O Víně

02.12.2019 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.12.2019 07:00

Postřehy z vín Vinných sklepů Valtice a.s. vypitých v listopadu 2019

Po červencovém měsíčním přehledu věnovaném pouze rakuským vínům se tentokráte průřezově detailně podívám na vína z Vinných sklepů Valtice. Postupně jsem otevřel 9 lahví, která jsem nakupoval během tohoto roku, většinou v rámci měsíčního balíčku vín přímo z vinařství. K mé velké radosti měla všechna vína nadprůměrnou kvalitu.

1. Chardonnay 2017 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v červnu 2019 v rámci akce "Balíček vín plný Chardonnay" (e-shop vinařství 224,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovický kopec ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu, která se projevuje pomalým stékáním po stěně skleničky. Vůně je kouzelná a ohromující od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí extraktivní tóny rozinek, které se přesouvají do vyzrálých hroznů a medových odstínů. Chuť je plná a má nádhernou ovocitost s dlouhým dozvukem. Harmonie je famózní a dalším nazráváním na lahvi je pravděpodobné, že dojde k dalšímu pozitivnímu posunu. Vinařství víno doporučuje k drůbežímu masu, rybám a k sýrům. Víno získalo ocenění: Zlatá medaile Vinařské Litoměřice (2019), Stříbrná medaile Vinex (2019), Stříbrná medaile Weinparade Poysdorf (2019), Zlatá medaile Festwine (2019). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,5 g/l, obsah kyseliny 6,3 g/l, bezcukerný extrakt 21,3 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál po dnešní zkušenosti odhaduji minimálně do roku 2023. Hodnocení: 9 bodů.

2. Veltlínské zelené 2015 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev z řady "Premium Collection" jsem koupil v červnu 2019 v rámci akce "Balíček vín Veltlínské zelené" (e-shop vinařství 189,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Ořechová hora ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Standardní adjustáž a plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu zvláštní tóny rozkvetlé lípy, jak přesně popisuje etiketa, ale tento buket bych čekal spíše u Ryzlinku rýnského. Nicméně, nemohu říci, že to je nepříjemné. Vůně se dále přesouvá do ovocitých odstínů (broskve), medových tónů a vyzrálých hroznů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má nádhernou harmonii a kořenitost v dozvuku. Víno je na začátku svého archivačního potenciálu, na kterém se pravděpodobně udrží minimálně do roku 2022. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 2,6 g/l, obsah kyseliny 4,8 g/l, bezcukerný extrakt 17,0 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Ocenění: Stříbrná medaile Prague Wine Trophy (2018). Vinařství víno doporučuje ke krůtě, rybám a k tvrdým sýrům. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Ryzlink vlašský 2017 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v dubnu 2019 v rámci akce "Balíček vín s aprílovým překvapením" (e-shop vinařství 179,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati U Boží muky ve vinařské obci Perná. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má velmi slušnou intenzitu a také viskozitu. Vůně je extraktivní a mnohoslibná. V nástupu najdete příjemné medové odstíny a včelí vosk, který se přesouvají do ovocitých tónů (citrusy, rozinky). Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku, která popožene při popíjení. Víno můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Vinařství víno doporučuje k vepřovému masu, rybám a k tvrdým sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,1 g/l, obsah kyseliny 6,0 g/l, bezcukerný extrakt 20,8 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj.  Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Veltlínské zelené 2017 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v červnu 2019 v rámci akce "Balíček vín Veltlínské zelené" (e-shop vinařství 175,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovský kopec ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Standardní adjustáž a lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně je nádherná od prvního okamžiku. V nástupu najdete příjemné ovocité tóny v podobě vyzrálých hroznů, které přechází do jemných mandlových odstínů. Chuť je středně dlouhá a má krásnou harmonii a vyzrálost. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 1,3 g/l, obsah kyseliny 5,1 g/l, bezcukerný extrakt 18,5 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Vinařství víno doporučuje ke smaženým masům, obloženým mísám a k sýrům. Hodnocení: 8,5 bodů

