O Víně

28.02.2019 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.02.2019 07:00

Postřehy z vín vypitých v únoru 2019

V průběhu února jsem otevřel 9 lahví ze čtyř států a po dlouhé době se jednalo o velmi nadprůměrná hodnocení. Nejvíce zástupců bylo z Moravy (4x) a z Chile (3x). Po jednom zástupci bylo z Francie a Španělska. Nejvíce mne zaujala chilská Gran Reserva Syrah 2013 D.O. Valle de Leyda z Viña Tarapacá ex Zavala a španělská Crianza Don Jacobo 2013 Denominación Rioja de Origen Calificada z Bodegas Corral S.A. Velmi dobře jsem také hodnotil La Dame d´Armens 2011 Appellation Saint-Émilion Grand Cru Contrôlée z Château Armens, TerraNoble 2016 Chardonnay (Reserva) z Agrícola y Comercial Santa Camilla S.A., Gewürztraminer La Joya 2018 D.O. Valle de Colchagua (Gran Reserva) z Viñas Bisquertt, Rulandské modré 2017 pozdní sběr (rosé) z Vinných sklepů Valtice a Rulandské modré 2017 pozdní sběr (rosé) z Nového vinařství a.s. Měřín.

1. Syrah 2013 D.O. Valle de Leyda (Gran Reserva) - Viña Tarapacá ex Zavala, Chile

Lahev jsem koupil v listopadu 2016 za 269,- Kč (akce 4+2 přímo do českého dovozce). Český dovozce u této lahve uvedl: Tento Syrah pochází ze dvou nejchladnějších bloků vinohradu v oblasti Isla de Maipo - chladná poloha přináší vínu silně ovocný charakter. Po proběhnutí vinifikace leželo víno po dobu 14 měsíců v barikových sudech z amerického a francouzského dubu. Standardní adjustáž a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je inkoustově červená, má velmi vysokou viskozitu a také intenzitu. Po zakroužení ve skleničce zůstavají na stěně dlouhé mosty, které pomalu stékají dolů. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu výrazné kořenité tóny, které přechází do třešňových a ostružinových odstínů s dotekem máty. Chuť je dlouhá, plná a má výrazný kořenitý dozvuk v podobě lékořice. Dotyk s dubem je vyšší, ale moc se mi líbí, má to prostě "koule". Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Vinařství doporučuje víno k pečeným a grilovaným červeným masům a zvěřině. Hodnocení: 9 bodů.

2. La Dame d´Armens 2011 Appellation Saint-Émilion Grand Cru Contrôlée (AOC) - Château Armens, Francie

Lahev jsem koupil v roce 2014 za 249,- Kč (akce Globus). S tímto vinařstvím respektive vínem ročníku 2008 jsem se již setkal, recenzi najdete pod tímto odkazem. Staniolová záklopka a plný korek délky 50 mm s potiskem apelace Saint-Émilion Grand Cru. Barva je granátově červená, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně je hluboká a nabídne směs lesního ovoce (borůvky, ostružiny, jeřabiny), které se přesouvají do jemných kompotových tónů s dotekem vanilky. Chuť je plná a má kořenitý závěr. Třísla jsou doslova nabušená a prodlužují dozvuk. Lahev má svůj vrchol stále před sebou. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Hodnocení: 8,5 bodů

3. TerraNoble 2016 Chardonnay (Reserva) - Agrícola y Comercial Santa Camilla S.A., Talca, Chile

Lahev jsem koupil v únoru 2019 za 130,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 199,- Kč). Hrozny Chardonnay mají původ ve vinařské oblasti Aconcagua, podoblast Casablanca Valley. Dvacet procent vína zrálo v amerických a francouzských dubových sudech. Šroubovací uzávěr a velmi jednoduchá, ale vkusná adjustáž. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé záblesky, velmi slušnou viskozitu a intenzitu. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě zralého ovoce (ananas, citrusy), které přechází do herbálních odstínů. Ovocitost a svěžest je dominantní také ve středně dlouhé chuti. V dozvuku oceníte pikantní kyselinku a extrakt. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2021. Vinařství víno doporučuje k pokrmům z ryb, mořským plodům nebo rizotu. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Don Jacobo 2013 Denominación Rioja de Origen Calificada (DOCa) (Crianza) - Bodegas Corral S.A., Navarrete, Španělsko

Lahev jsem koupil v únoru 2019 za 259,- Kč (akce Globus, běžná cena 329,- Kč). S tímto vinařstvím respektive bílým vínem Don Jacobo 2015 Denominación Rioja de Origen (DOC) jsem se setkal v rámci měsíčního přehledu v červenci 2018 (hodnocení 8 bodů). Toto červené víno je vyrobeno z odrůdy Tempranillo (85 %) x Garnacha (10 %) x Mazuelo (5 %) ve vinařské oblasti La Rioja, podoblast Rioja Alta. Víno zrálo 12 až 16 měsíců v sudech typu barrique a následně 6 až 8 měsíců na lahvi ve vinařství. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě kompotového ovoce, které přechází do odstínu vanilky a koření. Chuť je plná, má nádhernou harmonii a dlouhý závěr, ve kterém vystoupí nasládlá třísla, vanilka a vyzrálé třešně, které jsou pro odrůdu Tempranillo typické. Dotyk s dubem je střední a náramně se povedl. Své pozitivum určitě přineslo také nazrávání na lahvi. Sametová jemnost, ovocitost a kořenitost je perfektní. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Na samostatnou recenzi Don Jacobo ročník 2011 se můžete těšit v následujících týdnech přímo v sekci Recenze. Hodnocení: 9 bodů.

