O Víně

01.10.2020 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.10.2020 07:00

Postřehy z vín vypitých v září 2020

V průběhu září jsem otevřel 9 lahví ze 4 států. Největší zastoupení měla moravská vína (4x), dva zástupci byli z Itálie a Francie a jeden z Řecka. Nejlepší hodnocení jsem dával Muškátu moravskému 2019 pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec, italské Leverano Rosato 2019 Denominazione di Origine Protetta a francouzské Chateau Pech-Céleyran Saint-Exupéry Propriétaire 2016 Appellation La Clape Controlée (AOC) z Chateau les Sapins de Gaillou.

1. Hibernal 2018 zemské - Vinařství Svoboda Velké Bílovice

Lahev jsem koupil v červenci 2020 za 119,90 Kč (víno měsíce Globus, běžná cena 159,90 Kč). Původ hroznů není na etiketě uvedený a nenajdete žádné další informace ani na webových stránkách vinařství. Adjustáž je originální a nepřehlédnutelná. Černá etiketa má dominantní nápis vinařství, kdy se v určitých prvcích objevuje na pozadí v barvě vinice. Šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny. Chuť je středně dlouhá, má příjemnou kyselinku a ovocitost. Lahev můžete otevřít již teď, archivační  potenciál odhaduji do roku 2022. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 6,5 g/l, kyseliny 5,8 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 7,5 bodů.

2. Muškát moravský 2019 pozdní sběr - Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Lahev z řady Herbarium Moravicum jsem koupil v červenci 2020 za 99,90 Kč (akce Globus, běžná cena 149,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Slovácko. Adjustáž používá vinařství pro tuto řadu již mnoho let a má své kouzlo. Atypický tvar lahve a etiketa, na které najdete grafické vyobrazení odrůdy Muškát moravský. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má nízkou intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je extraktivní, odrůdová a kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí výrazné muškátové tóny, které se přesouvají do vyzrálých hroznů. Chuť je středně dlouhá a má nádhernou šťavnatost a ovocitost v dozvuku. Je to neskutečně pitelný muškát, který bude bavit především milovníky bílých aromatických odrůd. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Vinařství víno doporučuje k jemným paštikám či husím játrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 8,8 g/l, kyseliny 6,3 g/l, bezcukerný extrakt 22,5 g/l a obsah alkoholu 12,1 % obj. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Cabernet Sauvignon 2012 výběr z hroznů (rosé) - Vinařství Krist Tomáš Milotice

Lahev z řady "Nechvalín V&D" jsem v květnu 2020 dostal (299,- Kč e-shop www.vino-alkohol.cz). Hrozny mají původ na viniční trati Choboty ve vinařské obci Kyjov. Barva je staro-růžová, má nízkou intenzitu, ale vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě kompotového ovoce a zralých malin, které se přesouvají do odstínů rozkvetlých růží a pomerančového džemu. Chuť je středně dlouhá a má ovocitý projev, který navazuje na buket. Lahev je již nějakou dobu na svém vrcholu, což se vzhledem k ročníku dalo očekávat, ale není rozhodně zlomená nebo nudná. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 7,5 bodů.

4. Leverano Rosato 2019 Denominazione di Origine Protetta (DOP) - Cantina Vecchia Torre sca Leverano, Itálie

Lahev jsem koupil v srpnu 2020 za 119,- Kč (akce Gran Moravia, běžná cena 199,- Kč). Jedná se o růžové víno z odrůdy Negroamaro (80 %) a Malvasia Nera (20 %) z vinařské oblasti Puglia, podoblast Leverano. Z webových stránek vinařství se u tohoto rosé uvádí: Půda s vápenatými zónami, výnos 9 t/ha. Vinifikace: sklizeň proběhla velmi brzo ráno, následně byly hrozny ponechány v kontaktu se slupkami po dobu 12 až 18 hodin při teplotě 8-10 °C s cílem získat nejlepší extraktivní aroma. Po prvním lisování proběhlo alkoholové kvašení při řízené teplotě 16-17 °C. Velmi jednoduchá adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je malinově růžová, má velmi dobrou intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu extraktivní ovocité tóny v podobě zralých malin, které se přesouvají do smetanových tónů a čerstvých jahod. Chuť pokračuje v nastoleném trendu u buketu. Najdete velmi výraznou paletu ovocitých tónů a nádhernou svěžest. Je to ideální rosé pro letní dny. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2021. Vinařství víno doporučuje k bílému masu, rybím polévkám a krevetám. Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Malbec 2017 Appellation Cahors Controlée (AOC) - Les Vins du Littoral at 34725 Saint Felix de Lodez, Francie

