O Víně

27.03.2020 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.03.2020 07:00

Vinné střípky (březen 2020)

Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Burgenland, Carnuntum, Kamptal, Thermenregion, Wachau a Wagram.

V březnovém přehledu vín uplynulého měsíce se ohlédneme za devíticí vín z šesti rakouských vinařských podoblastí (Burgenland, Carnuntum, Kamptal, Thermenregion, Wachau a Wagram), kdy došlo na šestici vín bílých a tři vína červená. Nejzajímavějším vínem uplynulého měsíce byl velmi těsně Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) 2015 Smaragd for friends only od vinařství Weingut Erich Machherndl z vinařské obce Wösendorf in der Wachau, jež leží ve střední části vinařské podoblasti Wachau, tento veltlín je výběr těch nejlepších hroznů z několika viniční tratí tohoto vinařství (Kollmitz, Steinwand a Harzenleiten) a prodává se pouze v láhvích Magnum, tj. v láhvích o objemu 1,5 l, musím tedy říci, že se jedná opravdu o nádherný veltlín, který je zaslouženě jednou z vlajkových lodí vinařství, víno se prezentovalo neskutečnou mineralitou a velkým archivačním potenciálem, za mě osobně se zatím jednalo o nejlepší víno, které jsem z tohoto vinařství, kdy ochutnal. Pomyslnou druhou příčku obsadil velmi těsně Riesling (Ryzlink rýnský) 2015 Smaragd Ried Steinriegl od vinařství Weingut Gattinger z vinařské obce Weißenkirchen in der Wachau, jež rovněž leží ve vinařské podoblasti Wachau, i v tomto případě se jednalo o nejlepší víno, které jsem v tomto vinařství dosud ochutnal, opravdu nádherný rýňák s jasným odrůdovým charakterem, krásnou mineralitou i parádní kyselinkou, bez které si slušný rýňák z Wachau snad ani neumím představit, navíc i zde je nadále velmi slušný archivační potenciál. Do třetice zde dnes vzpomenu zajímavé červené cuvée zvané Purple 2015 X-TREME od vinařství Weingut Meinrad Markowitsch z vinařské obce Göttlesbrunn, kterou nalezneme ve vinařské podoblasti Carnuntum, jedná se o cuvée z odrůd Merlot, Frankovka a Zweigeltrebe, které bylo školeno v nových sudech typu barrique po dobu 2 let a jedná se o vlajkovou loď vinařství a musím říci, že jsem již ochutnal několik ročníků tohoto vína a vždy mě toto víno nadchlo a ačkoliv i ročník 2015 je opravdu skvělý, tak musím říci, že jiné ročníky mě nadchly i více a zatím tajným tipem je ročník 2017, avšak tam bych s otevřením určitě pár let ještě počkal. I ostatní vína potvrdila své kvality a žádné zklamání se tento měsíc naštěstí nekonalo.

A nyní již následuje tradiční hodnocení vín uplynulého měsíce:

Chardonnay 2016 - Weingut Bauer, Hauptstraße 68, A-3471 Großriedenthal, Rakousko (vinařská podoblast Wagram, vinařská obec Neudegg, viniční trať Hinterberg, 13.0 % alk., suché, zbytkový cukr 2.1 g/l, kyseliny 6.8 ‰, cena 6.20 €) - Víno z odrůdy Chardonnay, víno leželo na jemných kalech po dobu 4 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (září 2017). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, střední viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí žlutá jablka, hrušky, jahody a ananas, v závěru jemný dotek grapefruitu a pomerančové kůry. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí žlutá jablka, ananas a pomeranče, v závěru jemný dotek broskví, jahod a grapefruitu, střední perzistence. Rozhodně zajímavé Chardonnay s pro mě velmi netypickými tóny jahod, s velmi sympatickou cenou, avšak trochu mimo mé preference. Hodnotím 86 body.

