O Víně
V průběhu listopadu jsem otevřel šest lahví z pěti států. Největší zastoupení měla moravská vína (2x) a po jednom zástupci bylo ze Španělska, Rakouska, J.A.R. a Francie. Nejvíce mne zaujal jihoafrický Cabernet Sauvignon 2013 W.O. Western Cape (Reserve), rakouský Brigos Limited 2011/2012 a španělská Crianza Banda Azul 2011 DOCa z oblasti La Rioja. Více vín se mi z časových důvodů bohužel nepodařilo otevřít, ale v dalším měsíci se určitě polepším.
V průběhu října jsem otevřel osm lahví z šesti států. Po dlouhé době bych proto mohl zápisky z toho měsíce nazvat cesta kolem světa. Největší zastoupení měla moravská vína (3x). Po jednom zástupci bylo z Austrálie, Itálie, Moldávie, Argentiny a Chile. Všechna vína hodnotím nadprůměrnou známkou a po dlouhé době mi přišlo, že všechno bylo hodně zajímavé. Nejvyšší známku obdrželo Ego No. 75 (Rulandské bílé) 2015 výběr z hroznů ze Zámeckého vinařství Bzenec, moldavský Merlot de Purcari 2013 a chilské Carménère 2014 Bicicleta z Viña Cono Sur.
V průběhu září jsem otevřel sedm lahví z pěti států. Největší zastoupení měla vína z České republiky (3x) a po jednom zástupci bylo z Itálie, Španělska, Německa a Moldávie. Nejvíce mne oslovil Cabernet de Purcari 2014 z Moldávie a Pago de Cirsus 2013 ze Španělska. Z našich vín se mi nejvíce líbilo Sylvánské zelené 2015 pozdní sběr z Vinných sklepů Valtice a Rulandské modré 2015 pozdní sběr z Víno Cibulka.
V průběhu srpna jsem otevřel 6 lahví ze tří států. Největší zastoupení měla vína z České republiky (4x) a po jednom zástupci bylo z Itálie a Chile. Po dlouhé době byla všechna vína na velmi vysoké úrovni a žádné z nich nezklamalo. Mezi nejzajímavější bylo rosé Ego No. 8169 (Rulandské modré) 2015 výběr z hroznů ze Zámeckého vinařství Bzenec, Gran Reserva Chardonnay 2014 D.O. Valle de Leyda z Viña Tarapacá ex Zavala a Ca´dè Monaci 2015 Indigazione Geografica Tipica z LU.CO. S.p.A. Verona.
V průběhu července jsem otevřel 9 lahví z pěti států. Největší zastoupení měla vína ze Španělska (3x), po dvou zástupcích bylo z Itálie a Francie. Jedno víno bylo z Chile a z České republiky. Podle očekávání jsem nejlépe hodnotil španělskou Gran Reservu Viña Mara 2007 Denominación La Rioja de Origen Calificada a chilský Merlot 2014 Reserva z Viña Tarapacá ex Zavala. Vysoké hodnocení získalo také italské Ca´dè Monaci 2013 DOC a Torrebianca 2014 DOC, španělská Reserva Viña Albali 2010 Denominación Valdepeñas de Origen a francouzské Chevalier d´Or Premium Grande Cuvée Rosé 2015 Indication Géographique Protégée.
V průběhu června jsem otevřel 8 lahví ze tří států. Po dlouhé době měla převahu vína z Moravy (5x) a to především růžová. Dvě vína byla z Francie a jedno z Chile. Nejvyšší počet bodů získalo Gewurztraminer 2011 Appellation Alsace Grand Cru Steinert Controlée a Gewürztraminer 2015 Bicicleta z Viña Cono Sur S.A. Zajímavý byl také Dornfelder 2014 kabinetní (rosé) z Vinařství Bronislava Vajbara, Merlot 2015 pozdní sběr (rosé) z Vinařství Vladimíra Tetura a Zweigeltrebe 2015 pozdní sběr (rosé) ze Spielbergu Archlebov.
