O Víně

02.08.2018 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.08.2018 07:00

Postřehy z vín vypitých v červenci 2018

V průběhu července jsem otevřel 8 lahví z pěti států. Červenec se týkal především růžových vín, jak již naznačila červnový přehled. Největší zastoupení měla vína z Moravy (4x), následovala vína z Francie (2x) a po jednom zástupci bylo ze Španělska a Itálie. Nejvíce mne zaujal Sauvignon 2013 pozdní sběr od Františka Mádla a dvě růžová vína LaCheteau 2017 Appellation Rosé d´Anjou Protégée a Cabernet Sauvignon 2017 odrůdové jakostní ze Znovínu Znojmo. Zaujalo mne také další růžové vína Zweigeltrebe 2017 kabinetní z Vinařství Kovacs Novosedl. Z bílých vín musím ještě vzpomenout Don Jacobo 2015 Denominación Rioja de Origen z Bodegas Corral S.A.

1. Cabernet Sauvignon 2017 odrůdové jakostní (rosé) - Znovín Znojmo a.s.

Lahev jsem koupil v červnu 2018 za 93,05 Kč (akce Makro). Ze stránek Znovínu se dozvíte, že původ hroznů je na viniční trati Na vinici, Achtele a Stará hora. Velmi jednoduchá adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je malinově růžová, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně je extraktivní a kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí ovocité tóny v podobě čerstvých jahod a malin, které se přesouvají do slabých květinových tónů. Chuť je svěží a má všechny atributy růžového vína. Vyšší zbytkový cukr prodlužuje závěr. Znovín doporučuje víno otevřít nejpozději v roce 2019. K tomuto rosé můžete podávat kuřecí maso, ovocné saláty. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 15,6 g/l, obsah kyseliny 6,4 g/l, bezcukerný extrakt 26,5 g/l a obsah alkoholu 11,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

2 Don Jacobo 2015 Denominación Rioja de Origen (DOC) - Bodegas Corral S.A., Navarrete, Španělsko

Lahev jsem koupil v červnu 2018 za 229,- Kč (akce Globus, běžná cena 299,- Kč). Jedná se o odrůdu  Viura (100 %), která je ve Španělsku mezi bílými odrůdami velmi oblíbená. Původ hroznů je ve vinařské oblasti La Rioja. Pod názvem Don Jacobo najdete několik řad vín z oblasti La Rioja. Mne osobně již několik týdnů toto bílé víno provokovalo v dobrém slova smyslu, protože na začátku roku jsem koupil repasovaný barikový sud z tohoto vinařství předělaný na bar, viz fotografie níže. Velmi jednoduchá adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má nižší intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je atypická a zvláštní. V nástupu najdete odstíny slupek ze zelených jablek, které přechází do tropického ovoce a velmi slabé vanilky. Chuť je svěží a má krásnou ovocitost. V dozvuku vystoupí kyselinka a extrakt z vyzrálých hroznů. Lahev je na svém vrcholu, na kterém se pravděpodobně udrží ještě v roce 2019. Vinařství k tomuto vínu doporučuje podávat mořské plody, grilované ryby, předkrmy a zeleninové saláty. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

3. Frankovka 2016 pozdní sběr (rosé) - Vinařství Ludwig s.r.o.

Lahev jsem koupil v červnu 2018 za 132,98 Kč (akce Makro).  Tradiční adjustáž řady Modré hory a korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je starorůžová, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně je ovocitá a nabídne jemné tóny jahod a malin. Chuť je středně dlouhá a má příjemný zbytkový cukr v závěru. Ovocitost už není tak výrazná, jako v buketu, ale je to dáno tím, že víno je již nějakou dobu na svém vrcholu, na kterém se udrží maximálně v roce 2019. Hodnocení: 7,5 bodů.

