O Víně

30.06.2011 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.06.2011 07:00

Postřehy z vín vypitých v červnu 2011

V průběhu června jsem postupně otevřel 6 vín z ČR a 2 zahraniční (1x Austrálie a Chile). V červnu jsem poznal zajímavá vína a několik z nich by si zasloužilo samostatnou recenzi.

Na následujících řádcích najdete mé dojmy z 8 vín, která jsem otevřel v průběhu června a která stojí za zmínku. V tomto měsíci mne příjemně překvapila všechna moravská, např. Vinextra 99 z Nového vinařství nebo Müller-Thurgau z Vinných sklepů Valtice.

1. Vinextra 99 odrůdové jakostní - Nové vinařství a.s. Měřín

Možná si vzpomenete na recenzi z roku 2009 Vinextra 66 (známky 6-7-5). Jednalo se o kupáž odrůdy Ryzlink vlašský (66 %) x Ryzlink rýnský x Sauvignon. Podle oficiálních informací, byla řada Vinextra vyrobena Novým vinařstvím pro obchodní řetězec Tesco. Stěžejní odrůdou je Ryzlink vlašský, který je vždy v určitém poměru s dalšími odrůdami. V tomto případě se jedná o Ryzlink vlašský (99 %) x Rulandské šedé x Chardonnay. Víno je deklarováno jako odrůdové jakostní. Otázkou je, zda vůbec při tak malém množství rulandy šedé a Chardonnay bude mít smysl přidávat do kupáže. Lahev typu rýnská pistole má objem 0,75 L (zelené sklo) a je uzavřena skleněným uzávěrem Vino-Lok. Kupoval jsem ji v květnu 2009 v Tescu za 169,- Kč. Barva je zeleno-žlutá, má střední intenzitu a krásnou čistotu. Vůně nabízí lákavou směs ovocitých odstínů, které připomínají vyzrálé hrozny, které jsou také zastoupeny v chuti. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 2,3 g/l a obsah kyselin 6,3 g/l. Víno jsme velmi rychle vypili a velmi rád bych si ho koupil znovu, pokud se ještě vůbec Vinextra vyrábí.

2. Sauvignon 2002 pozdní sběr - Tichý Richard Hodonín

Pokud nemám chybu ve své evidenci, pak je tento Sauvignon poslední lahev, kterou jsem si přivezl přímo od Richarda Tichého v srpnu 2004. Stála 90,- Kč a byl jsem hodně zvědavý, v jaké kondici víno po sedmi letech bude. Hrozny pochází z obce Hrušky, viniční trať Hastrmany, odkud již vznikla spousta náramných vín sdružení vinařů Bonus Eventus. Ostatně, mnoho recenzí najdete na portále, stačí jen zadat do vyhledávače Tichý, Beneš nebo Nešpor. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 38 mm. Barva je citrónově žlutá, čistá a má velmi dobrou intenzitu. Vůně nabídne kouzelné ovocité tóny, které připomínají hodně vyzrálé plody angreštu. Podobné je to i v harmonické chuti, kde se vedle medovosti přidá ještě jemná kořenitost, která prodlužuje dozvuk. Sauvignon je stále v dobré kondici a nepůsobí vůbec unaveně, byť je na svém vrcholu. Je to velmi dobrý a poctivý moravský Sauvignon, kterému přívlastek pozdní sběr sluší.

3. André 1999 pozdní sběr - Réva Rakvice s.r.o.

Lahev jsem kupoval v srpnu 2003 za 119,- Kč přímo ve vinařství. Hrozny mají původ v bývalé vinařské oblasti Podluží, obec Prušánky. Viniční trať není na etiketě uvedena. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem výrobce. Barva je purpurově červená, má dobrou intenzitu a granátové odlesky. Vůně je jemná a nabízí směs kompotového ovoce. V chuti je stále patrná živá kyselinka, která povzbudí k dalšímu doušku. Třísla se po 11 letech nazráváni na lahvi krásně zakulatila a získala zajímavou podobu. Jedná se o průměrné André, kterému archivace pravděpodobně prospěla.

4. Cabernet Sauvignon 2003 známkové jakostní (barrique) - Znovín Znojmo a.s.

Lahev jsem kupoval v březnu 2005 prostřednictvím Katalogu Znovínu za 160,- Kč. V nabídce tehdy byly tři různá vína a všechna měla původ hroznů v Bordeaux. Kromě tohoto Cabernetu Sauvignon byl ještě Merlot v barrique a kupáž Cabernetu Sauvignon a Merlotu ročníku 2000, který ale nezrál v sudu typu barrique. Nevím, jak dobře nebo špatně se tato vína prodávala, ale poslední roky jsem něco podobného v nabídce Znovínu neviděl. Vína vybral pan Faugerois, francouzský négociant - éleveur z oblasti Bordeaux a cuvée bylo sestaveno odborníky ze Znovínu Znojmo, a.s. Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm se standardním potiskem. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu a rubínové odlesky. Vůně má zvláštní ovocité odstíny, které ale neumím přesně identifikovat. V chuti je kořenitost a tóny papriky. Vliv barikového sudu není moc zřetelný, hádal bych spíše na zrání v normálních sudech nebo použití nižšího stupně toastování. Vinařství víno doporučuje podávat ke zvěřinovým specialitám a barbecue. Archivační potenciál byl uváděn 2008 až 2013 a podle mne odpovídá. Podle mne má víno potenciál dožít se minimálně roku 2013.

