O Víně

03.04.2010 Pohodář Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.04.2010 07:00

Můj osobní profil

Mám rád víno. Rád ho vychutnávám v pohodovém a romantickém prostředí. Ale úplně nejraději za ním vyrážím tam, kde se narodilo, kde je doma. Tam totiž chutná úplně jinak. Na stránkách portálu ovine.cz bych chtěl psát o svých cestách za vínem a za pohodou. O cestách, o zážitcích, o poznávání, o setkávání, o tom, co člověka v cizích krajích, při víně napadá...

*1961 v Jablonci nad Nisou

Od konce studií (1985) žije v Praze, ale doma se stále cítí v Jizerkách.

Před lety opustil své původní povolání a vydal se za svými sny - za tichého nicméně důrazného nesouhlasu, a přesto výrazné pracovní podpory, své manželky.

Nejprve, v roce 1997, za snem přinášet lidem pohodu - založil cestovní kancelář (dnes agenturu) Česká pohoda.

V roce 2007 za snem ukázat lidem, jak je u nás hezky, zvednout je od televizí a u počítačů a inspirovat je k výletům - založil server České výlety.

A v roce 2009 se vydal za dalším snem - cestovat za vínem. Vyjel za skvělými bílými víny do Wachau - kouzelného údolí Dunaje v Dolním Rakousku, napsal o té cestě povídání, věnoval ho tátovi k pětasedmdesátinám, pozval ho na zopakování té cesty a pak o obou těch cestách napsal a vydal knížku Cesta za vinným snem. Založil web Cesty za vínem (zatím v zárodku, obsahově se bude teprve naplňovat).

Ostatně tátovi vděčí za svůj vztah k vínu. S tátou vypil první skleničku, od té doby jich bylo již mnoho a pevně věří, že jich ještě pěkných pár přibude...

Pokud jde o víno, nikdy víno nepěstoval a ani nebude. Má hlubokou úctu k těm, kteří to dokáží a pro nás ostatní ho pěstují, vyrábí a opatrují. Stejně tak není znalcem vína. Jen ho má rád, považuje se za milovníka vína - nebo ještě daleko hezčeji řečeno vínomilcem (ten kouzelný výraz se dnes naučil na tomto portálu!

Dává přednost vínům bílým, lehčím, mladým, miluje svatomartinská vína. Z vinorodých krajů ho lákají především, kromě již navštíveného Wachau, i další vinařské oblasti Rakouska (Burgenland, Štýrsko), německé oblasti - Porýní, Mosela, Saská vinná cesta. Velmi ho přitahují oblasti jazykově, kulturně, architektonicky a vůbec všestranně promíchané - Südtirol, Alsasko.

Z toho je zřejmé, že na tomto portálu by se chtěl věnovat především cestám za vínem - a snad k nim také trochu inspiroval čtenáře.

Hřích: Ačkoliv má rád Moravu, Moraváky a moravské víno, svou první knihu napsal o cestě za rakouským vínem, kde ho nadchla kultura heurige, putování krásnou krajinou od šenku k šenku. Kdysi dávno se někde dočetl, že tohle na Moravě zatím tak úplně nefunguje a dodnes, přestože na Moravu jezdí často, si neudělal čas, aby podnikl podobné putování od sklepa ke sklepu po jižní Moravě a tento zastaralý názor si opravil. A napsal o tom knížku...

Předsevzetí: Letos (2010) napravit!

Krédo - nejlépe asi vyjadřují první slova jeho knihy:
Mám rád víno. Rád ho vychutnávám v pohodovém a romantickém prostředí - třeba ve slunné lázni na Grébovce nebo u praskajícího krbu. V milé společnosti nebo úplně sám, jen se svými myšlenkami a sny. Ale úplně nejraději za ním vyrážím tam, kde se narodilo, kde je doma. Tam totiž chutná úplně jinak, než když ho unesete z jeho domova a uvězníte ho ve svém sklepě, kde čeká, až přijde jeho soudný den...

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5010x