O Víně

27.12.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.12.2012 07:00

Postřehy z vín vypitých v prosinci 2012

V průběhu prosince jsem otevřel 9 vín. Na úplný závěr měsíčního přehledu se ještě dostala dvě Svatomartinská vína. Nahlédneme do Indie, Chile, Španělska a Itálie.

Prosincová skladba vín vypadala následovně:

1. Rulandské modré 2007 pozdní sběr - České vinařství Chrámce s.r.o.

Lahev jsem kupoval za 102,50 Kč v říjnu 2012 (akce Tesco). Na webových stránkách vinařství je v nabídce e-shopu za 169,- Kč. Hrozny byly sklizeny při cukernatosti 23,4 °NM ve vinařské obci Rudolice u Mostu na čedičových půdách vinice Sv. Vavřince. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 42 mm s potiskem vinařství. Barva je odrůdová, má cihlově červenou barvu, nižší intenzitu a rubínové odlesky. Vůně nabízí jemné kompotové a marmeládové tóny. Ve středně dlouhé chuti jsou stopy nazrálosti a kořenitosti v dozvuku. V závěru je zvláštní natrpklá chuť. Víno je už nějakou dobu na svém vrcholu, na kterém se udrží maximálně v roce 2013.

2. Tramín červený 2011 pozdní sběr - Víno Mikulov a.s.

Lahev z řady Sommelier Club jsem kupoval v listopadu 2012 za 145,- Kč (Albert). Plastová zátka délky 38 mm této kolekci rozhodně nesluší. Hrozny byly sklizeny na viniční trati Nad Rybníkem v obci Milovice. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a jiskru. Vůně je jemná a odrůdová. V nástupu jsou odstíny růžových květů, které přechází do kořenito-medových tónů. Ve středně dlouhé chuti najdete medové a kořenité tóny, které s vyšším zbytkovým cukrem prodlužují závěr. Zbytkový cukr tomuto Tramínu docela sluší a je velmi dobře zakomponovaný do výsledného celku. Vinařství tento tramín doporučuje podávat k pikantním úpravám drůbeže nebo ryb a k asijské kuchyni při teplotě podávání 9 až 11 °C. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,2 g/l, obsah kyselin 5,2 g/l a alkohol 13,5 % obj.

3. Viognier 2007 - Grover Vineyards, Indie

Lahev objemu 0,3 L mi před časem daroval Marin a delší dobu mi trvalo, než jsem se odhodlal ji otevřít. Na portále najdete jedinou recenzi na indické víno Renaissance 2007 Shiraz Cabernet - Renaissance Winery Pvt. Ltd., Nashik (hodnocení 8-6-6), kterou v roce 2010 napsal Petr. Lahev je uzavřena šroubovacím uzávěrem. Adjustáž vypadá evropsky, což podrthuje také údaj na přední etiketě, že víno je vyrobeno ve spolupráci s Michelem Rollandem z Bordeaux. Zaráží mne nápis Clairette pod názvem odrůdy Viognier. Měl jsem za to, že se jedná o bílou odrůdu révy vinné. Barva je intenzivní, čistá a má zelenkavé záblesky. Vůně je v nástupu herbální a postupně přechází do kořenitých tónů. Bohužel je v buketu i nastupující oxidace. Chuť je středně dlouhá a nazrálá, ale nejlepší léta už má víno za sebou. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Toto víno můžete podávat k bílému masu a k indickým specialitám při teplotě 10 až 12 °C.

4. Banda Azul 2007 Denominación de Origen Calificada (DOCa) (Crianza) - Federico Paternina S.A. Haro, Španělsko

Lahev jsem kupoval v říjnu 2012 za 118,10 Kč (akce Tesco). Na webových stránkách českého dovozce je víno v nabídce e-shopu za 209,- Kč. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti La Rioja. Lahev používá jednoduchou a přehlednou etiketu a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 45 mm s potiskem vinařské oblasti Rioja. Jedná se o kupáž odrůdy Tempranillo x Garnacha x Mazuelo. Víno zrálo 18 měsíců v barikových sudech z amerického dubu. Barva je cihlově červená a má nahnědlé menisky. Je zde středně intenzivní vůně s vyzrálými tóny povidel a sladkého koření. Chuť je harmonická s výraznými, ale hladkými tříslovinami a dobře zakomponovanou kyselinou. Znovu se objevují tóny vyzrálého peckovitého ovoce, povidel a sladkého koření. Je to standardní Crianza ze známého vinařství za příznivou cenu. Víno můžete podávat k běžnému pití nebo ke grilovanému masu. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2014.

