010 za 139,- Kč.

8. Tramín červený 2004 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Pamětníci se možná vzpomínají na recenzi p.j. z roku 2005, kterou si můžete přečíst pod tímto odkazem (hodnocení 8-8-8). Jak po dalších pěti letech tramín chutná dnes? Hned v úvodu upozorním, nepleťte si tento tramín se stejným ročníkem i přívlastkem ze Znovínu (vinařská obec Miroslavské Knínice, viniční trať Stará hora), o kterém jsem se zmínil v postřezích za měsíc červenec 2010. Hrozny byly sklizeny 18. října 2004 v obci Dyjákovice, viniční trať Vinohrady. Lahev jsem kupoval za 150,- Kč v roce 2005 prostřednictvím Katalogu služeb. Typická znovínská adjustáž a velmi kvalitní plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva má zlato-žlutý odstín a velmi dobrou intenzitu. Viskozita je velmi dobrá. Ve vůni jsou intenzivní odstíny růží a medu. Ani se mi nechce věřit, že zde není žádná stařinka a únava. Také v chuti jsou krásné kořenité tóny, které mají nádherný dozvuk, ve kterém je trochu zbytkového cukru, který je v dobré harmonii s kyselinkami. Vinařství uvádělo lahvovou zralost 2010 až 2012 a tleskám, protože je naprosto přesná. Vinařství víno doporučuje podávat ke specialitám čínské kuchyně nebo kuřecímu masu na broskvích. Pokud ještě tento tramín máte v archivu, můžete si gratulovat.

9. Veltlínské zelené 2000 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Suchý veltlín z Vinných sklepů Valtice a velmi rozumná hladina alkoholu (11,4 % obj.) Jó, to byly časy! Lahev jsem kupoval v akci Globusu v roce 2002 za 109,- Kč. Standardní recenzi vyššího přívlastku najdete pod tímto odkazem (hodnocení 9-7-9). Hrozny byly sklizeny 28. září 2000 při cukernatosti 23,0 °NM v obci Dolní Dunajovice, viniční trať Ořechová hora. Barva má nádhernou jiskru, zlato-žlutý odstín a střední intenzitu. Ve vůni jsou nádherné mandlové tóny, jemná mineralita a nazrálost. V chuti je příjemná kořenitost a svěžest. Myslím si, že víno má vrchol stále před sebou! Je to neskutečné, ale tento veltlín má stále co nabídnut a při popíjení se obsah lahve doslova ztratil před očima. Vinařství tento veltlín doporučuje podávat ke studeným masům a vepřovému řízku.

10. Ryzlink vlašský 2009 pozdní sběr - Vinařství Štěpánek, Mutěnice

Po dlouhé době otevírám sladké víno objemu 0,75 L. Lahev jsem kupoval v květnu 2010 v 1. olomoucké vinotéce za 100,- Kč a doporučoval mi ji majitel. Protože jsme ještě o Vinařství Štěpánek nepsali, uvedu několik základních informací, které přebírám z webových stránek. Rodinná firma vznikla v roce 2006 a navázala na dlouholetou rodinnou vinařskou tradici. Vinařství se specializuje na výrobu lehce ovocných vín vyznačujících se nižším obsahem alkoholu a zbytkovým cukrem. Aktuální nabídka obsahuje většinou polosladké a sladké přívlastky, jen v několika případech najdete polosuché víno. Hrozny pochází z viniční tratě Hraničky v obci Mutěnice. Barva je žluto-zelená a má slabou intenzitu. Víno působí olejovitým dojmem, na stěnách skleničky ulpívají drobné kapky. Vůně nabízí směs sušených meruněk, vyzrálého angreštu a medové odstíny. Na vlašák docela netypické, ale budiž. V chuti je především zbytkový cukr, kyselinka bojuje o své místo, ale marně. Víno má nízký obsah alkoholu (10,5 % obj.), což není na škodu, ale absence kyselinek navozuje dojem cukrové vody. Při popíjení a experimentech s temperaci jsem se nemohl zbavit dojmu, že se nudím. Nic pro mne, to ale neznamená, že se nebude líbit, protože získalo ocenění Perla vinic a Zlatou medaili Víno Tirnavia 2010.

Kromě výše uvedených lahví jsem samozřejmě vyzkoušel řadu svatomartinských vín, ale žádné nestálo za to, detailněji prozkoumat. Ze všech vzorků mne překvapilo a zaujalo jediné, a to Svatovavřinecké 2010 od Vinselektu Michlovský, které bylo deklarováno jako mladé nefiltrované víno. Barvou, vůni i chutí naprosto vybočovalo - velice doporučuji! A právě tento vzorek jsem si několikrát koupil. K dostání je např. v Globosu za 69,90 Kč.

Tolik listopadové postřehy, až na desátý vzorek a valihrachův najburk šlo většinou o zajímavá a pitelná vína.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 10037x