Lahev jsem v červnu 2020 dostal. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Sud-Ouest (Jihozápad), podoblast Cahors. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm. Barva je višňově červená, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne jemné kořenité tóny v nástupu, které přechází do lesního ovoce (borůvky, ostružiny). Na pozadí najdete také slabé odstíny vařených švestek. Chuť je středně dlouhá, má velmi pikantní kyselinku, která dalším nazrávání na lahvi zapadne do výsledného celku. Třísla mají původ ve zrání v dubovém sudu po dobu 10 měsíců a prodlužují dozvuk. Lahev má našlápnuto k další archivaci, kterou odhaduji minimálně do roku 2024. Hodnocení: 8 bodů.

6. Frascati Superiore 2019 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) - Cantine San Marco s.r.l., Itálie

Lahev jsem koupil v srpnu 2020 za 129,- Kč (akce Gran Moravia, běžná cena 169,- Kč). Jedná se o organické bio víno z vinařské oblasti Lazio, podoblast Frascati. Mělo by se jednat o kupáž odrůdy Malvasia z Lazia (minimálně 50 %), Malvasia z Candie, Trebbiano Toscano a Bellone. Na zadní etiketě je uvedeno "Crio 12". Jednoduchá adjustáž a korek z drtě délky 38 mm s potiskem. Barva je zlato-šedá, má velmi nízkou intenzitu, ale velmi slušnou viskozitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu objevíte zelená jablka, které se přesouvají do vyzrálých hroznů a slabých květinových tónů. Chuť je středně dlouhá, má krásnou ovocitost a zajímavý nahořklý dozvuk. Jedná se o velmi svěží a ovocité bílé víno. Hodnocení: 8 bodů.

7. Rulandské šedé 2019 pozdní sběr - Vinařství Výmola Mikulčice

Lahev jsem v srpnu 2020 dostal. Na webových stránkách vinařství je u ročníku 2018 této odrůdy a přívlastku uvedena cena 188,- Kč. Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Slovácko, vinařská obec Mikulčice a viniční trať Kněžské. Velmi jednoduchá adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě sušených meruněk a kandovaného ovoce, které se přesouvají do vyzrálých hroznů a sušených rozinek. Buket se přesouvá také do středně dlouhé chuti, ve kterém najdete svěžest a pikantní kyselinku v dozvuku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 15,1 g/l, kyseliny 7,7 g/l, bezcukerný extrakt 26,0 g/l a obsah alkoholu 11,5 % obj.  Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

8. Dipnos - Kintonis Winery (Κιντώνης Οινοποιία) Řecko

Lahev jsem v srpnu 2020 dostal. Odrůda: Roditis, která je rozšířená ve většině řeckých vinařských oblastí. Kvalita vín by se měla zvyšovat s nadmořskou výškou regionu. Region: Achaia. Velmi jednoduchá, ale vkusná adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Protože na etiketě není uvedený ročník, vůbec netuším, zda není výrazný odstín žluté barvy vlivem stáří vína. Vůně nabídne v nástupu jemné kořenité tóny, které se přesouvají do slabé stařinky, která je přítomna také v chuti. Hodnocení: 7 bodů.

9. Chateau Pech-Céleyran Saint-Exupéry Propriétaire 2016 Appellation La Clape Controlée (AOC) - Chateau les Sapins de Gaillou, Francie

Lahev jsem v červnu 2020 dostal. Mělo by se jednat o kupáž odrůdy Syrah (40 %), Grenache (40 %) a Mourvèdre (20 %) z vinařské oblasti Languedoc. Staniolová záklopka a korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem. Barva je višňově červená, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně je hluboká a má v nástupu kořenité tóny v podobě tabákového listu, které se přesouvají do herbálních tónů (rozmarýn, vavřín) a dubové odstíny. Chuť je středně dlouhá až dlouhá a má mohutný závěr, který má původ v dubovém sudu po dobu 8 až 12 měsíců. Dotyk s dubem ve spojení s výraznými třísly působí velmi robustním dojmem. Toto víno je přímo předurčeno k další archivaci, kterou odhaduji minimálně do roku 2025. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2775x