V průběhu května jsem otevřel 9 lahví ze 4 států. Po dlouhé době měla moravská vína největší zastoupení (4x), následovala Chile (3x) a po jednom zástupci bylo z Francie a J.A.R. Nejvíce mne oslovila Gran Reserva Merlotu 2011 D.O. Valle del Maipo - Viña Tarapacá ex Zavala, Saphira 2013 pozdní sběr - Templářské sklepy Čejkovice, Carmenère 2014 Reserva - Viña Tarapacá ex Zavala a Cabernet Sauvignon 2013 D.O. Valle del Maipo (Gran Reserva) - Viña Tarapacá ex Zavala. Největším zklamáním pro mne bylo Svatovavřinecké 2013 VOC Modré hory z Vinařství Víta Sedláčka ve Vrbici.
V průběhu dubna jsem otevřel 7 lahví z pěti států. Největší zastoupení měla vína z Francie (3x). Po jednom zástupci bylo ze Španělska, Chile, J.A.R. a České republiky. Nejvíce mne zaujala následující vína: Cabernet Sauvignon 2011 D.O. Valle del Maipo (Gran Reserva), Château Larcis Jaumat 2011 Appellation Saint-Emilion Grand Cru Controlée a Mambourg 2011 Appellation Alsace Grand Cru Protegée.
V průběhu března jsem otevřel 8 lahví z 5 států. Polovinu tvořila
chilská vína a po jednom zástupci bylo ze Argentiny, J.A.R., České
republiky a Itálie. Celkově se jednalo o nadprůměrná vína. Z měsíční
osmičky jsem nejlépe hodnotil chilský Syrah 2013 Valle del Maipo
(Reserva) z Viña Tarapacá ex Zavala a italské Bolgheri 2011 DOC.
V průběhu února jsem otevřel 8 lahví z pěti zemí. Největší zastoupení měla vína francouzská (3x), následovaná moravskými (2x) a po jednom zástupci bylo ze Španělska, Argentiny a Itálie. Nejvíce mne zaujala dvě francouzská vína a to: Riesling Vendanges Tardives Zinnkoepfle 2007 Appellation Alsace Grand Cru Controlée a Chapelle de Potensac 2009 Appellation Médoc Controlée. Nadprůměrně jsem dále hodnotil španělskou Reservu Viña Mara 2009 Denominación Rioja de Origen Calificada a argentinské Michel Torino 2012 Cabernet Sauvignon. Obě moravská vína skončila bohužel na chvostu...
V průběhu ledna jsem otevřel 9 lahví ze tří států. Čtyři zástupci byli z České republiky a Francie, jedno víno bylo z Itálie. Tentokrát se sešla docela vyrovnaná vína, žádné nezklamalo a žádné zásadně nepřekvapilo. Nejvyšší hodnocení jsem dal Pinot Gris Vendanges Tardives 2011 AOC, Sauvignon 2013 pozdní sběr Stanislava Nováka z Bořetic, Svatovavřinecké 2012 pozdní sběr z Patrie Kobylí a La Cuvée del Piovan.
V průběhu prosince jsem otevřel 8 lahví z 5 států. Největší počet vín bylo z Francie (4x) a po jednom zástupci z Chile, Itálie, Španělska a České republiky. Nejvíce mne zaujal Cabernet Sauvignon 2011 Gran Reserva z Viña Tarapacá ex Zavala, Château Virecourt-Conté 2010 AOC a Château Fonréaud 2009 AOC. Naopak zcela propadl Ryzlink vlašský 2013 pozdní sběr z Vinařství Mikrosvín Mikulov a Bourgogne Hautes Côtes de Beaune 2013 AOP.
V průběhu listopadu jsem otevřel 6 lahví ze 4 států. Převahu měla francouzská vína (3x). Po jednom zástupci bylo z JAR, Chile a České republiky. Nejvíce mne zaujalo Château Marquisat de Binet 2009 Appellation Montagne Saint-Emilion Controlée a Merlot 2008 Wine of Origin Coastal Region. Ostatní vína ale nijak nezaostávala. Za pozornost určitě stojí malé znovínské "deja vu" Rulandské modré 2003 výběr z hroznů, které před deseti roky vyvolalo hodně zajímavé diskuze.
