O Víně

01.07.2019 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.07.2019 07:00

Postřehy z vín vypitých v červnu 2019

V průběhu června jsem otevřel 9 lahví z pěti států. Největší zastoupení měla vína z České republiky (4x), dva zástupci byli z Rakouska a po jednom z Francie, Španělska a Chile. Nejvíce mne oslovil Gewurztraminer 2013 Apellation Alsace Grand Cru Protégée z vinařství Arthura Metze, Chardonnay 2018 kabinetní z Vinných sklepů Valtice, chilské Chardonnay 2018 Reserva z Viu Manent S.A. a rakouský Grüner Veltliner 2018 Qualitätswein z vinařství Ferdinand Mayr Weine GmbH Puchenau.

1. Riesling 2018 Qualitätswein - Ferdinand Mayr Weine GmbH Puchenau, Rakousko

Lahev polosladkého ryzlinku jsem koupil v dubnu 2019 za 119,- Kč v Mountfieldu (běžná cena 388,- Kč). Šroubovací uzávěr a velmi jednoduchá, ale vkusná adjustáž. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu, odpovídající vyššímu zbytkovému cukru. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě citrusového ovoce, které přechází do slabých odstínů lipového květu a minerality. Chuť je svěží a ovocitá. Překvapivě nemá tak výrazný zbytkový cukr v závěru díky pikantní kyselince, která celkem úspěšně sekunduje. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Dovozce doporučuje víno podávat k rakouským specialitám: vídeňskému řízku a tafelspitzu z vařeného hovězího či telecího masa. Jedná se o příjemně pitelný Riesling se zbytkovým cukrem, který osloví milovníky bílých svěžích vín. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

2. Grüner Veltliner 2018 Qualitätswein - Ferdinand Mayr Weine GmbH Puchenau, Rakousko

Lahev polosladkého veltlínu jsem koupil v dubnu 2019 za 119,- Kč v Mountfieldu (běžná cena 388,- Kč). Víno má původ ve vinařské oblasti Weinland, podoblast Niederösterreich. Barva je citrónově žlutá, má střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně je mnohoslibná od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí jemné kořenité tóny v podobě bílého pepře, které se přesunou do medových odstínů. Chuť je středně dlouhá, má nádhernou ovocitost a kořenitost v závěru. Vyšší zbytkový cukr krásně zapadl do celku a díky pikantní kyselince se nejedná o nudné nebo ploché víno. Lahev má svůj vrchol před sebou. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Oproti výše hodnocenému Rieslingu mi přijde tento veltlín zajímavější. Dovozce doporučuje víno podávat k rakouským specialitám: vídeňskému řízku a tafelspitzu z vařeného hovězího či telecího masa a také k jídlům asijské kuchyně. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Veltlínské zelené 2018 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Lahev jsem koupil v březnu 2019 za 149,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 170,- Kč). Jedná se o řadu "Ledňáček říční" (Alcedo Atthis). Hrozny mají původ na viniční trati Skalka ve vinařské obci Krhovice. Tradiční adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé odlesky, střední intenzitu a také viskozitu. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě tropického ovoce, které přechází do mandlových odstínů. Chuť je středně dlouhá, má krásnou harmonii, ovocitost a pepřové tóny v závěru. Znovín víno doporučuje podávat ke kuřecímu masu nebo rybám. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,3 g/l, obsah kyseliny 6,9 g/l, bezcukerný extrakt 25,7 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8 bodů

4. Gewurztraminer 2013 Apellation Alsace Grand Cru Protégée (AOP) - Arthur Metz, Francie

Lahev jsem koupil v květnu 2019 za 240,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 310,- Kč). Hrozny tramínu mají původ ve vinařské oblasti Alsasko. Tradiční adjustáž, která zaujme, staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Korek byl již lehce promáčený. Barva je citrónově žlutá, má střední intenzitu, nádhernou jiskru a velmi dobrou viskozitu. Vůně je odrůdová a nabídne v nástupu extraktivní tóny květů růží, které se přesouvají do citrusových odstínů a buketu propolisu. Chuť je středně dlouhá, má nádhernou harmonii a extrakt z vyzrálých hroznů. V závěru vystoupí vyšší zbytkový cukr, který je pro toto Grand Cru typický. Je to velmi zajímavé Grand Cru aromatické odrůdy s vyšším zbytkovým cukrem, který ocení milovníci polosladkých vín. Víno je na svém vrcholu a lahev doporučuji otevřít nejpozději v roce 2020. Globus víno doporučuje podávat jako aperitiv nebo k husím játrům, sýrům či ovocným dezertům. Hodnocení: 9 bodů.