Grüner Veltliner 2015 Smaragd for friends only - Weingut Erich Machherndl, Hauptstraße 1, A-3610 Wösendorf in der Wachau, Rakousko (vinařská podoblast Wachau, vinařské obce Joching a St. Michael in der Wachau, viniční tratě Kollmitz, Steinwand a Harzenleiten, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 2.8 g/l, kyseliny 4.8 ‰, cena 48.00 € za 1,5 l) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené, víno leželo na hrubých kalech po dobu 3 týdnů, zakoupeno přímo ve vinařství (květen 2017). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocno-kořenité, na pozadí hrušky, mango, banány a nektarinky, v závěru jemný dotek tabáku, tymiánu a koření. V chuti plné, harmonické, ovocno-kořenité, na pozadí mix exotického ovoce a hrušek, v závěru jemný dotek nektarinek a koření, v závěru zajímavá mineralita, delší perzistence. I přes vyšší pořizovací cenu opravdu nádherný veltlín s potenciálem na dalších 10 let, neskutečně minerální, tohle víno mě opravdu bavilo. Hodnotím 93 body.

Grüner Veltliner 2015 Langer Weg Kamptal DAC Reserve - Weingut Höllerer, Weinbergstraße 3-5, A-3492 Engabrunn, Rakousko (vinařská podoblast Kamptal, vinařská obec Engabrunn, viniční trať Langer Weg, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 3.0 g/l, kyseliny 5.4 ‰, cena 8.50 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené, zatříděné v apelaci Kamptal DAC Reserve, víno leželo na jemných kalech po dobu 4 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (květen 2016). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, střední až vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocno-kořenité, na pozadí žluté ovoce a jablka, v závěru jemný dotek broskví, koření a bylin. V chuti plné, harmonické, ovocno-kořenité, na pozadí žlutá jablka, hrušky a ananas, v závěru jemný dotek pomerančů a koření, v závěru velmi jemně minerální, střední až delší perzistence. V dané cenové kategorii opravdu pěkný veltlín, typický pro vinařskou podoblast Kamptal. Hodnotím 90 body.

Pinot Cuvée 2016 - Weingut Kummer, Quergasse 1, A-7123 Mönchhof, Rakousko (vinařská podoblast Burgenland, vinařské obce Weiden am See a Gols, viniční tratě Huttweide a Neuberg, 14.0 % alk., suché, zbytkový cukr 4.1 g/l, kyseliny 4.9 ‰, cena 6.50 €) - Cuvée z odrůd Svatovavřinecké (50 %) a Rulandské modré (50 %), víno leželo na hrubých kalech po dobu 4 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (červen 2018). Barva tmavě granátová, střední viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí drobné lesní plochy (především maliny a jahody) a třešně, v závěru jemný dotek višní a kávy. V chuti plnější, harmonické, ovocné, na pozadí jahody, malin y a třešně, v závěru jemný dotek hořké čokolády, střední perzistence. Líbivé základní červené, do gastronomie přímo ideální. Hodnotím 87 body.

Purple 2015 X-TREME - Weingut Meinrad Markowitsch, Am Graben 18, A-2464 Göttlesbrunn, Rakousko (vinařská podoblast Carnuntum, vinařská obec Göttlesbrunn, viniční tratě Rosenberg a Haidacker, 14.5 % alk., suché, zbytkový cukr 1,2 g/l, kyseliny 5.0 ‰, cena 18.00 €) - Cuvée z odrůd Merlot (50 %), Frankovka modrá (30 %) a Zweigeltrebe (20 %), víno bylo školeno v sudech typu barrique po dobu 24 měsíců, víno leželo na jemných kalech po dobu 6 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (prosinec 2017). Barva tmavě rubínová s jemnými fialovými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí tmavé lesní plody, třešně a višně, v závěru jemný dotek černého rybízu a koření. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí tmavé lesní plody, v závěru jemný dotek černého rybízu, kávy a hořké čokolády, delší perzistence. Vlajková loď vinařství a zcela po zásluze, opravdu krásné cuvée s velkým archivačním potenciálem, rovnou však prozradím, že ročník 2017 je podle mě ještě lepší. Hodnotím 92 body.