5. Limestone Coast 2009 Shiraz - Howcroft Estate, Austrálie

Lahev jsem kupoval v květnu 2011 za 229,- Kč v Tescu. Použití šroubovacího uzávěru je u těchto vín spíše standardem. Hrozny mají původ v subregionu Limestone Coast. Barva je višňově červená, má fialové odlesky a velmi dobou intenzitu. Ve vůni jsou těžké kořenito-zemité odstíny, které se rozplývají až k černému lesnímu ovoci. Také v chuti jsou kořenité a ovocité tóny připomínající extrakt z čerstvých ostružin. Třísla i tělo mají dobrou strukturu, byť jde o víno dělané ve velkých šaržích, ale nic podezřelého na něm není. Vinařství ho doporučuje podávat k pizze, těstovinám a grilovaným masům.

6. Cabernet Sauvignon 2008 - Aresti, Chile

S chilským vinařstvím Aresti jsem zatím neměl žádnou zkušenost. Lahev základní řady jsem kupoval v červnu 2011 v Globusu za 159,90 Kč. Lahev uzavírá plný korek délky 40 mm s potiskem vinařství. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Valle Central. Barva je granátově červená, má dobrou intenzitu a čistotu. Ve vůni jsou těžké kořenité odstíny, které přecházejí až do kompotového ovoce. V chuti jsou příjemná třísla, harmonie a kořenitý dozvuk. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2013, ale lahev můžete otevřít nyní. Vinařství ho doporučuje podávat při teplotě 18 °C k hovězímu a vepřovému  masu, k pečeni i biftekům a zralým sýrům.

7. Müller-Thurgau 2009 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

V červnu 2011 jste mohli v akci za 99,90 Kč v Albertu, spolu s polosuchým Sauvignonem 2009 pozdní sběr (Brod nad Dyjí / Brodské stráně) koupit tuto lahev za 50 % původní ceny. Poprvé se mohu seznámit s hrozny z viniční trati Jižní svahy ve Valticích. Dívám se do encyklopedie tratí od p.j., kde je uvedeno: Neosázená trať Jižní svahy trochu klame, ve skutečnosti jen asi o 1/4 této se dá říci, že má... řekněme jihozápadní sklon. Podle mapky vidím, kde trať leží a pokud jste si vyšlápli na Reistnu, tak ji uvidíte z horní terasy. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlatá, má šedivé odlesky a střední intenzitu. Ve vůni jsou kouzelné tóny muškátového květu a zralých hrušek, jak přesně uvádí zadní etiketa. Zkouším na webových stránkách vinařství zjistit analytické hodnoty, ale o této lahvi se zde nic nedozvíte, na rozdíl od výše zmíněného Sauvignonu. Taktéž zde nejsou žádné informace o viničních tratích. Ve středně dlouhé chuti dominuje svěžest a ovocitost, ale nemohu se zbavit dojmu, že je to hezky udělaná líbivka. Na první dojem nejde poznat, že se jedná o relaivně mladý ročník, ale díky postupnému uvolňování bílých a hlavně červených vín do prodeje, má víno pitelnou podobu. Otevřít ho můžete již teď, svůj vrchol pravděpodobně dosáhne do tří let (2013-2014). Vinařství tuto milerku doporučuje podávat k pstruhu na mandlích a jemným sýrům.

8. Veltlínské zelené 2003 pozdní sběr - Nešpor Jiří Hrušky

Poslední červovou lahev jsem kupoval za 110,- Kč přímo u Jiřího Nešpora v Hruškách v srpnu 2004. Za starších recenzí tohoto vinaře vzpomenu Frankovku 2001 odrůdové jakostní, Chardonnay 2003 výběr z hroznů a Cabernet Moravia 2003 odrůdové jakostní. Hrozny mají původ v obci Hrušky, viniční trať Podsedky. Lahev používá tradiční adjustáž ze začátku nového milénia a korek plátek-drť-plátek délky 42 mm s potiskem Bonus Eventus. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a krásnou jiskru. Vůně má jemné hořko-mandlové odstíny a příjemnou nazrálost, která je zastoupena i v chuti. Víno je na vrcholu, ale má stále co nabídnout. S jeho otevřením ale dlouho neotálejte!

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4437x