5. Rulandské bílé 2017 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v říjnu 2019 v rámci akce "Rulandský balíček vín" (e-shop vinařství 189,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Pod Slunným vrchem ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě máslových hrušek a sušených meruněk. Najdete zde také vyzrálé hrozny a medové odstíny. Chuť je středně dlouhá, má krásnou harmonii a především ovocitost s jemnými grepovými tóny. V dozvuku vystoupí šťavnatá kyselinka. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Ocenění: Zlatá medaile Valtické vinné trhy (2019). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 1,3 g/l, obsah kyseliny 5,9 g/l, bezcukerný extrakt 18,0 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Vinařství víno doporučuje ke všem úpravám krůtího masa a k sýrům. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Neuburské 2017 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v říjnu 2019 za 119,90 Kč (akce Billa, běžná cena 199,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Pod Slunným vrchem ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Neuburské 2015 pozdní sběr (hodnocení: 8,5 bodů) jsem zmiňoval v rámci měsíčního přehledu v říjnu 2017 (viniční trať Kraví hora ve vinařské obci Dolní Dunajovice) a ročník 2016 v rámci října 2018 (hodnocení: 8 bodů). Lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má nádhernou jiskru, viskozitu a intenzitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu citrusové plody, které přechází do vyzrálých hroznů. Chuť je středně dlouhá, má výbornou harmonii a ovocitost v závěru. V dozvuku objevíte příjemnou mineralitu. Vinařství víno doporučuje k drůbeži, rybám a k sýrům. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Ocenění: Zlatá medaile Valtické vinné trhy (2019). Po dlouhé době konstatuji, že najít tak dobré Neuburské je v České republice opravdu stále větší a větší problém. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Ryzlink rýnský 2017 VOC Valtice - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev z řady "Premium Collection" jsem koupil v září 2019 v rámci akce "Rýnský balíček vín" (e-shop vinařství 269,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Jižní svahy ve vinařské obci Valtice. Standardní adjustáž a plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu typické ryzlinkové tóny v podobě lipového květu, které se přesouvají do citrusových plodů a medových odstínů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má pikantní kyselinku v dozvuku a zajímavý minerální závěr. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,6 g/l, obsah kyseliny 6,4 g/l, bezcukerný extrakt 20,8 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Vinařství víno doporučuje k rybám, vepřovému masu a k sýrům. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Co se týče mého doporučení, nechal bych víno nazrávat na lahvi minimálně rok. I když nejsem žádný obdivovatel a příznivec klasifikace VOC, tak tento rýňák si toto zatřídění určitě zaslouží. Hodnocení: 8,5 bodů.

8. Ryzlink vlašský 2015 VOC Mikulov - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v dubnu 2019 v rámci akce "Balíček vín s aprílovým překvapením" (e-shop vinařství 299,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovský kopec ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Standardní adjustáž a plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je extraktivní od prvního okamžiku a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě letního ovoce (broskve, meruňky, hrušky), které se přesouvají do zajímavých květinových odstínů podpořených vyzrálými hrozny. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má nádhernou harmonii a ovocitý závěr připomínající citrusy. Vinařství víno doporučuje k vepřovému masu, rybám a k tvrdým sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 5,5 g/l, obsah kyseliny 5,4 g/l, bezcukerný extrakt 20,6 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Hodnocení: 9 bodů..

9. Chardonnay 2017 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev z řady "Premium Collection" jsem koupil v červnu 2019 v rámci akce "Balíček vín plný Chardonnay" (e-shop vinařství 259,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovický kopec ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Standardní adjustáž a plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má vysokou viskozitu a velmi dobrou intenzitu. Vůně nabídne ovocité tóny v podobě citrusových plodů a vyzralých hroznů. Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku s příjemnou mineralitou v dozvuku. Vinařství víno doporučuje k vepřovému a králičímu masu a k sýrům. Víno získalo ocenění: Stříbrná medaile Finger Lakes (2019), Stříbrná medaile Great American (2019), Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2019). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 2,5 g/l, obsah kyseliny 7,2 g/l, bezcukerný extrakt 23,3 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Nazrávání na lahvi vřele doporučuji, aby se kyselinka lépe sprárovala se zbytkovým cukrem. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3447x