Riesling 2015 Smaragd Ried Tausendeimerberg - Weingut Roman Gritsch, Radlbach 11, A-3620 Spitz, Rakousko (vinařská podoblast Wachau, vinařská obec Spitz, viniční trať 1000-Eimerberg, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 3.7 g/l, kyseliny 7.0 ‰, cena 13.00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský, víno leželo na jemných kalech po dobu 3 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (květen 2016). Barva středně žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí broskve, meruňky a nektarinky, v závěru jemný dotek maracuji, grapefruitu a lemongrass. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí mix tropického ovoce a meruněk, v závěru jemný dotek broskví, nektarinek, mandarinek a grapefruitu, v závěru jemně minerální, delší perzistence. Krásný minerální rýňák s parádní kyselinkou a slušným potenciálem do dalších let, vzhledem k ceně příjemné překvapené. Hodnotím 92 body.

Riesling 2015 Smaragd Ried Steinriegl - Weingut Gattinger, Weitenberg 350, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau, Rakousko (vinařská podoblast Wachau, vinařská obec Weißenkirchen in der Wachau, viniční trať Steinriegl, 14.0 % alk., suché, zbytkový cukr 2.0 g/l, kyseliny 6.0 ‰, cena 19.00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský, víno leželo na jemných kalech po dobu 1,5 měsíce, zakoupeno přímo ve vinařství (květen 2016). Barva středně žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí broskve, meruňky a ananas, v závěru jemný dotek grapefruitu a lemongrass. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí meruňky, broskve, ananas a nektarinky, v závěru jemný dotek grapefruitu a lemongrass, v závěru jemná mineralita a slanost, delší perzistence. Nádhera, jednoznačně nejlepší rýňák od Andrease Gattingera, který jsem měl možnost ochutnat, krásná mineralita, parádní kyselinka i ovocnost, nadále s velkým archivačním potenciálem, tady není příliš, co vytknout. Hodnotím 93 body.

Roter Veltliner 2016 Ried Kremser Steinbad - Weingut Reithmaier, Weinstraße 67, A-3550 Gobelsburg, Rakousko (vinařská podoblast Kremstal, vinařská obec Krems an der Donau, viniční trať Steinbad, 13.0 % alk., suché, zbytkový cukr 1.1 g/l, kyseliny 5.9 ‰, cena 7.50 €) - Víno z odrůdy Veltlínské červené, víno leželo na jemných kalech po dobu 4 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (duben 2017). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, střední až vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocno-kořenité, na pozadí žlutá jablka, hrušky a ananas, v závěru jemný dotek manga, broskví, koření a mandlí. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí žlutá jablka, hrušky, meruňky a ananas, v závěru jemný dotek ořechů, koření, pomerančů a grapefruitu, v závěru intenzivní mineralita, střední až delší perzistence. Velmi minerální Veltlínské červené, takovou mineralitu jsem ve víně neobjevil snad posledních 5 let, Hannes Reithmaier mě každým svým vínem příjemně překvapuje, tohle vinařství se rozhodně vyplatí sledovat. Hodnotím 90 body.

Zweigelt 2015 Reserve - Weingut Alphart, Wienerstraße 46, A-2514 Traiskirchen, Rakousko (vinařská podoblast Thermenregion, vinařské obce Gumpoldskirchen a Pfaffstätten, viniční trať Weingebirge, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 1.0 g/l, kyseliny 5.8 ‰, cena 14.50 €) - Víno z odrůdy Zweigeltrebe, víno bylo školeno v nových (1/3) i starších sudech (2/3) typu barrique po dobu 18 měsíců, víno leželo na jemných kalech po dobu 18 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (srpen 2017). Barva tmavě rubínová s jemnými fialovými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí mix tmavých třešní, tmavých lesních plodů a tabáku, v závěru jemný dotek lékořice a pražené kávy. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí třešně a tmavé lesní plody, v závěru jemný dotek kávy, nugátu a hořké čokolády, delší perzistence. Pěkný Zweigelt se zajímavý tóny kávy, příjemná záležitost. Hodnotím 90 body.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2460x