O Víně

30.07.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.07.2012 07:00

Postřehy z vín vypitých v červenci 2012

V průběhu července jsem otevřel 6 bílých vín a až na jednu výjimku (Německo) byla všechna z Moravy. Tentokrát žádné nezklamalo, nadšení sklidil především barikový veltlín a 13 let starý Riesling z Německa.

Červencové letní teploty nahrávaly bílým vínům. Zde je jejich přehled.

1. Chardonnay 2006 pozdní sběr - Peřina Zdeněk Mikulov

Lahev tohoto polosladkého vína z panenské sklizně jsem kupoval přímo ve vinařství, kde v dubnu 2007 stálo 150,- Kč. Jednalo se o velmi malou partii a na webových stránkách Zdeněk Peřina prozradil, že Hrozny byly záměrně sklizeny při cukernatosti těsně nad hranicí pozdního sběru, aby bylo víno ovocné a mělo příjemnou kyselinu, což se sice podařilo, ale díky problémům při dokvášení vínu zůstal znatelný zbytek cukru. Hrozny pochází z vlastní vinice Nad svatým Leonardem v obci Klentnice a byly sklizeny 7. října 2006 při cukernatosti 21,4 °NM. Tříletá réva v době sklizně se zde pěstuje středním vedení s řezem na jeden tažeň na hlinité spraši. Technologie výroby: reduktivní. Plný, ale krátký korek, má délku 38 mm a potisk vinařství včetně ročníku na horní plošce. Korek byl ale z poloviny promáčený a hrozilo zničení obsahu lahve. Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru a střední intenzitu. Viskozita odpovídá zatřídění podle zbytkového cukru, což dokumentuji mosty, které pomalu stékají dolů po stěně skleničky. Vůně je kouzelná a omamná od prvního okamžiku. Jsou zde výrazné medové tóny a mineralita, která se rozprostírá také v dlouhé chuti. Po rozdýchání se objevují také hluboké ovocité tóny připomínající vyzrálé meruňky. Na první dotek se nejeví víno jako polosladké, což je podle mne způsobeno šestiletým nazráváním na lahvi a také vysokým obsahem kyselinek (8,2 g/l). Analytické hodnoty: obsah alkoholu 12,0 % obj., zbytkový cukr 15,2 g/l a bezcukerný extrakt 20,5 g/l. V dozvuku se překvapivě objeví nádherná šťavnatost, která sice lehce zkracuje závěr, ale přináší takový ten hnací motor. Archivační potenciál uvádí Zdeněk Peřina až do roku 2014 a dá se tomu věřit.

2. Veltlínské zelené 2007 zemské (barrique) - Střední vinařská škola Valtice

V roce 2006 jsem poprvé a zatím naposledy referoval o zajímavém cuvée Arkänum 2005 zemské - Střední vinařská škola Valtice (hodnocení 6-7-7), které bylo vyrobeno z odrůdy: Müller-Thurgau (40 %) x Veltlínské zelené (40 %) x Muškát moravský (20 %). Lahev polosuchého veltlínu mi daroval Tomáš, který ji kupoval v červenci 2012 přímo ve "vinařství". Na e-shopu je stále v nabídce a stojí 144,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Pod Reistnou ve Valticích. V době sklizně měly hrozny cukernatost 20 °NM, což odpovídá kabinetnímu vínu. Analytické hodnoty: zbytkový cukr: 10,6 g/l, kyseliny 5,1 g/l, alkohol: 12,5 %. Pokud se nepletu, tak jsem ještě veltlín v bariku nedegustoval a považuji to za velkou odvahu. Na druhou stranu mám s víny šlechtitelských stanic nebo vinařských škol většinou velmi dobré zkušenosti a nevyhýbám se jim. Adjustáž je jednoduchá a na nic si nehraje. Bohužel se z ní nedozvíte bližší původ hroznů a další informace, ale dost se toho dozvíte na webových stránkách. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavý nádech a krásnou jiskru. Víno pomalu stéká a má velmi přesvědčivý vzhled. Vůně je ohromující a nenechá nikoho na pochybách, že jde o velmi dobře zvládnutý barik. Jsou zde vanilkovo-kouřové tóny a náznaky sladkého dřeva. Chuť je středně dlouhá až dlouhá a najdete v ní příjemnou kořenitost, vanilku a jemnost zároveň. Zbytkový cukr v poměru s kyselinkami sluší a pobízí vás k dalšímu popíjení. Víno je na svém vrcholu, na kterém se může udržet ještě v roce 2013. Lahev získala ocenění: Stříbrná medaile Prague Wine Trophy 2009, Diplom Valtické vinné trhy 2009, Tři korunky Král vín ČR 2009 a Národní soutěž vín mikulovské vinařské podoblasti 2011 (Stříbrná medaile). Moc povedený a zajímavý veltlín, který vřele doporučuji a klidně bych si koupil několik lahví.