4. Cabernet Franc 2017 Indication Géographique Protégée Val de Loire (rosé) - Martina Riel-Salvatore, Francie

Lahev jsem koupil v červnu 2018 za 132,98 Kč (akce Makro). Hrozny odrůdy Cabernet Franc mají původ ve vinařské oblasti Val de Loire. Staniolová záklopka a velmi jednoduchá adjustáž. Korek z drtě délky 38 mm . Barva je lososově růžová, má extrémně nízkou intenzitu a střední viskozitu. Vůně je jemná a nabídne tóny sušených brusinek a marmeládového džemu. Chuť je svěží, má pikantní kyselinku a ovocitost v dozvuku. Lahev můžete otevřít již teď, případně v roce 2019. Víno můžete podávat například k uzenému lososu. Hodnocení: 7,5 bodů.

5. Messer del Fauno 2016 Denominazione di Origine Controllata (DOC) - CSPA, Pontedera, Itálie

Lahev jsem v květnu 2018 koupil za 100,- Kč (výprodej Globus). Jedná se o kupáž vyrobenou z odrůd Negroamaro (90 %) a Malvasia (10 %) ve vinařské oblasti Puglia, podoblast Salice Salentino. Šroubovací uzávěr. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně nabídne ovocité tóny v podobě třešní, které se přesouvají do jemného koření. Chuť je středně plná, má pikantní kyselinku a příjemnou ovocitost s jemnými třísly v závěru. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2020. Lahev získala ocenění: Double Golden Medal Muvina Prešov (2016), Champion Pardubický festival vína (2016), Zlatá medaile Festwine (2016), Král vín ČR (2016), TOP 77 vín ČR (2016). Hodnocení: 8 bodů.

6. Sauvignon 2013 pozdní sběr - Malý vinař František Mádl Velké Bílovice

Lahev jsem koupil v červnu 2018 za 257,73 Kč (Makro). Hrozny mají původ na viniční trati Přední hora ve vinařské obci Velké Bílovice. Velmi vkusná adjustáž, kterou toto vinařství používá již mnoho let. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je citrónově žlutá, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě angreštu a bílých broskví, které přecházejí do slabých odstínů listů černého rybízu. Chuť je stále svěží díky pikantní kyselince a kompotovaného ovoce v dozvuku. I když je patrný začínající lahvová zralost, víno není nijak nudné či zlomené. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2021. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 2,8 g/l, obsah kyseliny 6,4 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Zweigeltrebe 2017 kabinetní (rosé) - Vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly

Lahev jsem koupil v červnu 2018 za 120,88 Kč (akce Makro). Hrozny Zweigeltrebe mají původ ve vinařské obci Novosedly, viniční trať Kamenný vrch v Mikulovské vinařské podoblasti. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je malinově růžová, má velmi dobrou intenzitu a střední viskozitu. Vůně nabídne v nástupu velmi extraktivní tóny čerstvých malin a jahod, které se přesouvají do kompotovaných třešní, jak velmi přesně uvádí zadní etiketa. Chuť je velmi ovocitá a svěží, díky pikantní kyselince a velmi suchému dozvuku, ve kterém najdete výraznou mineralitu. Pocitově mi přijde obsah zbytkového cukru mnohem nižší než udávaných 8,3 g/l. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 8,3 g/l, obsah kyseliny 5,9 g/l, bezcukerný extrakt 18,8 g/l a obsah alkoholu 11,5 % obj.  Lahev můžete otevřít již teď, nejpozději v roce 2020. Hodnocení: 8 bodů.

8. LaCheteau 2017 Appellation Rosé d´Anjou Protégée - Lacheteau A F-44194 Mouzillon, Francie

Lahev jsem koupil v červnu 2018 za 79,90 Kč (akce Globus, běžná cena 99,90 Kč). Hrozny odrůdy Gamay a Cabernet Sauvignon mají původ ve vinařské oblasti Val de Loire, podoblast Rosé d´Anjou. Velmi vkusná adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je starorůžová, má nižší intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě vyzrálých a čerstvých malin, lesních jahod a třešní. Chuť je ovocitá, svěží a má vyšší zbytkový cukr v dozvuku, který ale tomuto rosé náramně svědčí. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2020. Globus k tomuto rosé doporučuje kachní paštiku s brusinkami. Hodnocení: 8,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5036x