5. La Joya 2018 D.O. Valle de Colchagua (Gran Reserva) - Viñas Bisquertt, Chile

Lahev jsem koupil v únoru 2019 za 139,- Kč (akce Mountfield, běžná cena na e-shopu prodejce 499,- Kč). Po delší době se v nabídce Mountfieldu od chilského vinařství objevila nová odrůda a ročník 2018. Jedná se o odrůdu Gewürztraminer (100 %) z vinařské oblasti Valle de Colchagua. Adjustáž jsem hodnotil u minulých postřehů. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má šedé záblesky, vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně je extraktivní a odrůdová. V nástupu najdete odstíny čajové růže, které se přesouvají do ovocitých tónů v podobě citrusů a liči. Chuť je svěží, má pikantní kyselinku a jemnou květinovou chuť. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Vinařství víno doporučuje podávat ke grilovaným husím játrům na čočkovém lůžku s provensálským koření. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Svatovavřinecké 2017 kabinetní (rosé) - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v únoru 2019 v rámci akce Vinných sklepů Valtice "Valentýnský balíček" (6 lahví za 877,- Kč). Na e-shopu vinařství je lahev za 139,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovický kopec ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Plastová zátka délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je malinově růžová, má velmi vysokou intenzitu, cihlové záblesky a středí viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě vyzrálých malin a jahod, které se přesouvají do smetanového jogurtu. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2020. Vinařství doporučuje víno podávat ke grilovaným rybám a grilované zelenině. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,1 g/l, obsah kyseliny 6,2 g/l, bezcukerný extrakt 23,7 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

7. Rendezvous (rosé) - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev polosladkého perlivého vína jsem koupil v únoru 2019 v rámci akce Vinných sklepů Valtice "Valentýnský balíček" (6 lahví za 877,- Kč). Na e-shopu vinařství je lahev za 139,- Kč. Šroubovací uzávěr a poněkud atypická adjustáž. Barva je malinově růžová, má vysokou intenzitu a velmi bohaté perlení. Vůně je extraktivní a ovocitá. V nástupu vystoupí výrazné malinovo-jahodové odstíny, které jsou zastoupené také v osvěžující chuti. I když je víno zatříděné jako polosladké, pocitově to tak rozhodně nepůsobí a je to pravděpodobně dáno výrazným perlením. Rendezvouz mi připomíná italské Frizzante z pohledu perlení a svěžesti, jen je zde více ovocitosti. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 21,2 g/l, obsah kyseliny 6,1 g/l a obsah alkoholu 11,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

8. Rulandské modré 2017 pozdní sběr (rosé) - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v únoru 2019 v rámci akce Vinných sklepů Valtice "Valentýnský balíček" (6 lahví za 877,- Kč). Na e-shopu vinařství je lahev za 149,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Ořechová hora ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva má velmi zajímavý projev a napadá mne pouze cihlově růžová barva. Intenzita je velmi nízká. Viskozita je naopak střední. Vinařství na zadní etiketě uvádí meruňkově-růžovou barvu a je to velmi přesné. Evidentně došlo k velmi malému kontaktu s hrozny během lisování. Vůně je extraktivní a má nádherné ovocité tóny v podobě vyzrálých malin a jahod, které přecházejí až do kompotového ovoce. Chuť je svěží a má krásnou ovocitost popsanou u buketu. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2021. Víno působí velmi jemným a příjemným dojmem. Vinařství doporučuje víno podávat ke grilovaným pokrmům a jídlům letní kuchyně. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 12,1 g/l, obsah kyseliny 5,3 g/l, bezcukerný extrakt 18,9 g/l a obsah alkoholu 11,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

9. Rulandské modré 2017 pozdní sběr (rosé) - Nové vinařství a.s. Měřín

Lahev z řady Cépage jsem koupil v únoru 2019 za 143,- Kč na viniční trati Langewarte v obci Nový Přerov. Standardní adjustáž této řady včetně skleněné zátky. Barva je cihlově růžová, má střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny (čerstvé jahody).  Chuť je středně dlouhá, má nádherný extrakt a dozvuk, který vás popožene k další skleničce. Lahev můžete archivovat minimálně do roku 2022, doporučuji ale nečekat a mnohem dříve víno konzumovat. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 5,8 g/l, obsah kyseliny 5,9 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3371x