3. Ryzlink vlašský 2010 zemské - Střední vinařská škola Valtice

Také toto polosuché víno jsem dostal od Tomáše, který lahev kupoval v červenci přímo ve "vinařství" (192,- Kč v e-shopu). Hrozny mají původ na viniční trati Pod Reistnou ve Valticích. V době sklizně měly hrozny cukernatost 19 °NM, což odpovídá kabinetnímu vínu. Analytické hodnoty: zbytkový cukr: 11,9 g/l, kyseliny 8,1 g/l, alkohol: 11,57 %. Lahev je uzavřena plastovou zátkou délky 44 mm bez potisku. Barva je zlato-žlutá a má slabší intenzitu. Vůně je ovocitá (tropické ovoce) a přesouvá se dále do zajímavé minerality, která je lehce zastoupená také v chuti. Hodnota zbytkového cukru je krásně doplněna  v dozvuku pikantní kyselinkou. Archivační potenciál odhaduji na 2013 - 2014. Lahev získala ocenění: Salon vín ČR 2012, Grand Prix Vinex 2012 (Stříbrná medaile), Valtické vinné trhy 2011 (diplom), Vinum Juvenále 2010 (vítěz kategorie), Král vín České republiky 2011 (4 korunky) a Národní soutěž vín mikulovské vinařské podoblasti 2011 (Zlatá medaile). Ve srovnání s vínem výše ho řadím až za barikový veltlín.

4. Pálava 2004 pozdní sběr - Vinařství Vladimír Tetur Velké Bílovice

Polosuchou Pálavu 2004 pozdní sběr jsem kupoval v listopadu 2006 přímo ve vinařství za 131,- Kč. Nakupované hrozny byly sklizeny 16. října 2004 při cukernatosti 21,6 °NM na viniční trati Nová hora ve Velkých Bílovicích. V době sklizně byla réva stará 14 let a pěstuje se zde na středním vedení na černozemi. Technologie výroby: řízené kvašení. Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (hnědé sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlatá, má velmi slušnou intenzitu a krásnou jiskru. Vůně má stopy nazrálosti a také náznaky únavy, které reprezentují medovo-květinové odstíny. Největší překvapení je ukryto v chuti, která nabízí nádhernou harmonii a kořenité tóny v dozvuku. V chuti nejsou žádné stopy únavy. Víno působí velmi plným dojmem a pravděpodobně díky obsahu alkoholu se udrželo v dobré kondici. Víno je na svém vrcholu, na kterém se může udržet ještě do konce roku 2012. Vinařství tuto Pálavu doporučovalo podávat k rybím pokrmům. Analytické hodnoty: zbytkový cukr: 9,0 g/l, kyseliny 6,41 g/l, bezcukerný extrakt 20,5 g/l a obsah alkoholu 12,7 % obj..

5. Chardonnay 2007 pozdní sběr - Peřina Zdeněk Mikulov

Lahev tohoto polosladkého Chardonnay jsem kupoval v květnu 2008 přímo ve vinařství za 135,- Kč. Podle Zdeňka Peřiny cituji: Snahou bylo vyrobit podobné víno jako loni s nižším zbytkem cukru, ale víno neprokvasilo do sucha. Hrozny byly sklizeny těsně po dosažení cukernatosti pro výrobu pozdního sběru. Víno má typickou vůni pro tuto odrůdu a je polosladké (15,4 g/l zbytkového cukru), ale působí velmi pitelně (chuťový dojem působí téměř suše), protože má zajímavou kyselinu. Lahev uzavírá plný korek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá a má střední intenzitu. Vůně má v nástupu ovocité odstíny, které postupně přechází do sušených meruněk. Mineralita, která byla docela markantní u ročníku 2006 zde není. V chuti je opět velmi svěží kyselinka, která dokáže sekundovat zbytkovému cukru (15,4 g/l) a hezky vás popožene při popíjení. Jak ročník 2007, tak 2006 tohoto Chardonnay, nabízí velmi podobný projev, jediný větší rozdíl jsem zaznamenal u minerality ročníku 2006. Oproti tomu ročník 2007 nabídl zajímavé ovocité tóny.

6. Riesling 1999 Auslese - Winzerhaus Hans Stich Den Buben EG, Baden-Baden, Německo

Lahev mi před několika lety daroval Petr a nějak jsem na ni ve svém archivu zapomněl. Štíhlá, tmavo modrá lahev typu Bordolesse má objem 0,5 L a uzavírá ji plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Etiketa na mne působí decentně a s použitým typem lahve ladí, i když působí na první pohled jednoduše a nenápadně. Barva je slámově žlutá, má velmi dobrou intenzitu a viskozitu. Vůně má kořenito-medové odstíny a příjemnou nazrálost. V dlouhé chuti vystoupí nádherná kořenitost a vyšší zbytkový cukr, kterému sekunduje pikantní kyselinka. V chuti se mi líbí zvláštní hutný bezinkový extrakt. Na to, že má víno 13 let, je stále v dobré kondici, i když zde samozřejmě jsou nazrálé tóny a perfektní harmonie.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5858x