V průběhu října jsem otevřel 9 lahví z 6 států. Nejvíce vín bylo z Argentiny (3x), České republiky (2x) a po jednom zástupci z Chile, Francie, USA a Itálie. Absolutním vítězem tohoto měsíce byla Reserva Don David 2010 Malbec - Bodega El Esteco. Na špičku jsem dále zařadil Cabernet Sauvignon 2012 Reserva - Viña Tarapacá S.A., Château La Croix Fourney 2010 Appellation Saint-Emilion Grand Cru Controlée, Michel Torino 2011 Shiraz a Michel Torino 2011 Pinot noir (obojí Bodega El Esteco). Poprvé jsem také ochutnal mladá vína ročníku 2015 ze Znovínu a v obou případech se jednalo o nadprůměrná vína.
V průběhu září jsem otevřel 9 lahví z 5 států. Z pohledu četnosti jsem otevřel nejvíce chilská vína (3x). Následovala Argentina (2x), Španělsko (2x) a po jednom zástupci bylo z Francie a České republiky. Kvalitou prakticky nic nezklamalo. Nejlépe jsem hodnotil Carménère 2011 D.O. Valle del Maipo (Gran Reserva) z Viña Tarapacá ex Zavala, Monasterio de las Viñas 2005 Denominación Cariñena de Origen (DO) (Gran Reserva) z Bodega Monasterio de las Viñas a Chardonnay 2011 Reserva z Viña Misiones de Rengo S.A., Valle del Rapel.
V průběhu srpna jsem otevřel 9 lahví ze čtyř států. Zastoupení bylo tentokrát vyrovnané: po třech zástupcích z Moravy a z Francie, dva ze Slovenska a jeden ze Španělska. Španělská crianza byla kvalitativně naprosto nejlepší a jednalo se o Legaris 2009 Denominación Ribera del Duero de Origen (9,5 bodů). Jako překvapení měsíce jsem vyhodnotil Dornfelder 2012 odrůdové jakostní od Vladimíra Tetura (9 bodů).
V průběhu července jsem otevřel 9 lahví z pěti států. Převahu v počtu měla tentokráte chilská vína (3x), následována moravskými (2x), francouzskými (2x) a po jednom zástupci z Austrálie a Slovenska. Nejvíce mne zaujalo Château Millet 2009 Appellation Graves Contrôlée, Marques de Casa Concha (Chardonnay) 2012 Domain of Origin a Sauvignon blanc 2014 zemské z Vinařství Bílkovi.
V průběhu června jsem otevřel 9 lahví ze tří států. Opět se v drtivé většině degustovaných vín jednalo o francouzskou produkci (7x), která se v minulých měsících objevila v Lidlu. Dále pak byl jeden zástupce z Moravy a Španělska. V tomto měsíci naprosto dominovala čtyři vína, kterým jsem dal hodnocení 9 bodů. Jednalo se o Château Haut-Picat 2007 Appellation Fronsac Contrôlée, Château Rose Sainte Croix 2010 Appellation Listrac Médoc Controlée, Château Moulin Bellegrave 2012 Appellation Saint Emilion Controlée a Vorbourg 2012 Appellation Alsace Grand Cru Contrôlée.
V průběhu května jsem otevřel 9 lahví ze dvou států. Tento měsíční přehled jsem klidně mohl pojmout, jako další díl hodnocení francouzských vín prodávaných v Lidlu, protože 8x se jednalo o francouzskou produkci a pouze jednou o chilské víno. Na produkci z Moravy se tentokrát nedostalo. Nejvíce mne zaujalo Château le Destrier 2012 Appellation Saint-Émilion Controlée, Château Vieux Verdot 2012 Appellation Saint Emilion Controlée a Château Balac 2010 Appellation Haut-Médoc Cru Bourgeois Controlée.
V průběhu dubna jsem otevřel 9 lahví. Jednalo se o vína ze 4 států. Převahu měla opět francouzská produkce (4x). Po dvou zástupcích bylo z České republiky a Chile. Jedno víno bylo z Austrálie. Nejvíce mne zaujalo chilská Gran Reserva Chardonnay 2011 z Valle de Leyda a Pinot Noir ročníku 2013 z oblasti Casablanca Valley. Následoval australský Shiraz ročníku 2013 a Château du Puy-Faure ročníku 2010 z Francie.