5. Cabernet Sauvignon 2010 D.O. (Reserva) - Viña Caliterra, Chile

Lahev jsem kupoval v říjnu 2012 za 104,90 Kč (akce Tesco). Na webových stránkách českého dovozce je v nabídce e-shopu za 209,- Kč. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Valle del Rapel, podoblast Valle del Colchagua. Jedná se o kupáž odrůdy Cabernet Sauvignon (92 %) x Syrah (5 %) x Malbec (3 %). Víno zrálo 8 až 10 měsíců v barikových sudech. Lahev je uzavřena kvalitní staniolovou záklopkou a plným korkem délky 45 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená a intenzivní. Vůně je v nástupu kořenitá a postupně přechází do odstínů lesního ovoce (ostružiny) a sušených švestek. Chuť má dlouhé doznívání a přechází do dřevitých tónů a jemné vanilky. Třísla mají velmi dobrou strukturu. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2014. Skvěle se hodí k žebírkům na rožni s omáčkou Cajun nebo k dušenému hovězímu na estragonu. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 2,8 g/l, obsah kyselin 5,42 g/l, bezcukerný extrakt 32,0 g/l a alkohol 13,5 % obj.

6. Primitivo 2011 Indicazione Geografica Tipica (IGT) - Casa Vinicola Botter Carlo & S.p.A. Fosalta di Piave, Itálie

Po velmi dobré zkušenosti s listopadovým Primitivo z Itálie (viz tento odkaz) kupuji v listopadu 2012 další lahev pod obchodním názvem Ogio za 75,90 Kč (akce Tesco). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Apulia. Šroubovací uzávěr a zajímavá přední etiketa v černo-bílém provedení sluší. QR kód na zadní etiketě vás nasměruje na webové stránky vinařství. Barva je višňově červená a má velmi dobrou intenzitu. Vůně nabízí ovocité tóny (třešně, borůvky), které přechází do dřevitých odstínů. Také středně dlouhá chuť má co nabídnout. Vedle ovocitého ocásku najdete kořenitost, kterou oceníte především při podávání ke grilovaným masům. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2014 a v ceně kolem 100,- Kč velice doporučuji.

7. Frankovka 2004 zemské - Střední vinařská škola Valtice

Lahev mi v září 2012 daroval Tomáš, který ji kupoval v červenci téhož roku přímo u výrobce. Osobně ji chutnal a zaujala ho natolik, že mi ji dovezl spolu s úžasným zemským Veltlínským zeleným ročníku 2007 (barrique), o kterém jsem se zmínil v reportu za červenec 2012. Na e-shopu vinařství je stále lahev v nabídce za 144,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Pod Reistnou ve Valticích. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 45 mm. Barva je granátově červená, intenzivní a čistá. Vůně je hodně zvláštní. Jsou zde květinové tóny (fialky) a kořenité odstíny, které připomínají dotyk s dubem. Chuť je harmonická, středně dlouhá až dlouhá a má kořenitý závěr. V dozvuku je otisk nasládlého dřeva. Je to velmi zajímavá a nazrálá Frankovka, která má stále co nabídnout. Lahev doporučuji otevřít nejpozději v roce 2013. Analytické hodnoty: zbytkový cukr 2,1 g/l, kyseliny 6,2 g/l a obsah alkoholu 11,92 % obj.

8. Svatovavřinecké 2012 odrůdové jakostní (Svatomartinské) - Vinné sklepy Valtice, a.s.

V průběhu listopadu jsem zveřejnil Malý průřez Svatomartinskými víny ročníku 2012, ve kterém jsem chválil nefiltrovaný vavřinec od Miloše Michlovského. Dnešní lahev jsem kupoval koncem listopadu 2012 za 69,90 Kč (Tesco). Korek je z drti délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je purpurově červená a intenzivní. Vůně má atributy mladého, čerstvě nalahvovaného vína. Jsou zde kvasnicové tóny, které jsou doplněné ovocitými odstíny (třešně). Vše pokračuje i v chuti. Mladost a nedospělost mi ale nevadí, kvůli tomu přece Svatomartinská vína pijeme!

9. Svatovavřinecké x Modrý Portugal 2012 odrůdové jakostní (Svatomartinské) - Habánské sklepy s.r.o. Velké Bílovice

Lahev tvaru pistole (čité sklo) jsem kupoval koncem listopadu 2012 za 89,90 Kč (Tesco). Korek plátek-drť-plátek je dlouhý 38 mm s potiskem vinařství. Barva je purpurově červená a má střední intenzitu. Vůně je jemná a nabízí ovocité tóny (třešně) a květinové odstíny. Můžete ale také najít  kvasnicové tóny, což je pro tato mladá vína typické. Chuť je velmi příjemná a zatím ze všech Svatomartinských vín se nejvíce blíží skvělému nefiltrovanému Svatovavřineckému 2012 od Miloše Michlovského, o kterém jsem se zmínil v Malém průřez Svatomartinskými víny ročníku 2012.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6825x