O Víně

31.08.2020 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.08.2020 07:00

Postřehy z vín vypitých v srpnu 2020

V průběhu srpna jsem otevřel 9 lahví z 6 států. Třikrát se jednalo o moravská vína, dvakrát o Itálii a po jednom zástupci bylo z Rakouska, Francie, Chile a Slovenska. Tentokrát se jednalo o poněkud kolísavou kvalitu. Nejvíce mne zaujal rakouský Riesling 2019 Qualitätswein z vinařství Ferdinand Mayr Weine GmbH Puchenau, Sauvignon 2017 pozdní sběr z Vína Mikulova, italské Primitivo 2018 IGT z Alto Bella a Amarone della Valpolicella 2012 DOCG.

1. Riesling 2019 Qualitätswein - Ferdinand Mayr Weine GmbH Puchenau, Rakousko

Lahev z řady Exklusiv jsem koupil v dubnu 2020 za 99,- Kč (akce v Mountfield, běžná cena 429,- Kč). Šroubovací uzávěr a adjustáž, kterou jsem zmiňoval v minulém měsíčním přehledu. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé záblesky, střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny, které přechází do odstínů lipového květu a citrusové kůry. Chuť má výraznější kyselinku, jak se pro ryzlink sluší. V dozvuku najdete příjemnou svěžest a ovocitost. Na zadní etiketě je doporučení k pokrmům: hodí se k rakouským specialitám, jako je vídeňský řízek a tafelspitz z vařeného hovězího či telecího masa. Je evidentní, že lahev má našlápnuto k další archivaci, po dnešní zkušenosti odhaduji minimálně do roku 2023. Poměr cena / kvalita vychází v tomto případě přímo "pohádkově" a nákupu celého kartonu by nemělo nic překážet. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Sauvignon 2017 pozdní sběr - Víno Mikulov a.s.

Lahev jsem koupil v dubnu 2020 za 143,90 Kč (výprodej Kaufland). Hrozny mají původ na viniční trati Nad Nesytem ve vinařské obci Sedlec. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem. Zlato-žlutá barva s výraznou jiskrou, viskozitou a střední intenzitou. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě zralého angreštu a rybízu, které se přesouvají do jemných medových odstínů a rozinek. Chuť je středně dlouhá, má příjmenou ovocitou a svěžest v dozvuku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2022. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,9 g/l, obsah kyseliny 5,6 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Vinařství doporučuje víno podávat k dravým sladkovodním rybám a k pečené drůbeži. Hodnocení: 8 bodů.

3. Primitivo 2018 Indicazione Geografica Tipica (IGT) - Alto Bella, Itálie

Lahev jsem koupil v březnu 2020 za 139,90 Kč (akce Globus). Hrozny odrůdy Primitivo pochází z vinařské oblasti Campania, podoblast Puglie - Salento. Zajímavá a nepřehlédnutelná adjustáž a plný korek délky 38 mm. Barva je višňově červená, má rubínové záblesky, střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny, ve kterých dominují zralé třešně a sušené višně, které se dále přesouvají do vařených povidel a kořenitých odstínů. Chuť pokračuje v nastoleném trendu, najdete zde nádhernou ovocitost a kořenitost. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Víno můžete podávat ke grilovaným masovým pokrmům nebo vyzrálým sýrů. Hodnocení: 8 bodů.

4. Amarone della Valpolicella 2012 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) - GI Spa (Casa Girelli SpA a socio unico), Viale Verona, Itálie

Lahev jsem koupil v dubnu 2020 za 195,90 Kč (výprodej Kaufland). Původ vína je ve vinařské oblasti Veneto, podoblast Valpolicella. Adjustáž je velmi zajímavá a vkusná. Barva je višňově červená, má vysokou viskozitu a intenzitu. Vůně je extraktivní a hluboká od prvního okamžiku. V nástupu najdete sušené višně, které přechází do griotky a kořenitých tónů v podobě exotického koření. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má výrazný extrakt v dozvuku, ve kterém vystoupí vysoká suchost, která navodí příjemnou ovocitost a kořenitost v závěru. Vysoký obsah alkoholu (14,5 % obj.) dobře zapadl do výsledného celku a není pocitově poznat. Lahev má svůj vrchol stále před sebou. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Hodnocení: 8 bodů.

