O Víně

30.04.2011 Evas Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.04.2011 07:00

O Krvavém koleni a dobrých vínech

Večer s loutkovým divadlem ve vinném baru Vinograf přinesl nejen výbornou zábavu, ale i pár tipů na dobrá vína. Víc v dnešním malém článku.

Ve vinném baru Vinograf, respektive ve vinném sklepě přiléhajícím k baru, jsme byli už několikrát, na loutkovém divadle ale poprvé. Soubor Tate lyumni sem přijel se svým představením Krvavé koleno a mně bylo jasné, že loutkový horor se do ztemnělého sklepa bude víc než hodit. Vyzbrojili jsme se tedy lahví Mělničiny bílé 2009 a Ryzlinku rýnského "Vinograf" a nechali se strhnout svižným, vtipným a strašidelným příběhem na motivy dětské hry Krvavé koleno, která dokáže být hororová sama o sobě, jak si z dětství dobře vzpomínám. Hrávali jsme ji často, i když pod jiným názvem. U nás se totiž ten, kdo pil lidskou krev, jedl lidské maso, přikrýval se lidskou kůží a zásadně přicházel v hodině, kdy lampa zhasla, jmenoval Krvavý dědek. Příběh Bětky a Franty o hledání kumbálku, úkrytu před Zlem, majícího pro každého jinou podobu, odsýpal rychle a za houstnoucí atmosféry, kterou na chvíli odlehčila jen cikánka, která si věštecké schopnosti vylepšovala hulením "bylinek", a partička drzých koček na střeše, které nakonec podaly pomocnou packu kocourovi, ačkoliv byl ženatý. Hra měla spád a vtip a po skončení jsme zjistili, že na víno vlastně nebyl čas. Sklep ale zůstal naštěstí otevřený pro podobné zoufalce, kteří taky našli svůj kumbálek v lahvi vína, a tak jsme mohli ještě posedět a probrat právě prožitý kulturní zážitek. A protože téma bylo třeba probrat důkladně, u těch dvou otevřených lahví samozřejmě nezůstalo.

Mělničina bílá 2009, z Mělnického vinařství Kraus, je směs Mülleru-Thurgau a Ryzlinku rýnského. Výrobce ho doporučuje k salátům a rybám, jako nápoj pro horké dny a jako základ osvěžujících vinných střiků při kombinaci s perlivými minerálkami. A takové tohle víno přesně je. Je opravdu osvěžující, s vůní téměř muškátovou, s výraznou kyselinou, jemným perlením a příjemnou chutí. Navíc se skvělým poměrem cena/výkon. Takových kdyby bylo víc!

Analytické údaje najdete pod tímto odkazem.

Ryzlink rýnský 2008, který si vinný bar Vinograf nechal vyrobit pod svým jménem vinařem Patrikem Staškem, má příjemnou, nepříliš výraznou vůni a je řízný, velmi suchý a krásně minerální. Svou šťavnatou chutí vybízí k dalším douškům. Je to povedené víno, kdo budete mít cestu do Vinografu, zkuste - příjemné víno za příjemnou cenu.

Další údaje najdete pod tímto odkazem.

Frankovka 2008, z tvrdonického vinařství Čech, je vstřícné, dobře pitelné víno ovocného typu, voňavé, nekomplikované. Myslím, že ideální do gastronomie. Sice vás nepřeválcuje ani nijak doživotně nepoznamená, o krvavých kolenech a dalších důležitých tématech se u něj ale diskutuje víc než dobře.

Něco víc najdete pod tímto odkazem.

Pinot noir 2007 ve výběru z hroznů od Heleny Glosové byla bomba, která měla přijít na závěr. Úplně nás odrovnala. Je to skvělý pinot, který si poležel v barrique tak akorát, s typickou barvou a jemnou vůní jahod. Chuť je příjemná, lahodná, typická. Moc elegantní víno, od otevřené lahve se zkrátka odejít nedá.

A info? Zde pod tímto odkazem.

A nakonec Pinot noir 2008, taktéž výběr z hroznů, ale z Roudnice. Fajn pinot jednoduššího charakteru utrpěl hlavně díky nesprávnému pořadí. Po senzačním vínu od Glosů se tento zdál na první ochutnání jako chudý příbuzný. Ale zčásti to bylo jen zdání. Potřeboval delší čas, pomaleji se otvíral. Byl sice méně vyzrálý a jaksi "zelenější", ale jemně kořenitá, harmonická chuť byla vstřícná a víno postupně víc a víc lákalo k napití. Suma sumárum, nakonec velmi pitelné víno.

Něco o původu pod tímto odkazem.

Začalo to kulturou a skončilo..., no, možná malinko nekulturně. Ale zato vesele. Kdo to nemá daleko, může si tenhle program dát taky. Sice už ne s loutkovým kolenem, ale třeba s nějakým filmem nebo hudbou. Vinograf teď totiž podobné večery s filmem, vernisáží či jinou kulturou (a zábavou) pořádá pravidelně.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6139x