5. Svatovavřinecké 2015 České zemské víno - Vinařství Chateau Mělník

Lahev jsem koupil v září 2017 za 297,50 Kč v butiku vinařství, který se nachází přímo v mělnickém zámku. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Čechy, podoblast Mělnická, bez uvedení viniční tratě. Naopak je uvedena cukernatost hroznů v době sklizně (22,5 °NM), která odpovídá zatřídění do pozdního sběru. Vinařství uvádí archivační potenciál až do roku 2020 a po dnešní zkušenosti s tím souhlasím, možná bych potenciál posunul o další rok. I když je cena tohoto zemského vína vysoká, ve srovnání s podobně drahými bílými víny má mnohem větší kvalitu. Hodnocení: 8 bodů.

6. Puerto de la Harina No. 8 2017 Denominación Alicante de Origen (DO) - Vinessens, S.L. Villena, Španělsko

Lahev jsem koupil v květnu 2019 za 96,75 Kč (výprodej Lidl, původní cena 129,- Kč). Jedná se o kupáž odrůdy Monastrell x Syrah x Petit Verdot z vinařské oblasti Valencia, podoblast Alicante. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu kořenité tóny v podobě exotického koření (skořice, hřebíček), které se přesouvají do vyzrálých třešní, višní a švestkových povidel. Chuť je středně dlouhá, má kořenitý závěr a velmi slušnou harmonii. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Lidl víno doporučuje ke grilovanému hovězímu masu z ušlechtilého skotu. Hodnocení: 8 bodů.

7. Chardonnay 2018 Reserva - Viu Manent S.A. Chile

Lahev jsem koupil v květnu 2019 za 140,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 199,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Valle de Colchagua. Šroubovací uzávěr a velmi jednoduchá adjustáž. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě vyzrálých broskví, melounu a ananasu, které se přesouvají do jemných dubových odstínů, které mají původ v technologii "sur lie" po dobu dvou měsíců. Chuť je svěží, má středně dlouhý závěr a příjemnou kyselinku v závěru. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Vinařství doporučuje víno jako aperitiv, k čerstvým rybám, zralým sýrům a bílému masu. Hodnocení: 8,5 bodů.

8. Chardonnay 2018 kabinetní - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v červnu 2019 v rámci akce Balíček vín plný Chardonnay (e-shop vinařství 125,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Kamenné hory ve vinařské obci Valtice. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně je extraktivní a mnohoslibná. V nástupu najdete tóny citrusů, které se přesouvají do medových odstínů a vyzrálých hroznů. Chuť je středně dlouhá, ovocitá a svěží. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Vinařství víno doporučuje k hovězímu a vepřovému masu a k sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,7 g/l, obsah kyseliny 5,7 g/l, bezcukerný extrakt 20,7 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů

9. Svatovavřinecké 2017 pozdní sběr (rosé) - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev jsem koupil v únoru za 85,- Kč (akce Globus, běžná cena 170,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Malíny (vinice Oulehle) v obci Žarošice. Standardní adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je lososově růžová, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně je ovocitá a svěží. V nástupu vystoupí tóny lesních jahod, které přechází do exotických tónů. V chuti najdete vyšší zbytkový cukr, který prodlužuje dozvuk, ale nechybí tomu pikantní kyselinka a svěžest rosé vín. Lahev doporučuji otevřít letos, nejpozději příští rok. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 13,2 g/l, obsah kyseliny 6,7 g/l, bezcukerný extrakt 19,8 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3653x