5. Müller-Thurgau 2017 pozdní sběr - Vinařství Maňák Štěpán, Žádovice

Lahev jsem koupil v dubnu 2020 za 125,- Kč (akce Globus, běžná cena 149,90 Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Nová hora ve vinařské obci Kostelec ve vinařské podoblasti Slovácko. Hrozny měly v době sklizně cukernatost 21,0 °NM. Velmi jednoduchá adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně potřebuje pořádně rozdýchat a na první dojem působí poněkud unaveně. Najdete zde velmi slabé ovocité tóny, které se přesouvají do květinových odstínů. Buket je ale hodně nevýrazný. Bohužel také v chuti jsou již známky únavy, což je na ročník 2017 a přívlastek pozdní sběr nepříjemné překvapení. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,0 g/l, obsah kyseliny 5,5 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 6,0 bodů.

6. Sylvánské červené 2017 pozdní sběr - Vinařství Maňák Štěpán, Žádovice

Lahev jsem koupil v dubnu 2020 za 125,- Kč (akce Globus, běžná cena 149,90 Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Hýselská hora ve vinařské obci Hýsly ve vinařské podoblasti Slovácko. Hrozny měly v době sklizně cukernatost 21,2 °NM. Adjustáž i korek z drtě je stejný jako předchozí lahev. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně je opět hodně zastřená, jako u předchozí milerky. Chuť je středně dlouhá, má výraznější projev, ale není to žádná hitparáda. I zde je znatelná únava. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 6,2 g/l, obsah kyseliny 6,2 g/l a obsah alkoholu 11,0 % obj.  Lahev získala ocenění Zlatá medaile Málo pěstované odrůdy Hovorany (2018). Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 6,5 bodů.

7. Chateau les Sapins de Gaillou 2017 Appellation Bordeaux Controlée (AOC) - Chateau les Sapins de Gaillou, Francie

Lahev jsem koupil v březnu 2020 za 95,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 129,- Kč). V říjnu 2018 jsem v rámci měsíčního přehledu hodnotil ročník 2016 tohoto vína (hodnocení: 7,5 bodů). Použitá byla odrůda Merlot a Cabernet Sauvignon v poměru padesát na padesát z vinařské oblasti Bordeaux. Staniolová záklopka a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má fialové záblesky, velmi vysokou viskozitu a také intenzitu. Vůně nabídne v nástupu lesní ovoce (ostružiny, borůvky, brusinky), které se přesouvají do jemných kořenitých tónů. Chuť je středně dlouhá, má výraznější třísla a také kyselinku. V této cenové kategorii do 100,- Kč, ale není tomuto vínu vůbec co vytknout. Lahev můžete otevřít nejpozději v roce 2025. Hodnocení: 7 bodů.

8. Pinot Noir 2017 D.O. Valle de Casablanca (Reserva) - Viña Tarapacá, Chile

Lahev jsem koupil v dubnu 2020 za 149,- Kč (akce Billa, běžná cena 199,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Valle de Casablanca, vinařská oblast Aconcagua. Standardní adjustáž řady Reserva, staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má cihlové záblesky, nízkou intenzitu a střední viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě třešní a jahodového kompotu, které přechází do slabých květinových odstínů. Chuť je středně dlouhá a má ovocitý dozvuk. Dotyk s dubem je střední. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Hodnocení: 7,5 bodů.

9. André 2015 - Havlik Winery Semerovo, Slovensko

Lahev jsem v dubnu 2019 dostal. Má se jednat o přírodní víno vyráběné tradiční metodou. Velmi jednoduchá, až nenápadná adjustáž a neskutečně krátký korek z drtě délky 32 mm. Je s podivem, že víno neutrpělo. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě kompotovaných třešní, sušených višní a lesního ovoce. Chuť je středně dlouhá, má příjemnou ovocitost, která se přesouvá do jemných kořenitých tónů. Perzistence je velmi dobrá díky výraznějším tříslům, jak je pro odrůdu André obvyklé. Lahev má stále velmi dobrý archivační potenciál, který odhaduji minimálně do roku 2022. Hodnocení: 7,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2823x